Zetor

Te specifične potrošnje goriva važe za nove motore na probnom stolu a nikako za mašine koju su stare 15-20 ili više godina i pogotovo ne sa ovim gorivom u kome je " pola vino pola voda "
 
Ja sam na 4kj oranja za zito na dubini od 20cm sa plugom leopard 2x35 potrosio 35l ED-a sa Zetorom 7011 3 brza i sa potrosnjom sam prezadovoljan potrosnja po meni je ispod ocekivanog u svim poslovima,a radi kod mene ko magarac!
 
Taj tip motora trosi nesto vise kada se tera na vise obrtaje 2200 pa na gore a ni u kom slucaju ne torisi kao motor sa pretkomorama pri tim obrtajima . Mnogima i ne radi obrtometar pa idu na sluh godinama . Sto se potrosnje ursusaprezadovoljan sam . Motor je kao magarac i ne odustaje niti posustaje . Ako ima vece opterecenje pumpa mu poveca kolicinu goriva i on drzi iste obrtaje iso prazan ili vuko 1.5 vagon uzbrdo a da mu ne treba dodavati gasa . Meni je na kombajnu motor sestak sa pretkomorama i kad sam mu digao obrtaje na kraj dana sam gledao dali curi rezervoar jer je u kosenju soje srknuo rekordnih 17l po jutru .

Drug Manjevic sredi ti pumpu dizne ( al ne kod Pere u garazi ) nego kod nekog ko stvarno zna sta radi premeri kompresiju usteluj ugao paljenja pa onda prenesi utiske . Ko zna kako je i ko ga klao i prepodesavao kako je mislio da treba . Stojim iza toga da ako je motor po ps da jedino torpedo moze da se nosi sa njim u potrosnji ostalo nista . Cak i da trose isto sa ostalim traktorima vadi ga broj brzina . Iskreno mislim da u tvojoj zemlji on nosi 3x30 na 25 i da mu je po meri . Nemoj da se plasis nakacit tako sta na njega jer se ponasa slicno i sa malim teretom i sa ogromnim samo se naguzi nazad i ode . 2x30 mu je definitvno tesko kao magarcu da nosi prazno sedlo .
 
Telnett, bas tako. Ja sam prezadovoljan potrosnjom sa mojim zetorom 5711. Skoro sam zamenio uloske dizni i odmah se vidi kako vise ne izbacuje crn dim pri naglom dodavanju gasa nego lepo sagoreva. Takodje, planiram i bosch pumpu da remontujem, ne zato sto imam para za bacanje nego zato sto je traktor star 40 godina. Drug je skoro na rakovici 65 sredio pumpu i kaze da mu je bosista rekao da nije imao tih 65hp nego oko 50hp. Naravno, kaze da je ogromna razlika sada u traktoru i da se kaje sto to nije uradio ranije.

Elem, izgleda da je Zeravica stvarno jako skupa. Trazili su mi 22.000 din a pozvao sam jos jedan servis za sredjivanje pumpi tj ovaj ovde
http://www.kpmkompresori.com/bosch_servis.html

i kazu da je cena minimalna 40e zbog rada, a maksimalna sa sve radom, zamenom elemenata, gumica, nepovratnih ventila itd, 100e. To je minimum 10.000 din jeftinije od Zeravice. Neverovatno.
 
Marko idi na opciju da mu doneses delove i da ih ugradi i uradi pred tobom reglazu i nikako drugacije . Zasto . Mnogi smotaju nove delove odvrni granicnik letve da mu daju vise goriva i vozi Mile . Ovde u okolini ima raznih bosita a ni kod jednog ne bi smeo odneti i ostaviti jer sam se svasta naslusao jednostavno im je sltko zaraditi 100 150 tku za sat vremena pa to ti je . Nedaj im prostora za takav manevar jer od toga zavise tvoji zivci po najvise .

Reglaza se sastoji najvise od odredjivanja max kolicine goriva koje moze da ubrizga a max obrtaje odredjuje centrifugalni refulator i on ako je radio dobro radice i dalje . Elementi se stavljaju isto i nema tu neke mudrolije ( jer su novi i rade isto ) jer zakretanjem klipica se povecava kolicina goriva . Tako da ceo posao traje koliko mu treba da povadi stare elemente i ventile montira nove + da stavi dizne u epruvete da vidi kako radi .
 
Ja rekoh da mi je mnogo da dajem 200e, a ti me saljes na isto neko skupo mesto :)

Ako se secam, rekao mi je da je po jednom cilindru 4000 din x 4 cilindara = 16.000 din + 2 din garnitura zaptivki = 18.000 din + 4.000 din rad = 22.000 din

Ovdje kad sam ja radio pumpu mislim da me materijal ,elementi , nepovratni ventili, dizne sve 4 komada nije izaslo ni 150E.

- - - - - - - - - -

Marko idi na opciju da mu doneses delove i da ih ugradi i uradi pred tobom reglazu i nikako drugacije . Zasto . Mnogi smotaju nove delove odvrni granicnik letve da mu daju vise goriva i vozi Mile . Ovde u okolini ima raznih bosita a ni kod jednog ne bi smeo odneti i ostaviti jer sam se svasta naslusao jednostavno im je sltko zaraditi 100 150 tku za sat vremena pa to ti je . Nedaj im prostora za takav manevar jer od toga zavise tvoji zivci po najvise .

Reglaza se sastoji najvise od odredjivanja max kolicine goriva koje moze da ubrizga a max obrtaje odredjuje centrifugalni refulator i on ako je radio dobro radice i dalje . Elementi se stavljaju isto i nema tu neke mudrolije ( jer su novi i rade isto ) jer zakretanjem klipica se povecava kolicina goriva . Tako da ceo posao traje koliko mu treba da povadi stare elemente i ventile montira nove + da stavi dizne u epruvete da vidi kako radi .

Nije bas tako jednostavno na samo pomijenjaj dijelove , poslije menjanja elemenata moras tarirati pumpu , a za to ti treba takozvani bos stol, kod odredjenog broja obrtaja proizvodjac daje koliko svaki element TOCNO mora da ubrizga goriva , naravno radi se sa ispravnim diznama namjestenim na odredjeni tlak. Tek ces onda dobiti da ti motor radi kako treba i da ima max snagu a min potrosnju.
 
U cemu se sa sastoji tariranje ? Svako elemenat ima nulto ubrizgavanje pri odrednjenom uglu klipica a to je kada se kanali poklope . Zakretanjem malo u + stranu ces dobit vise goriva al nerevnomerno povecanje u celom opsegu zakretanja pa nisi nista dobio sa tim . Novi elemenat se montira na nulto i ako je ispravan i kvalitetan onda imaju istu kol ubrizgavanja . Ako nije tako kako je ?

Na stolu pumpa se namesta na 100 "udara" i tada treba da da odredjenu kolicinu goriva koja se namesta na stafu/blokiracu letve i tada se vidi dal ravnomerno ubrizgava naravno uz min toleranciju .
 
Marko idi na opciju da mu doneses delove i da ih ugradi i uradi pred tobom reglazu i nikako drugacije . Zasto . Mnogi smotaju nove delove odvrni granicnik letve da mu daju vise goriva i vozi Mile .
Reglaza se sastoji najvise od odredjivanja max kolicine goriva koje moze da ubrizga a max obrtaje odredjuje centrifugalni refulator i on ako je radio dobro radice i dalje . Elementi se stavljaju isto i nema tu neke mudrolije ( jer su novi i rade isto ) jer zakretanjem klipica se povecava kolicina goriva . Tako da ceo posao traje koliko mu treba da povadi stare elemente i ventile montira nove + da stavi dizne u epruvete da vidi kako radi .

Ne mogu ja nikako da mu nosim pumpu, jer cak i da to uradim, on moze da mi proda bilo koju pricu.
Pitao sam ga da li moze da se pumpa nasteluje da izgura vise goriva i da se dobije 10ak procenata snage, i kaze da moze ali da to nije preporucljivo jer dolazi do vece kolicine goriva pri velikim obrtajima, a pritom ima istu kolicinu vazduha. Samim tim, dolazi do vece potrosnje, vise dimi a skoro da nema dobitka u snazi i da on to ne preporucuje da radim, vec je najbolje ici na fabricku preporuku.
 
Sredio sam hidrauliku na Zetoru , zakacio polugu , probao malo da neutralisem luft sa podmetanjem platni , zamenjena karika i manzetne, sve funkcionise , vise ne spusta sam pod teretom i drzi poduignut prikljucak i kad je traktor ugasen.
Inace na mom 5211 je izgleda hidraulika i menjac od veceg traktora, sa 4 cilindra , klip je fi90 , gumice ramena i dihtung sve je vece kao za neki sa 4 cilindra, bar tako kaze prodavac delova, mada se i cale seca da kad je u menjacu nesto menjao uzimao je delove za veci model. Ja uzeo po katalogu za 5211 , posle sam morao da menjam ..

Jos jednom hvala majstor lisnik na slikama i objasnjenu :ppozdrav:
 
U cemu se sa sastoji tariranje ? Svako elemenat ima nulto ubrizgavanje pri odrednjenom uglu klipica a to je kada se kanali poklope . Zakretanjem malo u + stranu ces dobit vise goriva al nerevnomerno povecanje u celom opsegu zakretanja pa nisi nista dobio sa tim . Novi elemenat se montira na nulto i ako je ispravan i kvalitetan onda imaju istu kol ubrizgavanja . Ako nije tako kako je ?

Na stolu pumpa se namesta na 100 "udara" i tada treba da da odredjenu kolicinu goriva koja se namesta na stafu/blokiracu letve i tada se vidi dal ravnomerno ubrizgava naravno uz min toleranciju .

Ja sam imao prilike da gledam jedno DIY tariranje pumpe, vjerovao ili ne cak i novi elementi bacaju razlicito , postoji u specifikacijama proizvodjaca na koliko pumpanja kolicina u koliko kubnih centimetara za jedan element. Problem je sto se to radi na nominalnom broju okretaja motora a ne bilo kakvom jer centrifugalni ili vec koji regulator radi svoj posao. Da je to samo okreni 100 puta nitko ne bi trebao takozvane bos stolove.
 
Sto se tice potrosnje barem za ove Zetore koje ja imam, znaci 6340 i 7340, mogu reci da sam veoma zadovoljan, npr. ovaj 6340 silira sa pz kombajnom citav dan sa 33 do 35 l goriva, dnevno uradimo oko 2.5 ha dobrog kukuruza i to vec nekoliko godina pratimo i to je to, u oranju uzima 1 litru po dunumu u lakoj zemlji a u najtezim uslovima 1.5 l. sa rd od 2.5 m, uzima kao i oranju od 1 do 1.5 l.
A ovaj 7340 trosi sa nijansu manje od 6340, npr. u oranju je vukao leoparda 3x35 a 6340 je vukao leoparda 2x35 i kada smo dosuli u rezervar jednom i drugom u 73 je stalo 7 litara manje nego u 6340.
as-6.jpg


as-2.jpg
 
Jako lepi traktori. Steta sto nisu pristupacniji prosecnom poljoprivredniku. Ne kazem da ne vrede te novce za koji se prodaju kao polovni, ali ipak spram godista i cene kostanja drugih marki traktora Zetori su preskupi.
 
Pratim ovu temu o zetoru jer mi se traktori stvarno svidjaju ,ali bih voleo da neko stvarno realno napise nj. potrosnju.
Upadnu IMT-ovci ili torpedasi u temu i ocrne ih da su potosaci k'o tenkovi onda zetordzije to pobiju sa cifrom od 10lit po hektaru sto je mala potrosnja racunato i po jutru.
Istina se krije negde izmedju , samo pitanje je gde....:sta:
 
Pratim ovu temu o zetoru jer mi se traktori stvarno svidjaju ,ali bih voleo da neko stvarno realno napise nj. potrosnju.
Upadnu IMT-ovci ili torpedasi u temu i ocrne ih da su potosaci k'o tenkovi onda zetordzije to pobiju sa cifrom od 10lit po hektaru sto je mala potrosnja racunato i po jutru.

Istina se krije negde izmedju , samo pitanje je gde....:sta:
Niko ti ne može tačno navesti potrošnju jer ona ipak zavisi od mnogo faktora.
Kod oranja; tip zemljišta,dubina oranja,vlažnost zemljišta,koji plug,kako je naštelovan
 
Ja imam torpeda i ne crnim zetora samo sam napisao samo sam procitao za njih. I ja bih voleo jednog 6340 ali preskupi su za nas, po meni ova xx40 serija najlepsi zetori.
 
Nazad
Vrh