Zetor

Dulka a da se ne bude propinjao?
Jesi ti ocima video da je on nosi?
Sta mislis o jednorednom beracu?
 
Pojavila mi se buka u menajaču , kad je pod velikim opterećenjem ili pri kretanju iz mesta gde treba veči gas čuje se neko klepetanje koje traje sekund (kao neki udarac) . Pa me interesuje da li je neko imao iskustva sa tako nečim . Da li traktor treba na tri dela (motor , menjač i diferencijal) , na kom delu ostaviti kabinu , neki savet . 6011 je u pitanju velika kabina .

Za pocetak skini poklopac mjenjaca i vidi sta se desava.Posebno provjeri luft na vratilu(osovini) gornjeg snopa zupcanika u prednjem dijelu..
 
Za pocetak skini poklopac mjenjaca i vidi sta se desava.Posebno provjeri luft na vratilu(osovini) gornjeg snopa zupcanika u prednjem dijelu..

Proverio , ima lufta od nekih 1-1.5mm odokativno deo vratila koji je posle spojničke tj. gde se spajaju vratila 5. brzine , misim da tu idu vratila jedno u drugo (igličasti ležaj) .Koji je to psap šta mora da se vadi , i na koliko delova ide . Donji snop koliko sam mogao da vidim nema lufta .
 
Standardno . Ja sam sve menjao i kupio iglicaste lezajeve,i vratila. Kod nas mnogi obradjuju vratila i ugradjuju piksne. Skida se menjac dole.Kabina se podigne na prednjem kraju da mozes izvaditi volan i glavu,i onu cev sto drzi kabinu i komande. Ja skinem poklopac hidraulika i odvrnem navrtku sa malog konusnog i tako ga rastavim. Moze i drugacije ,d a se rastavve vratila. Pisano je o tome, a ima i slika.
 
Koliko sve to košta grubo . Nemam neku predstavu , nisam do sada radio menjač .
 
Ja sam ga pre nek dan rasturo zbog tog iglicastog,traktor na pola,poklopac menjaca i hidraulika se skida,skinuli smo i cizme,i kad skidosmo spojnicku iglicastog i nema nikako,onda bronzanu biksnu napravimo sa kanalima za ulje u spiralu.probusimo rupe koje vode kroz zupcanike sklopimo i cepaj sve ostalo je tip top. jedino smo izmenjali sve semeringe.
 
Ja sam ga pre nek dan rasturo zbog tog iglicastog,traktor na pola,poklopac menjaca i hidraulika se skida,skinuli smo i cizme,i kad skidosmo spojnicku iglicastog i nema nikako,onda bronzanu biksnu napravimo sa kanalima za ulje u spiralu.probusimo rupe koje vode kroz zupcanike sklopimo i cepaj sve ostalo je tip top. jedino smo izmenjali sve semeringe.

Jel može da se izvadi menjačko vratilo (gornji snop , srednje vratilo ) bez da se skida menjač misim kroz diferencijal .
 
Samo rastaviš na pola, tj skineš motor sa menjača, kabina ostaje, sve može da se demontira iz zvona....
 
Ako je osteceno (uglavnom jeste) vratilo gornjeg snopa na lezaju mjenjac mora skroz van.Tacnije traktor na tri dijela.Poklopac hidraulika nemora da se skida.Ima nacin i da se neskida a da se moze razdvojiti.
dsc06891-kopija.jpg

Na slici se vidi osteceno i novo vratilo..Ovo je od novijeg tipa zetora,ali isti je sistem i na starijim.
dsc06773-kopija.jpg

Vratilo se vadi prema nazad.
Ovako to izgleda kad se rastavi.
dsc06912.jpg
 
kiki" sve ti je lepo kolega lisnik objasnio majstorski,ja sam skido cizme jel mi je curio jedan semering na kocnici pa smo i diferencijal vadili.
 
Radi se o zetoru 5011, zakovao se mjenjac, odglavili ga i poslije toga cuje se nenormalno bucno u 2 brzini (melje kao lud). Jel moguce da je posledica zaglavljivanja mjenjaca, ili je nesto drugo u pitanju ?
 
Radi se o zetoru 5011, zakovao se mjenjac, odglavili ga i poslije toga cuje se nenormalno bucno u 2 brzini (melje kao lud). Jel moguce da je posledica zaglavljivanja mjenjaca, ili je nesto drugo u pitanju ?

Verovatno ste pokušali silom i pokrjali zupčanik.Mora se kvariti.Isto sam tako prošao.
 
Nije moj traktor....od kuma je. Rece mi da je bio u strani, i da je tesko bilo odglaviti mjenjac. Ipak ce zekan na rastavljanje i mijenjajnje zupcaniika. Covjek se uci dok je ziv.
Hvala ljudi.
 
Radi se o zetoru 5011, zakovao se mjenjac, odglavili ga i poslije toga cuje se nenormalno bucno u 2 brzini (melje kao lud). Jel moguce da je posledica zaglavljivanja mjenjaca, ili je nesto drugo u pitanju ?

Vjerovatno je gotov zupcanik.Nemora se rastavljati od motora.Mora sseodvojiti zadnji kraj.Ovako to izgleda kad se radi na 5011.
imgp0026.jpg

imgp0059.jpg

imgp0025.jpg

imgp0033.jpg
 
Zetor 5718, pojavili se problemi sa kardanom, krci prilikom ukljucivanja, a i kad stanem na kvacilo on i dalje radi. Ne odvaja mi kardansku lamelu(menjana pre nekoliko godina ), pokusao da produzim onu sipku od kvacila , ali se isto ponasa, stim da je sada bas tesko pritisnuti kvacilo .Sta mislite koliko da spremim ::novac:: za opravku?
 
Nazad
Vrh