Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Jeste monilija,sada odreži sve osušene grane ,i preporučivo je da orežeš i zdravog dijela.Za prskanje je kasno.
 
Lorenzo, jeste monilija.
Iseci te suve grancice, zahvati malo i zdravg dela iznesi iz vocnjaka i spali.
To bi zaista trebao d auradis.
Prihrani malo biljke, pomozi im da se oporave od bolesti. One su sad rekovalescenti i treba im posebna nega.
Oktopod,
Koliko mi se cini tvoja kajsija i nije bas dobro olistala? Ili se meni to samo cini?
Ajd slikaj to stablo da se vidi malo vise detalja.
Monilija verovatno nije ali nije ni iskljucena.
 
Ово на сликама је школски пример монилије, а ја сам са тим имао јако велики проблем пре две године, пошто воће уопште нисам штитио. Читаве рамене гране сам морао да сечем до стабла на пар кајсија, те године сам имао род само захваљујући лудачкој прихрани и гомили стајњака који је бачен око воћки неколико месеци раније. Веруј ми ништа није страшно код сечења као што ће се учинити на први мах :) Ја сам мислио да им спаса нема, али онопво су оживеле и рађале сасвим нормално. Ironman, мислим да има нечега око слабе олисталости код кајсије. Имам неколико стабала оних које нису орезиване како треба, тако да слаба осунчаност појединих грана или делова грана проузрокује недостатак листа на њима, или ми се само чини?
 
Ovo je na komšijskoj

DSC06518.jpg
 


Sinoc sam primeti na kajsijama ovo "cudo",trerirano "plavim ulljem", mirage u cvetu ,i planiram insekticid ovih dana kada prestane kisa.Primetio sam samo po jedan ovakav poloda na svakoj biljci.Sta raditi?Napomena,sinoc sam skinuo ovaj plod i zaraza je bila velicine u precniku 5 mm , a vidi sada ,osvojeno je oko polovine ploda ,koji je velicine lesnika,malo veci ?.Unapred zahvalan Misa D_fiskal...
 
@dzionik
To je Taphrine deformans na breskvi mada se moze javiti i na vinogradarskoj u jako zarazenom podrucju jedino sto se sada moze uraditi je prskanje koje ce ubrzati opadanje obolelog lista kako bi sto pre ponovo olistalo stablo i obavljena diferencijacija rodnih pupoljaka za iducu godinu
@dfiskal
Ovo je monilia fructigena i lek za ovu pojavu je prskanje Funomil-om u koncentraciji 0,1%u fazi precvetavanja i ponovo 15ak dana kasnije sada ti ostaje da sto pre oprskas moje misljenje je ili pomenuti funomil ili Signum.
 
Oktopod,
Koliko mi se cini tvoja kajsija i nije bas dobro olistala? Ili se meni to samo cini?
Ajd slikaj to stablo da se vidi malo vise detalja.
Monilija verovatno nije ali nije ni iskljucena.

Imam par drveta koja se ponašaju tako da imaju vremenom ogolele grane, grančice male koje kreću sa tih kao da su stale, nisu ne znam kako suve...
Kad sam pitao rođaka da li je monilija u pitanju, reče mi da je to u stvari "bežanje ploda ka vrhu", tako je neka čudna sorta da ni dobrim orezivanjem ne postižeš pun efekat, dva drveta sam tako već izvadio, nigde lista ni ploda vremenom a drvo nije suvo...celo selo ima taj problem sa ovom sortom i za sad nisam čuo da neko zna šta je...

Možda bi pomoglo neko radikalno orezivanje pa čekanje mladica sa rizikom dal će da izbiju, ja ionako planiram da obnovim ta stabla drugim, ali bih svakako voleo da saznam šta je ovo što ih muči da znam za ubuduće :)
 
Možda bi pomoglo neko radikalno orezivanje pa čekanje mladica sa rizikom dal će da izbiju

Ово сам ја пробао да урадим на старим марелама и могу ти рећи да се прилично брзо гране опораве, за кајсију нисам сто посто сигуран јер ни једну још нисам оставио потпуно без крошње. До душе секао сам као луд пре две године и то док је било рода на њој, исплатило се што се саме кондиције стабла тиче. Младари који избију сада, већ следеће године биће ти родне гранчице. Мислим ипак да се ово не исплати ако је воће већ прилично маторо ;)
 
Ma gde matoro, 5-6 godina staro stablo...i tako "samo" 5-6 komada od 50.
 
Ја сам у четвртој години имао проблем са кајсијом због монилије, и помогло је радикално резање, легло јој је екстра. Имам пар маторих кајсија код којих је што кажеш "род побегао на врх". Кад погледаш грана изгледа поптуно суво, само неких пола метра до метар на крају појављују се листови и заперци на којима има рода. Њих из принципа нисам хтео да сецкам, зато што су маторе, стабла су огромна (имају скоро 30 година), роде као луде, али само на тим крајевима. То ми је златна резерва за ракију, и кад све друге сорте закажу ова стално роди :) Не знам шта радити са младим стаблом код кога се ово десило, помислио сам да је до резања, а поготову код старијих стабала својим очима сам видео како то изгледа.
 
Evo setih se da imam video na tu temu, tad još nije olistalo pa se teže primeti, snimiću opet danas sutra:

 
Trebalo bi da je Kečkeljeva ruža, tako mi kaže rođak ali ne smem biti siguran, uglavnom plod je na fazon tkz limun kajsije, žuće je boje i malo duguljast...
 
cao svima,imam problem(manje prirode)ali je evidentan,pojavila mi se gusenice u sljivaru pogotovu na lepotici u crnoj i zelenoj boji,kojim preparatom da je opriskam kako bi ih se resio inace sam izvrsio i zimsko i pre cvetanja prskanje
 
Evo i jedne celave kajsije , da se nadovezem na Oktopodov post ,mozda je ovakva zato sto nije orezivana ili zbog neceg drugog
2efiyk0.jpg
 
Nazad
Vrh