Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Čista je bila, ta prskalica plastična videla nije herbicid, njega prskam iz metalne, a akord je od prošle godine po datumu, mangokal ne sećam se ali taz je relativno...
 
Čista je bila, ta prskalica plastična videla nije herbicid, njega prskam iz metalne, a akord je od prošle godine po datumu, mangokal ne sećam se ali taz je relativno...

Da dodam da sam oprskao i pra mladih kajsija, par godina stare, njima ništa ne škodi...

Mislim da sam ubo tren kad se plod menja, sve te crvene ivice na listu od juče su sad potamnele i sam cvet plod šta li je se promenio...

Sam ja ubio lozu? :S
 
I ja već par godina pratim programe zaštite galenike fitofarmacije, prskao sam u koncentracijama kao i @ironman, ali primetio sam da mi se par listova na svakoj voćki suši, listovi imaju male flekice i boja nije kao do sada, sve sam radio po ps-u, nzm šta bi moglo da bude...
 
Onda zaista (ja) ne znam.
Siguran sam da nije posledica zalivanja a ni toga sto je tretirano po suncu.
Mozda neko ko vise poznaje vinovu lozu prepozna nesto tu, ali meni lici na neku hemiju.
Ono sto je sigurno takodje mankogal i akord se mogu mestai bez posledica.
 
I ja već par godina pratim programe zaštite galenike fitofarmacije, prskao sam u koncentracijama kao i @ironman, ali primetio sam da mi se par listova na svakoj voćki suši, listovi imaju male flekice i boja nije kao do sada, sve sam radio po ps-u, nzm šta bi moglo da bude...
Najbolje je pozvati nekog zastitara ili mu odneti par tih listova da pogleda jer ces taman za koji dan ponovo prskati kajsiju kadaplodovi budu kao orah tj kad se boja ploda menja iz zelene u bledo zutu pa ce ti on iskombinovati i dati savet!
 
@pele prijatelju nisi pratio postovanje prskao sam šljivu, stenlej i čačanku lepoticu, ledeće prskanje je već u fazi veličine ploda lešnika, nadam se da će se izvući do tada, posle ide i prihrana preko lista pa ću ih nadam se malo povratiti...
 
eto kad ne znam,bezveze sam prskao protiv monilije ,vreme je bilo suncano dok mi je sljiva bila u fazi cveta. umesto sto sam kupio kubik i potrosio goriva do sela mogao sam na pecenje.
 
Mankogala sam dobio u kesicama, nisam siguran koja je količina, ali znam da ide na 10 l vode, akord je kolega u tečnom stanju i ide 75 ml na 10 litara, a dimetogal 15 ml na 10 litara, tako sam ja stavio, e sada da li sam pogrešio ili ne nzm ! :sta: :ppozdrav:
 
Pozdrav svima!
Juče mi đavo nije dao mira pa oprskah nešto malo loze što imam...oprskao sam sa akordom tečnim i mangokalom.

Šta se desilo?

Napomenuo bih da sam ih dobro zalio, par litara oko svakog i da sam prskao oko 4 po podne, znači bilo je onako sunca, možda udar sunca na mokar list ili na vodu što zalih? Ili je ovo sve normalno?

U kojoj je fazi cvet ovde, ne mogu da provalim da li ovi bobići tek treba da se otvore u cvet ili je to plod? Izgledaju mi i drugačije nego juče, možda sam baš ubo dan kad se nešto menja :D

Blagodarim odnapred :D

Tako kad su mladi lastari, hoće da ih isiba vruć vetar...bude kao da su rubovi listova sprženi, isto kao na slikama!
Ništa se nesekiraj...neće mu faliti ništa.
A što se tiče cvetanja, jeste taj mali grozdić kad naraste, svaka bobica se bude otvorila u cvet...al neće to još, tek tamo negde za 3-4 nedelje, i onda nemoj ništa raditi oko loze, jer budeš polomio cvetove! Pusti da precveta i tek onda vezivaj, kidaj zaparke...itd...
pozdrav joe!
 
Posle ide i prihrana preko lista pa ću ih nadam se malo povratiti...[/QUOTE] Sa cim ses ih tretirati za prihranu preko lista?:sta:
 
Mankogala sam dobio u kesicama, nisam siguran koja je količina, ali znam da ide na 10 l vode, akord je kolega u tečnom stanju i ide 75 ml na 10 litara, a dimetogal 15 ml na 10 litara, tako sam ja stavio, e sada da li sam pogrešio ili ne nzm ! :sta: :ppozdrav:
Isto sam i ja pravio smešu 10lit vode:
Mankogal 25g
Akord 7,5ml
Dimetogal 15ml

I sve je ok...
pozzz joe!
 
I ja sam nakon prskanja chorusom pa kubik plusom oprskao mankogal80 25 grama na 10 litara (ja sam išao 30 grama na 12l koliko mi je prskalica), akord tečni 10 ml na 12 litara i dimetogal 15ml na 12 litara. Rezultate ću videti. Šta mislite jel ovo monilija, mlade trešnje su u drugee dve slike i njih sam oprskao iako svi rekoše ne mora. Prve dve su stara trešnja.




Pozdrav svima!


Tako kad su mladi lastari, hoće da ih isiba vruć vetar...bude kao da su rubovi listova sprženi, isto kao na slikama!
Ništa se nesekiraj...neće mu faliti ništa.
A što se tiče cvetanja, jeste taj mali grozdić kad naraste, svaka bobica se bude otvorila u cvet...al neće to još, tek tamo negde za 3-4 nedelje, i onda nemoj ništa raditi oko loze, jer budeš polomio cvetove! Pusti da precveta i tek onda vezivaj, kidaj zaparke...itd...
pozdrav joe!

Kako majku mu baš da im se to desi baš dan nakon što sam oprskao?

Za ovo ostalo ću se raspitati u nekoj temi o lozi, da ne trujem ovde sad si mi probudio par pitanja, hvala za info! :)
 
E baš ću sutra da odem na selo i zovem drugara koji je završio polj. fakultet, pa ću postaviti i slike, naravno i uzrok takve pojave na sadnicama !
 
Nije monilija na tresnjama.
Ta faza se zove "trebljenje", opadanje casicnih listica.
Redovna faza u razvoju.

ups, druge dve slike sumljive, kasnije ih pogledah
 
Vidi se da su drske u punoj zelenoj boji nisu ugrozene , ovo je prirodna pojava Slazem se sa iromanom ovako na daljinski.
 
I meni deluje kao normalan proces sušenja i opadanja latice, ali nije zgoreg da priupitam, a počeo sam da fotkam ko manijak, jedna slika 1000 reči :D
 
Mankogala sam dobio u kesicama, nisam siguran koja je količina, ali znam da ide na 10 l vode, akord je kolega u tečnom stanju i ide 75 ml na 10 litara, a dimetogal 15 ml na 10 litara, tako sam ja stavio, e sada da li sam pogrešio ili ne nzm ! :sta: :ppozdrav:

Kolega ova doza je abnormalna za acord, da nije mozda stamparska greska, akorda ide 7.5ml za ec formulaciju a wg 7.5g...
 
I ja sam nakon prskanja chorusom pa kubik plusom oprskao mankogal80 25 grama na 10 litara (ja sam išao 30 grama na 12l koliko mi je prskalica), akord tečni 10 ml na 12 litara i dimetogal 15ml na 12 litara. Rezultate ću videti. Šta mislite jel ovo monilija, mlade trešnje su u drugee dve slike i njih sam oprskao iako svi rekoše ne mora. Prve dve su stara trešnja.





Nije monilija sigurno, ovo je samo precvetavanje, susenje cvetnih latica i prasnika, vidi se lepo plod zdrav, peteljka i okolni list....
 
Nazad
Vrh