Zatvaranje zimske brazde

Meni se najbolje pokazalo u ovim sušnim godinama oranje ne dirati do same setve. Onda jedan prohod setvospremačem plitko, samo da poravna neravnine i odmah setva. Ne izgleda najlepse na oko ali nicanje a i sve ostalo bude extra.
Kada se uradi "školski", poravna recimo u martu, pa bi trebalo neka kiša pasti da lepo namesti koricu i zatvori vlagu to bi bilo extra. Ali ta kiša zadnjih godina izostaje, i nakon drugog prohoda pre setve ostaje isušenih 10cm gornjeg sloja....
Tako da do setve ništa što se mog oranja tiče....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Meni se najbolje pokazalo u ovim sušnim godinama oranje ne dirati do same setve. Onda jedan prohod setvospremačem plitko, samo da poravna neravnine i odmah setva. Ne izgleda najlepse na oko ali nicanje a i sve ostalo bude extra.
Kada se uradi "školski", poravna recimo u martu, pa bi trebalo neka kiša pasti da lepo namesti koricu i zatvori vlagu to bi bilo extra. Ali ta kiša zadnjih godina izostaje, i nakon drugog prohoda pre setve ostaje isušenih 10cm gornjeg sloja....
Tako da do setve ništa što se mog oranja tiče....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Kako bude lepo nicanje kad u rupe naguras suvu zemlju?
 
I ja ću sledeće nedelje zatvoriti brazdu.Verovatno će biti još nekih padavina do setve.
 
Meni se najbolje pokazalo jedan prolaz spremačem mesec dana pre setve, i ništa više do setve. Lepo i na oko, ravno, vlage ko u priči a i nicanje odlično... Naravno preduslov je da oranje bude na vreme urađeno.
 
Krene, naravno. Prljavije njive radim kao RAca ali pošto su mi uglavnom čiste njive, čekam drugi list pa onda tučem.
 
Jako malo ima suve zemlje naspram tamo gde setvospremač prvi put pomeri zemlju pa taj sloj se isuši za medalju bez kiše. A opet ako pada kiša sve jedno je dal zatvarao vlagu ili ne, biće mokro.
Moje razmišljanje je da netreba baš sve slušati "stručnjake" (promotere) na onim njihovim predavanjima. Sve je to lepo osmišljeno ta njihova stručnost, da oni nama prodaju što više njihovih proizvoda nama, totala kad krene trava, što više semena, ne daj bože presevanje itd.....
Al opet svako nek radi onako kako je njemu najbolje!
Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Navikao da 2-3 nedelje pred setvu pređem lakom drljačom sa valjcima, a 2-3 dana pred setvu razbacam veštak i opet lakom drljačom. Posle setva i za 6-7 dana dubinsko + total.
 
Nazad
Vrh