Zatvaranje zimske brazde

Ja koliko se sjećam pšenici nije velika kriza za padavine, kukuruz je druga priča. Ove godine kod mene je falilo malo na kraju kiše a da je pala prinos bi možda bio i preko 9 t ha.
 
I kod nas je malo falilo s proleća, pa su prinosi bili oko 5 tona po hektaru. Inače kad ne fali kiše s proleća skidamo i do preko 10 tona. Obrada se radi tanjiračom na 6-7 cm i ostala agrotehnika je po ps-u. Tako da kod nas kiša nosi malko više od tih 10%....

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Ma solim ali dzabe, izgleda nema nista bez dubokog oranja a sa 130ks 3 brazde po ~40cm ne mogu mnogo duboko da orem na brdima.. Mogu i na 558 da se vratim ali da uzmem jednobrazni plug ali visokoklinasti ako ima neko i to je to resen problem. ;)
 
Ja to ovako radim. Kukuruzovinu tarupiram, pa bacim 100 kg ureje na ha + 7-20-30 po ha 500 kg i zaorem na 25 cm, pa direkt Rd, pa sjetva pšenice.
Psenica nikako na orano.jednom sam i to probao,parcelu pola uzorao druga polovina tanjiraca,od tada ni zrno u orano.u oranom vlage nem vec krajem marta,a o bolestima da ne pricam
 
Ako nema dovoljno vlage džaba đubrivo, al ako fali đubriva džaba i vlaga, svega treba optimalno. Koliko znam za kukuruz treba orati oko 30 cm dubine, upravo zbog sakupljanja vlage u dubljim slojevima. Isto tako treba početkom marta čim se oranje malo prosuši podrljati oranje, tako se zatvara vlaga. Za pšenicu vrlo bitno orati 25 do 30 cm jer sve ispod toga smanjuje prinos, tako struka kaže a ja praktično vidio svojim očima.
Bog je gore a ne dole! ! !
 
Nemogu da vjerujem u ovo što čitam. Ja sam u svom životu u bilo kom poslu sve radio detaljno i po pravilu. Puno toga sam naučio raditi u svim granama. Specijalnost su mi plastenici već oko 20 g i znajte da ništa ne prepuštam slučaju. Ovi što kažu da ne oru za pšenicu su za mene površni proizvođači, a ovi što misle da će zaoravanjem đubre otići do Kine oni nisu nikad čitali knjige a nešto tvrde. Takvi vjerovatno izvuku stajnjak na njivu pa ga zaoru za mjesec dana a neznaju da stajnjak rasut po površini za 4 dana izgubi 50 % hraniva. Nije problem ako neko nezna a voljan je da nauči već je problem ako neko nezna a tvrdoglav je i misli da nešto zna. Ljudi uče iz knjiga a praksa može samo mali postotak da nešto popravi. Evo skoro sam dogurao do penzije i sve što sam pročitao o nekoj struci u praksi to nisam mogao demantovati. Ja kako radim po gore opisanom imam maksimalne prinose na ne baš dobroj zemlji. I kako kaže ona reklama: ja vam kažem kako treba a vi radite kako hoćete 😃
 
Samo ti ori na 30 i više,meni se pokazalo da na sojištu nema potrebe za pšenicu tanjiračom ići više od 10 -15cm.Samo kada ide pšenica po strnjici onda orem.
 
Nazad
Vrh