Zatvaranje zimske brazde

Radio sam analize u povrtlarstvu i uvijek je Kalij srednje snadbjeveno, a u povrću kalijum se daje mnogo više nego u ratarstvu.
 
Koliko sam imao prilike da čujem od ljudi koji su radili analize zemljišta, mačvansko zemljište je siroašnije sa fosforom.
 
Vecinom je tako… i teza zemljista imaju jako malo elemenata al eto opet radjaju bolje od nekih drugih, samo zbog vlage.
 
Ako nema dovoljno vlage džaba đubrivo, al ako fali đubriva džaba i vlaga, svega treba optimalno. Koliko znam za kukuruz treba orati oko 30 cm dubine, upravo zbog sakupljanja vlage u dubljim slojevima. Isto tako treba početkom marta čim se oranje malo prosuši podrljati oranje, tako se zatvara vlaga. Za pšenicu vrlo bitno orati 25 do 30 cm jer sve ispod toga smanjuje prinos, tako struka kaže a ja praktično vidio svojim očima.
 
Izgleda da vi slabo čitate knjige😁, nije zemlja mobilni telefon koji će za 5g biti moderniji. Dali je neko od vas pročitao na vreći pšenice Avenu da piše minimalna dubina oranja 20 cm. Imao sam knjigu o pšenici iz bivše Jugoslavije u kojoj je bila tabela prinosa zavisno od dubine oranja i lijepo piše na 30 cm maksimalni prinosi a na 10 cm minimalni prinosi. Evo primjer moga komšije, dvije parcele, jedna tanjirana a druga orana za pšenicu, đubriva isto na obadvije parcele. Orana parcele prinos 8 t/ha a tanjirana parcela 3,5 t/ha.
 
Koja to struka tako kaze ,iz 19-og veka ?.Oranje za sakupljanje vlage ?,kako to tacno radi ?.
Evo kako radi. Ja uvijek imam puteve između plastenika, tako i ove godine. Do puta je bila ugara, znači uzorano ljetos oko 20 cm. Neki dan kad sam orao duboko oranje put je bio neuporedivo suvlji od ugare.
 
Svi profesori na fakultetu koje sam sreo a da imaju veze sa ratarstvom su govorili da je oranje obavezno za psenicu.A suprotno tome uglavnom sve velike firme i farmeri i kod nas i u svetu idu retukovanu obradu za psenicu. E sad ko ce ga znati ko je u pravu.
Sve je to tacno da se oranjem povecava zapremina zemljista,da vise vode stane posle se zatvori vlaga ranije u prolece itd itd. U teoriji je sve to tacno i logicno ali u praksi je veoma cesto drugacije. Kod mene u jednom ataru bukvalno zadnjih 60 godina prljaju sa fergama (cak ni rakovica u selu nije bila do pre par godina) 15-20 cm i imaju slicne prinose kao i ja koji orem ko pomahnitao 35+ cm.Bukvalno razmisljam da uzmem neku grdosiju od tanjirace i da izbacim oranje potpuno.
 
Nemoj se zavaravati, poređenje prinosa je vrlo precizno i tu treba parcela koja je 100% ista. Prije nekoliko godina je probao moj rođak pola parcele teška tanjirača a pola oranje 30 cm. Pobjedu je odnio plug, od tada on ore dubinu 30 cm i nikako manje. Njegovi prinosi već duže godina na pšenici su od 8 do 10.5 t/ha, ima i bolju zemlju od moje. Ljudi svašta rade da ubrzaju i pojeftine proizvodnju ali plug je plug. Samo podržavam podrivanje preko 50 cm prije oranja.
 
Eto živo me zanima koliko ce roditi na jednoj mojoj razoranoj lucerki. Jesenas je poorao, istanjirao i posejao. Ispalo fantazija.
 
Plitko oranje je isto kao i kasni rok sjetve. Kad se kasno posije pšenica(poslije optimalnog roka) pozdravi se sa maksimalnim prinosom. Može se ovako reći: uzori 25 do 30 cm, uredi sitno, posi u optimalnom roku, nađubri solidno, poprskaj 2 puta od bolesti i time postižeš 90 % maksimalni prinos, a ostali 10 % zavisi od padavina.
 
Nazad
Vrh