Zatvaranje zimske brazde

Da tako je bilo proletos. Ovo kod mene je bila mala povrsina otprilike 1 KJ. Jedinu manu koju bi mogao da navedem je lose nicanje zbog hladne zemlje i kasnjenja u porastu. To kasnjenje od 8-10 dana u odnosu na ovu pored na gruberisanoj zemlji je na kraju uz dosta srece izvukao no till i dao je veci prinos nego na gruberisanoj zemlji.

Kod nas u Avgustu nije bilo kise a vruci vetrovi su sprzili zelene soje. Ova no till je bas dosta kasnila i sacekala u zelenom stanju kraj tih vrucih vetrova. Visina not till-a je bila za desetak cm manja a broj mahuna otprilike isti. Veci prinos je dao samo iz razloga sto se nije osusila od vetrova nego je sporije sazrela i zrna su bila veca. No till je dao za 22% veci prinos.

Sejani istoga dana ista sorta i sve ostalo osim obrade isto radjeno. Levo gruberisana zemlja na kojoj se sprzila soja a desno no till gde je skoro pa normalno sazrela.

a2PhoHJ.jpg
 
Код мене је човек сејао ове године соју и кукуруз но тилл и све ово што је Цици рекао је било и код њега. Кукуруз и соја су били зелени кад су код нас почели навелико да се суше. Соју је косио крајем октобра принос одличан.
 
Za sada cist no till necu raditi nego cu tanjirati u jesen da malo sakrije te biljne ostatke i da se na prolece lakse zagreje zemlja. Za sezonu ili dve se ne moze doneti odluka da li ovo valja ili ne tako da najveci deo povrsina i dalje radim proverenu i dokazanu verziju sa gruberom.

Najveci ogled bi bila susna godina sa tom svom vrstom obrade... po meni onda treba resiti sta je najbolje :ppozdrav:
 
Bilo mi glupo da dolazi do kraja, a onda digne i manevrise u njivi za sledeci prohod. Onda na samom kraju vidim stepenicu do kolena na uvratinama. Zasto jedan plug nije vracen prema putu?
 
Xd,kod nas je to sasvim normalno,svaka druga njiva ima takve razore,i nije problem ako se poplici malo,ali kad je na punoj dubini oranja,onda muke zatrpati ga.
 
Ovoliki razor mogu da ostave samo ludaci sebi u njivi do puta
Razor mogu da objasnim,tu je drum sirine 12m a oni imaju tu poprilicnu veliku tablu uvek ljudi ostave ravno i konstanto ih gaze....i jako cesto bude put kroz njihovu njivu jer su oni sa druge strane ostave testere do puta(nije podorano) a pritom sa druge strane ima i drvo...

Tragovi se poznaju jer drljaca nije skroz pritisnuta,ipak mislim da je malo velika za taj traktor a i nisu hteli bas bas da ga opterete predpostavljam.
 
Ovoliki razor mogu da ostave samo ludaci sebi u njivi do puta
Или они којима пут поред њиве има некакву депресију у којој се лако задржава вода, тако да разор буде додатни аргумент ономе који иде путем, да ипак загази точковима кроз блато, а не да направи пут по крају твоје њиве.

Питај ме одакле ми је овај закључак.

Ове године сам имао такав случај на СВАКОЈ својој њиви и то толико да ми је недостајао материјала за насипање пута.
 
Nazad
Vrh