Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Druze pitao si za oktavu i miraz.imaš preparat Zamir on je kombinacija prohloraz+tabukonazol.i kod nas je miraz bio najkorišćeniji ali zadnje godine svi su prešli na taj zamir.i ja sam ga koristio i nisam imao problema nikakvih.videcemo ove godine po ovom vremenu kako će se pokazati
 
Druze pitao si za oktavu i miraz.imaš preparat Zamir on je kombinacija prohloraz+tabukonazol.i kod nas je miraz bio najkorišćeniji ali zadnje godine svi su prešli na taj zamir.i ja sam ga koristio i nisam imao problema nikakvih.videcemo ove godine po ovom vremenu kako će se pokazati
Koja je cijena 1l Zemira?
JA sam lani koristio presing u fazi precvjetavanja je r on je dobar i za moniliju a odličan je za mrku pjegavost, ponoviš još nekad sa njim za 20 dana i nema ziime.
 
ja mislim da je bio oko 3500 dinara, litra ide na jedan ha.skuplji je od miraža i još ovaj ide pola litre po ha ali ima dve aktivne materije

a sad nešto gledam ovaj preparat Oktave koje pominje Mirko.pa i njegova aktivna meterija je prohloraz i tako stoji u original uputstvu.u nekim uputstvima se taj mangan hlorid i ne spominje.ovo mangan hlorid nisam siguran ali da li je to drugi naziv za prohloraz ili ima veze sa postupkom dobijanja uglavnom ne stoji kao aktivna materija.znači sastav je potpuno isti kao mirage, samo ima 500g/kg a mirage 450g/l
 
Na orginal kutiji Oktave kao aktivna materija pise Prohloraz mangan hlorid 500g/kg(1200 litara vode-pola kile preparata),Miraz:osmeh: je samo prohloraz 450g/kg(1000 litara vode-pola litre preparata),Zamir je prohloraz 267g/l+tebukonazol 133g/l(1000 litara vode-1 litar preparata),Lentos 400EC je prohloraz 400g/l(1000 litara vode-pola litre preparata),Spartak 45 je prohloraz 450g/l(1000 litara vode-pola litre preparata),Bumper 490EC je prohloraz 400g/l+propikonazol 90g/l(1000 litara vode-pola litre preparata).
Cena Oktave za pola kg. je bila 6-7000 din i kupovao sam je nisam se zalio:osmeh:Miraz je kod nas 2600din,a Spartak 2100 din.Ove godine kako stvari stoje sa ovim vremenskim neprilikama sljive nece ni biti,a i za visnju se isto pise.::samo bes::
 
Poslednja izmena:
Imam par pitanja.Hocu misljenja koji je po vama preparat najbolji za suzbijanje monilije pre svega u sljivi? i da li ste culi nekad za ukucavanje eksera u stablima i sta to znaci? Hvala :ppozdrav:
 
Što je ekser veći to bolje.
Bolja snabdevenost gvožđem, logično.

A ima i ona caka da kad šljiva ne rađa onda se sekirom zamahne na nju, al to mora na božič. i naravno odmah krene sa rađanjem.
Mada postoje i radikalnije metode, da se puca u stablo, takođe na božić, to je, mora biti, još delotvornije.
 
Ovo za ekser sam ozbiljno pitao,da li postoji neko verovanje?jer u par starih stabala kad sam sekao naso sam, normalno stablo ih progutalo pa tek kad se rascepi vidi se.kod mene po verovanju to znaci ako ne radja ukuca se ekser ili da bi sto pre prerodila...
 
Ma besmislice.
Verovanje možda postoji ali je naravno pogrešno
I ovo što sam pisao o sekiri i pucanju u stablo nije izmišljeno, stvarno postoje ljudi koji veruju u to.
Sada su takvi verovatno retki, ali sam lično slušao starce koji veruju u te gluposti i čak to prenose kao veliku mudrost.
 
Ekser ima minimalni efekat zarezivanja :) Čitao sam o tom postupku, sad bez šale i taj mu je efekat, bukvalno se zareže stablo sa dve strane, na jednoj višlje na drugoj niže, otprilike do trećine debljine stabla se ureže, pa možda ekser u tom smislu ima 1% od tog efekta :)
 
Paaaa realno ništa, samo teoretišemo ako se ukuca nekoliko eksera, možda se malčice postigne nešto...ali teško.
 
To ti dodje nesto slicno prstenovanju jel?
E sad ako fali gvozdja cuo sam da je dobro pobacati opiljke od strugara pod stablo.
 
Аман заман људи .. на крају ће неко да паркира неку машину или прикључни алат да рђа у воћњаку јер фали гвожђа ..

Размислите мало .. сви природни процеси иду ка стабилним (енергетски најповољнијим) једињима .. Практично све руде гвођа су оксиди или окси-хидроксиди .. рђање тј. природан процес иде у том смеру такође, то су НЕРАСТВОРЉИВА ЈЕДИЊЕЊА .. Биљке користе јоне !!! Можда ће неки мизеран процес бити претворен у растворљиву со ако сте проед топионице у Бору .. па падају киселе кише ал не бацајте свашта по вашој земљи ..
 
Аман заман људи .. на крају ће неко да паркира неку машину или прикључни алат да рђа у воћњаку јер фали гвожђа ..
Ma zezanje bre :)
Ne misli valjda neko ozbiljno da biljka može da uzme gvožđe iz eksera?
 
Ништа ме више немож изненадити да спреман сам да поверујем да ће неко и у то да поверује .. знате како кажу ови наши велики пријатељи енглези .. "Assumption is the mother of all fuckups" .. Не претпостављам ништа нећу да имам проблема с мајком .:osmeh:. Мајка је светиња :ppozdrav:


слободан превод "Претпоставка је мајка свих за..ба"
 
Poslednja izmena:
U slucaju da biljci fali belancevina, razmutiti jedno jaje,umociti ekser u njega i zakucati u stablo.
Sa monilije cveta dodjosmo do zakivanja eksera.

Nego,da se vratimo temi...U nedelju sam poprskao voce u fazi belih balona,desetak % otvorenih cvetova...Posto do nedelje javljaju lepo vreme,i verovatno ce za vikend poceti precvetavanje,da li mogu u subotu poprskati kubikom,a vec u nedelju akord+mankogal+insekticid u precvetavanju?
Vikend vocar,jbg :)
 
јел одвајаш беланце од жуманца ? .. :haha: .. Не можеш .. за викенд најављују кишу
 
Zbunjujete administratore.Obicno postove prebace u prikladne teme,ali gde da prebace predhodnih desetak postova,to je pitanje?Da postoji tema o receptima za strudlu,ili tema o zakivanju tarabe,pa i nekako... :osmeh:

Pedja,od jutros javljaju naoblacenje od nedelje,a kisu od ponedeljka,tako daaaa...A i verovati prognosticarima je isto sto i verovati gatarama.
 
Nazad
Vrh