Zastita vocnjaka od mraza

Drugari , da li je ovo izmrzlo ??

iz_zpsbs5h50nx.jpg


Izvinjavam se na velicini slike, postavio sam malo vecu da se bolje vidi.
 
Drugari , da li je ovo izmrzlo ??

iz_zpsbs5h50nx.jpg


Izvinjavam se na velicini slike, postavio sam malo vecu da se bolje vidi.
Koja vocka je u pitanju?To moze biti i od neke bolesti koja prouzrokuje susenje grancica.Nije kod tebe bila tako ekstremno niska temperatura ispod -20.Govorim zbog toga sto smo relativno blizu a kod mene su kajsije unesene u kucu i stavljene u vodu jako lepo iscvetale a one su najosteljivije.
 
U pitanju je kruska, jesenja sadnja.
Ovo su delovi stabla sa visine od oko 1.5m , tu sam prekratio par komada i primetio ovo.
Posto sneg nismo imali , a bilo je minusa zestokih i zemlja je izmrzla dosta u dubinu , strah me je da ovo u mom slucaju nisu posledice izmrzavanja korena ?
 
Da li jagode mogu da izdrze koliko ce biti (minus 3) u sredu ili cetvrtak? Neke su napravile prol ali vecina je u cvetu trenutno?

Da li postoji nacin da se zastite od mraza na naki nacin?

Hvala
 
Ja mislim da je sve to šarena laža , da postoji preparat koji može spasiti rod u voćnjaku koštao bi najmanje 1000 eura po hektaru, i prodavao bi se naravno ,jer ko od nas sada nije spreman da da 10 % od cene voća sa tog hektara da bi ga spasao. Jedina stvar koja može spasiti rod od mraza je orošavanje
 
Slazem se sa kolegom Vasovcom, da jedino orosavanje je spas. Mi smo lane imali mrazne prstenove, ali za 17 godine to je drugi put da je bilo stete usev je jabuka. Orosavanje sam gledao u Ridjici kako su resili, ono je profi a cena nisam ni pitao, jer nama obicnima je nedostizno.
 
Treba ako sam dobro upamtio 1l po m^2 za svaki stepen ispod nule. Sto bi znacilo da na -1 treba da potrosis 10.000l vode po ha. Teoretski je izvodljivo atomizerom, ali u praksi jedino neku cisternu da vuces vodu ili iz bunara za zalivanje, pa da se vozas celu noc po vocnjaku.
Na -4 je 40.000l vode po ha ili 100 atomizera od 400l.

- - - - - - - - - -

Zaboravio sam da se to odnosi na jedan sat. Dakle za -3 npr, treba 3l/m^2 na svaki sat vremena. Mislim da atomizerom je ipak neizvodljivo.
 
I ja se slažem da preparati tipa razni FREEZ-ovi i sl. teško mogu raditi posao na način na koji su predstavljeni, inače bi svi znali za to i radili bi uveliko. E sad moja neka pretpostavka je da se voćka može braniti donegde sama, ako joj se podigne otpornost i kondicija tako što ćemo joj dati jednu vitaminski inekciju 2 ili najviše 3 dana pred mraz. Čak i da ne pomogne protiv mraza trebalo bi to odraditi u svakom slučaju da bi lakše podnela ogroman stres kakav će biti, tj. 3-4 jutra sa temperaturama bliskim 0 stepeni.Ja sam isplanirao i uzeo sledeća sredstva: Bioflex+aminomax 80+aminoflex. To su Agromarketova sredstva, mada može i Isabion i još ponešto, i pre svega predstavljaju folijarna đubriva, biostimulatore i aminokiseline (posebno je jak aminomax sa 80% aminokiselina). Uradiću ih počev od sutra pa do četvrtka, kako mi kiša bude dozvoljavala (bogu hvala na travnatom pojasu), i smatram da su u ovakvim situacijama neophodna za biljku, a što se mraza tiče tu će ipak dosta zavisiti od trajanja i jačine. A što se atomizera i orošavanja tiče, slažem se da je potrebna izuzetno velika količina vode i jako sitna magla i da će to teško ići, ali nije zgoreg da se proba na jednom manjem delu. Mislim da bi samo mešanje vazduha atomizerom (ako je mraz prizeman) dalo nekog efekta.
 
Postoji ona izreka prase se ne tovi uoči božića.Pa tako i sa voćem ono se mora ranije spremiti za sve što ga čeka u vegetaciji, neverujem da za dva ,tri dana se može postici neko bolje stanje,kondicija voća tako da ta upotreba folijarnih djubriva i amino kiselna po meni može biti mač sa dve oštrice, šta ako nedaj bože smrzne a mi ga još nahranili ,ko će ga posle obuzdati u toku vegetacije kada nema roda da ga optereti, i eto još jednog problema. Slazemse da bi trebalo odraditi folijarno djubrenje i amino kiseline koje će vocki pomoći da se povrati, ali sam za to da se tretman uradi kada budemo videli šta nam je preživelo
 
Danas uradjen tretman, da se pripremi koliko je moguce jabuka za predstojeci hladan period - gibbalin+fostonic+humisuper+bioflex+urea+map+kalijum nitrat+bortrac...i plus zastita delan+fobos :)
 
Slazem se sa kolegom Vasovcom, da jedino orosavanje je spas. Mi smo lane imali mrazne prstenove, ali za 17 godine to je drugi put da je bilo stete usev je jabuka. Orosavanje sam gledao u Ridjici kako su resili, ono je profi a cena nisam ni pitao, jer nama obicnima je nedostizno.

Koliko sam ja razgovarao sa covek iz S. Palanke koji ima ugradjene rasprskivace u kajsijama to nije toliko skupo, daleko manje nego protivgradna mreza.
Problem je obezbediti dovoljno vode. Potrebno je min. 500 l u min po ha sto je stvarno mnogo.
 
Galileo ti je jeftiniji od Delana cisto za info.

Elem Slobo pod cenom sam mislio i zaliha vode. Oni su kopali bazene, razvlacenje vodene mreze, ventili, cuda, pracenje temperature itd itd. Sam rasprskivac nije skup, potrebna ti je struja blizu, potrebno ti je iskopati bazen da napravis akumulaciju vode, koju ces kasnije povuci lako. Imas po netu mozes pogledati, uzivo kada vidis onda deluje nestvarno.
 
Jel ima neko iskustva sa preparatom epin ekstra?
Ja sam ga koristio ove sezone vec 3x,od cvetanja pa do sada i trebao sam jutros ali cu sacekati dan -dva posto sam prskao u subotu.Ako kod mene bude mraza a kajsije prezive onda preparat radi nesto posto sam dobrano,,napunio'' stabla epinom.Ne moze ni epin ekstra spreciti stetu kao sto neko rece 100% nego ce samo pomoci da se stete smanje ukoliko je neka temperatura na ivici mrznjenja.Ako bude -3 ili vise ni 1000 litara epina je ne moze spasiti.Trebalo je prskati i pre ovog najavljenog mraza biljke i podici im kondiciju kako bi one spremne usle u borbu sa hladnocom.Kao i kod sportista,pripreme su naj vaznije.
 
Nazad
Vrh