Zetor

NISAM SIGURAN ali mislim(99%)da ta rucica nema veze sa kvacilom.Kod tebe je dvostepeno nozno,kao na IMT,IMR.

Sto se tice traktora koji imaju rucicu sa leve strane(tzv 5 min) tako je kako si napisao,osim u rasturanju vestaka jer ti kad ugasis kardan djubre curi li curi u mesto.Tad zatvaras otvore na rasturivacu.
 
Ta ručica ima funkciju kako ste napisali , tj. sa njom se "uključuje" kardan , odnosno kad nam ne treba kardan tada se ta ručica isključi i tada je lakše pritisnuti kvačilo klasična upotreba , transport, oranje itd. Kada koristimo kardan tj. kada ćemo ga isključivati onda se ta ručica uključi , teže se pritiska kvačilo i naravno veći je hod . Ta "sprava se može ugraditi na na Ursus 355 i 360 , puno se lakše barata sa kvačilom .
 
Jasno je meni kako se uključuje i isključuje, nego kako praktično može da se iskoristi, bez da stalno palim i gasim kardan kada mi treba?
kao što rekoh, kada dodjem do kraja njive, ako donekle stisnem kvacilo kada je rucica aktivna, aktivirace se kvacilo lamele, a kardan će raditi i dalje. Ukoliko NAGAZIM kvacilo do kraja, tek tada će kardan stati. Znači, moram svaki put da ukljucujem i isključujem kardan, da bih mogao da se okrenem? Tj stalno pomeram malu ručicu kardana?
 
To ti je samo da bi "olakšao kvačilo" kad ne koristiš kardan . Nije ručno kvačilo kao kod serija X0XX i X2XX . Koristiš kvačilo kardana kao i kod svakog drugog traktora , sem što imaš "olakšanje" na nozi ako ga ne koristiš .
 
Imaju i serije x7xx odvojeno ručno kvačilo kardana koje posve nezavisno od nožnog koje služi za manjač. Imao sam ga na Zetoru 4718.
 
Kod mene se kvačilo kardana nalazi sa lijeve strane, ima onaj natpis "5min", isto tako je bilo i na Hurlimanu. Kako sam shvatio, povučem tu ručicu da bih odvojio spojnicu, uključim kardan onom malom ručicom na mjenjaču i puštam ručicu kvačila, mašina se "zalaufa" i to je to. Jesam li u pravu?
 
Isti princip je i kod mene na case-u,pa predpostavljam da svi traktori nose tako,inace ta rucica ja je zovem brza spojka je odlicna stvar
 
I ja to koristim dobro je pogotovo kod beraca , kad izadjes iz reda povuces , poslije okretanja na uvratini pustis i perjaj dalje.
 
Nije to to,na x9xx stoji kod nogu,desno je rucna kocnica a levo 5min. a kod serija x0xx i mladjih nalazi se sa leve strane pored sedista.
Serije x7xx fabricki nemaju tu opciju,samo ko je naknadno ubacivao.
 
Serije x7xx imaju fabričku tu opciju. Moj je bio u fabričkom stanju. Malo pogledaj i priručnike za starije zetore vidjećeš da imaju tu opciju. Moj Zetor 4718 je imao od opreme; prednje amortizere,. fabričku kabinu koja je bila odlično dihtovana, grijanje preko one cijevi koja vodi s hladnjaka, zračno sjedište vozača, sjedište suvozača, hidraulični par izvoda (dvosmjerna hidraulika).
 
Moguce da je radjen za neko drugo trziste,pogotovu zbog kabine,Ovi klasicni x7xx su pozadi otvoreni,imaju ciradu neku.
 
NIje problem. Ovog ćeš uvijek prepoznati po čudnoj kabini, pravljena je negdje u Bijeljini a naprijed ima američke gume sa tupom šarom, nazad 16.9-34" barumke. Obrati pažnju na ovo, traktor je stvarno grob. Sad sam ga traio na PIK al ne mogu da nadjem, inače ga cijeni 16.500 a znam pouzdano da ga je u Bijeljini platio manje od 15.000.

jesi li ti vidio negdje zetora da je bacen u kanal to sto se cijeni tako malo ti je zbog kabine a iako nesto i fali probaj da vidis sta fali skini cijenu i poravi
 
NISAM SIGURAN ali mislim(99%)da ta rucica nema veze sa kvacilom.Kod tebe je dvostepeno nozno,kao na IMT,IMR.

Sto se tice traktora koji imaju rucicu sa leve strane(tzv 5 min) tako je kako si napisao,osim u rasturanju vestaka jer ti kad ugasis kardan djubre curi li curi u mesto.Tad zatvaras otvore na rasturivacu.

nisi u pravu.

to se koristi za ukljucenje potencijala dvostepenog kvacila. znaci ako je kvacilo dobro nastelovano, onda odvaja samo 1. stepen: t.j. samo brzine mozes menjati. pa ako "ukljucis" tu rucicu, pa nagazis na kvacilo, tad "radi" 2. stepen, pa moze se prebacivat i pumpa-kardan-N-...
znaci ima veze sa kvacilom - iako se kvacilo (i 2. stepen) aktivira nozno!
 
Nije to to,na x9xx stoji kod nogu,desno je rucna kocnica a levo 5min. a kod serija x0xx i mladjih nalazi se sa leve strane pored sedista.
Serije x7xx fabricki nemaju tu opciju,samo ko je naknadno ubacivao.

opet nisi u pravu. zetori X7YZ su imali to (1977 god su vec ugradili, mislim da do 1976 je to samo opcija bila, a mozda nije ni moglo ni kao opcionalno da se ugradi - mislim fabricki). znaci napr. zetor 4718 iz 1977 (moze da) ima to kvacilo (2. stepena, kao rucna kocnica, simetricno sa tom, samo sa leve strane).

- - - - - - - - - -

Pa rekao sam da nisam siguran:ppozdrav:

video sam; sa velikim slovima :) :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh