Zmaj berači kukuruza

NA, kako mi se cini da je kod tebe kardan s reduktorom na 560? Zar nije pre mal gas 1800 okretaja za teranje beraca? Nemas ni blizu 540 okretaja na kardanu, osim ako berac nije ubrzan pa da moze ici manji gas...

Ako je berac standardan, 3. spora i gas. Kod nas je kolega jednu sezonu brao s 222s i 558 i islo je 3, sporom i u dobrim i u losim kukuruzima... Brao je u mom selu godinama s tim beracem i 560 stare tipe takodjer 3. spora.

Ja dok sam imao berac, ako nije imao 540 okretaja na kardanu, na tarup se namotavalo trave i kukuruzovine cjelo cudo, komusao je dobro i brao bez brige na manjem gasu ali ako nisam s 549 radio na 1600-1700 okretaja, nije bilo sjeckanja kukuruzovine...
Cini ti se,kardan je ubrzan,tj ubacena je direktna osovina. Od trece spore nema nista,fino promeni zvuk kad ga presaltam u 3,nije da se gusi jako,jos prima gasa,ali nije mu ni svejedno.Brao sam ovu ardalu,po mokrom bez motanja trave.
 
Imam osecaj da mi se stablo kukuruzovine malo vise povija kao kad idem prebrzo (a nije velika brzina)pa ne stigne na vreme da ga oni valjci otkinu.Gledajuci druge kako beru kod njih stabariku oni valjci otkinu negde na sredini okidackih ploca dok je to kod mene odmah na ulazu,sta bih postigao da beracke valjke jos vise razmaknem,do sad su mi uvek bili na 26mm,nadam se da cete me razumeti o cemu pisem ako sam uspio opisat koliko toliko moj problem.


Sent from my iPhone6 using Tapatalk
 
De mi je Cika Jova,jel radi berac?
Ja sam obrao nesto ispod 10 jutara i imam polomljen sigurnosni saraf,razbijeno svetlo,odvaljen onaj okrugli lim ispod stope,los krst hidraulicne spojnice,pa prvi dan nije hteo da kipuje,inace berac kao berac radi odlicno,ni jedno zagusenje nisam imao a komusina je bas prezrela i krsi se,mada i ne vitlam masinu 2SH i lagano.
 
Rasiri malo uvlakace na ulaz, donje drzace uvlakaca, jedan rasisiri i ne bi trebo da imas problema.

To sam podesio na razmak 26 mm koliko pise u upustvu za neke normalne uslove rada e sad da li ima potrebe povecat jos a sto se tice lufta sto Montoya pise iskren da budem i ne razuem gde se ti kajlovi nalaze a kamoli ti zubcanici ono kad rukom pomerim valjke imaju vrlo "malo "lufta ipak mislim da bi trebalo te valjke jos malo razvuc ako je 26 mm ipak malo
 
još malo i nestalo
UcFnvuk.jpg
[/URL][/IMG]
 
To sam podesio na razmak 26 mm koliko pise u upustvu za neke normalne uslove rada e sad da li ima potrebe povecat jos a sto se tice lufta sto Montoya pise iskren da budem i ne razuem gde se ti kajlovi nalaze a kamoli ti zubcanici ono kad rukom pomerim valjke imaju vrlo "malo "lufta ipak mislim da bi trebalo te valjke jos malo razvuc ako je 26 mm ipak malo
Povija iz dva razloga prvi si naveo a drugi je potrošenost-zaobljenost rebara na valjku, to se izbrusi-poravna da ne bude zaobljeno a ako počne da namotava stabljiku moraćeš i brisače da podesiš ponovo.
 
Koja je funkcija pomeranja prednjih nozeva brisaca,kod mene su jos fabricki podeseni tako da skoro u potpunosti pokrivaju vrhove berackih valjaka dok u upustvu pise da moraju biti podeseni na 2 mm razmaka ivica ostrice noza u odnosu na beracke valjke a ja koliko vidim ovi brisaci se mogu pomerati levo desno a time se ne priblizavaju berackom valjku premda nisam pokusavao da ih pomeram nego pisem onako gledajuci iz mog nekakvog ugla,mozda i gresim
 
Kolega Marko69... Beracki valjci se podesavaju po potrebi a to je ovisno o debljini stabljike kukuruza, visini klipa na stabljici... Otkidacke ploce se podesavaju na neku "standardnu" vrijednost i njih se u pravilu ne dira dok god se bere krupan kukuruz. U sitnijem kukuruzu ih treba skupiti kako valjci ne bi provukli klipove skupa sa stabljikom dolje. Brisaci otkidackih valjaka trebaju biti sto blize valjcima tako da se trava ne namotava na same valjke.
 
Izvini mozda sam malo i naporan ali moram da pitam kakve veze ima razmak berackih valjaka sa visinom klipa na stabljici?Razumljivo mi je da se beracki valjci razmicu u skladu sa debljinom stabljike a ako je klip recimo nisko valjda se onda podesava visina na hidrauliku,ono gde se dize-spusta tarup..Jesu mi beracki valjci malo zaobljeni na ulazu tj.pocetku,sledecu sezonu trebat ce se malo popravit izostrit ivice


Sent from my iPhone6 using Tapatalk
 
Brao sam kukuruz na kojem su klipovi bili visoki kao krov kabine na IMT 549. SIP tornado 40 podignut heder do kraja i ako valjci krenu uvlaciti stabljiku "kasno" ne stigne berac obrati kukuruz, ili klip padne preko hedera na zemlju. Skupio sam valjke koliko sam god mogao na na njima ne stopa i posto je heder podignut do kraja, gore je stabljika tanja nego dolje pa je islo. Ranije krenu valjci uvlaciti stabljiku i klip ni jedan nije ispao van iz hedera... Inace sam brao tako da kljunovi hedera budu 20-ak cm od zemlje i valjci su na prvoj trecini pocimali uvlaciti kukuruzovinu.
 
Izvini mozda sam malo i naporan ali moram da pitam kakve veze ima razmak berackih valjaka sa visinom klipa na stabljici?Razumljivo mi je da se beracki valjci razmicu u skladu sa debljinom stabljike a ako je klip recimo nisko valjda se onda podesava visina na hidrauliku,ono gde se dize-spusta tarup..Jesu mi beracki valjci malo zaobljeni na ulazu tj.pocetku,sledecu sezonu trebat ce se malo popravit izostrit ivice


Sent from my iPhone6 using Tapatalk
Razmak od 26mm između valjaka zadovoljava u 90% stanja kukuruza i to je mera kad su valjci novi a i kućiša između kojih se meri
ja sam kod mene stavio 28 mm jer su kućišta približno za po 1 mm izlizana i radi dobro i nemam potrebe ih bilo šta dirati u bilo kakvom kukuruzu
Ja imam problem na mom zmaju 224, ne mogu podmazati mazalice na beračkim valjcima, tj. mogu al veoma teško ide
 
Ja imam problem na mom zmaju 224, ne mogu podmazati mazalice na beračkim valjcima, tj. mogu al veoma teško ide

Isti problem imam, ali na jednom valjku. Pretpostavljam da je zbog MADE IN mala privreda mazalica, pa je iskočila kuglica i začepila kanal.
Pokušao sa čačkanjem, vakuum pumpicom za lemljenje, bušilicom i ništa...
Ako kojim slučajem uspeš da rešiš problem bez rastavljanja kućišta i ležajeva - javljaj!
 
Nazad
Vrh