Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Niko da kaze koji je preparat najbolji,vazni su ekseri :haha: ,sto je jos zanimljivije u svako stablo bio po jedan. :ideja:
 
@jelnik
Vec je pisano za preparate protiv monilije,chorus i signum su odlicni sistemici,provereno dobri,selektivni za pcele i kud ces bolje.A sto se tice eksera u svakoj sljivi,da se nadovezem na kolegu pesuta,velika porodica-mnogo vesa svakodnevno.
 
Evo jedno moje interesantno gledanje na jednu krajnje zanimljivu stvar u vezi prskanja protiv monilije.Gledajuci katalog proizvoda Galenike i njihov program zastite zapazio sam neke cudne okolnosti.Zasto Galenika forsira-gura proizvod Kubik i Kubik plus?A nevaljaju,da kazem jako los preparat.Kubik(Iprodrion 175g+karbendazim 87,5g)Kubik plus(Iprodion 167g+tiofanat-metil 167g)i ti preparati su u programu zastite od monilije,a sa druge strane u katalogu proizvoda imaju jako dobre preparate jace koncetracije za koje je naglaseno da su za suzbijanje prouzrokovaca susenja cvetova i rodnih grancica i mrke trulezi plodova kosticavog voca,a bas ti preparati uopste nisu u programu zastite ni za jednu vrstu voca u fazi belih balona i cvetanja,da kazem za neke da nisu uopste spomenuti.To su Akord(tebukonazol 250g),Akord WG(tebukonazol 250g),Dional 500SC(iprodion 500g),Galofungin 500SC(karbendazim 500g),Galofungin T(tiofanat-metil 450g).Naglasio bih da je ovaj zadnji Galofongin T u opisu u katalogu za 2010,11,12,13 naveden kao preparat za suzbijanje prouzrokovaca susenja cvetova i rodnih grancica i mrke trulezi plodova VISNJE!!!a u programu zastite visnje se uopste ne spominje.Ko koga ovde zajebava??
 
Mirko pitanje ti je odlicno.po meni jedini razlog je cena,posto je kubik troduplo jeftiniji verovatno smatraju blizi je ljudima.i ja sam video manje stete od monilije.

- - - - - - - - - -

Mirko jesi saznao sta o preparatima?
 
Poslednja izmena:
Verovatno nije, ali najlakši i najsigurniji način da to saznaš za bilo koji preparat je da pročitaš etiketu.
Ako na njoj piše da jeste otrovan za pčele, ili ako postoji oznaka R-57, onda jeste otrovan, ako toga nema onda nije.
 
Nije sigurno, evo pogledah na google i zašto zaključujem da nije je sledeća rečenica (pored toga što je fungicid a ne insekticid)

U zasadu višnje za suzbijanje prouzrokovača sušenja cvetova, grančica i mrke truleži plodova koštičavog voća (Monilia laxa) preventivnim tretiranjem pre ostvarenja uslova za zarazu, od početka cvetanja do precvetavanja
 
Zamir nije otrovan,solidna kombinacija prohloraza i tebukonazola.Ide litra na hektar uz 1000 litara cesmuse vode:osmeh:
 
Hvala Vam na odgovorima. Ja sam za svaki slučaj zaštitu odradio sinoć oko 21 a uavršio oko 23h.
Odlično je odrađeno, samo je malo bilo rose, nije mnogo ali je bilo malo, pa nisam siguran da li to smeta, ali u svakom slučaju zaštita odrađena sad čekam fazu precvjetavanja da idem sa Presingom i nekim insekticidom, jer još ni jednom nisam išao sa insekticidom.
 
Cime prskate ove godine sljivu protiv monilije ploda,kod mene se pojavljuje pomalo.Sutra uvece prskanje,posteno da kazem dvoumim se sta da kupim,ranije sam koristio Pehar,nije bio los iako on i nije bas sasvim za monil.ploda.Razmisljam da promenem ove godine u nesto adekvatno i efikasno.
 
meni je kod šljive odličan pet bio Teldor, bočica za 50 litara je bogami dal 390 ili 490 dinara litar al nije bilo ni jedne ni malo trule, a kad nisam prskao bilo baš dosta trulih, stenlej je u pitanju. Prskao sam kad plod menja boju, al ne ovo prvo menjanje dok su sitne, nego ono drugo kad kreće da zri ako me razumeš...
 
Da li ima nekog manjeg pakovanja?Mislis kad pocinju da poprimaju plavu boju?Inace koristi se i kod visanja ali 5-10 dana pre berbe
 
e baš to, čim vidiš malo plavo na njoj udri, al koliko se sećam ona sad iz zelene prelazi u neku slično zelenu, pa posle u plavu, e to kad ide u plavu udri..

ja nisam video manje, a ni veće pravo da ti kažem tako da ne znam, ovo je mala bočica od 50 ml ako se dobro sećam... Uzmi jednu sveže proizvedenu pa da imaš i sledeće godine, rok trajanja je 2 ili 3 godine..Može praktično za svako voće, kao i ostali preparati te namene, ali mislim da je za šljivu pun pogodak jer štiti i leči baš od tih nekih gljivica šljive..
 
Ma da,mogu da oprskam svo voce :D
Zato sam i napisao kad pocinju da poprimaju plavu boju da bi kolega kojem je potrebna pomoc mogao da zna kada da prska,pozdrav
 
Ja sam veceras prskao sa Pyrusom 400,pojavilo se na par mesta da je vec zelena sljiva pocela da truli pa sam morao da prskam.
Teldor je sigurno dobar,sve sto proizvodi Bayern je Extra roba,nije dzabe skupo.
 
Jel se spremate polako? Kod mene rane kajsije u fazi "danas će da cveta" pa sam mislio sutra da oprskam chorusom preventivno i to je sve ako se nastave ove vrućine, ali kao za inat prognoziraju kišu, pa ako je bude u cvetu, prskaću još jednom...

Moj izbor će opet biti chorus, pazite da li ste kupili 50wg ili 75 wg stare zalihe, od toga zavisi količina preparata koju ćete staviti u prskalicu.
 
Moje kajsije su trenutno u fazi rozih pupoljka, očekujem za par dana bele balone kada idem sa chorusom kao i prošle godine, u cvetu signum i u precvetavanju planiram ponovo chorus, najverovatnije zbog mogućih kiša koje se najavljuju u ovom mesecu pa i do polovine marta. Neku sitnu korekciju rezidbe sredinom marta. Pozdrav.
 
Kod mene već ima poneki cvet javlja mi komšija, na ranim m39, ostale nisu još al sad će...kasnim mogu tek preksutra na plac ...
 
Kod mene već ima poneki cvet javlja mi komšija, na ranim m39, ostale nisu još al sad će...kasnim mogu tek preksutra na plac ...
Da li si prskao danas chorusom,kakva je situacija kod tebe?Malo je zahladilo pa nije bas vreme za prskanje,bar ne do cetvrtka-petka. Javljaju vetar za vikend.
 
Nazad
Vrh