Zetor

Da li je neko fiksirao poluge na Zetoru?
Tipa podigne se prazan rasipac, fiksira see u nekom polozaju, da ne trpi hidraulika.
Upitanju je 7011.
Meni prva ideja, jaki lanci, da se zakace na rupama za gornju poteznicu.
Ima li neko bolje resenje.
Hocu da nosim sa njim rasipac sa 1200kg, normalno, napred ce ici teret od 300kg.
 
Zna li neko kako se mijenja lezaj koji drzi bocni reduktor prednje vuce? Ima ih dva, jedan sa donje strane, jedan sa gornje, na nosacu tog lezaja je prikazena i spona koja povezuje lijevi i desni tocak. Kod komsije se taj lezaj rasuo, kada se skine nosac toga lezaja unutrasnja caura sa valjcima izadje van ali unutra ostane kosuljica. Do kosuljice ne moze da se dodje odozgo kako bi se izbila. Gledao sam na netu ali nigdje nema snimak da je to neko radio.
skines nosace oba lezaja i onda ces moci da skines ceo bocni reduktor... Ne verujem da moze drugacije.
 
Nije problem njih skinuti, svakako komšija planira da pomijenja sve ležajeve, i gornje i donje. Problem je što ne znam kako se vade vanjske košuljice. Kada se izvade oba nosača, reduktor se samo svuče. Na osovini ostaje viljuška a u njoj košuljice no ne može im se pristupiti sa druge strane jer imaju nekakav poklopac. On to nikad nije skidao ali ja jesam kod sebe kad sam mijenjao semeringe u reduktoru i znam da je ležaj zaštićen sa te strane te ne može jednostavno da se izbije. Meni se čini da tu treba neki poseban alat ili da se čaura na neki način razbije ili presiječe.
 
Zna li neko kako se mijenja lezaj koji drzi bocni reduktor prednje vuce? Ima ih dva, jedan sa donje strane, jedan sa gornje, na nosacu tog lezaja je prikazena i spona koja povezuje lijevi i desni tocak. Kod komsije se taj lezaj rasuo, kada se skine nosac toga lezaja unutrasnja caura sa valjcima izadje van ali unutra ostane kosuljica. Do kosuljice ne moze da se dodje odozgo kako bi se izbila. Gledao sam na netu ali nigdje nema snimak da je to neko radio.

Kod novijih , jedan nije lezaj vec kugla , kod starijih su pretpostavljam oba lezaja. Kolega se koristio aparatom za varenje , kad lezaj pukne izvadi ga lako.
 
Kako ide to sa aparatom?

Jel nisi ti neka metalska struka, nisi nikad vidio kad "pale" rel aparatom lezaj? Ili kako se sijece rel aparatom. A takodje lezaj je visoko legirani celik , pa cim ga pocnes "obradjivati" REL aparatom on puca. Normalno malo se pazi da se ne osteti leziste.

Ali ono sto sam ja imao prilike vidjeti na zetoru, ako ode lezaj dobije i leziste pa vecinom ne gine i navarivanje i popravka na glodalici.
Nisam nasao sa REL ali sa tigom , nesto vrlo slicno


REL



 
Poslednja izmena:
kažu dobri stari majstori, navari košuljicu ležaja iznutra i izletit će sama. Naravno ako nije skroz duboko pa elektroda ne može da dobavi
 
A koliki je otprilike prečnik te košuljice,za manje postoji opasna fora da kad sam probao ja sam se oduševio ali za veće ne znam dal bi pomoglo
 
Grabik

Jesam "neka" masinska struka, inzenjer ali eto nisam vidio kako se to radi sa elektrodom, sta god i gdje god sam radio uvijek su imali alate kakve je Bata pokazao u snimku. Imamo u firmi takve alate, od malih kao sa snimka pa do bas jaako velikih hidraulicnih za remont velikiih reduktora i motora (najveci motori su 8 megavata).
 
Ne moze se prici, odliveno je u komadu , na tim lezajevima stoji bocni reduktor , odnosno zakrece se.
 
Grabik

Jesam "neka" masinska struka, inzenjer ali eto nisam vidio kako se to radi sa elektrodom, sta god i gdje god sam radio uvijek su imali alate kakve je Bata pokazao u snimku. Imamo u firmi takve alate, od malih kao sa snimka pa do bas jaako velikih hidraulicnih za remont velikiih reduktora i motora (najveci motori su 8 megavata).
Pa zar ne možeš da uzmeš taj alat iz firme na revers završiš posao i i vratiš
 
Probaj nekako da ih polomis,ostar sekac cekic I polako,ne rece mi koliko je precnik tih kosuljica

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Зар не може да се завари нешто унутар те кошуљице и преко полуге полако извуче?

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Moze svasta da se uradi ali zavisi I koliko je zapekao unutra pa je dobro I da se zagreje

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Da li je neko fiksirao poluge na Zetoru?
Tipa podigne se prazan rasipac, fiksira see u nekom polozaju, da ne trpi hidraulika.
Upitanju je 7011.
Meni prva ideja, jaki lanci, da se zakace na rupama za gornju poteznicu.
Ima li neko bolje resenje.
Hocu da nosim sa njim rasipac sa 1200kg, normalno, napred ce ici teret od 300kg.
ja sam to uradio pre dve godine na mom 5711. Prvo sam i ja koristio lanac ali sam posle uzeo one ukosnike sa IMT 533 , skratio ih, izbusio odgovarajuce rupe na oba kraja. Jedna rupa je isla bolcu koja je na radnoj masini a drugu sam fiksirao tako sto sam tamo na onim rupama koje postoje kod kacenja na tim starijim zetorima stavljao bolcnu pa na nju taj ukosnik. Posle samo otpustim hidraulik i non stop mi 'visi' masina na tim polugama. Super se pokazalo
 
Nazad
Vrh