Zetor

Landini nisam razumeo pitanje , ali cu pokusati da odgovorim. RD se tera preko kardana na 540 obrtaja /minut. Ili na neku drugu brzinu ako traktor poseduje npr. 750 ili 1000 obrtaja
 
Landini nisam razumeo pitanje , ali cu pokusati da odgovorim. RD se tera preko kardana na 540 obrtaja /minut. Ili na neku drugu brzinu ako traktor poseduje npr. 750 ili 1000 obrtaja
zetor moze preko brzina da goni kardan. znaci u prvoj ima oko 280 obrtaja a u 5oj ima oko 1000 obrtaja pa reko da ne goni 2 brzinom jer je ona prilicno spora a kardan radi na oko 400 obrtaja. zaboravio sam tacno sad u kojoj koliko razvija ili direkt preko motora kardan. pitam zbog toga jer sam ja htjeo da kupim RD lely 2.5m i covjek mi je reko da sa 560 tesko goni. a 560 ima 59 konja a zetor 48. nije neka razlika ali je ima.
 
Ovaj je goni sa 4tom sporom , kaze da nemoze 5tom. Ali nisam znao da ga pitam to sto si mi sad reko.
 
Ja sam radio i sa trećom i četvrtom brzinom. Bilo je jako mokro kada je orano i mrazevi nisu odradili posao tako da sam na jednoj parceli radio u četvrtoj a u drugoj sve u trećoj. Nisam ni probao sa petom mada mislim da traktoru ne bi bilo teško, snage ima (7045). U trećoj sporoj RD sve samelje u prašinu. Jedina mana duplaka je mali ajnšlag, kod Zetora je baš mali pa je zaokretanje dangubno ali opet sam za 2 sata pripremio parcelu od 0.6ha koja je krajnje nepravilnog oblika i ima vrlo nezgodan nagib po dijagonali.
 
Kolege, imam problem. Danas sam hteo da promenim puž volana na Zetoru 5911. Prilikom demontaže volan sam vrteo do kraja u levo i glavu puža sam izvadio kroz otvor sa strane. Kada sam nove delove spakovao i hteo da vratim , video sam da glava puža ne može da prodje kroz onaj okrugli otvor sa gornje strane kućišta volana. Ako skinem glavu puža poispadaće kuglice. Molim za objašnjenje kako da dovršim montažu.
 
Izmjeris precnik navoja na vrtenu.Precnik mjeris u zlijebu. Odes kod tokara i od plastike ti otokari tu mjeru duzine puza ili kako kazes glave puza.Odozdo guras plastiku a vrteno polako izvrnes .Plasticni klin ce drzati kuglice na okupu.Omotas trakom tako da plastika ne ispadne.Tad puz (glavu) namontiras na segment volana tako da nema lufta .Sve to uguras sa strane .Polako odozgo navrnes vrteno u puz(glavu).
 
Prvo Hvala triatlonu na odgovoru, Zamenio sam drukalicu, i napunio rezervoar. Sad se ne gasi. Drukalica original je trajala 30god, onda sam sipao euro dizel i ona je zavrsila posao. kupio kinesku i ona je trajala mesec dana. Sad kupio opet tu istu kinesku po jos vecoj ceni od 650din i posle cu opet jer gumice zamenske ne postoje.
Imam jos jedan problem - cimanje hidraulike (zetor 5011) znaci kad krene da cima traktor mi izmesta iz mesta. Citao sam sva iskustva na raznim forumima i nisam doso do zakljucka da iako se zamene sve gumice da posle nece da cima. Jel ima neko neko super isustvo.
Inace kad vec o tome pricate, ja frezirao juce sa frezom batuje od 1,3m. u prvu sporu na kardan i losije mi je nego sto mi drugar frezira sa svojim 549imt, a pritom on i brze ide 2put. Izgleda da je na Zetoru sporiji kardan.
 
Verovatno,kod Z 7211 je 540 obr. kardana na oko 2000 motora dok je kod IMT to negde oko 1500, e sad koja je brzina preko menjača ne znam.
 
zetor u 3 brzini ima 540 obrtaja kardana ako se radi preko mjenjaca. a u 5oj moze i na 1000 obrtaja.
 
Moguca su samo 2 razloga za ovo lose frezanje ili je freza losa ( potroseni nozevi) ili je spora. A drugi razlog je da si moza probo da ga stignes brzinom a nisi dodo dovoljno gasa tj nije bilo dovoljno obrtaja kardana. Ja mislim da nema potreba da se freza 1 sporom ja frezam 2om ( 3 brzine mjenjac) ti bi komotno mogo u 3 gas do poda i da uradi opet lijepo :)
 
Kad je zemlja losa, tj nema humusa i glinovita, pa jos je poorana u prolece, a ovo prolece je bilo prilicno kisno, onda kad se prosusi malo gore bude ko beton, a dole jos blato. TU sveta freza ne pomaze. Ma 3 puta mora da se predje u 2 brzini sporohoda Zetorom.Ona se utaba od tockova ono blato ispod i samo da kukas. A kad je njiva puna stajnjaka ili je tenja u pitanju tu moze kako hoces. Na mom zetoru 5011 brze se okrece frezer na kardan nego kad stavim u onaj drugi polozaj - kako se to kaze na tockove.
 
cil1_zpszmzgjyf1.jpg


Da li neko moze da mi pojasni sta se steluje ovom polugom na donjem cilindru kvacila ?
U knjizici pise da prilikom zamene lamele , hod kvacila od 150mm , poluga treba da bude 1.5mm od granicnika.
Da li ovom polugom mogu da eliminisem krcanje menjaca prilikom ubacivanja u brzinu na vecim obrtajima motora ? I da li je to moguce da se steluje negde ?
Zamenio sam vucnu lamelu , druk lezaj , lezajeve na spojnickoj i kuciste na kom se vozi druk lezaj.. Ovo krcanje sam imao i ranije , a ostalo je i posle zamene delova

cil12_zpsxokgkxz6.jpg


hvala :ppozdrav:
 
Radi se podesavanje kvacila, tj. da li nisko ili visoko hvata-odvaja. Uvek ces imati krcanje u nekoj meri, jednostavno je tako jer nije sinhro menjac, cilj je naravno da ga bude sto manje.Probaj podesi pomocu ovog srafa da bude kako treba.
 
Može li nekako na Zetora da se ugradi manometar da pokazuje pritisak ulja u motoru? Nikako ne mogu da se naviknem na onu lampicu, navikao da imam manometar i u IMT 539 i u Hurlimanu, inženjeri u Zetoru htjeli da ispadnu pametni pa stavili glupu lampicu.

Zombie, ja sam to radio pre nekih 3-4 meseca. Upravo to sto si okacio. Jako je jednostavno, i da te obradujem, ti navoji za blok su univerzalni. Znaci, ja sam skinuo navoj za koji je bila povezana ampula, kupio sam ovaj drugi "busan" sraf koji se provuce kroz crevo za pritisak ulja kao na slici broj jedan kod tebe, i povezao ga sa imt manometrom. Na manometeru kod IMT-a postoji jedan mali sraf koji ti sluzi da povezes struju (kod tebe na drugoj slici, gde su ove dve buksne) pa ce stalno svetleti kada traktor bude radio, da ti omoguci da vidis nocu. To je zapravo sijalica unutra pa joj dajes struju i masu. Ne postoji bas nikakva komplikacija oko ovog ugradjivanja.
Mislim da imam i slike pa cu ti poslati ili cu slikati traktor.

Savet - ovo crevo nije dobro sto je na slici. Ja sam prvo njega kupio, i rekli su mi da je ono za gorivo, a takodje, kada sam isprobavao duzinu tog creva, samo sam na trenutak zakacio alnaser, i iste sekunde je izgorelo i osteceno je i crevo. Tada sam kupio to debelo gumirano crevo koje je bas za ovu namenu.
Okacicu slike ovih dana i sve ces lepo videti.

Zombie, obecao sam ti slike, i evo ih. Sve je odmah profunkcionisalo bez ikakvih problema i ceo ovaj sistem je jeftin a znaci. Obrati paznju samo na to gde treba da stoje krivine tj ova krivina koja ide u sat, i polozaj srafa koji je na bloku. To crevo je kruto i zato treba da naglasis tim majstorima koji ti budu ovo radili kako crevo treba da stoji, jer kada jednom "zablombiraju" ovaj prikljucak, nije lako natezati ga i okretati.













 
Sada na taj sraf holender koji je uvrnut u blok probusi rupu i navari maticu koja pase na navoj davaca pa i njega uvrni da imas i lampicu , posebno korisno kada se radi nocu posto ne mozes stalno gledati u manometar .
 
Ako pogledas moj post ovaj gore iznad, napisao sam sledece: Na manometeru kod IMT-a postoji jedan mali sraf koji ti sluzi da povezes struju pa ce stalno svetleti kada traktor bude radio, da ti omoguci da vidis nocu. To je zapravo sijalica unutra pa joj dajes struju i masu

I nisam busio nikakav sraf vec samo jednu zicu povezao na saticu, na vrhu satica. Vidi se lepo na slikama.
 
Eto ti sad ...

Mislio sam na signalnu lampicu koja je i bila na njemu bar je trebala biti , tj kada dodje pritisak ulja gasi se a ne na osvetljenje sata . To pozadinsko osvetljenje ima na svakom sau ,

Nocu je dobro imati davac pride (signalnu lampicu crvenu a ne pozadinsko osv. sata ) jer covek ne moze stalno da prati manometar pogotovo na ovim nasim ragama koji moze da se uprasi i ostalo sto je meni na kombajnu stalno problem jer ne moze covek na sve da obraca paznju .:ppozdrav:
 
Mislim da je kod mene na 5711 ta lampica svetlela na kontakt i cim se traktor upali (skoci pritisak ulja preko ampule), ugasi se, a takodje je svetlela i pod jako malim gasom. E sada, kada palim traktor, isto svetli pod kontaktorm dok se traktor ne upali. Verovatno je namestio elektricar da se pali lampica za punjenje akumulatora, i iskoristio taj deo na instrument tabli.
 
Nazad
Vrh