Zatvaranje zimske brazde

Mnogo manje goriva nego kad se ore,a vremenski rad pola nego sa oranjem.par godina sam radio probu pola plug pola gruber,i na kraju mnogo jeftinije ovako i mnogo manje rada,a rezulat mnogo bolje ovako.uvek se nadju neki da kazu da je plug zakon,to sam i ja govorio pre 5 god.ali posle mnogo testiranja promenuo misljenje.
 
I mi smo radili neke testove ,ove godine na spremanju za repicu,neke su parcele orane ,neke su rađene baš kako si naveo,tanjiranje,gruber,tanjirala posle tih obrada odma teška drljača.Puno bolji posao
Daleko manje vremena aj nafta tu i tamo blago veća potrošnja na tvom sistemu.
Nisam radio na zimskom ali hoću dogodine mada nisam nešto oduševljen.E sad zavisi možd i od preduseva i od drugih faktora.
 
Mnogo manje goriva nego kad se ore,a vremenski rad pola nego sa oranjem.par godina sam radio probu pola plug pola gruber,i na kraju mnogo jeftinije ovako i mnogo manje rada,a rezulat mnogo bolje ovako.uvek se nadju neki da kazu da je plug zakon,to sam i ja govorio pre 5 god.ali posle mnogo testiranja promenuo misljenje.
Znaci gruber povecava prinos😃
 
Samo razmislite gde je sav zetveni ostatak posle pluga i gde je posle grubera.ja sam kopao asovom na dubinu od 50cm gde je stalno orano i kopao sam na parceli gde je dve godine gruber radio,ogromna razlika.necu o tome,samo malo logicno razmisljanje,dali na tih prvih 30 cm zetveni ostaci jednako izmesani sa zemljom posle pluga.a drugo zbog cega sam batalio plig,vecu parcelu pola orano druga polovina gruber,i tako dve god.razlika u vlagi ogromna u vreme setve.gruberisano uvek sam 5,6 dana kasnije mogao da predjem spremacem,oranje uvek sam zatvarao posle oranja bas zbog vlage.itd itd
Samo treba probati a ne gledati na to da je deda i pramdeda svi orali pa bilo dobro,nekada je tako bilo,ali danas ne.
 
Ja ove godine jos nisam nista radio posle soje a kuruze samo potanjirao… 5 je godina od prestanka koristenja pluga… zemlja je jako meka i porozna i za sad ni ne planiram u njivu po ovoj mokroci, da udjem sa 8 tona traktorom samo bi stetu pravio…
 
@ robert86

Zbog cega na prolece opet tanjiraca, zar nije bolje setvospremac ili germinator? Zbog ostatka kukuruzovine ili neceg drugog? Zar nije bolje zbog vlage da ne pustas tanjiracu na prolece?
 
@ robert86

Zbog cega na prolece opet tanjiraca, zar nije bolje setvospremac ili germinator? Zbog ostatka kukuruzovine ili neceg drugog? Zar nije bolje zbog vlage da ne pustas tanjiracu na prolece?
Zbog kukuruzovine,jos nisam uzeo germinator,a sa setvospremacem oce malo da gusi.Inače na adapteru nemamo tarup,tako da pre grubera moram malo dublje tanjirati,ali posle toga gruber ide vrlo lako.i ne idem dublje od 20 cm.
 
Mozda je bolje da uzmes neki ratarski malcer? Posle gruber, i na prolece setvospremac.Izbacis tanjiranje skroz.
 
Ja sam probao plitko tanjirati u prolece jedne godine kad nismo tarupali, ako uradis rano februar mart, nikakve to veze nema sa vlagom… do setve se sve zemlje jos dvaputa i osuse i pokvase…
 
Germinator ne gusi,radio sam sa setvospremačem,nije islo,drugar radio blizu mene,i zamolioga da obidje 2 kruga,ni jednom nije gusio germinator,nit skupljao na gomile,dugačke germinatorske motike i da vidis kako guta masu.
*diesel*
Bas zbog toga tanjiram rano ako je moguce pocetkom februara posle ima jos mrazeva a ima i padavine do kraja marta.
 
Mozda je bolje da uzmes neki ratarski malcer? Posle gruber, i na prolece setvospremac.Izbacis tanjiranje skroz.
Nemere bez tanjirače,na gruberu u dva reda su segmenti i malo slabije mesa zemlju,a i traktor mi je knap za taj gruner,pa ne mogu nesto ni brzo da vozim.ali bice za koju godinu veci traktor ozbiljniji gruber pa ce ici jos bolje...
 
I ja sam primetio da se biljni ostaci mnogo brže razlože kada se plitko zatanjiraju.Očiti primer mi je kod setve pšenice na nepaljeno kukuruzovinište.Imam srednje tešku tanjiraču koja odradi kako odradi iz jednog prohoda a nakon toga ide kadra sejalica koja u to useje bez problema.Na početku to izgleda ružno i gadno na oko a posle tokom vegetacije tip top, do žetve sva ta kukuruzovina nestane.
 
Nazad
Vrh