Zetor

Ovih dana, dok sam tovario drva na nekoliko mesta, nisam gasio traktor, vec ga drzao pod malim gasom. Primetio sam da je kroz rupu na auspuhu, koja je na krivini iz izlaza motora a i sluzi za vodu koja upadne kroz auspuh, sve dole ispod nje je isprljano od mesavine ulja/vode/nafte ili kako god bih ovo nazvao.
Motor ne dimi i ne trosi ulje, ali ovo kao da, dok je radio pod malim gasom, kao da je imao losije sagorevanje?
Ili je ovo mozda nakupljena garez iz auspuha (tesim se)?
Isprljan je kompresor, cak i deo motora. Kako je radio i duvao kroz ovu rupu, tako je nekako i prljao motor.
Ima li neko ideju kakvi su ovo simptomi? Motor se priblizava generalnoj, iako nema plavog dima, ili sta vec?
Dok sam normalno vozio pod gasom, nije bilo puno te prljavstine kao sada.
 
keulcm.jpg


Ja i moj traktor imamo skoro 100godina:haha:

On dobio trecu generalku do sada, a ja manje- vise servise:osmeh:

a gde su ženske na krilu i haubi kao na avataru :ppozdrav:
 
Ovih dana, dok sam tovario drva na nekoliko mesta, nisam gasio traktor, vec ga drzao pod malim gasom. Primetio sam da je kroz rupu na auspuhu, koja je na krivini iz izlaza motora a i sluzi za vodu koja upadne kroz auspuh, sve dole ispod nje je isprljano od mesavine ulja/vode/nafte ili kako god bih ovo nazvao.
Motor ne dimi i ne trosi ulje, ali ovo kao da, dok je radio pod malim gasom, kao da je imao losije sagorevanje?
Ili je ovo mozda nakupljena garez iz auspuha (tesim se)?
Isprljan je kompresor, cak i deo motora. Kako je radio i duvao kroz ovu rupu, tako je nekako i prljao motor.
Ima li neko ideju kakvi su ovo simptomi? Motor se priblizava generalnoj, iako nema plavog dima, ili sta vec?
Dok sam normalno vozio pod gasom, nije bilo puno te prljavstine kao sada.

Marko ako treba da ti traktor radi u mestu duže vreme bez opterećenja obavezno mu ostavi ler gas bar na 1000 obrtaja ili ga ugasi.
 
Marko ako treba da ti traktor radi u mestu duže vreme bez opterećenja obavezno mu ostavi ler gas bar na 1000 obrtaja ili ga ugasi.

A zasto je to tako? Ja mu smanjim gas poprilicno, ali ne bas toliko da krene da svetli alternator tj da ostane bez punjenja.
Ne kazem da te necu poslusati. Naprotiv. Nego pitam: sta je to izlazilo iz auspuha prilikom malog gasa. Jedino mi pada na pamet da je pri malom gasu lose sagorevanje, pa krene da "pljuje" kroz auspuh.
 
A zasto je to tako? Ja mu smanjim gas poprilicno, ali ne bas toliko da krene da svetli alternator tj da ostane bez punjenja.
Ne kazem da te necu poslusati. Naprotiv. Nego pitam: sta je to izlazilo iz auspuha prilikom malog gasa. Jedino mi pada na pamet da je pri malom gasu lose sagorevanje, pa krene da "pljuje" kroz auspuh.

mozda je zbog loseg sagorevanja po malom gasu, pa i kvalitet goriva je "vrhunski"... ::samo bes::
ler ne sme da bude ispod 800, ali kako i kaze sale ratar bolje da je oko 1000. cista fizika. manje habanje na 1000 nego na napr. 600!
 
Marko postoji mogućnost da ti koja dizna neradi kako treba (piša) pa je lošije sagorevanje a i kažeš da ti je motor pri kraju pa karike nestižu da svuku ulje sa stublina pa karike malo propuste i nesagoreva dobro pa hoće oko izduvne grane da masti.Nek me isprave kolege ako grešim.
 
Ima li neko ili zna li nekog ko ima da proda levu stelujucu polugu po visini,levu-gledano sa zadnje strane traktora?
 
Marko postoji mogućnost da ti koja dizna neradi kako treba (piša) pa je lošije sagorevanje a i kažeš da ti je motor pri kraju pa karike nestižu da svuku ulje sa stublina pa karike malo propuste i nesagoreva dobro pa hoće oko izduvne grane da masti.Nek me isprave kolege ako grešim.
Nisam pomenuo da mi je motor pri kraju. Lepo radi. Dizne sam skidao i nosio na proveru i sve je bilo ok.
Jedino karike ako pustaju negde, ali nema plavog dima pri radu. Kada nema opterecenja, nema nikakvog vidljivog dima, a pod dobrim opterecenjem, samo se zacrni malo sto je normalno.
 
A kako to da je habanje motora manje na 1000 obrtaja nego na 600 ili 800?
Kad motor izbaci crn dim,obicno pri naglom dodavanju gasa,tad nije sva nafta dobro sagorela i zato se dim crni.Plav dim bi bacao da trosi ulje,a beli da sagoreva vodu.
 
Izvini kolega moja greška u vezi motora, nisam dobro obratio pažnju prilikom čitanja, uglavnom izbegavaj rad motora na leru, ova pojava hoće da se javlja kod zetora, ursusa, torpeda, rusa koliko sam primetio, za ostale neznam.
 
A kako to da je habanje motora manje na 1000 obrtaja nego na 600 ili 800?
Kad motor izbaci crn dim,obicno pri naglom dodavanju gasa,tad nije sva nafta dobro sagorela i zato se dim crni.Plav dim bi bacao da trosi ulje,a beli da sagoreva vodu.

Zato što na malim obrtajima pumpa motornog ulja proizvodi slab pritisak pa je podmazivanje loše a time je i habanje veće.
 
Ja glavu na 5211 stegao na 20kn prosle godine,rekli mi neki majstori... Sad pomesao ulje i vodu,nadam se da je stradao sam dihtung. Sto se stezanja tice ,koliko se secam ,ovde na forumu su mi rekli na 16kn glava , ali tek posto sam ja uradio kako sam uradio..
 
Pitao sam ovde , danima nisam dobio odgovor.Tek kada sam napisao da sam stegao na 20kn .. U uputstvu koje ja imam i koje sam nasao na internetu,nema taj podatak ,samo za stelovanje ventila ima.
 
Momenat pritezanja glave kod Zetora serije 5211-7745 ili 5011-7045 iznosi 167-177Nm ili 16.7-17.7 kiloponda.Ventili se podesavaju na 0,25 mm.
 
Nazad
Vrh