Zimsko Prskanje

Pa ako nemas drugu moras njom, a ako imas gde da prihvatis prihvati je sutra ujutru nek odstoji par dana da izvetri hlor.
Mozes i sad, iskljuci komp i idi da prihvatas vodu :)
 
Pa nemam par dana na raspolaganju već par sati. Valjda će i to biti dovoljno.
Evo poslušan i odgovoran bivši omladinac (kao Bane, mamin sin) odmah slušam naređenje i odjavljujem se.:osmeh::spavam:
 
Juče poprskano sa bakrom i uljem. Vremenske prilike idalne.
Mislim da ne treba izbjegavati bakar/ulje, kao što sam čitao u skorašnjim postovima. Treba ga dati ili u jesen ili rano proljeće.
Govorim iz ličnog primjera kad to nisam uradio jedne godine, pa je bilo svašta.
 
Zimsko prskanje primenjujem u kasnu jesen i pocetkom proleca,pogotovo za "osetljive" vocke kao sto su kajsije i breskve....i do sada nisu omasile :osmeh:
 
šta je bilo te godine kada nisi prskao, na kom voću i jel bilo sušno ili kišno vreme?

Ja bih se danas čestito zeznuo da sam kupio ulje pa došao na plac, kajsija pobelela cela a poneki cvet se od jutros belog do danas predveče skroz otvorio, šta ti je priroda :)
 
Od nagrizanja mladih populjaka do katastrofe u fazi tzv. "mišijih ušiju" i tek oformljenih listova. Kasnije uz tromo napredovanje i jaku borbu sa kolonijama vašiju, uz dodatan izrazit napad plamenjače u toku godine. Nikad to nije bilo prije, niti se ponovilo kasnije kad je uredno tretirano. Na kraju smo zaključili da ako se bakar primjeni u početku godine, neki kasniji dijelovi zaštite mogu biti samo preventivni a neki da izostanu, kada je šljiva u pitanju. A kruška i naročito jabuka ne trpe nikakvo preskakanje (ako se dogoni da bude I klasa).
 
A kajsija? :) Ako budem fungicidom sada prskao, pa u precvetavanju dodam i insekticid, odakle onda vaške? :D
 
Za kajsiju ne znam, već sam dosta puta govorio na forumu da ih imam malo za svoje potrebe i ne bavim se njom.
 
Da li ja onda smem sada da uz chorus dodam insekticid i da prskam predveče zbog pčela, ili će one svejedno narednih dana stradati od tog otrova?
 
Ako me pitaš za kajsiju, opet onaj gore odgovor u vezi s njom. A što se tiče pčela, veliki sam protivnik prskanja u samom cvatu ma kad god se to radilo u doba dana/noći. Samo u fazi bijelih balona i precvjetavanja. Porodično imamo i dosta pčela pa su mi prirasle srcu.
 
Ma ionako će precvetavanje da bude za 10ak dana, tako da može da sačeka taj insekticid, onda ću samo fungicid kad stignem ovih dana..
 
Poprskao sam voce Delan-om pre 3 dana, pupoljci su bili relativno napupeli ali mislim da nisu jos uvek izasli. Kako se pokazao ovaj fungicid i dobio sam savet da se moze prskati njime do prve pojave "misijih usiju" dali je to tacno, ili je bolje (suigurnije) tretirati pre otvaranja pupoljka. Sta preporucujete i kad za prvo prskanje Olacinske visnje prva godina sadnje? Pozz
 
Никако да нађем времена. Јел касно у наредних два-три дана са зимским купањем воћки?
 
Sve zavisi u kojoj fazi su ti voćke?
Nije klima ista na svim područjima...tako da je kretanje vegetacije, vezano za klimu.
Možda je kasno, a možda i nije!

pozzz joe!
 
Ako su pupoljci toliko nabubrili da će se otvoriti za pola sata tj ako su iole beli, žuti, a ne onako zatvoreni skroz onda nemoj...a verovatno je da jesu.
 
Sve zavisi u kojoj fazi su ti voćke?
Nije klima ista na svim područjima...tako da je kretanje vegetacije, vezano za klimu.
Možda je kasno, a možda i nije!

pozzz joe!
Па да нису ни све воћке у истој фази. Неки пупољци су почели са отварањем а неки још неће дуго, тако да ћу ићи селективно. Хвала Џоу и Октоподу на савету.
 
Nisam ni ja prskao a spremam se,na jabuci pupoljci pupe čak se negde i pojavljuju mišije uši ,da li će im bakar škoditi?
šta preporučujete da li da radim ili ne.Voće okupano i zimus.
 
Pozdrav svima!
@stole - e pa te što još miruju slobodno deri i prskaj uljem, a ove sa mišjim ušima treba umanjiti dozu ulja! Al opet se nezna koliko ulja koristiti, i nije poželjno experimentisati.
I kod mene ima uvek da zakasnim sa prskanjem, i dočekam mišje uši...
Al tu koristim na 10lit vode:
1 - Galmin 50ml
2 - Nešto od Mankozeba 25gr ...ima ih raznih
3 - Cipkord 5ml

Isto važi i za tebe @talianu što se tiče jabuke!

I još da dodam ,da su voćnjaci dovoljno zdravi, zahvaljujući ovim debelim minusima - jest za su mi sjebali kajsije, al i štetočine je umanjilo u velikom broju!
Tako da i ako preskočite zimsko prskanje, nećete puno izgubiti!

pozzz joe!
 
Nisam ni ja prskao a spremam se,na jabuci pupoljci pupe čak se negde i pojavljuju mišije uši ,da li će im bakar škoditi?
šta preporučujete da li da radim ili ne.Voće okupano i zimus.

Tu treba bit oprezan sa korištenjem bakra. Koncentraciju svesti na minimum. Ako ti se Zlatni (ako ga imaš) dobrano otvorio onda ga nemoj prskat sa bakrom jer popstoji mogućnost da ti dobije mrežicu na plodu.
 
Nazad
Vrh