Zimsko Prskanje

Markodim koliko ide tog EOSa i fungurana na 100 litara?
 
Zahvaljujem na odgovoru prijatelju...javicu se kad krene zelena tacka,do tada pozdrav!
 
Ja sam mislio sutra da prskam, temperature su odgovarajuće, odradio bih to popodne kad se malo smiri sunce, da li treba da čekam da pupoljci uđu u neku fazu ili već mogu da prskam? Prskao bih plavim uljem, a vidim mnogi spominju i insekticid, da li ima potrebe za njime sada?
 
Не знам које воће хоћеш да заштитиш, али конкретно шљива се прска у фази бубрења пупољка. Већ неколико задњих година идем комбинацијом фунгицида ( бакарни оксид 50 или купрозин 35 ) и инсектицида ( галмин ), за сада сам задовољан.
Шта заштићујете ?
 
Kajsije i trešnje najviše, a onda po nekoliko stabala šljive, višnje, leske žbun, grožđe, kruške, nektarine...kruške i nektarine su tek prva godina.

Danas sam oprskao trešnje sa plavim uljem samo, hteo sam i kajsije, samo što se ne otvore, nabubrele, ali nestade vode i nije je bilo ceo dan, tako da moram preksutra tek da to dovršim...

---------- Poruka napisana 21-03-12 u 18:05 ---------- Prethodna poruka je 20-03-12 at 19:30 ----------

Narode, jel smeju kajsije sad da se oprskaju plavim uljem, pupoljci su nabubrili i rozikaste su boje, da ih ne zeznem slučajno bakrom? Aj pričajte, sutra preksutra bih da isprskam, a možda i preskočim pravo da vam kažem...
 
Oktopod, ako su, a verovatno jesu, to rozikasto vrhovi krunicnih listica, moj ti je savet da preskocis ovaj put posebno jer za dan dva ne mozes da prskas. Bojim se da ce to tada vec biti prilicno otvoren pupoljak a bakar zna da nanese ozbiljne stete.
Imaces ako preskocis mozda jace napade monilije, nekih insekata budi spreman da ta prskanja uradis na vreme i kvalitetno a ovo preskoci.
Tako bih ja radio, ali ipak ti odlucujes.
 
Preskočiću, tako sam i mislio...jesu baš rozikasti i nabubreli...uradiću protiv monilije klasično tri puta, treće dodajem insekticid i mankogal i ćao zdravo...ionako od tih kajsija nemam nekih velikih prihoda, a trebalo bi mi jedno 4-5 litara ulja...
 
.ionako od tih kajsija nemam nekih velikih prihoda, a trebalo bi mi jedno 4-5 litara ulja.
..
A uopste nije jeftino jbt..750 dindzi.
Prosto da se covek zapita donese li toliko koristi posebno na nekim manjim povrsinama ili pojedinacnim stablima, narocito kod jeftinog voca, sljive npr.

Al dobro, valjda je seljacima sudjeno da iznesu (i ovu) krizu :)
 
pričali su mi ljudi iz pouzdanog izvora da je to čisto bacanje para i da prosto i nema neki efekat, pogotovo naspram cene..njihova preporuka je samo rokati bakar oksihlorid u zimskom, protiv monilije i u precvetavanju dodati insekticid i mankogal i ćao..naravno zavisno od voćke sva ostala specifična prskanja. Aj baš eto ove godine ću samo protiv monilije i to možda samo dva puta pa baš da vidim razliku u odnosu na prošlu godinu, mada dosta igraju ulogu i vremenski uslovi u određenim fazama cvetanja, sazrevanja, pre berbu..
 
Kako bilo da bilo ja ove godine to prskanje preskacem.
Tesko je matematicki izracunati ima li finansijskog efekta ili ne, tehnoloskih razloga za prskanje svakako ima, ali posto je ovo ove godine prilicno skupa stvar, a ja svoje zasade smtram prlicicno zdravim, bez nekog enormnog prisustva patogena, ja nisam kupio ni litar ulja i nista necu prskati.

Sto se monilije tice treba sacekati pocetak cvetanja i pratiti vreme, ako bude ovako suvo sve vreme jedno prskanje ce biti sasvim dovoljno a i ono mozda moze da se izostavi kod manje osetljivih vrsta i sorti.
 
upravo tako, ja ću jedno ipak sigurno obaviti pošto hoću jednom insekticid i mankogal, a šta mi teško i skupo da dodam fungicid neki praškasti..a ne bih puno ni prskao jer će ove godine većina kajsija da ode na kompot za zimu, rakiju i koštice za ishranu tj lično ću ja da pojedem većinu, pa koja poenta jedenja koštica protiv kancera ako sam ih 4 puta prskao :)
 
Kako bilo da bilo ja ove godine to prskanje preskacem.
Tesko je matematicki izracunati ima li finansijskog efekta ili ne, tehnoloskih razloga za prskanje svakako ima, ali posto je ovo ove godine prilicno skupa stvar, a ja svoje zasade smtram prlicicno zdravim, bez nekog enormnog prisustva patogena, ja nisam kupio ni litar ulja i nista necu prskati.

Sto se monilije tice treba sacekati pocetak cvetanja i pratiti vreme, ako bude ovako suvo sve vreme jedno prskanje ce biti sasvim dovoljno a i ono mozda moze da se izostavi kod manje osetljivih vrsta i sorti.


Hm, hm
ja razmišljam laički (još uvijek sam laik u voćarstvu) i ekonomski (za to sam se školovo) dali da moje višnje počastim sutra prekosutra sa 1000 lit vode, 2 kg Nordox, 5 lit bijelo ulje po ha. Ili to smijem preskočiti. Današnje stanje je:
 
Ako si vec kupio ulje zazmuri i poprskaj, pa kud puklo da puklo :)
5 litara ulja na 1000 litara vode mi se cini malo preblaga koncentracije koja nekog drugog efekta osim psiholskog (poprsati i umiriti savest ) nece imati.
Bakar ok.
 
malo uljla...

jel mozes da smanjis kolicinu vode na 800 l a da dobro okupas vocke a ulja min 2% ili ti 16 l na 800 lh20!!
 
Ma ne treba ti tu okvasivac.
Funkcija okvasivaca je da se osnovno sredstvo bolje rasiri po tretiranoj povrsini i da se duze zadrsi na njoj a ti ces sa 1000 litara vode po hektaru okupati visnje tako da ce svaki delic biti pokriven ( uz iole dobar atomizer) dovoljno je to tecnosti sasvim za dobro kupanje.
 
Znači da je zaključak po ha: 800 lit voda, 2kg Nordox i 16 lit Bijelo ulje. Prskanje sutra prekosutra. Valjda višnji neće naštetiti bakar. E sad ne znam jeli problem voda iz vodovoda jer druga mi je nepristupačna.
 
Nazad
Vrh