Zetor

Au brate koja frka i komplikovanje oko kabina a stvar je prosta...

Da objasnimo lepo slikom i reci i razresimo sve nedoumice.

ZETOR je isporucivao traktore sa 2 vrste kabina.

Prvi tip je kabina slovackog kooperanta i zove se "bezpečnostní kabina BK 7011"
VLAD Prešov (sigurnosna kabina BK-7011).
Ta kabina vuce korene od stare tj. prve Zetorove kabine sa Crystala iz 1968. godine.Za one koji ne znaju to je prva sertifikovana sigurnosna kabina u svetu (cisto da se vidi gde je Zetor bio vec 1968. godnine)!!!Ima taparcirunge unutra, grejanje kao i rucicu za teleskop-sipku kojom se iz kabine moze stelovati desna poluga.Prvobitno je bilo predvidjeno da se traktori za izvoz isporucuju samo sa ovom kabinom ali se od toga brzo odustalo, pa su izvozena i ona i ceska.Inace model 5011 je pravljen samo sa ovom kabinom i za strano i za domace trziste.Kod ostalih modela iz serija x011 i x211,7711 su ugradjivana oba tipa.Nakon raspada drzave i dolaskom serije x320 slovacka kabina prestala je da se ugradjuje 1992/3 godine.
To je ova kabina sa "kosim" vratima---->


Od ceske se razlikuje i po tome sto ima grejac zadnjeg stakla.

Kabina broj 2 je kod nas u narodu poznata kao ''original-siroka ceska kabina'' (iako su obe kabine ''original'', jer da nisu onda bi se dalo reci da je na Crystalu sve vreme bila ''divlja'' kabina) i nosi oznaku
"bezpečnostní kabina BK 6011".
Prvobitno je trebala da se prodaje samo na domacem trzistu ali je brzo postala popularna i kod stranih kupaca.
Kabina kao i '''slovacka'' ima
taparcirunge unutra, grejanje kao i rucicu za stelovanje poluge....
Unutra je prostranija nego slovacka, pogotovu kada treba da povezete jos 1-2 coveka u kabini.Najlakse ju je razlikovati od slovacke po ''prelomljenim-coskastim'' vratima.lnace komotnija je i za ulazak-izlazak od slovacke.Ugradjivana je na modelima: x011, x211, 7711, x320 do kraja 90-ih godina
.

Evo i njene slike -->



Evo slike i obe zajedno :


Kabine koje su nakon isporuke dogradjivane u SFRJ ne bih komentarisao nesto specialno.
Nemaju grejanje, tapacirung itd..Cini se da ih je vise firmi radilo: Orasje, Slovenci itd..
Pozdrav

 
Poslednja izmena:
Kačerac lepo objašnjeno. Uslikao sam pločicu sa moje kabine, koliko uspeh da pročitam firma je "Autoradiona", moguće Slovenačka. Kako se vidi da je proizvodnja 1983-e godine, znači da je moj traktor u SFRJ stigao bez kabine, jer je proizveden 1981-e godine, što opet znači da je bar dve godine stajao na lageru.

a9wxub.jpg
 
Da, ovlasceni uvoznik/zastupnik Zetora firma Merkur iz Zagreba ga je uvezla bez kabine pa mu je u SFRJ ista naknadno montirana.
Verovatno je tako traktor bio cenovno pristupacniji ljudima koji nisu mogli da kupe sa fabrickom kabinom (ili im je bilo mnogo da plate)...

Pade mi na pamet jos jedan razlog a to su liste cekanja.
Moj deda je 1975-te na 3511S (bez kabine naravno) cekao oko 4-5 meseci.Ko zna koliko se cekalo na traktor sa kabinom.U tom slucaju su ovi iz Zagreba mogli da kazu kupcu: "ako hoces moze i isporuka odmah tj. da ti na neki od kabrioleta na lageru ugradimo domacu kabinu"...
 
Poslednja izmena:
Da li je neko menjao filter hidraulicnog ulja kod Zetora npr. 7711, to je onaj sa desne strane motora ? Zanima me koji ide ulozak unutra?
 
Ja sam menjao prosle godine na 7245,znam da je papirni ulozak al ne secam se tacne oznake. 5011 ima filter na pumpi.
 
Imam problem kod kocenja za zekonjom. 99% je stradao "mesac" koji rasporedjuje ulje ka jednom i drugom tocku. Kao da je ostalno otvoren. Kada gazim jednu kocnicu, propada jer ulje odlazi ka drugoj, a isto se desava kada gazim drugu stranu kocenja. Kada su spojene, onda traktor koci jer nema prelaska ulja vec je pritisak svuda. To traje vec nekih dve godine.
Covek u susednom selu ima 4718 i pitao me da li imam taj problem (kao da mu je neko rekao). On je to resio na sledeci nacin, pa rekoh da li je neko ovo isto prepravljao? Zapravo, izbacio je ovaj mesac u potpunosti, i direktno povezao levu cev sa levom papucicom za kocenje i desnu sa desnom. Sada mu kocnice rade odvojeno kao celina i kaze da je prezadovoljan.

Sta mislite o ideji?

image hosting 10mb limit
 
A onaj okrugli cep sa maticom ispod sedista,sta je to? Meni kad nosim prskalicu poceo da cupka hidrulik,kad dam gas protera al kad je ukljucena pumpa nesmem zbog membrane.5011 je u pitanju.

Tu se nalazi usisni filter hidraulike, on se cisti s vremena na vreme. Sto se tice cupkanja hidraulike neko je mislim clan Lisnik ranije objasnjavao o cemu se radi.
 
Imam problem kod kocenja za zekonjom. 99% je stradao "mesac" koji rasporedjuje ulje ka jednom i drugom tocku. Kao da je ostalno otvoren. Kada gazim jednu kocnicu, propada jer ulje odlazi ka drugoj, a isto se desava kada gazim drugu stranu kocenja. Kada su spojene, onda traktor koci jer nema prelaska ulja vec je pritisak svuda. To traje vec nekih dve godine.
Covek u susednom selu ima 4718 i pitao me da li imam taj problem (kao da mu je neko rekao). On je to resio na sledeci nacin, pa rekoh da li je neko ovo isto prepravljao? Zapravo, izbacio je ovaj mesac u potpunosti, i direktno povezao levu cev sa levom papucicom za kocenje i desnu sa desnom. Sada mu kocnice rade odvojeno kao celina i kaze da je prezadovoljan.

Sta mislite o ideji?

image hosting 10mb limit
Kod mene na ursusu su tako uradjene kocnice ima vec 15 god. Prosle god sam menjao cilindre itd...
Radi to bez problema, kakav mesac. Samo pravi probleme

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Ako mozes, uslikaj. Jos bolje ako imas neke detalje koji je navoj u pitanju itd. Pretpostavljam da je u pitanju pokretljivo crevo a ne fiksna cev?
 
Tu ide fiksna cev i to upravo ona koja je vec na traktoru. Navoj je koliko se secam M12 x 1, 25. Ja sam kod mene na C 360 ugradio ladine cilindre uz neke prepravke. Isto svaki radi zasebno i znam da nije isti korak navoja kod njih. Medjutim sve sam to lepo resio i od tad koci samo tako. Spasio sam se.
Ups, sad vidim da ti treba cev da prikacis na celo cilindra, a tu ne znam koji bese navoj.
 
Pozdrav. Interesuju me iskustva sa Zetorom 16245. Kakav im je kvalitet? Potrosnja? Kako ste uopste zadovoljni sa tim modelom Zetora. Planiram uzeti nesto tako, pa bih voleo da cujem par reci o njima iz prve ruke.
 
Sacuvah ovaj 2000ti post da napisem novosti oko mog zekana :ppozdrav:

Na strani 319 i 320 sam se zalio da mi kroz auspuh izlazi zivo ulje na odusak, a i kroz cev pa mi prlja traktor i kabinu. Nisam to vise mogao da gledam i odlucio se za sredjivanje. Skinute glave motora i poslate na sredjivanje. Uradjeno je sve tj moralo je da se prave svih 8 siceva, nove vodjice i ventili, hidro test glave (jedna nije prosla tj zamenjen joj je jedan cep), ravnanje i naravno dihtunzi svi potrebni.
Rezultat je taj da sam bas zadovoljan. Drugacije vergla, mnogo brze upali, radi mirno kao auto, posle celodnevnog prskanja tj laksih radova, nema ni jedne jedine tackice da izbaci na odusak od auspuha. Donji deo motora ne pravi nikakve probleme i nema lufta u samim cilindrima kada se pomeraju klipovi rucno i to nista nije dirano jer mi je ulje trosio minimalno i to ovde gde je sada izlazilo kroz auspuh tj malte ne se i ne vidi na meracu.
I na kraju, konacno, mogu da operem traktor da izgleda pristojno i lepo bez da se bilo gde javi kapljica ulja i da ga naruzni.

Evo i par fotografija


















 
Nadam se da hoce obzirom koliko je kostalo... Stalno radim na tome da otklonim svaku sitnicu koja mu fali. Samo nikako da ga podmladim svih ovih godina :osmeh:
 
Nazad
Vrh