Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bio je kod mene danas .Upitnik se odnosi na sve zivo sto se tice proizvodnje po kulturama koje se proizvode zasebno unazad 2 god . Od koga si i kako nabavio/kupio repro mat. kako na koji nacin gde si prodao po koliko sta teras od masina , sta vuces iza istih njihovo godiste i ispod cega ih drzis , koliko mesta za stoku, sa 1000 pod. pitanja koji skoro da ulaze u intimu . Ako jos postoji pitanje dali trebaju agronomi odgovor je trebaju ali nekom da sprovede aktivnu kontrolu svega zivog kao sto je tokio naglasio . To nije agrarna reforma to je uhodavanje puta za jos vece sedanje na grbacu ili za kozna sta vec no nista dobro mi u vezi toga ne pada na pamet . Na pitanje za pomoc oko zastite itd mogu se obratiti no to nije strucni njihov resor nego ce se savetovati sa regionalnom PSS u vezi odgovora sto se moze uciniti i direktno a ne preko njih/radio mileve :sjasi: Smesno kada se ide u svaleraciju bar se smisli neka prica koja se uklapa i ima smisla no ovo je ko zabaviste .
Obicna Sprdnja ali opet preko nasih ledja
 
Slazem se da ima neprijatnih pitanja ima, ali neke ljude sam pitao "poljoprivrednike" ne sta seju nego gde im je njiva koju obradjuju ljudi nisu znali odgovor, i poceli su da se smeju na moje pitanje, pa cekajte zar to nije sprdnja:haha:... Jedan je bacao djubrivo onako kako mu je drzava isplacivala regres, a seme kukuruza nazvao arpadzikom!!!:sta:
 
Slazem se da ima neprijatnih pitanja ima, ali neke ljude sam pitao "poljoprivrednike" ne sta seju nego gde im je njiva koju obradjuju ljudi nisu znali odgovor, i poceli su da se smeju na moje pitanje, pa cekajte zar to nije sprdnja:haha:... Jedan je bacao djubrivo onako kako mu je drzava isplacivala regres, a seme kukuruza nazvao arpadzikom!!!:sta:

To su ti novopečeni profi poljoprivrednici
 
Pre 2-3 dana kod mog strica bila dip, ing, poljoprivrede (neka teta),
pitam ga sta je predlagala, savetovala,,,
on rece MERILA MI PRITISAK. I meni i zeni.
Nisam smeo nista vise pitati.

Ako su svi obuceni da pored saveta ukazuju i prvu pomoc, treba im bar duplirati plate.
 
Ljudi hocete popunjavati taj upitnik?

trebalo bi napraviti na forumu anketu ko ce ga popuniti pa da glasamo,po mmeni suvise ima pitanja(sto je covek malopre napisao nisu skroz detaljni ali mozda nagodinu ako ovo sad prodje i budu).
 
Kod mene danas dolazi ja ću popuniti sve osim onog dela gde je pitanja dobiti.Dosta što nam ovi u banci znaju stanje i broj cipela i kaiša.
 
Ma ljudi,pričajte šta vam pada na pamet.I tako to niko neće čitati.Pa to i da hoćeš da ispuniš kako treba ne bi mogao.meni je moja savetodavka htela da ostavi jer ima poverenja pa da ja ispunim ali nisam hteo,pretrčali mi to za toliko.Kako će sa ovima što imaju 200 300 ha ima da popunjava do sledeće nove godine.A i oni bi trebalo da su u PDV-u pa je sve zabeleženo.
 
Toliko o tome da farmeri vode evidenciju na svojim imanjima, gde, šta seju,kako đubre, kada beru itd! Čast izuzecima!!!
 
Iz razgovora sa prijateljima to je samo PRIPREMA ZA SVE ŠTO NAS ČEKA naravno u budućnosti a neverujem da se lako mogu vratiti i u prošlost.
 
Prateći diskusiju registrovanih poljoprivrednika i savetodavaca stvarno i neznam šta da kažem.Kod mene nisu ni dolazili samo je zvala ali sigurno nemože da me pronađe jer i to treba znati a sigurno nisu za to obučavani na seminaru.Problem sa upitnikom nebi bio da poljoprivrednici vode kakvo takvo knkigovodstvo onda nebi bilo problema jer bi imali sve relevantne podatke.Moje mišljenje a i iskustvo da se ne može ništa proizvoditi a da se to negde ne evidentira jer nam na tv nebi seljaci govorili da su na pozitivnoj nuli a od čega onda žive.Savetodavcima nemožemo ni zameriti jer oni i nemaju iskustvo ia i ne mogu da daju baš neke savete.Meni je pre nekoliko godina dolazio stručnjak stočar za koze da me savetuje ali kad smo ušli u diskusiju bio je fer pa je priznao da me ne može ama baš ništa savetovati a ja nisam imao ni dana poljoprivredne škole a posebno stočarstvo.Međutim to nije bio razlog da se mi svađamo već smo ostali prijatelji a što je najvažnije posle mi je savetnik mnogo pomogo.
 
Nije ova anketa obavezna, odnosno možete je i odbiti ukoliko ne želite da otkrivate vaše podatke.

Evo kako sa to saznao. Sticajem okolnosti, (zbog zdravstvenih poteškoća koje me drže već više od mesec dana), dva puta sam morao da odbijem savetodavca kad se telefonom najavljivao za tu anketu. Kad je drugi put zvao, očigledno mi ne verujući zašto ne mogu da ga primim tog dana, rekao je da ja nisam obavezan da dam podatke za anketu i da mogu to da odbijem, ali da on onda mora svoje nadležne o tome obavestiti i da ne zna da li bi to moglo proizvesti neke posledice po mene (tipa ukidanja subvencija i sl.). Pošto ima rok od dva meseca da odradi te ankete kod "svojih" gazdinstava, dogovorili smo se da mene stavi negde pred kraj spiska i da tad odradimo anketu...
 
zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede

S obzirom na to u kakvoj državi živimo ne čudi ovoliko nepoverenje na relaciji: poljoprivrednik-savetodavac, odnosno: poljoprivrednik-ministarstvo ili ti država. Mnogo toga su nam izobećavali i mnogo puta izvarali. S druge strane, činjenica je da nam je sve u rasulu pa i poljoprivredna proizvodnja. A ta poljoprivreda nam je opet, po meni, poslednja slamka, ako imamo imalo pameti. E sad ako je vlast i to naumila da zloupotrebi onda nam više nema spasa.

Jasno je da će cela ova akcija imati i političku konotaciju, kao predizborni marketing vladajuće strukture, ali lično ne bih to smatrao njihovim primarnim ciljem. To mislim pre svega zato što je ceo projekat finansiran iz inostranstva ( EU i Ministarstvo poljoprivrede SAD).
Ta činjenica takodje objašnjava i to da su svi oni koji su ovde pokazali ogorčenost što ta sredstva nisu usmerena ka subvencijama ili investirana na neki drugi i po njima bolji način, bili u krivu, jer su sredstva ministarstvu data krajnje namenski, po sistemu "uzmi ili ostavi".
E kad je već tako, ne vidim razlog da se to ne iskoristi na najbolji mogući način, bez obzira na namere pomenutih "poslodavaca". Ako ništa drugo, makar će ti asistenti imati neku korist, kako materijalnu, tako i iskustvenu. Pri tome ne mislim da je njima ovaj popis i jedini zadatak i cilj, već da će se vremenom ići dalje sa novim akcijama ali je potpuno logično da ako je nešto u lošem stanju onda prvo treba uraditi neku vrstu analize i preseka stanja, da bi se stvorila što realnija slika o stanju u poljoprivredi.Od nečeg se mora krenuti.
Dalje, vremenom će se verovatno i medju tim savetodavcima izvršiti selekcija u kvalitativnom smislu, pa će se i njihov broj smanjiti a i pojaviće se i neki novi.

Dakle, ne vidim razlog da se sa tim ljudima ne napravi jedan ljudski kontakt i ne uspostavi obostrana saradnja. Ko zna, možda se i odnjih može nešto naučiti? Možda će mnogi poljoprivrednici biti time prilično iznenadjeni.

I na kraju, voleo bih da čujem i više njihovih iskutava na ovom forumu. Interesuje me kako oni gledaju na sve to, da li su oni zadovoljni poslom, na kakve sve probleme nailaze, da li su im produženi ugovori, jesu li im redove plate itd.:cool:
 
Ja sam rešila da popunim anketu iako mi je trebalo dva dana da prikupim podatke koji se traže.Nemam šta da krijem, pa prema tome anketa mi ne može naneti nikakvu štetu, a asistentu može biti od koristi. Danas je teško doći do radnog mesta, a ako ja mogu da doprinesem da ga neko i zadrži, ne vidim razlog da ne pomognem čoveku. Mislim da čitava ideja nije loša pogotovo za starije poljoprivrednike, a kako će se dalje razvijati, to ćemo videti. Ja, konkretno, od asistenta nisam čula ništa što već nisam znala, ali to nije razog da ne pružim čoveku šansu. Pozdrav svima :osmeh:
 
Verovatno ne vidimo stvari istim očima. Verovatno ste se Vi dobro snašli u ovim burnim vremenima, a možda ni ja nisam lošije prošao, ali ne mogu da sudim samo na osnovu pojedinačnih slučajeva. Takođe mi nije stalo samo do lične sreće i veoma mi je bitno u kakvom okruženju živim i da li su i ljudi oko mene srećni i zadovoljni, u kakvoj državi će mi sutra živeti deca itd. itd.
E sad, ako živim u državi u kojoj ni granice nisu definisane, jer joj je deo teritorije okupiran, ako odvedem dete kod lekara i tamo mi treba najmanje sat vremena da dodjem na red, ako u koju god državnu ustanovu uđem ( opstina, MUP) i još i ne progovorim a oni mi kažu "idi uplati taksu toliko i toliko", ako nam u školama deca tuku učitelje i nastavnike, ako svakodnevnio neko ili nekoga upuca ili obije neku banku ili postu i da dalje ne nabrajam ( mogao bih to do sutra), izvinite kako se onda to zove?
Ako ste pa, mislili konkretno na poljoprivredu, evo malo argumenata i za to:
Kolika nam je prosečna proizvodnja na individualnim gazdinstvima u odnosu na državni sektor, pa onda u odnosu na neke zemlje u okruženju i šire, recimo za pšenicu, kukuruz, šecernu repu itd? Koliki nam je stočni fond u odnosu na period od pre 20 god? Koliki je procenat obradivih površina u odnosu na taj period? Odnos primarne i sekundarne proizvodnje, pa koliko izvozimo sirovina a koliko gotovih proizvoda? Situacija oko otkupa, svake godine ista priča. I zašto nam poljoprivrednici onda izlaze s mehanizacijom na ulice umesto da idu na njive? I da više ni ovde ne nabrajam...
Ili mi , možda ne živimo u istoj drzavi???

Nije mi bila namera da polemišem na ovu temu i politizujem stvari, pa se stoga ostalim članovima izvinjavam zbog male digresije.

---------- Poruka napisana u 17:14 ---------- Prethodna poruka je at 17:09 ----------

@ oldtimer
Verovatno ne vidimo stvari istim očima. Verovatno ste se Vi dobro snašli u ovim burnim vremenima, a možda ni ja nisam lošije prošao, ali ne mogu da sudim samo na osnovu pojedinačnih slučajeva. Takođe mi nije stalo samo do lične sreće i veoma mi je bitno u kakvom okruženju živim i da li su i ljudi oko mene srećni i zadovoljni, u kakvoj državi će mi sutra živeti deca itd. itd.<br>E sad, ako živim u državi u kojoj ni granice nisu definisane, jer joj je deo teritorije okupiran, ako odvedem dete kod lekara i tamo mi treba najmanje sat vremena da dodjem na red, ako u koju god državnu ustanovu uđem ( opstina, MUP) i još i ne progovorim a oni mi kažu "idi uplati taksu toliko i toliko", ako nam u školama deca tuku učitelje i nastavnike, ako svakodnevnio neko ili nekoga upuca ili obije neku banku ili postu i da dalje ne nabrajam ( mogao bih to do sutra), izvinite kako se onda to zove?<br>Ako ste pa, mislili konkretno na poljoprivredu, evo malo argumenata i za to: <br>Kolika nam je prosečna proizvodnja na individualnim gazdinstvima u odnosu na državni sektor, pa onda u odnosu na neke zemlje u okruženju i šire, recimo za pšenicu, kukuruz, šecernu repu itd? Koliki nam je stočni fond u odnosu na period od pre 20 god? Koliki je procenat obradivih površina u odnosu na taj period? Odnos primarne i sekundarne proizvodnje, pa koliko izvozimo sirovina a koliko gotovih proizvoda? Situacija oko otkupa, svake godine ista priča. I zašto nam poljoprivrednici onda izlaze s mehanizacijom na ulice umesto da idu na njive? I da više ni ovde ne nabrajam...<br>Ili mi , možda ne živimo u istoj drzavi???<br>  <br>Nije mi bila namera da polemišem na ovu temu i politizujem stvari, pa se stoga ostalim članovima izvinjavam zbog male digresije.
 
Slazem se, ali i takodje mislim da takse, granice, skolstvo...nisu tema ovog foruma, a ne pogotovo ove teme!
Osvrnuo sam se na vasu izjavu da je polj. proizvodnja u rasulu, sto nije tacno. Preradjivacka industrija je u rasulu, stoji, ali primarna proizvodnja je najzdraviji deo srpske ekonomije. Ne bih dalje isao u off.
A, po meni jedan deo ovih problema je i nerezonsko zaposljavanje inzenjera. Ideja je ok, ali izvedba, kao i vecina stvari u ovoj drzavi je KATASTROFA!
 
Gospodo savetodavci zanima me sta to vi mozete da nas savetujete sto mi vec neznamo stvarno me zanima posto vidim da mnogo mudrujete ovde pa po meni vi treba da vodite drzavu a ne nas da savetujete molim odgovor od gospode.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh