Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Da li ste u zasadima trešnje dodavali i mankogal? Ja jesam zbog kožičavosti lista i ostalih bolesti lista, na nekim programima piše u belim balonima i punom cvetu mankozeb, u precvetavanju kaptan (merpan).

Pročitao sam na mankogalu da se ne sme mešati sa prehranama na bazi bora (između ostalog) a sve je prisutnije prehranjivanje borom u cvetu i precvetavanju pa eto čisto da prenesem šta sam pročitao :osmeh:
 
Да би се манкогал усвоио потребна је лисна маса тј .листови би требали бити макар 2цм , значи да је рано зањега ја га корстим десетак дана пошто прецвта.
 
То је то када прецвета , мора имати листове да би усвојио препарат ,а пошто је манкогал контактни онда треба да буду што већкои јер са сваким даном листићи расту а оно што је данас порасло ако је јуче је прскано није заштићено.
 
Za koliko vremena biljka usvoji signum,posto je dva sata posle prskanja pocela da pada tiha kisa?Da li da sutra ponavljam prskanje?
 
Nemas potrebe da ponavljas,signum je odlican sistemik i usvaja se dobro nevezano za temperaturne razlike.Ta dva sata od tretmana su neki minimum za kvalitetne sistemike.
 
То је то када прецвета , мора имати листове да би усвојио препарат.

A zašto onda jesenje plavo prskanje kad opadne list, kao i plavim uljem na kraju zime radimo između ostalog protiv bolesti lista, kada tada postoje samo pupoljci? Mislite o tome...
 
Bakar je univerzalni dezinficijens,da ga tako laicki nazovem,za ciscenje zaostale i prezivele "populacije" raznih patogena.I nakon visedecenijske primene i upotrebe u raznim granama poljoprivrede,nijedan patogeni soj nije pokazao rezistentnost na njega.Upravo to mu daje za pravo da i dalje bude fungicid broj 1 za preventivnu zastitu bilja.Sto se tice ditiokarbamata (Cineb,Antracol,Mankogal...) iako su provereno dobri preventivci,ipak bi njihova primena morala da saceka kretanje vegetacije.E sada,ne bih se slozio sa kolegom vasovcem,da moramo sacekati razvoj lista na odredjenoj velicini pa tek onda "tuci" nekim kontaktnim fungicidom,vec isti moramo primeniti pravovremeno,shodno pojavi i razvoju odredjenog patogena u zasadu.Primera radi,plamenjaca sljive krece sa primarnom infekcijom u samom precvetavanju.To je i pravi momenat za upotrebu fungicida.Bez obzira na velicinu lisne mase,fungicid ce odraditi svoje na valjano oprskanom stablu.Jer ne zaboravimo,svi kontaktni fungicidi su pre svega preventivni fungicidi.Ako dozvolimo da dodje do primarnih infekcija,onda je i naknadna zastita mnogo teza i neizvesnija,tada vec govorimo o lecenju bilja.
 
Poslednja izmena:
Ja sam sada prskao tonusom,pojavile su se gusenice i pocele da grickaju listove.Mankogal cu za dva tri dana,posto se listovi vec lepo formiraju,a vreme idealno za razvoj plamenjace toplo je a cesto pada kisa.
 
Na upustvo koje sam dobio uz Chorus nije objašnjeno sa koliko vode je potrebno pomiješati fungicid. Pakovanje je od 50 g, i prošle godine sam prskao chorusom ali zaboravio sam potpuno koju koncetraciju da napravim. Ako neko zna, hvala unaprijed.
 
Na upustvo koje sam dobio uz Chorus nije objašnjeno sa koliko vode je potrebno pomiješati fungicid. Pakovanje je od 50 g, i prošle godine sam prskao chorusom ali zaboravio sam potpuno koju koncetraciju da napravim. Ako neko zna, hvala unaprijed.
Zavisi da li imas Chorus 75 WG ili Chorus 50WG.Utrosak vode po ha u vocarstvu je od 600 do 1000 litara.Ako imas Chorus 75 WG,njega meces 20 gr na maksimum 100 litara vode,a ovaj drugi 30-50gr na istu kolicinu vode.
 
Bakar bi list kod koštičavog voća(šljive) sagoreo, nema šanse da se radi ovim preparatom u fazi kad ima lista, a pogotovu mladog. Vasovac je u pravu u vezi jesenjeg prskanja, bakar tad treba da dezinfikuje rane gde je opao list i da očisti zaostale patogene (IVAN ILIĆ je to lepo objasnio). Ja sam par godina unazad u precvetavanju pored insekticida koristio mankogal između ostalog za plemenjaču lista, međutim ove godine sam dobio preporuku da mankogal pomerim za prskanje koje se obavlja na 10-15 dana posle precvetavanja a da sad umesto njega ubacim Bayerov "Folicur" ( fungicid koji je sličan Signumu). Znači u belim kokama sam odradio signum, u punom cvetu ću Chorus, a u precvetavanju Folicur+Perfection. Prvobitno sam namenio Decis kao insekticid za precvetavanje ali mi je zaštitar preporučio da ga zamenim perfektionom jer je jači i duže traje. Onda na 10-15 dana posle precvetavanja ide ponovo insekticid ( biće Decis) +Mankogal. Znači da zaštitu od plemenjače, pepelnice, rđe i sl. pomerimo dok listovi malo ne krenu.
 
Poenta je između ostalog da kod trešnje list kreće skoro isto kada i cvet, u fazi punog cveta imamo već dosta lisne mase pa je dobro u cvetu mankogal a u precvetu merpan čisto da se i promeni materija.
 
Danas prskano sa chorusom 50, cvet 50% otvoren. Javi li su neku kisicu veceras a mozda I u subotu. Da li moram da ponovim prskanje u punom cvetu protiv monilije ili samo da prskam u precvetavanju?
Unaped zavaljujem.
 
Juce bio u mladom zasadu kajsije, sadjen novembra 2013. Pocele su da listaju, a vidi se i poneki cvet. Mozda je bilo i vise cvetova, nisam imao vremena ranije da ih obidjem. Hoce li nesto smetati sto nisam prskao nista protiv monilije? Prskao sam samo plavim uljem za sad. Citao sam na forumu da posto je mlad zasad ne treba nista protiv monilije, a kajsije su sa velikim prevremenim granama, duzine oko 1 metar...
 
Protiv monilije se prska cvet, znači ako imaju cvet trebao bi da prskaš ili možda još bolje da poskidaš te cvetove da bolje rastu da ih plod ne crpi. Ako ne bude kiše u narednom periodu dok je cvet, od faze belih balona do precvetavanja, onda i nema neke velike potrebe za prskanjem protiv monilije, spremaj se samo da oprskaš kad olistaju protiv insekata i manje više protiv bolesti lista (fungicid+insekticid).
 
I obavezno skrati te prevremene od preko metar da ti ne bi izrasle "motke" koje se račvaju u vrhu krošnje i umanjuju rod za bar 30-40%. Prelistaj (kad te moderator prebaci) temu o kajsiji i rezidbi koštičavog voća sve ti već piše.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh