Zimsko Prskanje

Molim za savet:

Pre nedelju dana oprskao sam sa Belo ulje + Nordox.

Sad planiram Belo ulje + Perfektion (dimetoat) + Ciram i eventualno da dodam mikroelemente ( NUTRICHEM KOMBI F)... smem li da pomesam sve zajedno?

Breskve su mi u fazi babrenja.... kod nektarine vidi se roze vrh.

Vec sam konsultovao zastitara, ali nije mogao da mi da precizan odgovor.

Hvala unapred...
 
Breskva je zbog kovrdzavosti lista komplikovanija i zahtevnija od ostalih vocaka.
Ja cu da oprskam sa Crvenim Uljem, da ne kupujem Plavo kad vec imam crveno. Danas sam hteo da oprskam ali nisam mogao zbog vetra,tako da cu morati da odlozim za drugi dan.
Vocke koje prskam su Visnja,Tresnja,Sljiva,Kajsija,Kruska.
 
Pročitaj temu baš o tome, izneli su negativna mišljenja o crvenom ulju i kovrdžavosti lista breskve, navedoh to post iznad tvog.
 
I u Sremu je duvalo ceo dan, umesto prskanja palo je freziranje ::namigivanje::
Nego u malenom Surčinu od 4 polj apoteke nijedna nema plavo ulje, nađem ga u sledećem selu i tamo mi, radnik,zaštitar verovatno preporuči da na 3l pl ulja sipam još 200ml cipkorda, ja ga pitam pa zar ga već nema u pl ulju, on meni onako ponosito i skrooooz sigurno reče -
Sipaj i ne brigaj brigu!
Sad sam malko iskreno u nedoumici dal ga poslušati ili ne? Šta vi mislite?
 
Ma jok, kakav cipkord, lepo ti piše na plavom ulju fungicid + insekticid + akaricid u uljnoj formi. Taj oće da ti proda nešto čemu ističe rok trajanja, pogledaj baš na bočici i nemoj da kupiš :D
 
Planirao sam u petak da oprskam dunje ali za subotu i nedelju najavljuju kišu, da li da odložim za sledeću nedelju ili će imati efekta ako uradim prskanje u petak prepodne?:sta:
 
Upravo tako, preparat odradi svoje a posle može da pada šta oće, bitno je u zavisnosti od preparata da par sati ili jedan dan ne padne kiša da ga ne spere, on odradi svoje i posle si miran.
 
hahahaha ovo je dobro sa deterdzentom verovatno iduce nedelje ide omeksivac :haha:
msm kazi mu da to nikako ne radi so je isto katastrofa neka jednostavno zaboravi ceo taj recept
ako nece plavo ulje ili neke smese neka uzme samo blauvit i to je to
 
Ako doda i veniš dobice cisto bela stabla,bez tragova bolestina na kori ::super::

Nego,koliko je potrebno da prodje bez kiše nakon prskanja plavim uljem?Ovde procitah i do 24 sata,pa mi nije bas jasno.Zar nije dovoljno sat-dva dok se ne osusi na stablu?Ima li ovde neki zaštitar,agronom...?
 
Mene isto zanima koliko dugo treba da ne prođe kiša, oprskao sam sve što mi je ostalo na placu juče plavim uljem, negde oko 15h sam završio, sve se osušilo posle sat dva, a noćas je izgleda kapala kiša, kao i danas preko dana, ali slaba neka...svakako neću ponavljati prskanje, više me eto zanima samo jer i ja mislim da je par sati dovoljno, poguše se jajašca, dezinfikuje se kora, pobiju sitni insekti...možda novi insekti neće umirati, ali budimo malo i humani :D insekticid će da radi ionako u precvetavanju što će biti krajem marta i početkom aprila (kajsije, trešnje, šljive), a fungicid pre toga.
 
Pozdrav narode :)

Zamolio bih za malu pomoć, ako neko ima volje i vremena.. prvi put planiram da radim zimsko prskanje u svom voćnjaku od 200ak prisada (od toga 170 kruski, ostalo dunja, jabuka, sljiva..), sve zasađeno u martu prosle godine. Pročitao sam čitavu temu, vidim da je dilema uglavnom između galmin / cuprozin / cipkord ili plavo ulje (koliko sam shvatio to je isto što i crveno). Ja ću se odlučiti za gotov preparat jer nemam mogućnosti da vagam, odmjeravam i sastavljam smjesu za sada.. dakle plavo ulje. Ono što me zanima je da li će mi litar plavog ulja biti dovoljno za ovaj broj prisada... koliko sam shvatio njega ide 3 cl u pumpu od 10 l vode? Znači da li je moguće sa 30 l ručnom pumpom poprskati kvalitetno ovaj broj prisada..
 
Ako misliš na zasad od jesenas, pa sad imaš štapiće prekraćene, evo recimo meni za trešnje od jesenas koje sam prvo prekratio na 80 cm, za 57 komada je bilo dovoljno 7 litara, prskao sam običnom plastično prskalicom, onom što nadrukaš pritisak ručicom kao pumpa za biciklo, pa tako prska kad pritisneš ručicu samo, treba 3-4 puta da ponovo pumpaš na količinu od jedne prskalice od 9 litara.

Znači za tvojih 200, ako su od jesenas pa prekraćene, ti treba otprilike 25 litara, znači 30 litara sigurno završava posao. Na 30 litara vode stavi 0.5 do 0.9 litara plavog ulja (2 do 3 litre na 100 litara vode, 2 do 3 decilitra na 10 litara vode).

edit: vidim sad da kažeš od marta prošle godine, nije velika razlika, tu imaš sad samo ramene grane koje treba da prekratiš na 30-40 cm, tako da nije velika razlika, biće 30 litara dovoljno, ako nisi siguran, kupi litar plavog ulja pa stavljaj 0.25 na 10 litara vode i imaćeš za 40 litara vode.
 
Tako sam i ja računao, bilo mi je dovoljno 20l za jesenje prskanje. Gledam sada i vremensku prognozu.. najavljuju zahlađenje, to ni u kom slučaju ne bi trebalo odgoditi prskanje planirano u nedelju?
 
Bitno je da ne padne kiša taj dan kao i da odradiš pre bubrenja pupoljaka, temperatura treba da bude čini mi se preko 8 stepeni da bi preparat dobro odradio posao i osušio se.
 
Nazad
Vrh