Zatvaranje zimske brazde

Meni se najbolje pokazalo jedan prolaz spremačem mesec dana pre setve, i ništa više do setve. Lepo i na oko, ravno, vlage ko u priči a i nicanje odlično... Naravno preduslov je da oranje bude na vreme urađeno.
je l to onda bacate djubrivo na oranje pa odma zatvorite jednom i to je to?
 
Bacim 250-300 kg osnovnog đubriva pre oranja po kj i to je to, bez uree u proleće što se kukuruza tiče.
Urea razbacana i samo zadrljana ostane zarobljena u površinskom sloju kada zasuši, a zasušuje iz leta u leto, i biljka nemože da je koristi iz te suve zemlje.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Trebao si i ureu zaorati.
Uglavnom zaoravam 3x15, nema potrebe za ureom, a i ne znam šta bi bilo sa tom ureom do sledeće godine. Uglavnom ovo mi se pokazalo veoma dobro u ovim našim sušnim godinama.
Čak sam i ranije postavljao slike mog kukuruza u suši pa je bilo kojekakvih prozivanja ako se dobro sećam.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Bacim 250-300 kg osnovnog đubriva pre oranja po kj i to je to, bez uree u proleće što se kukuruza tiče.
Urea razbacana i samo zadrljana ostane zarobljena u površinskom sloju kada zasuši, a zasušuje iz leta u leto, i biljka nemože da je koristi iz te suve zemlje.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Nosioc prinosa kod kukuruza je azot.
 
Slažem se ja sa vama, pogotovo za kišu koja zadnjih godina ozbiljno izostaje. Ali ipak ću da radim po svom.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
vreme je otislo u nepovrat

sta se tacno desava niko nezna

djubrenje pre 15 godina i sada ni pod razno isto(primer samo Map-cena nenormalna a cena robe ista pa i manja)
 
Uglavnom zaoravam 3x15, nema potrebe za ureom, a i ne znam šta bi bilo sa tom ureom do sledeće godine. Uglavnom ovo mi se pokazalo veoma dobro u ovim našim sušnim godinama.
Čak sam i ranije postavljao slike mog kukuruza u suši pa je bilo kojekakvih prozivanja ako se dobro sećam.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Pogrešno razmišljanje za ureu. Za kukuruz ureu je daleko bolje zaorati u jesen, urea je u zemljištu skoro nepokretna a na površini brzo ispari, u površinskom sloju zemlje kukuruz malo vajde ima od ureje. Kako neko napisa azot je nosilac prinosa kukuruza, a bitno je da taj azot bude na dubini 30 do 50 cm u zemlji. Kan se baca u površinskom sloju jer njega kiša brzo ispira u dublje slojeve zemljišta.
 
Ako bacim 100 kg uree ili 300 kg 3x15, nije li to približna količina azota? A da bacam 500 kg đubriva po kj....... mnooooogo je brate!
Razmišljanje uopšte nije pogrešno, i nisam ja to izmislio. Tako sam naučio od starijih ljudi. Malko se kosi sa razmišljanjem "stručnjaka promotera" al jbg.... njima je to posao. Ubediti seljake da je crno belo i uzeti što više novca.
I na kraju bolje rezultate ostvarujem sa onih 300kg npk zaoranih nego sa 100kg npk ujesen i 100kg uree predsetveno.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Opet pogrešno, 3x15 za kukuruz ne treba zaoravati zato što će azot iz npk otići preko zime preduboko, najbolje je koristiti npk đubriva sa što manje azota, kao 7 20 30 ili još bolje NK bez azota uz dodatak ureje.
 
Nema tu ništa nerazumljivo, da bi se lakše razumjelo mora se znati kako koji elemenat NPK funkcioniše, to jeste koliko su pokretni u zemljištu prilikom padavina, a na površini da stoji gubitak je kod svih, a naročito urea, ona mora pod zemlju ako je moguće za nekoliko sati.
 
Jjoš 20 godina ovim tempom đubrenja ureom i na njivama ima da rastu samo štavelj i kopriva.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh