Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto se tice laptopova to je neophodno i jednostavno najeftiniji vid komunikacije, troskovi stampanja materijala, slanja , obrade imaju mnogo vise da ispadnu nego laptop koji je bi se preko javnih nabavki po povoljnoj ceni nabavio. Drugo podela upitnika u mom kraju ne dolazi u obzir jer, termini kompenzacija, obrt stada, siljeze mnogima su strani tu je i jezik problem itd....
Javna nabavka ne dolazi u obzir jer ce ti laptopovi kostati bar 1000e po komadu kada se svi zaracunaju.

@diklofen Potpuno se slazem sa tobom da su oni trebali da rade kao nasi savetnici i da na sva nasa pitanja pokusaju da odgovore a time i da podignu poljoprivrednu proizvodnju na neki visi nivo. A sledeci korak, koji si naveo, mozemo ocekivati u oktobru kada su najavili popis u poljoprivredi. ;)

@topalovic S obzirom da se i ja bavim povrtarstvom i vocarstvom one tabele su delovale apsurdno. Naime nigde ne postoji red za lesnike a postoji pitanje koje sorte od te vrste voca imas i kada sam poceo da nabrajam 6 sorti koje imam nije imala gde da stavi ni prvu.
 
Ja bih samo dodao nesto, Marko i Diklofen , ove informacije najvise koriste savetodavnoj sluzbi doduse sve moze da se zloupotrebi slazem se... ali precizna i tacna informacija mnogo znaci sa terena. Zamislite da imamo slucaj u stocarstvu da posedujemo ne tacne informacije o proizvodnim karakteristikama stoke, citava selekcija pada u vodu, ceo odgajivacki rad je dugorocno propao. Meni se je juce desilo da me je jedan mazdrpan prozivao, kako drzava ne daje nista, samo nosimo papire neke itd, a kad sam rekao da je on licno najvise profitirao od drzave i da je kao tako brizan i cuveni odgajivac mogao svojim "znanjem" totalno da unisti stocni fond u selu, ispred nekoliko mestana u selu sam ga prozivao i to nisam u detalje ulazio, onda se covek ucrveneo i rekao mirnim tonom i prijateljski:" pa dobro dodjite kad hocete da odradite to sto treba" .To znaci da je informacija moc, ona nebi trebala biti sredstvo ucene nekoga, jer da nisam imao podrsku seljaka ja nikad nebih saznao neke vrlo bitne stvari...
 
Ovi iz ministarstva, a i Vlade, treba pod hitno da se prizemlje i da shvate da su izgubili svaki kredibilitet i poverenje. Ovo sto isturaju ove mlade ljude ispred sebe, je takodje postupak za svaku osudu. Pa jel bi smeo taj ministar da se pojavi i da nam objasni kakva je poenta tih obrazaca i te mere? U sta se sada to pretvorila uloga tih mladih ljudi? Jel oni treba necemu nas da nauce? Jel treba mi njih necemu da naucimo? Ili su oni samo poslati da skupljaju nekakve informacije, koje u svakom slucaju nece biti validne. Sve u svemu, na svakom koraku odise neozbiljnost i nemarnost.
Oni su placeni od strane donacija neke zemlje, rece gospodja koje, ali mi nije bilo bitno. Mislim da sam ti ovim dao odgovore na sva pitanja.

@topalovic Upravo tako. ;)

@animal Uvek ima "istaknutih" pojedinaca, ali to ne znaci da treba sve da nas strpate u isti kos.
 
@tokio,
Ja ne ulazim u proceduru javnih nabavki i u njene nedostatke kojih verovatno ima, govorim o nacinu obrade i slanja informacija sa terena. Niko nikoga ne strpava u isti kos u ovoj prici sami se oni otkriju i to vrlo lako, ali za proste stvari su se poljoprivrednici obracali advokatima, poreznicima, katastru a za to objektivno nije bilo potrebe..
 
@Diklofen
Pitao bih Vas ja da tako država kaže, kako se vi odnosite prema njenim službenicima, tako ćete i dobiti i subvencije. Ovo što oni rade u svakom slučaju će imati neku korist za poljoprivredu. Samo terate nekakav glupi inat, iz straha da će nas oporezovati ili šta već. Nema dobrog plana ili strategije dok se ne vidi šta imamo i gde imamo. Nagledao sam se se dosta takvih i nemam racionalno objašnjenje za takvo ponašanje. A što se tiče automobila i laptopova, to bi bilo već bacanje novca, da nekom ko će godinu dana raditi sve to obezbede, mislim da nije realno ni neophodno. Imaju sasvim pristojnu platu a i šetnja mozgu prija. A što se samih upitnika tiče mislim da veliki broj poljoprivrednika ni ne zna tačne podatke koji se odnose na sopstvenu proizvodnju, već prvo bace pogled ka nebu pa prevrnu očima, i kažu broj koji često je više njihova želja nego realnost. Tako da i to može biti razlog nedavanja podataka kao i kasnije posle obrade tih podataka loših zaključaka i mera koje se mogu preduzeti na osnovu njih.

Potpuno se slazem,ogroman broj poljoprivrednika i ne zna bilo kakve podatke o svojoj proizvodnji i garantujem da vise od 90% ljudi ne ume da izvede kalkulaciju svoga rada.Takodje me zivo zanima,sta to ima u tom famoznom upitniku koji svi pominjete,a da bi se kotiralo kao ne znam kakva tajna???Jel tajna kolko neko ima zemlje,sta je sejao,sta mu je i koliko rodilo,da bi se ovolika fama oko toga pravila.Celo nase drustvo je ogrezlo u kukanju...dok jos nista nismo ni zapoceli svi u glas graknu "e ovo nista ne valja,ne isplati se nista,treba neko nesto da mi da"!Nije toliko problem u novcu,koliko u manjku ideja i začaurenosti i ogrezlosti u dnevnu politiku i ne zaboravite da gubici odredjuju visinu profita.I opet moram da pitam hoce li mi neko najzad odgovoriti na pitanje koliko kosta da se proizvede 1 kg kukuruza,neka neko da svoj primer,ne interesuje me prinos ni odakle je vlasnik(jos cu ispasti sa koznim mantilom).Dakle moze li neko da napise kukuruz me kostao da ga proizvedem na svom gazdinstrvu,posedu, x dinara,a prodao sam ga po y dinara.
 
Može svako od nas to da napiše,ali se opet postavlja pitanje čemu to vodi.Sve mora da ima neku svrhu pa i to.
 
@Diklofen
Nisam savetodavac, ja imam 3 posla, od kojih je jedan na selu, proizvodim mleko, tako da sam upoznat sa selom, radom i proizvodnjom. Daj mani me priča da ti bilo ko pomogne, po tvojim izlaganjima imaš oko stotinak jutara zemlje koju obrađuješ, savremenu mehanizaciju, ako tebi treba pomoć šta reći za poljoprivrednike iz Trgovišta, Dimitrovgrada, Novog Pazara. Reci mi samo koju subvenciju i povoljnost nisi iskoristio koju ti je država omogućila, ali iskreno?! Ne volim tu filozofiju, u mom selu kažu U´SE, NA´SE, I PODA´SE i još kukaš. Hvala Bogu što možeš sve to da radiš, ali malo skromnosti i realnosti bih molio. Čovek vas je pitao koliko košta 1 kg kukuruza?! Niko od vas ne odgovara, svi ste nemušti al demagogija vam je jača strana. Srbija je zemlja velikih razlika, budimo realni, bez dobrog podatka i dok se lažemo nećemo nigde stići. Nije to UDBA već određeni napor da se nešto uradi, ako je to moguće a mi ga ustartu obesmišljavamo.
 
Taj ko pita koliko je potrebno novca da se proizvede 1 kg kukuruza bi trebao prvo da se zapita kakvo je pitanje postavio.Nije isto proizvesti 1kg kukuruza u
Trgovištu, Dimitrovgradu, Novom Pazaru,Novom Sadu,Zrenjaninu i u saksiji nama dragih Beograđana.
Ima šta nisam iskoristio ali mojom greškom tj. propustom.Sve što sam iskoristio ja apsolutno su mogli i svi drugi stim da je greška i propust do njih samih.I na dalje im u tim greškama neće pomoći ni savetodavci(mada su po meni to trebali)jer nemaju vremena od političkog namontiranih radnji.
 
Što znači 6 samo za ratare din po kg, puta 8 000 kg koliko je veoma realno za uslove zapadne bačke 48 000 din po ha, puta broj ha, a posla par meseci godišnje i plus subvencije. Nije lak posao ali danas nema lakih poslova nigde. Budimo malo realni, nije teško.

---------- Poruka napisana u 13:45 ---------- Prethodna poruka je at 13:42 ----------

@ Diklofen
Da a svi vi malo veći proizvođači nemate nikog u opštini, u gradu koga nekad pozovete kad nešto zaškripi ili vvam javi kad će biti nekih povoljnih sredstava i konkursa, a to nije politička igrarija. Koji je ovo Dizniland, niko realno ni iskreno da kaže.
 
A taj mučenik iz Trgovišta, Vranja, nema ni za đubrivo a kamolli za PIO, a plus je najčešće neobavešten, radi sa traktorom od 40 godina, na zemlji na kojoj se mnogi od nas ni sankama ne bi spustili a kamoli obrađivali, o subvencijama ni ne sanja, za njega je to apstraktna imenica, čeka da mu prođe život, prvog komšiju ni da doviče i ne može i ne žali se, jer ga niko ne čuje, a ko se sve žali ovcde?!
 
Što znači 6 samo za ratare din po kg, puta 8 000 kg koliko je veoma realno za uslove zapadne bačke 48 000 din po ha, puta broj ha, a posla par meseci godišnje i plus subvencije. Nije lak posao ali danas nema lakih poslova nigde. Budimo malo realni, nije teško.
Jeste, i ja kazem!!!
Zemlja nam je pala s Neba, a traktore smo nasli iza coska....
 
Izvini prof.dr seljak jel neko od nas kriv sto neko vozi traktor od 40 godina i sto nije obavesten,pa bori se sam za sebe interesuj se za sve pa ces i ti znati kada je kakav konkurs,sta bi ti da opet dodje neko vreme pa da nama uzimaju zemlju jer imamo vise od 10 ha pa da vama daju da bi vi nama ponovo tu istu zemlju prodavali,nemoj tako neka se svako stara o sebi,a dole neka se udruze pa nek jedan uplacuje pio i nek registruje par komsija pa ce svi dobiti
 
Znate kako je ministar Dragin govorio:Ministarstvo poljoprivrede nije socijalni resor( da bi se time bavilo) već poljoprivredni,za socijalna pitanja se obratite kod ministra Rasima LJ.
 
Ministar Dragin je posebna priča, o tome nije ovde mesto raspravljati.Zato je bilo resor za Vojvodinu i 100+, e tome vam pričam. Nema ja ni protiv koga ništa, svi rade koliko mogu ili žele, imam protiv nezajažljivosti. Bilo je u jednom glupom rialitiju kad Dragan Marinković-Maca viče DAJ,DAAAAJ, kao parodiju na gramzivost nekih učesnika, budimo malo ljudi iako smo iz Srbije, realno recimo.
@Ideklicin
To uzimanje su uradili ljudi u koje se 50% ljudi kune i dan danas da su bili majstori, i da su za njihovog života lepo živeli. Svaki kapital u svom temelju ima sumnjiv koren, to potpisujem. Na zapadnoj Evropi se to desilo u 18. veku, kod nas krajem 20. i u 21. veku, i to se zove prvobitna akumulacija kapitala. Da ne govorim o moralnim načelima ljudi koji su došli do kapitala. Jako je bitno da razjasnimo da sve što nije u sukobu sa pisanim zakonima ne znači da nije u sukobu sa moralnim načelima. U Srbiji najviše se čuju oni koji najmanje trpe. Ne podržavam nikakve političke opcije, jer nijednoj nije važna Srbija već svoj džep i ljudi oko njih. Ovo sa savetodavcima jeste jednim delom marketinški trik, ali je nekakav početak, e mi treba da pomognemo da bude što uspešniji.
 
Vodi tome da ću nakon toga da postavim sledece pitanje,a zbog kojega sam i pitao o ceni proizvodnje i prodaje kukuruza...ajde da se malo nasalim,pa ne proizvodite raketne bacače pa da je neka tajna...dakle kostalo me kilo u proizvodnji tolko a prodajem po ovolko,prosto seljacki pitam

---------- Poruka napisana u 15:13 ---------- Prethodna poruka je at 15:07 ----------

Zahvaljujem na Vasem odgovoru,a kolika bi bila zarada da nije potrosen kroz farmu?Odnosno moje pitanje je bilo u smislu sa koliko se razlike u ceni radi proizvodnja kukuruza i pri tome svi kukaju kako se nista ne isplati i kako drzava svakog unisti?

---------- Poruka napisana u 15:17 ---------- Prethodna poruka je at 15:13 ----------

Taj ko pita koliko je potrebno novca da se proizvede 1 kg kukuruza bi trebao prvo da se zapita kakvo je pitanje postavio.Nije isto proizvesti 1kg kukuruza u
Trgovištu, Dimitrovgradu, Novom Pazaru,Novom Sadu,Zrenjaninu i u saksiji nama dragih Beograđana.
Ima šta nisam iskoristio ali mojom greškom tj. propustom.Sve što sam iskoristio ja apsolutno su mogli i svi drugi stim da je greška i propust do njih samih.I na dalje im u tim greškama neće pomoći ni savetodavci(mada su po meni to trebali)jer nemaju vremena od političkog namontiranih radnji.

Aman čoveče,pa napiši bre brate u tvom slučaju kolko je,pusti sad Dimitrovgrad,Pazar,saksije,Beograđane,Čačane...takođe molim aman zaman više dosta o politici,pogotovo dnevnoj,što bi Čanak rekao u onoj emisiji kod Ivana Ivanovića kada je svirao tamburicu,lepo rece dosta mi bre vise onih te ume da svira,te ne ume,te mu trebaju uslovi,te bina,te ozvucenje,te osvetljenje,a on faca uze i odpraši par pesama ko ništa,prijatelju napiši za sebe racunicu.
 
Poslednja izmena:
@prof.dr.seljak Zato on u Trgovistu i Vranju ne mora da seje kukuruz vec moze da posadi sljive pa da ima jos veci prihod! Koja je logika saditi sljive na plodnoj vojvodjanskoj zemlji a sejati kukuruz gde koze pasu pod rucnom??? Neka promeni nacin zivljenja i funkcionisanja i neka se prilagodi pa ce i on kupiti neki noviji traktor a ne voziti Audi A4 da ga vidi selo. Malo je potrebno ukljuciti mozak! Ako mi imamo nekoga u opstini onda i oni imaju nekoga u opstini jer svi i dalje zivimo u istoj drzavi. A da sam na tvom mestu prestao bih da vredjam ljude koji zive od poljoprivrede jer tvoje reci sve vise i vise imaju takav ton.

@slobo Na danasnje vreme ako uspes da zaradis 200e po ha to je super (racunajuci i placanje arende). A realno posla oko kukuruza nema nekoliko meseci nego ga treba cekati da sazre od juna do septembra (u tom periodu nema posla oko kukuruza).

P.S. Nisam mogao da precutim ovo za Canka. Ako je vec takva faca neka kaze odakle mu stan na mestu gde jeste i zasto se ponasa tako bahato. A prica za neke druge da su bahati i da im sve treba. :D Mozda i ja mogu da radim poljoprivredu sa starim traktorom i bez muzike i klimatizacije, ali necu jer hocu neko zadovoljstvo, u tome sto radim, da ima. @prof.dr. Isto to vazi i za diklofena i za idklecina i za miroslava i za sve ostale koji su prozvani da mogu da kupe novi traktor dok drugi nemaju para za njega i voze 40god star. ;)
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh