Zetor

Kreni svana .Ako svučeš planetar sa nosačem felge i taj veliki ležaj onda si car.Možemo i na pp.
 
Skines tocak.
-Skines komplet rukavac.Tacnije odvrnes gore 4 vijka i dole 4 vijka.Izbijes aksijalne lezaje.
Pozada ispred rupe za polusovinu imas vijke osigurane limicima koji to sve skupa drze.Tad nastaje zajebancija.Imas ispod vijaka tri gumena cepa.Kad njih izvadis ispod je navoj koji ima ulogu radapcigera..Pazi na navoj jer nije standardni ..Obicno zbog prevelike korozije to vrlo tesko krene van.
Ovako izgleda presa za taj posao.



Uploaded with ImageShack.us
 
Poslednja izmena:
A da ja to napunom nekom manje gustom mašću koja nije sklona curenju a opet nije previše čvrsta (nešto izmedju SAE 90 i tovatne masti)?
 
A da ja to napunom nekom manje gustom mašću koja nije sklona curenju a opet nije previše čvrsta (nešto izmedju SAE 90 i tovatne masti)?

Mast nije preporucljiva zbog iglicasti lezaja u zupcanicima.Oni se podmazuju kroz rupice na zupcaniku .Ako vec tako hoces ja bi ti preporucio tecnu mast zajedno sa uljem.Iako to nije rjesenje.
 
2vkhxzl.jpg
Ovo je mučilo Zetora. Sinhronski sklop četvrta pet. Zamenjen zupčanik par ležajeva itd.Uskoro ide u brazdu...
 
2vkhxzl.jpg
Ovo je mučilo Zetora. Sinhronski sklop četvrta pet. Zamenjen zupčanik par ležajeva itd.Uskoro ide u brazdu...
majstore pitanje posto i mene to ceka imam luft u tom snopu,to jest ispala mi iglica od tog lezaja pa se stresa pomalo u 4,znam da se traktor rastavlja napola,a dali se moraju skidati cizme (ili reduktori bocni do tocka) kad budem menjo taj lezaj i vratilo?
 
Ne moraš skidati čizme.Skidaš poklopac hidraulika i skidaš mali konusni i menjač ode napred.Tada ostaje viljuška kardana u zadnjem kraju pa osiguraj da ravno klizi napred da je ne saviješ.Kako znaš da je ispala iglica kad se igličasti nemogu videti kroz poklopac???A nisam ni čuo da je neko menjao vratila kod nas ,ona su baš onako momački odvaljena.Radi na vreme ,nemoj voziti.Imaš sliku na 145 strani .Prvo rastavi nazad pa izvuci ispod kabine a onda na motoru jer ako ostane menjač ispod kabine po meni je to teži postupak..
 
Poslednja izmena:
pa naso sam iglicu iz dva dela pukla u menjackom ulju,a pre toga je nesto kucalo u menjacu verovatno ona.sad se necuje nista. kasnije skido sam sam poklopac bila mi pukla viljuska pa je majstor gledo da ima lufta u tom snopu,gde je taj lezaj,pa mi reko da se skidaju cizme,a kaze menjati i lezaj i to vratilo. pa me malo zbunio.dok mi je drugi reko da moze bronzana caura mesto lezaja. al valjda je bolje lezaj iglicasti.u svakom slucaju hvala ti.
 
Poslednja izmena:
pa naso sam iglicu iz dva dela pukla u menjackom ulju,a pre toga je nesto kucalo u menjacu verovatno ona.sad se necuje nista. kasnije skido sam sam poklopac bila mi pukla viljuska pa je majstor gledo da ima lufta u tom snopu,gde je taj lezaj,pa mi reko da se skidaju cizme,a kaze menjati i lezaj i to vratilo. pa me malo zbunio.dok mi je drugi reko da moze bronzana caura mesto lezaja. al valjda je bolje lezaj iglicasti.u svakom slucaju hvala ti.

Jel ovo vratilo ima luft.


Ili ovo.

 
Kolega @lisnik@ Ti kad rastavljaš nazad ne skidaš mali konusni nego njegova osovina izlazi iz menjača...??'Jel to lakše tako.
 
Kako kad.Posto ionako rastavljam mjenjac nekako mi ovako brze.Nekad rascjepka potrefi se vodoravno pa je teze izvaditi,a mrsko mi dizati tocak da je namjestam.
 
"lisnik"
mislim da je prva slika,skino sam taj poklopac de su viljuske,i odozgo ga je mrdo i naso luft u tom snopu.
 
Na tom vratilu imas tri lezaja.Dva iglicasta i jedan kuglicni.Za zamjenu prednjeg nemoras rastavljati mjenjac od zadnjeg dijela.Mora traktor napola i spojnicke van.
Za zadnji i kuglicni mora zadnji dio traktora se odvojiti od mjenjaca.Malo mi je cudno da to vratilo ima luft.U tom slucaju trebala bi oba iglicasta biti sjeb..
 
Jel moze neko da mi kaze koji modeli zetora imaju manju kabinu? Njih bih preskocio u kupovini.

Planiram da uzmem (najverovatnije) jedan od ovih modela: 5011,6011,7011,5211,6211,7211.
Ako je svaki zetor zetor, i kvalitet bez sumnje, onda gledam ove koji mi po godistu, ceni i snazi odgovaraju, a i koji su na oko prelepi.

I sta je to zapravo sa zetor menjacima pa ih IMT-ovci ne vole? Jel to u pitanju samo navika? Imaju drugacije polozaje brzina ili sta vec?
 
Polozaji su ok, nego brzina kretanja ,ponekad je ne odgovarajuca za neku masinu. Tj recimo , nebitno koji model , 2brzina u oranju je spor, a 3 suvise brz. To se resava drugacijom agregatiranjem, manja masina-ides brze, veca masina -ides sporije
 
Ja kada normalno orem idem 3-om (20-25) a kada hoću dublje da malo poorem onda idem 2-om-plug FOP 610.07.A za presu i berač je odličan.
A od IMT-a bolji raspored imaju samo oni sa 5 brzina.
 
Nazad
Vrh