Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Danas sam prskao. Morao sam. Bilo je nešto oko 10 stepeni, možda 7-8 po slobodnoj proceni, onako malo se maglio dah kad se duboko izdahne :) Ne znam ni što sam prskao kad će oplodnja izostati a ta stabla ću ove godine čupati al ajde, dajem im šansu pa šta je do mene da znam da samo odradio.

To sam prskao M39, krenuli su cvetovi, na jednoj čak izbacila listove na kraju grane, pogubile se ne znaju šta rade više...elem te M39 su mi znači svako stablo procvetalo nekih 5%, kečkemetska ruža se rumeni, domaća ne j.... dva posto i još spava.

Primetio sam doduše neke roksane da su isto cvetale, a kalemljene su direktno na džanariku, pa se mislim da ima i do toga, džanarika kreće rano, kod mene džanarike u fazi belih balona, stenlejke na džanarici ništa, u tom smislu posrednik nije loša fora.
 
Sljiva je pocela da cveta.E sad,za danas i sutra najavljuju kisu.Da li je bolje prskati chorusom pre kise ili da sacekam pa da vidim ako sutra bude par sati bez kise da oprskam?
 
Боље је попрскати пре кише -боље спречити него лечити.код мене је данас отворила 30% цвета чекам да се смири ветар и палим трактор атомизер се ових дана и не откачиње
 
Upravo sam zavrsio prskanje sljiva Chorusom.I ja sam mislio ostaviti to za sutra,ali me moji pokolebase pricom da ce vec u toku noci pasti neka kisa.Imam stotinak stabla,uglavnom stenlej i gotovo sva su u punom cvetu.Ono sto mi je najvise stvaralo problema bio je vetar,ali sam ih nekako sve orosio.Ako je sljiva u cvetu,a kisa je u najavi,nema se tu sta cekati od danas za sutra.Patogen monilije se kapima raznosi i nanosi na cvet,gde preko tucka ostvaruje infekciju.I ako je taj cvet nezasticen,a ima rezidua monilije ( a gde da ih nema),velika je verovatnoca da ce doci do infekcije.Naknadni tretmani ne mogu sanirati potencijalnu stetu.Znaci,uvek i bas uvek,preventiva i samo preventiva.
 
Molim vas da se navikavate da pišete u temama koje se tiču pitanja. Pitanje je prskanje protiv monilije chorusom, iako se radi o šljivama, ne treba pisati u temi o šljivama već u temi o kojoj postavljate pitanje. Nismo od juče na forumu.
 
Izvinjavam se oktopodu,mislio sam da je bolje da pisem u temi o sljivama posto to posecuju ljudi koji imaju sljive pa da neko kaze neku rec iz iskustva.
 
Ma nema šta da se izvinjavaš, ja možda zvučim grubo pa se unapred izvinjavam, sve je više šaranja svud po forumu pa sam osetljiv.. :ppozdrav:

Iz iskustva ili ne, šljiva, kajsija, trešnja, višnja...bolest je ista, isti preparati, isto sve.
 
Смирио се ветар па сам успео да попрскам користио сам галофунгин т 1л на 1000 л воде , стиго сам и да оперем трактор
fotografija0381.jpg
fotografija0378.jpg
 
Ja sam prskao horusom pre 2 dana i sta mislite da li ce ,,izdrzati '' ovu najavljenu kisu,ne prska mi se ponovo posto je pocela faza precvetavanja.Ako horus drzi sedam dana do tada ce se cvet i ocistiti?

- - - - - - - - - -

Vasovac,imas strasnu masinu za ,,ubijanje'' monilije:haha:
 
Ако је било у пуном цвету онда нетреба понављати , а ако је у прскању било затвореног цвета онда је остао незаштићен па се мора поново

- - - - - - - - - -

хвала ,ваљда ће је убити
 
Pre oko sat vremena sam poprskao signumom moje kajsije i sad provirujen napolje pada li kiša.Osetio sam nekoliko kapi, ali je i to stalo.
Da ne padne još bar sat vremena bio bih miran.
Pregledao sam i šljive i kako vidim još par dana će trebati da se cvetovi počnu otvarati.Ovo važi za ranu, a stenleju i više.
 
Evo i ja poprskah sljive signumom.Ako sutra padne kisa kada bi trebalo ponoviti prskanje?Sada su neki cvetovi skroz otvoreni ali ima malo i onih koji se tek otvaraju.
 
Pa to ce biti za dva-tri dana.Jel dobro da idem ponovo chorusom ili da upotrebim signum?Jel nije dva tri dana previse kratak period izmedju dva prskanja?

Ps.u prethodnoj poruci sam napisao da sam prskao signumom a prskao sam chorusom posto je zahladilo.
 
Naravno da je uvek bolje preventivno stititi nego leciti.Pre kise odradis i ne mislis,jedino ako potraje kisni period onda mora i po blatu da se radi.
 
Prskao sam u cetvrtak signumom i sad ne znam da li da ponovim posle ove kise.Ima li potrebe,sta mislite?Ako zastita po upustvu za signum traje 7 dana da li kisa skracuje taj period.Mislim ,nije problem poprskati nego ima li potrebe posto je u fazi precvetavanja,nesto malo ima jos otvorenih na vrhovima.Ne sabija mi se zemlja po ovom blatu u vocnjaku.A sunce sija sada kod mene kao u julu mesecu.
 
Na uputstvu za chorus piše da razmak između 2 tretmana treba da bude 7 dana. Ja sam do sada prva dva prskanja izvodio chorusom i naravno razmak je bio manji od 7 dana, za tih 7 dana dođe već i precvetavanje :)
 
Nazad
Vrh