Zmaj berači kukuruza

Bobo jesi ti tu da zamlacujes narod glupostima i da mu ispiras mozak.Kakava ruda kakve gluposti.O cemu ti pricas.Kad pomerimo rudu jel se tada skupe tockovi pa prate traktorske,odgovor NE!!!Trag tockova na 40 kao i na EKO.I taj transportni polozaj po losim putevima,jel se 40-ka podize uvis kao roda,kao zmaj?Odgovor NE,ima fiksnu visinu.Meni nesmeta bunker ili kljunovi meni smeta to sto hocu da uzjasem breg na putu a sa zmajem to nema sanse.
I o cemu ti pricas o pomeranju rude za rad u strani,jel ti znas sta znaci naget berac na desnu stranu i klizavo,tad 40-ka kao i svi Sipovi gaze sledeci red,mozes ti pomerati rudu gde hoces,on gazi to samo puca a i da pomogne pomeranje rude sta se radi kad se okrenem pa teram na drugu stranu tad berac ide u obrano,sta da radim na svakim uvratinama da pomeram rudu tamo vamo.
Bobo lazes sam sebe,sto se tice cvrstoce izrade i jacine,kao i da pokupi svaki klip,i rad na strani Zmaj je kralj i tu mu Sip nemoze prici.
 
Bobo jesi ti tu da zamlacujes narod glupostima i da mu ispiras mozak.Kakava ruda kakve gluposti.O cemu ti pricas.Kad pomerimo rudu jel se tada skupe tockovi pa prate traktorske,odgovor NE!!!Trag tockova na 40 kao i na EKO.I taj transportni polozaj po losim putevima,jel se 40-ka podize uvis kao roda,kao zmaj?Odgovor NE,ima fiksnu visinu.Meni nesmeta bunker ili kljunovi meni smeta to sto hocu da uzjasem breg na putu a sa zmajem to nema sanse.
I o cemu ti pricas o pomeranju rude za rad u strani,jel ti znas sta znaci naget berac na desnu stranu i klizavo,tad 40-ka kao i svi Sipovi gaze sledeci red,mozes ti pomerati rudu gde hoces,on gazi to samo puca a i da pomogne pomeranje rude sta se radi kad se okrenem pa teram na drugu stranu tad berac ide u obrano,sta da radim na svakim uvratinama da pomeram rudu tamo vamo.
Bobo lazes sam sebe,sto se tice cvrstoce izrade i jacine,kao i da pokupi svaki klip,i rad na strani Zmaj je kralj i tu mu Sip nemoze prici.

Necu vise komentirati nista na ovu temu...

ZMAJ je najbolji berac na cijelom svijetu zato sto je srpski!
 
Е Бобо и ти некад претерујеш мајку му,ми смо еко 3500 узели НОВ кад је изашао,и на њему нема шта није пукло,главна цев шасије је варена 20 пута..Ту крај имамо сип т40 то што ти причаш шалтање руде ово оно **greška,берач у брду БЕЖИ клиже у необран и спољни точак му гази ред и вечита бољка Сипа,квалитет им није ни близу Змаја у било ком смислу. И да имам упуства јер је добијено уз нов берач.и нема године да на њему нема шта да се мења и шта се све променичо,а о приступачности истом то је тек прича за себе,милина божија немош скинути ваљке без наочара на очима ако нећеш да идеш код очног после.
Пс јесте Змај најбољи јер је Српски,има ли довољан разлог да нешто више волиш јер је твоје.незнам баш да је корвета најбоље ауто ал амери се куну у њу јер је њихова,а не туђа.тако да што би ми Срби били изузетак све наше понизили а туђе да дижемо..Змај је десет у чело за бераче у Европи а камо ли у бившој југи(намерно мало слово).поготово дворедни.
 
Zmajevi do 216-ice jesu konstrukciski jaci a sam 216 je ocajnog kvaliteta ima ga komsija 2002 godiste i ne moze ni prici 214-ici po kvalitetu izrade toliko o tome.Z 216 i T40 eol 8 valjaka ne mogu da se porede po kvalitetu branja.Na t40 je reseno sve ono sto je na ranijim modelima sip-a falilo ponajvise fiksni heder, moj glas svakako ide za t40.Nemam t40 ali imam 2 sipa u dvoristu kk30 i eko 3500 i sve ono sto je Mirko napisao oko pucanja ne stoji ako se berac koristi normalno.Mogu da slikam oba kombajna ako je to potrebno, ne postoji na njima nijedan jedini var na sasiji.Sipovi pucaju onome kome je jbg malo ono sto stane u kos pa nadogradi bunker da stavi jos pola jer ga mrzi da kipuje,drugo berac nije namenjen da se doveze sa njve 2-3 i vise km punog kosa kuci.Dao bog pa svi imamo odlicne poljske puteve.Ko malo pazi kako prelazi s njim preko raznih vagasa medja i td... nikad mu nece pucati sasija.Sa zmajem 214s sam radio dosta ok,je kombajn prednosti u odnosu na starije sipove(t35 eko3500 kk30) je heder koji se pomera i to sto nece gaziti red al zato sam ga prevrnuo na njvi gde mi na kraj pameti nije bilo da bi mogao da se prevne.Jeste bolje sto je tocak s unutrasnje strane al zato na vecem nagibu zaboravi da ces brati.Kod nas ko jima njive s vecim nagibom i ima zmaja obavezno seje uzbrdo jer popreko veci nagib nema sanse pogotovu kad je kosem okrenut ka nagibu.Okretnost i kvalitet branja i jednostavnost je na strani sip-a.Nije tema ali sam imao prilike da vidim dosta kombajna u radu sto zmajeva sto sip-a ali apsolutno kombajn koji me je odusevio po kvalitetu branja je sip dk 5501 i za mene nema mu premca,kvalitetnije bere i od t80 koji bi trebao kao naslednik da bude bolji kombajn.
 
Kolega samo čisto informacije radi pošto svi sve znaju da ti kažem da je 214 JAČI od 216 u smislu materijala i pucanja. Kako su novije serije izlazile tako je i materijal sve slabiji i slabiji. i još jedna stvar zmajevi se prevrću na kljunove a ne na stranu bunkera kako ti kažeš. a ako si ti tako uspeo da ga prevrneš i to s-a onda svaka čast

JA se izvinjavam kolegi pročitao sam da je napisao da je 216 ojačanog kvaliteta a on je napisao očajnog. Još jednom se izvinjavam na isto smo mislili
 
Poslednja izmena:
Nije bilo pitanje sta je jeftinije, nego sta je bolje T40 ili Z216... Znam i ja sta je jeftinije ali nemoj mi pricati da je zmaj samo zato bolji.

Mirko prica o eko3500, ja pricam o 214S Eko i tornado40 konstrukcijski ko **greška i oko a 216 je samo malo doradjena verzija 214 tako da...

Mene zanima ulozeno-dobiveno, i za tu cjenu koliko ce jutara odradivati....kupio sam 577 stari tip jer ce se najmanje koristiti, dok 539 je skoro nov jer cu ga najvise koristiti.....i po tome kupujem

Na t40 remenica tarupa je losa i ode kajla, to je na svima, a ima jos nekih detalja sto odlaze, al za to sto nudi je meni preskup, za polovan dobar mozes skoro kupiti samohodni.....

Gledao u gudovcu prije par godina, sa 8 valjaka bio oko 104 000kn, sada je oko 89000, a dvoredni 151 000kn

A da se moze kupiti k2 sa kosem, to bi bila najbolja opcija
 
A ja bih voleo kad bi me neko mogao istinski i iz iskustva posavetovati sta sve da podesim da mi u bunker baca sto manje tuluzine(kukuruzovine)tj.raznovrsnih delova stabarike,muku mucim vec dugo vremena sa tim,ma kakvo dugo vremena vec od prvog dana kako sam ga novog kupio.Jedino poboljsane sto sam primetio po pitanju toga je kad berem jako sporo ali koja budala bi radi toga brala recimo drugom sporom.Pokusavao sam usmeriti vetar ali jako malo primetim poboljsanje,nemojte mi samo reci da kupim onaj doddatak, kupio bih ja to ali koliko vidim ni kod koga nema ovoliko smeca u bunkeru kao kod mene a niko to nema u mom kraju.

Spremiš 100e i ima da bere 1 brzom:osmeh:
 
Kolega Persut nema ljutnje:ppozdrav:,sve je ovo diskusija i iznosenje svog vidjenja stvari neko je za ovo neko je za ono ja licno preferiram sip iz vise razloga,al se trudim da pisem objektivno i da neraspirujem vatru bespotrebno jer na ovom forumu ima dosta clanova koji vatreno brane samo svoju masinu bez da sagledaju realne cinjenice i kad neko nesto komentarise suprotno nastaje bespotrebna raspravka.Namerno nisam hteo pisati da je z214 za klasu kvalitetniji berac od 216 da se neko nebi nasao prozvanim.Jednostavno z216 i t40 pogotovu eol 8v ne mogu da se porede po kvalitetu kako rada tako i materijala jer je na ovim modelima sip sve ranije mane sveo na minimum sam berac je u odnosu na recimo eko 3500 konstrukcijski jaci i td...Jeste z216 unapredjen u odnosu na 214 dodat vetar i jos prosiren komusacki sto al dzaba kad je sve to ocajno uradjeno i ofrlje nazalost kvalitet ni nalik predjasnjm generacijama.Inace sam 214s prevnuo bas na bunker jer je bio skoro pun i bio tom stranom okrenut ka nagibu, njiva je bila sejana popreko nagib na stranu mozda malo jaci od 30% i samo ode...Srecom nije bilo nikakvih posledica po berac,nije se ni poznalo jer berac nije moj vec od rodjaka kojima godinama radim usluzno s njihovim masinama.Licno z214s je dobar berac ako cemo ga porediti sa recimo eko 3500,prednost zmaja je heder koji je hidraulican sto mi na mojim sipovima malo smeta i konstrukcijski jeste jaci ako ce da ga vozi neko ko je manje osetljiv za masine manja je sansa da skrlja nesto,a zbog sveg ostalom volim vise sip-a.Veci komusacki sto na eko3500 u ondosu na z214 sto daje bolju propustnu moc,mogucnost raznih modifikacija kako na komusackom stolu(izbacio sam metalne valjke ubacio svih 6 gumenih s tim da sam kopirao sistem valjaka kakav je na burgoinu naizmenicno metalne i gumene komade) tako i oko ugradnje vetra(napravi se otvor na ulazu u komusacki sto a vetar se usmeri da duva na taj izlaz umesto da duva na valjke tako da eliminise skoro sav lom koji udeje na komusacki sto)dobija se 90% cist kukuruz,sto meni puno znaci jer kukuruz iz prikolice kipujem direktno u elevator i transportujem direktno u cardak bez dodatnog ljudstva oko ciscenja kukuruza i ponovnog utovara.Lakse se vuce po brdima,manja sansa da se prevne,okreniji dosta na uvratinama.Taj famozni tocak koji svi pominju meni ne smeta skoro uopste jer ako su redovi sejani pravilno i ako se vodi racuna izmedju 2 prolaza sejalice da se ne priblize redovi nema nikakvog gazenja,eventulno da je toliko mokro i kaljavo pa da bezi preko drugog reda,jeste to bolje reseno na zmaju ali na ustrb stabilnosti beraca jbg, ne moze i jare i pare.Z214 i t35 ili eko3500 su slicnih mogucnosti dobri su i jedni i drugi svaki ima svoje mane,pa kome se sta vise svidja ali porediti z216 i t40 eol8v je besmisleno,mozda se nekome to ne vidja ali skoro sve je na strani t40.
 
Truya mi nas eko3500 niti smo povisili bunker,niti smo skloni kidanju masina,niti smo ikad vozili kukuruz u bunkeru kuci..Kako to da je onda ispucao sav..?Ne znam koliko beres ti sa svojim al nas obere dosta 30 godina bere 60 ha svake godine.koji hektar gore dole,zadnjih godina je tu i t40 da potpomogne al nista posebno od beraca,apsulutno nista koliko se hvali i kolika mu je cena.tako da.
 
Putine ja stvano neznam koji je to razlog pucanju kod tebe,cim stignem poslikacu sasije na oba beraca niti jedan je igde pucao niti je varen eko 3500 je kod mene 4 godine dosao je u komezaciju zbog nekih dugova koje nisam mogao drugacije da naplatim a cale kasnije nije hteo da ga prodamo jer se brze uradi sa 2 kombajna pogotovu kad ja odem da radim usluzno da ne bi nase ostalo neobrano.Kombajn je u fabrickom stanju.KK30 je bizu 20god kod nas obrao je boga oca usluzno dok nije po selu bilo toliko beraca a kupljen je polovan na njemu sam primetio da je iznad remenice velike sto tera tarup napukao nosac na kome se nalazi kuciste pogona hedera,tu jeste izvaren i dodato pojacanje i kao takav je stigao kod nas evo drzi i dan danas,ostalo je sve uredno niti je pucalo niti je vareno.U zadje vreme berem maksimalno 20-30h od toga 10-15h svoje kako kad i jos toliko usluzno jer skoro svaka kuca ima svoj berac pa nema vise toliko posla a ranije sam brao slicnu hektrazu kao i ti nekad malo vise nekad manje.Nit je bilo problema s nekim ozbiljnijim kvarovima nit sa lomovima.Na svakih 3-4 god se radi detaljan remont zameni potroseno ne ceka se kvar jer onda zna zbog sitnice nastati karambol.Kolega Nort znam da se zalio da je imao problema s poluosovinama i da su mu stalno pucale sto kod nas takodje nije nikad bislucaj,sto ne znaci da se nece jednom desiti jer su to masine stare po 30god pa mora nekad doci i do nekih ozbiljnijih kvarova.Licno sam video i zmajeva i sempetera izvarenih i iskrivljenih i svasta nesto.Bitno je da je na kombajnu svaki deo u centru da je ispravan da nema lufta jer u suprotnom mora doci do kvarova i lomova .
 
Što se tiče jednorednih
Dok nisam kupio z 222 služio sam se rođakovim eko 3500...
mogu reći džaba njemu više valjaka 214 je za njega stroj po i po a da ne pričam o 216
reč je o ravnici za brdo nisam merodavan
 
Montoya to je sve do gazde kako ko odrzava svoju masinu i sam nacin i brzina branja nekom je bitno da sto pre skine i odnese kuci a nekom da uradi posao valjano,i sip eko 3500 i z214 beru jako slicno sto se cistoce klipa tice,ne racunam to sto sam ja na mom radio dorade da bih mogao kipovati u cardak.Ako su gume na valjcima uredne i ima barem pola noktiju moraju oba tipa beraca da rade pristojno cisto.Cela poenta je u tome sto se daske na odkidackim valjcima moraju stelovati prema krupnoci klipa jer se tu 70% kukuruza ocisti a resto odradi komusacki sto.Retko ko to radi a od toga najvise zavisi cistoca branja i na zmaju i na sempeteru teram obe masine i znam vrlo dobro sta moze i jedan i drugi zmaj zna da zagusi u dobrom kukuruzu zbog uzeg komusackog stola ako se tera malo brze a ciste oba beraca podjenako dobro jer sip ima vise valjaka a zmaj opet malo duzi komusacki sto pa dodje na isto.Slicni beraci neko voli vise sip neko zmaj ali nema bitne razlike izmedju zmaja 214 i eko 3500 kad su oba ispravna mrtva trka.Na zalost za 216 i t40 ne mogu se sloziti s tobom da je bolji zmaj zbog sveg sto sam u gornjim postovima naveo jer imam prilike stalno da ih gledam u radu i sve je na strani t40.Necu dalje da pisem na ovu temu jer vec receno dovoljno :ppozdrav:
 
Ma slusajte Bobu on je video svaku masinu i radio sa svim masinama i po brdu i po ravnici. Ako nije on radio onda je njegove kolega iz susednog sela ili sela pored ili 4 sela pored njegovog.
Svaka cast Bobo ja sa zmajem 214 i rakovicom sam bio u zabludi svih ovih godina i stvarno se pitam kako sam izlazio po ova brda.
 
Montoya to je sve do gazde kako ko odrzava svoju masinu i sam nacin i brzina branja nekom je bitno da sto pre skine i odnese kuci a nekom da uradi posao valjano,i sip eko 3500 i z214 beru jako slicno sto se cistoce klipa tice,ne racunam to sto sam ja na mom radio dorade da bih mogao kipovati u cardak.Ako su gume na valjcima uredne i ima barem pola noktiju moraju oba tipa beraca da rade pristojno cisto.Cela poenta je u tome sto se daske na odkidackim valjcima moraju stelovati prema krupnoci klipa jer se tu 70% kukuruza ocisti a resto odradi komusacki sto.Retko ko to radi a od toga najvise zavisi cistoca branja i na zmaju i na sempeteru teram obe masine i znam vrlo dobro sta moze i jedan i drugi zmaj zna da zagusi u dobrom kukuruzu zbog uzeg komusackog stola ako se tera malo brze a ciste oba beraca podjenako dobro jer sip ima vise valjaka a zmaj opet malo duzi komusacki sto pa dodje na isto.Slicni beraci neko voli vise sip neko zmaj ali nema bitne razlike izmedju zmaja 214 i eko 3500 kad su oba ispravna mrtva trka.Na zalost za 216 i t40 ne mogu se sloziti s tobom da je bolji zmaj zbog sveg sto sam u gornjim postovima naveo jer imam prilike stalno da ih gledam u radu i sve je na strani t40.Necu dalje da pisem na ovu temu jer vec receno dovoljno :ppozdrav:
Za T40 ne znam, nisam s njim radio niti sam ga gledao u radu
poredio sam eko 3500 sa 214 i 216
 
Ono sto sam ja primetio po drugim forumima je da se po Hrvatskoj koriste i hvale a i na ceni su iskljucivo sip beraci. Niko zmaja ne pominje niti radi sa njim.
za ove novije neznam ali ako poredimo eko 3500 i 214s recimo(posto su ista kategorija) sip je u prednosti jedino sto je laksi. A i zbog toga je ocigledno slabiji pa neznam koliko je to prednost.
jeste da sip ima 6 valjaka ali su ti valjci ravni i klipovi prolaze kako oce pa i popreko a tako nr cisti. Kod zmaja su gumeni podignuti i klip mora da ide niz valjke. Plus valjci imaju opruge i sistem zatezanja a kod sipa su valjci fiksni i valjda ih treba pomerati kako se gume jedu.
Par puta mi se dešavalo da berem na nagibu i da berač ide ukoso i zadnje desno ćoše berača udara u susedni red ali prolazi. Pretpostavljam da sam imao točak sa te strane tu berbe ne bi bilo jer bi sve to pogazio

A desilo mi se kod 4-5 čoveka kojima su prošle godine brali šipovi da su se iznenadili zmajem prijatno. KOmentari su bili da brže bere, čistije, manje kruni kao i obavezno svaki je više gazio posebno kad ulazi u red točak zgazio par prvih stabala kao i u razorima(sve ovo može da bude i do kombajnera ali samo prenosim komentare)

I još jedno pitanje za ove koji su prevrtali skroz berač. kako vi kačite berače pa vam se prevrnu? ja moj kačim na fiksnu poteznicu onu fabričku na imt-u i ima fiksno oko na rudi. Ako se prevrne berač mora i traktor a to baš teško da se desi. Imao sam par slučajeva da sam vozio na jednom točku ali ga je poteznica zadržala i sam se polako vratio nazad
 
Poslednja izmena:
Ma slusajte Bobu on je video svaku masinu i radio sa svim masinama i po brdu i po ravnici. Ako nije on radio onda je njegove kolega iz susednog sela ili sela pored ili 4 sela pored njegovog.
Svaka cast Bobo ja sa zmajem 214 i rakovicom sam bio u zabludi svih ovih godina i stvarno se pitam kako sam izlazio po ova brda.
Znas kako kazu:'Slusaj mene daleko ces dogurati" ili "Ja neznam ali znam ko zna":haha:

Bobo nam je kralj,covek se razume u sve:haha::ppozdrav:
 
Ono sto sam ja primetio po drugim forumima je da se po Hrvatskoj koriste i hvale a i na ceni su iskljucivo sip beraci. Niko zmaja ne pominje niti radi sa njim.
za ove novije neznam ali ako poredimo eko 3500 i 214s recimo(posto su ista kategorija) sip je u prednosti jedino sto je laksi. A i zbog toga je ocigledno slabiji pa neznam koliko je to prednost.
jeste da sip ima 6 valjaka ali su ti valjci ravni i klipovi prolaze kako oce pa i popreko a tako nr cisti. Kod zmaja su gumeni podignuti i klip mora da ide niz valjke. Plus valjci imaju opruge i sistem zatezanja a kod sipa su valjci fiksni i valjda ih treba pomerati kako se gume jedu.
Par puta mi se dešavalo da berem na nagibu i da berač ide ukoso i zadnje desno ćoše berača udara u susedni red ali prolazi. Pretpostavljam da sam imao točak sa te strane tu berbe ne bi bilo jer bi sve to pogazio

A desilo mi se kod 4-5 čoveka kojima su prošle godine brali šipovi da su se iznenadili zmajem prijatno. KOmentari su bili da brže bere, čistije, manje kruni kao i obavezno svaki je više gazio posebno kad ulazi u red točak zgazio par prvih stabala kao i u razorima(sve ovo može da bude i do kombajnera ali samo prenosim komentare)

I još jedno pitanje za ove koji su prevrtali skroz berač. kako vi kačite berače pa vam se prevrnu? ja moj kačim na fiksnu poteznicu onu fabričku na imt-u i ima fiksno oko na rudi. Ako se prevrne berač mora i traktor a to baš teško da se desi. Imao sam par slučajeva da sam vozio na jednom točku ali ga je poteznica zadržala i sam se polako vratio nazad

Da sam imao sip i da radim kolko radim usluzno pa odavno bi bio u komadima. Ovde ko god da je krenuo usluzno da radi i imao sipa posle par godina je prodavao jer se lomio i pucao pa posle ljudi kupovali zmajeve tako da sad 95 posto beraca u okolini su zmajevi.
putin@ Niko nikog ne napada samo me vise nervira kako covek napadno komentarise i uglavnom svi smo glupi.

Ja sam kupio zmaja jer sam pre toga radio sa zmajem i zadovoljan sam njime na beracu sam jedino stavio drugi lancanik da ga ubrzam jer imam Rakovicu, da imam fergusona ne bih morao ni to i ja sam prezadovoljan.
Gledam kako dugogodisnji vlasnici sipa beru drugom sporohodnom ili fergusonima trecom maksimalno i ja to ne razumem, mozda nije im berac u top formi ali te brzine ne koristim i tako radim godinama.
 
Ja sam pretezno sa Tornadom 40 i imt 549 brao 1 brzom , samo gdje je extra jak kukuruz ili uzbrdica 5 ili 4 spora a niza nikad, dok sam sa T 35 riijetko kad isao 1 brzom.
 
Nazad
Vrh