Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

@batad
nisam nešto stručan, ali ne vidim zašto ne bi moglo noću da se prska ako ti vremenski uslovi odgovaraju, pitanje je samo kako misliš da vidiš kuda ti ide oblak :osmeh:
Čime prskaš, leđnom, traktorskom...kolika površina?

Vratio sam Alert u apoteku, oprskao sam danas kubik plusom treće prskanje kajsije kojima su opali svi listići danas i par drveta trešnje drugo prskanje, tek su skroz otvorene, šljiva par drveta drugo prskanje koje su pola pola otvorene.

Sa kajsijom sam završio što se tiče monilije, tri prskanja su bila, ovih par drveta trešnje i šljive za nekoliko dana onda ovako:

Ako razmisljas za trece prskanje po precvetavanju uzmi Acord+mankogla80 *ili samo Acord plus* sadrzi obe aktivne materije kao ova dva ispred, i jos neki sistemicni insekticid Dimetogal, Calypso, Tonus....

E sad, zanima me za kajsiju dal treba i nju da prskam istim tim iako sam odradio ova tri protiv monilije i "zimsko" prskanje odavno, prskao bih za manje od nedelju dana verovatno...
 
Površina je cca 5 ha a ljuto oružje atomizer Agromehanika 440 lit a na traktoru jaka halogena radna svjetla.
Mislim da će većina zvršiti tamo gdje treba, malo zbog svjetla a malo i zbog iskustva što je bolje od mogućnosti da ga ne oprskam samo se bojim hoće li vrijediti ako se držim onog osnovnog , temp. iznad 5 i bez rose.
 
Površina je cca 5 ha a ljuto oružje atomizer Agromehanika 440 lit a na traktoru jaka halogena radna svjetla.
Mislim da će većina zvršiti tamo gdje treba, malo zbog svjetla a malo i zbog iskustva što je bolje od mogućnosti da ga ne oprskam samo se bojim hoće li vrijediti ako se držim onog osnovnog , temp. iznad 5 i bez rose.

vjear je najsabiji pred vece to je ovo vreme, kod mene je malo utihnuo ali ne skroz...sutra po prognozi je nesto slabiji vetar nego danas pogotovo posle podne pa mozda da probas sutra ako ne onda ostavi tamo posle srede za cetvrtak petak, jer kakao sada stvari stoje za prognozama prestanak vetra tek od petka, sreda i cetvrtak kisa, u utorak jak vetar i propade cela nedelja...
 
Sve zavisi koliko ko ima vocnjaka, kolike povrsine i cime prska, nekome je potrebno par sati za prskanje nekome ceo dan trakotorom, ali treab hvatati svaki momenat... sutra ako se sta uradi uradi, do petka nista, zbog vetra...
 
najzad sam uspeo da oprskam sljive,vetar je toliko jako duvao da je hteo u par navrata da me prevrne,isao sam sa korusom i bukvalno sam okupao svaku krosnju,za sto stabla bilo mi je juce potrebno oko 5 sati sa ledjnom kantom da oprsksam ali sta da se radi bolje ikako nego nikako ujedno pozdrav za sve vocare a i ostale koji citaju ove teme
 
Pre pola sata zavrseno prskanje sljiva, Chorusom. Valjda nece procvetati do srede kad najavljuju ovo zahladjenje...
 
Mogu li u kombinaciji Acord+mankogal80, umesto Acorda da upotrebim kubik plusa jer mi je ostalo još neka količina?
 
Proces cvetanja se dešava preko noći, to sam i sam iskusio, jedan dan ništa, drugi dan više pola ocvetalo, treći dan sve pun cvet :D
Ako sam nešto ove godine naučio (prva da se bavim ozbiljnije), to je da voće ne čeka ni mene ni vremenske uslove, šta se može i trebalo bi, mora se uraditi odmah!!!
 
da li neko moze da mi odgovori. brat uzeo tri ovce i hoce da mu pasu po sljivaru,ne moze tu da se ore,strana je.u precvetavanju planiramo da prskamo akordom wg , mankogalom 80 i dimetogalom. padace i po travi pa se plasim za ovce.
 
Samo da podijelim s nekim sreću zbog uspješno obavljenog noćnog prskanja višnje 4ha a još 1 ha danas ujutro ako posluži vrijeme kao što je noćas poslužilo.
 
Proces cvetanja se dešava preko noći, to sam i sam iskusio, jedan dan ništa, drugi dan više pola ocvetalo, treći dan sve pun cvet :D
Ako sam nešto ove godine naučio (prva da se bavim ozbiljnije), to je da voće ne čeka ni mene ni vremenske uslove, šta se može i trebalo bi, mora se uraditi odmah!!!

Moze ali pod jednim uslovom, da zrtvujes jedno jagnje Bogu Pesticidu.
A forumase pozovi na ritualni ples i ritualni rucak inace......

Ma prskaj to i pevaj.
 
Ironman, čovjek je u pravu "cvijetanje u noći" - naravno da se u prenesenom smislu toga podrazumjeva da nakon faze bijelih balona, se naprosto desi bijela "ekspolozija" u 2 dana.
 
Naravno, naravno.
Moja greska, pogresan citat.
Odgovor je bio namenjen clanu luka kv ali sam greskom citirao oktopoda.
Izvinjavam se.
 
Juce zavrseno drugo prskanje sljive u cvetu sa Chorus-om, kod cacanke rodne i stenleya pocelo precvetavanje latice opadaju... posle ove kise cim ususi idem sa Acord WG+Mankogal80+Dimetogal...
 
Više sam se pogubio međ preparatima, kupih danas po preporuci rođaka voćara proizvod Alert, pola litre 1500 dinara. Prodavac mi kaže da je pola litre za 400, 500 litara, rođak kaže da ide na 1000 litara, uputstvo naravno navodi "sipati određenu količinu"...
Ne znam šta je sa tim uputstvima, ni na jednom ne piše koja količina na koliko litara?

I jel sam dobro pazario? :D Po onome što piše treba da je super, buni me što piše "pšenica i šećerna repa", i rođak i prodavac misle da je ovo prava stvar?
http://www2.dupont.com/Crop_Protection/sr_RS/Produkty/Fungicydy/ALERTS.html

Na kajsiji su mi skoro svi listići opali sa cveta, trešnja je tek 95% procvetala, šljiva još manje, pa sam mislio kajsije treći put, a trešnje i šljive drugi pa kasnije i treći put Alertom?

Postaje mu muka od ovolikih prskanja, ja se ne sećam da je moj deda petinu ovoliko puta prskao...

Na mankogalu 80 takođe piše da je za lozu, pšenicu i kropmir!
 
Umesto dimetogala i harpun je super za precvetavanje tako bar kazu strucnjaci...

@ Dragojlo gde juce kad kisa nije stala ima evo treci dan?
 
Nazad
Vrh