Zatvaranje zimske brazde

I onda mi neko kaže kako kod njih se nevide tragovi posle pripreme, tobož neznamo da namestimo oruđe ili je kao prevlažno nije za posao, ali no.
 
I onda mi neko kaže kako kod njih se nevide tragovi posle pripreme, tobož neznamo da namestimo oruđe ili je kao prevlažno nije za posao, ali no.


Ne znam jel imaš zemlje na kojoj ne možeš u proljeće po zimskoj brazdi vozit brže od 5-6-7 km/h u zatvaranju brazde? Fino i čestito poorano i složeno, ima vlage fino, al ipak "beton" i ne možeš terat brže jer imaš osjećaj da će se sve raspast. A onda pređem u drugi dio atara i teram ko sveti Ilija.

Matić je u pravu, široka guma je čudo u (proljetnoj) pripremi tla, ali i u svim ostalim poslovima, osim njege usjeva. Ili ko nema široke stavljat duple.
 
Matiću radio sam i sa duplim točkovima pa hoće da se vide ulegnuća u prvom gaženju, jednostavno takva je struktura zemlje, zato u drugom gaženju objašim tragove od prve pripreme i bude ko pista.

Kolega Bećar razumem šta kažeš, kod nas se to zove okošteno oranje (a uzorano zimsko) a takvo se desi kad ga uhvati košava (2-3 dana) u proleće posle kiše ili kad je jako vlažno i onda ga okosti (skameni) odozgo i što kažeš kao da voziš po kamenju ali ne upada traktor i ostane ravno iza tragova i ne poznaje se gde je prošao, samo ovo se retko dešava a kad je ko pesak onda upada i traktor mumla od muke kao da ore na 40cm i nemožeš sakriti tragove u prvom gaženju nema šanse, jedino da ideš dublje sa pripremom, sa duplim točkovima je bolje i manje se poznaje i lakše ide kao i sa širokim gumama.Na to sam oguglo i vodim računa o objašavanju tragova u drugoj pripremi i onda bude ravno.
 
Takva je zemlja kod mene u ravnici, kao kod Bećara na slici. Prvi prohod kad idem to mora polako ili da se vežem u traktoru, bez obzira koliki je traktor. To je od gore kao beton, a raspe se vrhunski. Tragovi od točkova nema šanse da se poznaju.

Posle u setvi, ako se danas sprema, sutra se seje. Inače ako ostane par dana, i padne i najmanja kiša, takva se kora uhvati da nodetka može samo da piše po površini. Zato često i razmišljam o diskosnoj sejalici...
 
Ja sam danas isao da zatvaram brazdu.Traktor nije mnogo skakao I bilo je malo mokro ali se rasipalo!!
Siroke gume su zakon za pripremu!
 
Poslednja izmena:
Kakva vam je to zemlja ,ja kad bih sad probao da zatvaram svugde bi se poznali tragovi,traktor bi tonuo bar 15cm.
 
Nazad
Vrh