Zastita vocnjaka od mraza

Jesam ja, ali ne ove godine.
Da se razumijemo vatrom se zadimnjava a ne zagrijeva i nemoj pokušavati da zagrijevaš jer bez onih turbina to je prosto nemoguće.
Наложим ватру поред сваке воћке и загријаћу их. Како раде они што грију на гас? Само треба доста дрва.
 
Sumnjam a može biti ako imaš 10 stabala.
Ne kažem da ne može ali jednostavno sumnjam. Dvije godine sam palio vatru, radi zadimnjavanja i to po par noćiju izložio sam preko 400 bala slame, nekih panjeva, starih guma oko 5 kombija i tako dalje, ali efekat da sam povećao toplotu vatrom mislim da nisam dobio dok je dim sasvim druga priča i ja još vejrujem u to.
Koliko imaš stabala?
 
Сад имам само 30 стабала кајсије. Још су мале. На јесен ћу посадити још 60. Ништа, пробаћу са Кропејдом. Није лако сакупити толика дрва. А могу и наложити ватре па покрити мокром пиљевином нека дими. То ћу да радим за априлске мразеве. Мартовске преживе и без заштите. Прошле године су преживјеле мраз од 1. априла, али их је 9. априла уништио. И сад су преживјеле -7 јер су пупољци били затворени. Нешко зар је у Љубињу било -10 неки дан? Био сам једном у Љубињу и на Обзиру.
 
Jeste, toliko su izmjerili instrumenti na farmi koja se nalazi par metara od mog voćnjaka.
Može za 30 sadnica ok šta god budeš palio pokvasi vodom u koju predhodno rstopi UREU vjeruj mi da duplo bolje dimi. ž
Ja razmišljam o ovim velikim ventilatorima samo još ne mogu da nađem na Srpskom jeziku bilo kakvo uputstvo,, ali do dogodine Bože zdravlja biće nešto, ove godine imam slamu i gume pa polako.
Kod koga si bio od Jahura piš u PP.
Ovako nešto bi trebalo napraviti, pogon preko kardana traktora ali je problem gdje napraviti (ili kupiti) ovu elisu.
Čini mi se da je ovakva jedna dovoljna za 1ha.
 
Ove ventilatore(vetrenjace) za zastitu od mraza prodaje jedna firma u mom mestu.Danas sam isao da se posavetujem oko zastite za moje kajsije i sve ne pije vodu ispod -7,-8.Ovo dimljenje sto spominjete ,ljudi,nemojte se smrzavati,moj drug proveo 2 noci u kajsiku i nista nije uradio.Dimljenje pije vodu samo na nekom malom minusu do -3,-4.Koliko mozes spustiti temperaturu ako je -10?Za jedan stepen maksimum i sta onda...Ajde ako je jedna ,dve kajsije u nekoj zaklonici ali vece parcele ne verujem.Ne zaboravite ponovo:eek:vo od pre neki dan nije bio mraz nego zahladjenje a to je velika razlika.Pa vetar je duvao non stop kod mene pa sve izmrzlo.Dakle mraz je jedno i protiv njega se jos i mozes boriti a priliv hladnog vazduha od par dana..nema sanse.Da,i jos su mi danas rekli da za vetrenjace treba neka dozvola ,kao u fazonu koristis prirodne resurse drzave.Boze sacuvaj, da covek svasta cuje...
 
To za vetrenjače je tačno, ako u svom dvorištu podigneš vetrenjaču, moraš je pored svih taksi koje moraš da platiš a nisu male dodatno i priključiti na EPS mrežu, tako da sav višak struje koji imaš ide EPSu na korišćenje...izvinjavam se za off topic, morao sam, nemojmo dalje :D
 
Наложим ватру поред сваке воћке и загријаћу их. Како раде они што грију на гас? Само треба доста дрва.

Jedan prijedlog pade mi na pamet. Uzmeš suvu piljevinu nabiješ je u neko bure u koju staviš veliku PVC vrću. Kad nabiješ poljevinu bure izvučeš, a piljevina ostaje nabijena u kesi. Samo kad budeš nabijao piljevinu stavi u sredinu neki ror ili cjev od vode otprilike f100 (da bolje gori). Kad doće vreme za mraz uzmeš malo nafte, probiješ vreću na dnu i zapališ, takođe otvoriš je i na vrhu. Vreće sa piljevinom možeš i par dana prije staviti pored stabala. Piljevina će davati određenu toplotu,a i bogami dosta dima.

Samo predlažem, pošto imaš malo moglo bi biti izvodljivo, a i nije skupo kao drva tj džabe je piljevina, samo rad.
 
Pele,
koja je cijena vjetrenjaca u toj firmi ?
Koliko bi, po vama, kostalo da napravi neki malo bolji majstor ?
 
Наложим ватру поред сваке воћке и загријаћу их. Како раде они што грију на гас? Само треба доста дрва.

Није исто !! ако имаш тачкасту ватру практично сва топлота осим нешто мало зрачењем иде директно у вис .. грејеш само узан цилиндар можда 10-20 цм у полупречнику и џабе трошиш гориво .. лако је израчунати коло у том цилиндру може бити цветова ..
Здатак турбине је да размаже топао ваздух хоризонтално у тепих који се онда полако диже горе ..и покрива површину

А зашто се јављам ... читах новости .. па видим да је на "стручном" саветовању била "мала" реклама
http://www.capital.ba/sa-vocem-na-evropsko-trziste/
овог
http://www.florina.hr/hunterfrost_bro_en.pdf :haha: е одма сам замислио све учеснике ове теме како возе на хронометар 48 сати ле Мана .. са пролазом поред контролних тачки на 8-10 мин и спаљују 30-40 кг гаса на сат .. морате имати и добру екипу у боксу да вам мења боце за мање од минута ..:osmeh:
 
Захваљујем :ppozdrav:

- Прво направисте хаос с терминима

вентилатор - претвара механичку енергију у кинетичку енергију ваздуха
ветрењача - обрнуто ..

На свим сликама су вентилатори !!

Улога вентилатора код мраза

mraz.png


када се формира мраз због слојевитог хлађења ваздуха током ноћи промешамо са горњим слојем и доведемо топлији ваздух доле .. Код захлађења и јачег мраза и у висини која је у домету вентилатора је минус тако да је то свирка ( с.к.) :veseljak::...


- Дим нема апсолутно никакву улогу ... не производимо шунку мада ни то није лоша идеја

Циљ је у доњем плавом слоју на левој слици изазвати кондензацију на биљкама .. дакле благим влажним пламеном (да ми топао ваздху не пробије слој и сву енергију преда воденој пари) набијам влажност у доњем слоју на 100% .. долази до кондензације на биљкама и том приликом се враћа енергија потребна за испаравање и тиме локално греје цвет и штити га од измрзавања .. ово наравно само до пар степени у минусу

- Додавање урее и повећано оптичко замагљивање служи једино ако ометате ласерске нишане ..или снајперисте али рат је готов бар сам ја тако чуо ..:ppozdrav:
 
Jel nekom pomogao ove godine biljni antifriz, ja sam ga koristio ali bez razlike, pošto je bilo fino vrijeme (bez mraza)? Pa tako da ne znam efekat.
 
@vladj Može li malo više detalja prijatelju!? Ovo mi se čini kao dobro rešenje!!!

Znam samo ovo sto vidim na slikama. Njih sam pronasao na nekom stranom forumu pa sam ih postavio. Pretrazivao sam slicnu temu i ovo mi se jako svidelo. Mislim da je bolje resenje od automobilskih guma koje vecina koristimo.:osmeh: Nadam se da ce neko od clanova ovog foruma ko poseduje isti ili slican sistem podeliti utiske sa nama.
 
Nazad
Vrh