Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Evo šta pokaže, jedna ne baš reprezentativne veličine, i 90% zrela, burlat je u pitanju

 
Da li je neko uspeo da prska protiv monilije?Ova kisa ubija,ne mogu uhvatiti par zati bez kise!
 
Kod mene se ne otvaraju cvetovi 4 dana im trebalo u vazi u dnevnoj sobi da se otvore proba od ponedeljka do cetvrtka ali nemam kajsiju,sljiva i nektarina samo
 
Kod mene polako pocinju da se bele cvetovi,posto je gotovo sve unisteno od onog minusa samo cu jednom poprskati signumom.Gledajuci prognozu prskacu verovatno u cetvrtak ili petak i do tada bi se i cvetovi ozbiljnije otvorili.
 
Pa dok ne precvetaju nije sigurno da je bas sve otislo mozda ce da ima makar za obradu i prskanje ove godine
 
Jel postoji neka zamena za Oktavu 50 WP posto se vise ne proizvodi,znaci aktivna materija da je prokloraz mangan hlorid,ne samo prokloaz,to ima Miraz,Spartak...Ja guglao i nema nista.::samo bes::
 
Pčela je jedini insekt koji proizvodi hranu za ljude. Oprašivanjem, pčele svake godine podignu prinose u poljoprivredi Srbije za 148 miliona evra. Velike su kazne za trovanje pčela prskanjem voća tokom cvetanja sredstvima otrovnim za pčele.
Samo jedno pčelinje društvo u Srbiji godišnje podigne prinose okolnih poljoprivrednika za 370 evra. A svi znamo koliko košnica pčela ima na nekom pčelinjaku, lako ih je prebrojiti. Na žalost, nesavesni voćari pre svih, često ne cene tu pomoć, iako je mnogostruko veća od najvećih državnih subvencija, te umesto zahvalnosti, nenamerno ili čak i namerno, suprotno Zakonu o sredstvima za zaštitu bilja, tretiraju poljoprivredno bilje tokom cvetanja, pesticidima otrovnim za pčele.
Opšte je poznato da je, u poređenju sa prinosom koji se dobije kada se pčelama zabrani pristup cvetovima, prinos pčelama oprašenog voća i povrća, kao i industrijskog bilja, mnogo veći, a podiže se značajno i kvalitet i veličina plodova kod voća, ali recimo i randman ulja kod suncokreta. Bez oprašivanja pčelama, prinos jabuka pada za 30%, jagoda za 35%, višanja za 40%, šljiva za 42%, malina za 45%...
Recimo, u SAD-u, voćari čak plaćaju oprašivanje pčelarima 5-12 dolara po dovezenoj košnici (kod jagoda, višanja, jabuka...), do čak 250 dolara (kod badema). Na Novom Zelandu se oprašivanje voća plaća i do 150 dolara po košnici. U Japanu oko 90 dolara.
Suzbijanje štetnih insekata i bolesti mora se sprovoditi bez ubijanja pčela. Dok su pčele ugrožene, koristite sredstva neotrovna za pčele, a posle cvetanja vodite računa da ispod stabala ne bude korova koji cvetaju.
Zakon o sredstvima za zaštitu bilja (Službeni glasnik RS, 41/2009) APSOLUTNO zabranjuje prskanje bilja tokom cvetanja sredstvima otrovnim za pčele. Prethodni Zakon o zaštiti bilja dozvoljavao je najavljivanje prskanja pčelarima 48 sati pre tretmana, ali toga više nema. Poljoprivrednik je sada apsolutno odgovoran ako otruje pčele prskanjem otrovnim sredstvima u cvetanju, i za to plaća veliku naknadu totalne štete pčelaru, i do 30.000 dinara po košnici.
Po Zakonu, kazna za tretiranje insekticidima u cvetanju, za fizičko lice iznosi od 35.000 do 50.000 dinara, za preduzetnike od 300.000 do 500.000, a za pravna lica od 500.000 do 1.000.000 dinara. Međutim, pravo rešenje nije ni kažnjavanje ni naknada štete, već razumevanje poljoprivrednika i pčelara o podizanju prinosa pčelama.
 
Sukob pčelara i voćara, niša novo pod kapom nebeskom.

Sve je to super ali ono što mene posebno iritira kod ovakvih tema je pametovanje pčelara i priča o tome kako su pčele korisne za voćare.

Gospodo pčelari, nemojte vi brimuti o mojoj koristi, pustite neka moj rod bude 40% manji, nemojte se sekirati zbog toga.


Ovakvo tretiranje voćara kao maloumnih koji ne znaju šta je u njihovom interesu već treba pčelari da im objasne (a oni naravno zanaju sve, kako bog te pita ali znaju) je iritirajuće.
Pozivajte se na zakon, tražite da se poštuje zakon a nemojte obnjašnajvati kako vaše pčele meni čine dobro.
 
Па немојмо да смо на крај срца одмах .. гледајмо у контексту који је јуче био датум :osmeh: а и мени је увек симпатично позивање на закон у овој јадној земљи :ppozdrav:
 
Nema potrebe druže da se iritiraš.Žao mi je samo da to tako shvataš,pogotovo da je neko malouman.
Postavio sam tekst jer je meni interesantan.Jako interesantan.
Imam 120 stabala šljive i 5 košnica.Praktično je sve to amaterski.
Ali se treba osvrnuti malo,ne samo zbog pčela nego i zbog nas samih.Jedemo,pijemo i udišemo svašta.
Na kraju krajeva,da nema pčela i insekata ne bi bilo ni sveta ni čoveka.A da nema čoveka,inesktima i pčelama bi bilo extra.
Eto,molio bi da niko ne prima tako k srcu,pogotovu da se vređa nešto jer nemam ni jednu lošu nameru.
Jedina namera mi je bila da malo pokrenem razmišljanje ako je ikako moguće da se koriste što manje štetni preparati i za nas same,našu decu pa i pčele.
Pozdravljam vas sve i želim sve najlepše od srca i stvarno bez uvrede i ljutnje.
 
Pozdrav za forumase,imam jedno pitanje dali se sad moze prskati kajsija protiv monilije cvetovi su se svi otvorili i nema kise,imam dve kajsije pa nebih da dobiju tu bolest
 
Prskaj,ne cekaj nista.Javljaju kisu do kraja cvetanja,tako da svaki trenutak kad ne pada treba iskoristiti za prskanje.I ponovi za koji dan,upravo zbog velikih kisa.
A sto se pcela tice,nema nista od njih ove godine.Na ovoj zimi ce i medvedi da se vrate u jazbine,a kamo li pcele.Ostaje nam vetar.
 
Ja na vocnjaku kajsije nisam ni pipnuo,nema sanse da udjem sa atomizerom u njivu od blata.U basti sam poprskao pre dva dana a vocnjak cu ko zna kada ako ovako nastavi kisa.Bilo bi dobro kada bih uspeo bar jednom stici.Inace ako cvetanje bude duze trajalo(sto i hoce jer je jako hladno) mozda zbog ove kise budemo prskali i 3-4 puta moniliju.
 
Ja bih trebao viljamovku prskati već se otvaraju cvjetovi ali ne može se od kiše ( a i temperatura danas oko 4 stepena). Da nevolja bude veća nema Chorusa u poljoprivrednoj, da li je kubik plus ili signum dobra zamjena ili da čekam chorus da nabave :)....pozdrav svima pratim forum najbolji je :)
 
Ja jednom koristio Kubik u zastiti voca i nisam imao nista te godine.Kod mene kome god spomenes Kubik on ujeda.
 
Ja bih trebao viljamovku prskati već se otvaraju cvjetovi ali ne može se od kiše ( a i temperatura danas oko 4 stepena). Da nevolja bude veća nema Chorusa u poljoprivrednoj, da li je kubik plus ili signum dobra zamjena ili da čekam chorus da nabave :)....pozdrav svima pratim forum najbolji je :)
Za signum iz licnog iskustva garantujem jer sa njim radim i nisam imao neka znacajnija ostecenja kajsije od parazita mada sam koristio u drugom prskanju i kubik plus.E sad da li je to zasluga signuma ili kubika plus...ne znam
 
nznm sve zavisi ko sta koristi za koje voce.ja sam koristio i miraz i signum i kubik za sljivu.sad nznm koje je najbolje ali sa kubikom sam bio zadovoljan.e sad dal je tada bila dobra godina il ne nznm tj. zaboravio sam
 
U mom kraju aktivna materija Prohloraz je majka,svi prskaju iskljucivo sa Oktavom a i dosta koriste Miraz jer je jeftiniji.Ja sam uvek za Oktavu ali nazalost nema je vise,nije dzabe duplo skuplja.
 
Nazad
Vrh