Zetor

Gornji saraf pritiska oprugu koja dalje gura dole utvrdjivac koji je zaobljen na vrhu . Da ga ojacas mozes izmedji sarafa i opruge postaviti neku platnu da jace gura oprugu na dole .

Zamena se vrsi izvrtanjem celog tela utvrdjivaca ( iz poklopca menjaca ) a do opruge dolazis izvrtanjem sarafa iz tela utvrdjivaca .

Vrh utvrdjivaca ulazi u zarez koji je zarezan preko letve koja nosi viljuske u menjacu . Ako se pohaba vrh utvrdjivaca ili zareze kanal na letvi tokom dugogodisnje upotrebe pomaze da se ojaca opruga kao sto je muhanicar rekao . Ako ne onda se menja sta je vec uzrok iskakanja iz menjaca .

 
Sada mi je jasnije tj imam sliku koja mi to sve govori ali opet postoje neke rupe. Znaci, ukoliko odvijem sraf koji fizicki vidim, to mi nista ne znaci jer on samo pritiska oprugu koja pritiska utvrdjivac. Jedino na licu mesta bih mozda mogao da podmetnem odmah nesto na taj donji deo srafa koji vidim kada odsrafim, koji bi odmah izvrsio pritisak na oprugu (ako je to moguce bez skidanja poklopca). Ukoliko to ne pomogne, onda skidam poklopac menjaca i trebalo bi da vidim oprugu na licu mesta obzirom da je opruga odmah ispod poklopca cim sraf naleze na nju koji je zasrafljen na poklopac menjaca.

Kada skinem poklopac i uklonim oprugu, onda mi se daje mogucnost da odvijem utvrdjivac i da proverim kakav je zaobljen deo na vrhu koji ulazi u zarez?
 
Nisi razumeo nije opruga ispod poklopca nego u sarafu , vidi na slici kose crte .

- - - - - - - - - -

Ili ovako detalj iz ursusovog kataloga , identicno je

 
Aha, znaci ovaj sraf se sastoji iz svih ovih delova.. pa onda je sve jednostavnije. Ceo ovaj sraf kosta 200 din. Onda bez problema mogu prvo da zamenim mesta ovim srafovima i da odmah proverim da li ce ispadati iz cetvrte. Sa druge strane, on kada se odvije, na licu mesta se vidi donji deo tj "zasiljen" deo, i odmah mogu da vidim da li je pojeden.Znam da sam kupio jedan ili dva kada sam sredjivao menjac a ostali su navodno bili dobri.
 
Tacno tako .

Kada izvrnes utvrdjivac pomeraj menjac u 4 i 5 oj i gledaj od gore dali letva ima ostecenje koje je urezao konus utvrdjivaca .
 
Sta ako ima? Da napravim kod strugara da ova igla bude deblja, pa da se lepo uklopi u konus? :)Eto onda razloga da ipak rasturam sraf :) jer tu novo ne pomaze.
 
Ako nemozes rukom zadrzati polugu da ne izbacuje onda slobodno skidaj poklopac mjenjaca.Pregledaj luft gornjeg vratila na spoju sa spojnickom..
 
Nikako ja to ne mogu da pregledam. Nemam pojma koji luft bi bio dobar a koji los, ne znam kako izgledaju vratila itd.Ne mogu da verujem da sam dao 700e za popravku menjaca i da sada postoji mogucnost da nesto ne valja.Ukoliko se ispostavi da ima taj luft, sta onda? Koliko kosta potencijalna popravka i da li bi morao menjac da se ponovo skida?Inace, nema sanse da ponovo prolazim kroz to.
 
Marko, ne bih da te plasim, ali mislim da nije problem do utvrdjivaca brzina. Ovde kod mene ima dosta Ursus-a i oni izbacaju iz trece obicno, ali uvek niz veliko brdo i pod teretom, a po ravnom i na usponu kakvo god da je opterecenje ne izbaca. Tad se zameni utvrdjivac i problem obicno bude resen. Ako ni njegova zamena ne pomaze onda se letva sa urezima u koje upada utvrdjivac dodatno ureze. Odnosno, prodube se kanali na letvi i onda ne izbaca.
Ja sam na mom Ursus-u za prvu i rikverc morao da vratim stari utvrdjivac, najbolji koji sam imao jer sa novim je bilo gotovo nemoguce da ga izbacim iz brzine. Sad ga saltam kao auto.
 
Da li je neko od forumaša koristio ili koristi zetor za pokretanje pumpe za navodnjavanje? Koji model, koji sistem, kolika je potrošnja?
 
Ima tema nazad, pisao sam, moze da radi sa bilo kojom, ides pogon preko menjaca, mnogo manja potrosnja i habanje motora.Radi i u vestakoj kisi a takodje i za tifon.
 
Znam da smo komentarisali o tome uopšteno, ali zanima me konkretno, model traktora, bunar ili kanal, tifon-koja dužina-prečnik, ili cevi, prečnik - broj rasprskivača?? Sigurno ima neko da je koristio od forumaša ili da zna nekog ko tako radi sa nekim konkretnijim podacima. Evo ti npr. Vlado015, da li ti zalivaš kad znaš u kojoj brzini je najbolje terati pumpu preko menjača, i sa kojim traktorom?
 
Traktor 7011, pumpa Ferralit Žalec ili neka druga Morava npr. duzina 330 m. cevi 90 mm, broj rasprskivaca 28, vrsta izvora:kanal.U cetvrtoj brzohodnoj preko menjaca, broj obrtaja ne znam, dodas gas dok ne pocne da pravi maglu, znaci to je dobar pritisak.

Ukoliko te jos nesto zanima npr. koliko imam švalerki ili nesto tako slicno, slobodno pitaj.:osmeh:
 
Za švalerke neću da pitam, nadam se da si zadovoljan sa ponudom i svojim izborom :haha: Kolika je potrošnja na sat?
 
Nsam merio, ali kada ide na menjac prenos, mala je turaza, potrosnja bude malo iznad nivoa kod 539, sto je jako dobro.
 
Sto da ne, ja nemam manji Zetor pa da sa njime radim od kada smo prodali 5211, dosta smo koristili 539, na toj liniji, medjutim ima spor kardan , mora malo jaci gas, i onda se traktor lomi bezveze.Inace i Zetor ima jako spor kardan kada ide preko hidraulicne pumpe, ovo preko menjaca je svakako prava stvar.
 
Marko, ne bih da te plasim, ali mislim da nije problem do utvrdjivaca brzina. Ovde kod mene ima dosta Ursus-a i oni izbacaju iz trece obicno, ali uvek niz veliko brdo i pod teretom, a po ravnom i na usponu kakvo god da je opterecenje ne izbaca. Tad se zameni utvrdjivac i problem obicno bude resen.
Ja sam taj problem imao pre sredjivanja menjaca. Kupio sam novu osovinu reduktora, glavnu spojnicku osovinu i osovinu gornjeg snopa. Samo ove tri stavke su kostale 20.000 din. Posle ove zamene sada ne ispada ni u jednoj brzini pod velikom nizbrdicom, provereno. Mislim da je glavno ispadanje bilo zbog pojedene osovine gornjeg snopa.


image hosting 10mb limit



Ako ni njegova zamena ne pomaze onda se letva sa urezima u koje upada utvrdjivac dodatno ureze, odnosno, prodube se kanali na letvi i onda ne izbaca.
Proverio sam i kod mene su zamenjeni prvi i drugi osigurac sa leve strane tj za kardan i od cetvrte i pete brzine. Znaci oni su novi stavljeni pre 100 radnih casova motora. Obzirom da nov osigurac nije pomogao, kako se urezuje letva? Kako se dolazi do nje i kako se skida?
Zenin otac je strugar i to bas dobar, i ima sve moguce alatke da uradi sta god.
 
Sad bas kako se skida i urezuje ne bih znao sigurno da ti kazem jer sam ja to cuo od ljudi ovde kod mene, a nikad nisam gledao postupak. U svakom slucaju moraces da skines poklopac menjaca pa ces dalje da vidis sta i kako.
Jel ti tesko isla rucica menjaca kad hoces da izbacis iz brzine kad si stavio novi osigurac?
 
Pozdrav,imam mali problem na 5011 poceo da se ugasi u radu i to vise puta u toku dana,kad drukam na AC pumpi nece da povuce gorivo sve dok ne ispustim vazduh na onom cepu gde su filteri,pa onda sve normalmo upali i radi koliko radi dok se ne ugasi ponovo... Menjao sam novo crevo od rezervoara do AC pumpe. Sta bi mogao biti uzrok?
oce da se ugasi i kad drukas ac on ne gura nego vuce klipcic kao vakum,ili je prljav filter u ac ili negde ima zacepljenje.ja skinem filter i nadrukam i upali
 
Nazad
Vrh