Zatvaranje zimske brazde

Nije problem i ako se ore da razor bude do puta ako posle vratiš prohod, dva i zatrpaš ga.Neko opauči taj razor do kolena i ti posle ulazi i izlazi kad radiš uslugu kod takvog genija.Dok sam brao kukuruz beračem takve sam obožavao, razor do kolena i samo 4 brazde uvratina pa se ti slikaj kada ulaziš i izlaziš.Uzmem i oberem 12 brazda uvratina i uopšte ne izlazim iz njive a oni gledaju i gledaju, ko ti drma kavez, nauči kako se ore i seje.
 
Nezgodni su ti razori do puta kod ulaska i izlaska iz njive.Lomiš traktor, kombajn, radilo a svejedno će te gaziti kako god okreneš jer su ljudi ne ljudi.
Не остају ти разори код мене читаве сезоне. На пролеће их лепо загладим, да се не ломатам за све остале операције. И наравно да када оставим разор до пута, на точку практично преполовим раду дубина, па није неки проблем да се заравни.
 
Zorge ne kažem ništa za takav vid razora nego spominjem one koji nisu normalni po tom pitanju.Pogotovo tamo gde su se putevi od 8 i više metara širine skupili na možda 3 metra, da li je greška u veš mašini gde se umesto na 40 iskuvalo na 90 i više stepeni nije mi jasno.Slikaću na par mesta i postaviti u adekvatnu temu kako to lepo izgleda kada neko poštuje sve i ne ore drumove a ostali ne poštuju.
 
Kod mene ima takvih doktora odvale do kolena pa sto kaze Matic sve izlomis da bi izasao na leniju,e onda sam i ja poceo sve u njivi da okrecem i sejalicu i kombajn i berac malo porusim,malo ugazim i da vidis kako su poceli da kad odoru vrate bar jedan prohod na leniju.A znao sam pojedincima i ja kad zavrsim svoja oranja da im usput zatvorim brazdu do lenije jer znam sta me ceka kad im radim usluge.
To je nekada bila moda odori sto dublje da ti ne gaze kroz njivu i ja kao klinac pogresno poducen na jednoj njivi odvalio razor posto je tu bio jedan salas,a vlasnik zimi kad ide na salas izgazi sve njive od reda.I tako jedne zime on zove mene da ga izvlacim iz moje njive zaglavio sa nivom i kamion pun sljake koji je isao kod njega na salas, dok smo ih izvukli na leniju pola njive smo izgazili i ugazili oranje i od tada uvek do puta ravno pa ako malo zagaze opet je bolje od zaglavljivanja i gazenja kroz celu njivu.
 
Imaju oni ovde oko 20 k.j u komadu i poprilicno je siroka njiva,a to je bas prometan put. Odrzavaju oni njega ravnaju,ali dzabe kad komsije sa one strane non stop guraju i svi beze ovamo na ravno. Ali znam da ce taj razor do setve biti zatrpan. :)
 
I ja ostavljam razore od pola metra na kraju njiva,zato sto su svi kolektivno bezobrazni i idu gde im je volja.Ostavim ravno samo na ulasku u njivu 4-5m.
 
Coci za neljude smatram upravo te koji odoravaju od puta, iznose zemlju i strv na put, ostavljaju razorčine, udaraju kamenje, cevi i ostalo na međe koje su oni proizvoljno zamislili u svojoj glavi.Oni koji takve gaze imaju puno pravo ako me razumeš i hoćeš da razumeš.
 
Sve si u pravi i jos ti neljudi zajasu taj razor ili cak predju preko njega pa sa sva cetir preko njive.
А и ти си баш екстреман. Нису нељуди и обесни ти што заобиђу неку дољу дубоким блатњавим колотразима, па смотају у твоју њиву. И ја сам долазио у ситуацију да нпр. крајем зиме кренем у прихрану са малим трактором за кога су закачени циклон и проколица са ђубривом за доњу потезницу, па наиђем на тако дубоке и блатњаве колотраге остале од јесени, да се не усуђујем да тим трактором прођем ту, јер постоји реална шанса да наседнем и останем ту док не наиђе неко да ме ишчупа одатле, ако има чиме. Обично правим итинерер неким мање прометним ленијама, које се не разваљују током јесени, али догоди се да и ту наиђеш на баш разваљен пут, па мораш некако да обиђеш то место и по цену да оставиш траг на крају нечије њиве. Ако се догоди да нешто тако видим у својој њиви, нешто се и не штрецам јер знам шта је било у питању.
 
Meni je jasno da kad ima kolotrag ispred moje njive da ce mi ulaziti u njivu. Zato taj kolotrag gledam da sredim da mi ne ulaze. Ima primera kada u zetvi kombajnera mrzi da otkaci heder od 10m pa sa jedne strane puta kanal sa druge njiva. Kad mi tockom koji je gotovo metar sirok prodje kroz njivu od 2o jutara unisti mi 6 brazdi 300m. Kolika je to steta? Jos ti kazes ja sam ekstremista.
 
Ма не кажем ти за то, већ за случајеве када ти је њива "празна", од јесени до пролећа.
 
Ljudi su u većini vrlo bezobrazni i bezobzirni, iz iskustva tvrdim.
Ne mislim samo na gaženje, već uopšte. Deca se uče bezobrazluku i odrastaju u takve ljude zato što je filozofija da je napad najbolja odbrana. Samo tu nema brige i razumevanja za drugog pa nam je sve ovako baš kako jeste. Ništa nije slučajno.
A gaze, gaze nemilice. Ko gde stigne i kako mu se ćefne.
Idu kombajnima preko njiva da skrate put, tovare kamione repe na uvratinama niknute pšenice, a o brljama i vodoleži ne vrefi pisati. Inače se baš to sve i meni dešavalo, a svaka njiva je geometarski tačno izmerena i postoji ukopan betonski stub većih dimenzija sa ozbiljnom armaturom.
Najgora situacija se desila ove jeseni na skrašnjoj parceli dobijenoj u povraćaju iz restitucije.
Duž je 850m, a ivica je uz leniju, put koja je prometan. Ore se tako paralelo da tim putem i ne postoje uvratine. Nezgodno je na nekoliko mesta gde su dolje i tu kada je kišna jesen kao ova prošla naprave se bare. 95% dužine je i tada prohodan.
Taj deo atara je držao PIK i tu je sad sve vraćeno naslednicima koji su brže bolje većina izdali ovima kojima nikad nije dosta arende.
Pošto im treba mnogo a strpljenja sve manje. Ko će sad obilaziti i usporavati kroz te brlje, nego je neki pametnjaković a za njim i svi ostali rešio da napravi leniju pored lenije na našoj parceli skinute soje, tako da su gazili ko zna koliko 850m dužine i 4 m širine. Meni je ta parcela na 22Km udaljenosti tako da ne idem česti tamo i nisam odmah primetio a tek prvu godinu smo radili.
Eto kakvi su ljudi kako se odnosimo jedni prema drugima. A kažem bivalo je svašta. Taj sa repom što je tovario kamione na mom niknutom žitu ih je prethodno okrećao na mojoj ugari tik pored njegove, a svoje reipište čuvao. I tako, ništa nije slučajno..
 
Zatrpa se to bez problema,bar ja,tako da sto kaze bratic do setve bude pista...
Tragovi od traktora ostaju zato sto je vlazna zemlja,a mekana,kvalitetna,tesko to drljaca resava,u suvom da.
 
Nema druge nego da turite struju u te razore, ocigledno da odoravanje i prioravanje ne pomaze, ako struja ne pomogne onda minsko polje ostaje jedino resenje

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Kod nas je ista stvar, najveći problem je kod tih kombajna, što se kupuju mega velike mašine koje nisu za naše atare i onda zbog lijenosti i nemara gazi se sve što se vidi. Najgore mi dok mi izgazi kolega s kojim sam jako dobro i onda mi kaže opravdanje, pa i meni su drugi. Reko super, ali nisam ti ja, ko ni drugima, stoga ne volim ni da meni, ali ne jebe to druge. Vidim da sve svi vode nekako, moje nedam, za tuđe ne marim.
 
Nazad
Vrh