Zmaj berači kukuruza

ma ne ona je pri kraju valjaka i na dozvoljava da stablo padne unazad, nego drzi vertikalni i samo odleti na dole,
nisam ja to koristio dok nisam otisao da berem neki kukuruz visokkkk i dobar , a bilo lepo i suncano.
I bilo je muke , covek je sedeo iznad tocka i drzao jednu granu, dok nije odvezao prvu turu i doneo letvu i parce zice, i onda samo terajjjjjj
 
Poslednja izmena:
Ljudi potrebna mi je mala pomoc oko kupovine beraca,danas sam putovao za suboticu i u prolazu stadoh da vidim jedan berac,pa bi mi trebala pomoc i utisak clanova koji isti berac imaju ili se razumeju u njega,jer sam za berace skoro pa duduk,nemojte zameriti ako negde upotrebim los termin ili tako nesto,situacija je sledeca,berac je zmaj 222 RM(valjda),1981 god,sa par izmena-montiran je lak tarup sa lezajevima,ima neko prosirenje na levoj osovini da guma ne gazi red kukuruza.Od radova na njemu bilo je:menjane su komusaljke(gumice),lezajevi pretprosle godine,zamenjeni su privodni lanci,tarup sa lezajevima,ono glavni kaisevi pored bunkera i lanci,lanac elevatora.Gledao sam kukuruz koji je radio,jako dobro komusa.
Od stvari koje bi se morale zameniti su:sva tri krsta kardana su bas losi,creva za hidrauliku su popucala i nece bas dugo,ona zadnja dva manja kaisa kada se podigne poklopac su gotovi,farba mu je bas OCAJNA,na dosta mesta je varen i radjena su pojacanja (bunker,ruda,jedan deo na sasiji kod onih velikih kaiseva),na dosta mesta bi trebalo zavariti heder ili kako se vec zove lim gde uvlaci stabljiku,curi semering na reduktoru,posto mu curi ulje,vlasnik mu dodaje tavatnu mast,ne moze da odvrne onaj cep za dosipanje ulja,pa se poklopac kucista drzi na dva srafa,odvrnuo mi ih je i gledam zupcanike izgledaju odlicno,nije ubrzavan i nista slicno,jedini veliki problem kaze da je imao sa teskim tarupom,navodno od kad je zamenjen lakim vise ne.
Kada se upali,ja ne cujem neke cudne zvukove lezajeva, lanaca,mada se bas cuju vibracije razno-raznih limova,da li je to mozda sto su limovi napred popucali na vise mesta ili to tako treba ne znam,ventilator ima,radi.
Oni traze za njega 3400 e,s tim sto mislim da bi mogla i morala ici malo doleza koju stotinu e,pa da li bi neko na osnovu ovoga sto sam rekao i slika koje sam uspeo da slikam mogao da mi kaze da li bi se isplatilo uzeti ovo i srediti ga malo,nemam nameru da radim s njim vise od svojih 18 jutara i mozda jedno najvise 10-20 jutara tudjeg,evo kako to izgleda na slikama,mozda nisu bas najbolje:
slika0362.jpg

slika0364.jpg

slika0365.jpg

slika0366.jpg

slika0367.jpg

slika0375.jpg

slika0376.jpg


Ne mogu vise slika da ubacim u jedan post,pa ako mogu moderatori da ih spoje.
 
U mojoj okolini sad pre berbe kukuruza prodat je 222 za 3500 evra, rekao bih u losijem stanju od ovoga ili su bar isti bili. To sto treba da se povari, zamene creva, kajsevi, to su sitnice, bices zadovoljan ako te samo ovo ceka da radis na njemu. Farbe su im svima ocajne koji nisu bili kompletno u supi u toku godine, a dosta ljudi imaju nize supe, pa ga uguraju u supu koliko moze, a ostalo pokrivaju sa ponjavama-nije strasno ni da se ceo ofarba ako ga zelis zadrzati, ali za tu kolicinu zemlje ja ga ne bi farbao, malo ga sredis i odma u rad.
Skrenuo bih paznju na onaj skupljac zrna koji se nalazi ispod komusaljke, po ovim slikama ga nema, sto znaci da sva zrna koja prodju kroz komusaljku on odma rastura po njivi. To kad se pokvari, ljudi ga odma skinu jer se ne moze sa pokvarenim terati, a lakse ga skinuti nego namestati...i onda ga nikad ne vrate. Na njemu mozes eto da skines cenu nesto.
 
Ako nema skupljac zrna,sada kad beres kukuruz,ostane i do 200-300 kg zrna na njivi pa puta 20 din,onda bolje da platis da ti oberu...U sustini,stariji model 222,nemam iskustva ali za te pare nije lose...
 
Ako moze jedno objasnjenje za taj skupljac zrna,da li on sakuplja zrno,pa ga transportuje dalje u neki deo ili se to zrno jednostavno istrese posle nekog vremena?
I da li je to klasican bunker ili ima nekih komplikovanijih delova?
 
Poslednja izmena:
ja na zmaju 223 imam taj skupljac zrna.on se nalazi ispod komusacog stola i sastoji se od jednog sita,a ispod sita ima ta tacna na koju pada zrno.kada klipovi padaju na komusaljku,ona ih cisti i sve to baca ispod nje .komusevina pada na to sito a zrno prolazi kroz njega,zatim po tom situ ide jedan lanac sa lopatama i kad ide po situ komusevinu izbaciva napolje,a u povratku sa te tacne vuce to zrnevlje do jedne male spirale koje to zrno baca u levator koji nosi klipove u bunker.i tako taj levator vuce i klipove i to zrnevlje u bunker.bunker treba da je obican i ceo,a ako je busan dzabe onda taj skupljac zrna :haha:
 
To ispada da je cela skalamerija,definitivno odustajem od ovog beraca,jer sumnjam da se to moze naci polovno igde,a to praviti je tek posao,vidim da ima gresaka,ali sam bar mislio da je kompletan,hvala svima na sugestijama,trazicu dalje.
 
I ja to planiram na moj 214. Najjednostavnije bi bilo postaviti ga kao na 216 ali problem je otvor kroz koji ce da prolazi komusa... Na 216 je to sa desne strane ( кao kod svih Zmajeva ) samo sto tu 214 nema mesta za otvor, posto su svuda lanci i lancanici.... Na jednom 214 sam video namontiran vetar, i sa vetra dva creva, jedno duva na komusacke valjke, drugo le provedeno do vrha transportera, tako da oduvljuje komusinu koju transporter izbaci
 
Nazad
Vrh