Zatvaranje zimske brazde

Ja sam probao svašta na xx površina u poslednjih xx godina. Tanjiranje mi se pokazalo kao najbolje, vremenski i finansijski najisplativije.
Jedino orem kada pšenicu sejem na pšenicu, baš ove godine imam jednu parcelu u monokulturi.
 
Nije bitno koja je površina, ja sam nekad radio plastenika 300 m2 isto kao i sad 6000m2. Kolege, vaša volja, rođak mi radi isto kao i ja na 100 ha zemlje, prinos pšenice u prosjeku 9 t ha a kukuruza 13 t ha ako nije ekstremna suša, ako je suša kao ove godine kod njega je kukuruz prosjek 10 t ha a pšenica oko 8.5 t ha.
 
I koliki bude prinos ako je ekstremna suša?

Jako je bitno koja je površina. Što više parcela, što više površina, ima se više prostora za svakakve analize i oglede, od obrade, djubriva, semena itd.
 
Da radi 100 hektara nebi ni on oro sigurno
Pa u tome kod tebe leži zec, veliki ti trošak. Pa ovdje svi teškaši koji rade oko 100 ha zemlje oru za pšenicu, kakva crna tanjirača, to je bilo prije nekoliko godina proba pa ljudi odustali. Shvati da ovdje svi oru bez obzira na pocršinu.
 
I koliki bude prinos ako je ekstremna suša?

Jako je bitno koja je površina. Što više parcela, što više površina, ima se više prostora za svakakve analize i oglede, od obrade, djubriva, semena itd.
Mene kolje prinos samo u kukuruzu kad je ekstremna suša jer imam lošiju zemlju za kukuruz, imam oko 30 % purevine i na jakoj suši tu su kreze sita. U planu je zaljevanje kukuruza kpk sistem.
 
@dragan.kovacev Koga je bese naguzio ?,povrsni proizvodjacu :ROFLMAO: .
Otisli ste u off topic,covek susu mozda nije video ni na tv-u,toliko je jednostavno,kad imas padavina mozes kako hoces.
Meni je samo smesno sto ovi sa diplomom fakulteta ne vide koliko ima pogresnog u njegovom pisanju,primecujem da sve cesce forum deli komicne postove sa onima iz grupi po facebook-u u vezi poljoprivrede.
 
@dragan.kovacev Koga je bese naguzio ?,povrsni proizvodjacu :ROFLMAO: .
Otisli ste u off topic,covek susu mozda nije video ni na tv-u,toliko je jednostavno,kad imas padavina mozes kako hoces.
Meni je samo smesno sto ovi sa diplomom fakulteta ne vide koliko ima pogresnog u njegovom pisanju,primecujem da sve cesce forum deli komicne postove sa onima iz grupi po facebook-u u vezi poljoprivrede.
Ko na primer ne vidi da postoji nesto pogresno? 😅
 
Ma covek se zajebava 100%, kakvo crno oranje, kod nas u Banatu ove godine ko je orao jos nije nikla psenica. Ne moze lepo da se uradi, izgubi se vlaga, a i velike povrsine samo peglaj tanjiracu x2 i poseje se. Sve sto je tako uradjeno (99%) je niklo i razbokorilo se vec....
 
Pa ovdje svi teškaši koji rade oko 100 ha zemlje oru za pšenicu, kakva crna tanjirača, to je bilo prije nekoliko godina proba pa ljudi odustali. Shvati da ovdje svi oru bez obzira na pocršinu.
Tako je i kod nas, radi se i reducirana obrada, ali najviše oranje kod svih, od 5 do 555 kj kako bi se reklo... ono što sam primjetio da ima jako jako puno prodanih plugova novih baš jer pratim dosta zastupnika na fejsu i s obzirom da se oranje pokušava ugasit, po prodaji to tako ne izgleda...
 
Kod nas u selu je oktobar udarni mesec za poljoprivredu. Ima skidanja kukuruza, rade ljudi setvu belog i crnog luka, treba spremiti njive za setvu psenice, razbacivanje vestaka, setva psenice. Milion obaveza, tako da tanjiranje za psenicu dodje operacija jedina koja je prihvatljiva zbog vremena. Od kad su se pojavile velike tanjirace niko ni ne razmilja o oranju...
 
Nekad se i nje radilo drugačije nego se oralo za pšenicu, nije ni bilo alternative.. E onda se pojavile tanjirače, ljudi probali, i više se niko nije vratio na plug verovatno zato što je na oranom bolji prinos.. Kako da ne...
 
Mene zanima ko je izdavač tih knjiga koje čitaš? Ti prijatelju preko zime da držiš seminare po Vojvodini i da opismeniš ove seljake pa će ti i orden dati jer će Srbiji skočiti BDP ima da prestignemo i Ruse i Kineze.
 
Poslednja izmena:
Kada se setim oranja, tanjiranja i drljanja 80 tih godina. Grudve strašne. Mada, kod nas rotodrljače nije nikada bilo, a verovatno neće ni biti.
Inače moj zet podrljao oranja sva.
 
Ma di bre orati za psenicu,pa nisam lud.tanjiraca sto plice ako nema mase,ako ima mase onda malkice dublje max 10cm.Cesto se slatko nasmejem kad citam ovde na forumu da oru za psenicu.Kod nas takvog pacijenta nema,barem nisam video u ataru,a hvala bogu obradjujem zemlju u celom ataru na xxx mesta
 
Смејте се ви Миладину,ал у том крају важи за најпедантнијег прозвођача. Нема везе што ради мало земље. Да ради 200ха било би исто. Само да му је лошија земља и није,тамо је понајбоља.
 
Nazad
Vrh