Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam juce popunio celu anketu nema tu nista opasno po nase dzepove(svi se toga bojimo).Sto kaze "Green" da nekom i pomognemo da sacuva radna mesta a mozda ce i da koristi,ko bi ga znao.
 
Slazem se, ali i takodje mislim da takse, granice, skolstvo...nisu tema ovog foruma, a ne pogotovo ove teme!
Osvrnuo sam se na vasu izjavu da je polj. proizvodnja u rasulu, sto nije tacno. Preradjivacka industrija je u rasulu, stoji, ali primarna proizvodnja je najzdraviji deo srpske ekonomije. Ne bih dalje isao u off.
A, po meni jedan deo ovih problema je i nerezonsko zaposljavanje inzenjera. Ideja je ok, ali izvedba, kao i vecina stvari u ovoj drzavi je KATASTROFA!

Nisam znao na šta tačno mislite, pa sam zato i pomenuo i takse i ostalo, a na kraju se i izvinio zbog digresije.
Preradjivačka industrija je sastavni deo polj. proizvodnje i tek kada nju podignemo na viši nivo, pa počnemo da izvozimo finalne proizvode a ne samo produkte primarne proizvognje možemo govoriti o nekom razvoju. U eks YU smo Slovencima prodavali voće a oni proizvodili sokove pa nam ih prodavali i zaradjivali na našoj gluposti, neznanju ili šta već. E to izmedju ostalog mora da se menja. A za to je potrebna državna strategija i uredjen sistem, pa u okviru toga i delovanje savetodavaca, možda ne u ovolikom broju i na ovaj način ali ovo je samo nužni početak.

Što se tiče onih poljoprivrednika koji smatraju da im ta vrsta saradnje nije potrebna, mislim da ih niko na to neće ni primoravati. Svako ima pravo na svoj izbor a vreme će pokazati ko je doneo pravu odluku. Trenutno je ova vrsta usluge i dobrovoljna i besplatna a kako će biti u budućnosti, videćemo.
 
E, to je tek problem...takav smo narod, razumem, i sad ako neko ima neku foru da uzme kintu, nismo drukare, i necemo ga dirati. Ali zamislite situaciju da vi od svojih para placate nekoga, samo da bi imao posao, i da bi sacuvali radno mesto!? E, pa dokle god se budemo ponasali prema drzavnim parama kao prema tudjim, nece nam biti bolje.
Zasto sam protiv ovoga?? 1700 ljudi je dobilo posao! VAUUUUUU!!! Za postovanje! Sta da rade? "nemam pojma, ajd mi njima da damo posao, pa cemo da im smislimo sta ce da rade"... I sta su smislili?? Da rade ankete!? Pa za to se ne daje plata 40-60000.
Da su ti mladi ljudi (a nisu svi ni mladi) upuceni na godinu dana o trosku drzave na neko imanje, pa da steknu praksu, pa da onda krenu da rade, OK!

Drugo! Imamo na ovom forumu savetodavce (dobro dosli)! Malo sam sad listao poruke svakog od njih, i 95% posto poruka je u ovoj temi, kako brane svoje radno mesto!
Pa, dragi Savetodavci, imate forum, na kom se svakodnevno javlja 1000 stvarnih ljudi, sa stvarnim problemima, i niste niti jedan resili!!!! Kako neko da vam opravda novac koji dobijate??
Nemojmo se zavaravati-ovo se jednostavno, na civilizovanom jeziku zove populizam!
 
Postovanje Oldtajmer,
U redu mi nismo resili problem pa ajde izadjite na teren pa Vi onda resite problem, ova drzava kakva god bila je imala dva rata koji su bili pogubni po nju....Drugo prica o 1700 ljudi je broj na pocetku taj broj je drasticno smanjen mnogi su odustali, mnogi nisu potpisali ugovore, mnogi dobili otkaze... Meni da dirindzim traktor po nekom seoskom imanju nije nikakva praksa vec totalno zagluplivanje, odradite ovih pedesetak anketa sa raznim gazdinstvima ,malo jacim, pa cete imati znanja solidnog. Dodjite otvorena su Vam vrata da malo svog znanja primenite kod mene ali prvo se pripremite za obradu smonica i kojekavih kamenjara na proseku parcele od 0.5 ha.
 
Eh, da su dva rata, gde bi nam bio kraj. Ne radi se o relaciji MI, i VI, tu ne moze da nastane problem...ja cu pomoci svakom savetodavcu da popunimo formular, popricamo o smonicama, kamenjarima...itd. Ali u sustini necemo resiti problem u poljoprivredi. Malo iznad je komentar clana AGROMAN o nekonkurentnosti (tacnije nepostojanju!) preradjivacke industrije, i tu bismo mogli da pravimo pomak, da umesto kukuruza izvozimo konzerve svinjetine, itd. Ali ubacena je velika grupa savetodavaca u primarnu proizvodnju. Ja kao ratar imam potrebu za saznanjima iz oblasti mehanizacije, semenarstva, i zastite bilja, i mera Vlade R. Srbije. Kako mi vi mozete pomoci? Iz kataloga, i Uredbi?? ? Pa to mogu i sam!
Poljoprivreda nije egzaktna nauka, pa da postoji univerzalno resenje, koje cete resiti iz formulara. Morate kod Vaseg domacina prvo uzeti analizu, pa izaci na (svaku!) parcelu, pa na osnovu stanja parcele (djubrenja, kvaliteta osnovne obrade, vrste zemljista...) doneti preporuku o setvi-koja obrada predsetvena, koji hibrid, koji razmak, pa posle koji herbicid, kada spartati...i jos sto faktora( I povrh svega uzeti u obzir opremljenost gazdinstva masinama, pa pravilno upotrebiti)
Jeste li u mogucnosti to da uradite? Ne znam koji je drugi nacin za unapredjenje proizvodnje.Kad ste poceli da radite, koliko ste puta bili na parceli, u stali, plasteniku?
 
To sa ovakvim nacinom registracije poljoprivrednog gazdinstva, nije moguce izvrsiti.... izaci na njive koje njive kad pojedini proizvodjaci ni ne znaju gde im je njiva, obradu zemljista onakvog mehanickog sastava sa IMT 533 35 godina starosti je nemoguce uraditi, Kod mene iskreno ne znaju da registruju gazdinstvo, ne znaju da tumace uredbe, ne znaju da prave silazu, ne znaju da prave koncentrat, Vi ste samo jedan posto poljoprivrede, kamo srece da je vise takvih, ali verujte mi na rec da takva situacija nije po Srbiji. Po meni u svakom regionu treba u prvoj fazi odvojiti one koji se bave poljoprivredom od onih koji se ne bave a to moze da se utvrdi jedino ovakvim velikim projektom i nadam se na kraju jednom amputacijom tih nazovi poljoprivrednika! .
 
izaci na njive koje njive kad pojedini proizvodjaci ni ne znaju gde im je njiva .
Ovaj deo mi bas nije jasan! Ja da nadjem najgoreg paora u mom selu, nasao bi svoju njivu i po mraku, a veliki deo i po snegu.

A za ovaj deo o IMT traktoru od 35 godina-e, pa o tome pricam. Evo, vi kao savetdavac ne znate da posavetujete domacina, i da sa postojecom mehanizacijom izvucete max. Evo, ja vam odgovorno tvrdim, i da taj IMT 533 star 35 godina moze da obradi tu smonicu zadovoljavajucim kvalitetom (pogledajte snimke clana BECARINA PUSTA, pa ce vam vise stvari biti jasno).

A za ovaj treci deo o "amputaciji" se u potpunosti slazem s vama!:ppozdrav:
 
To sa ovakvim nacinom registracije poljoprivrednog gazdinstva, nije moguce izvrsiti.... izaci na njive koje njive kad pojedini proizvodjaci ni ne znaju gde im je njiva, obradu zemljista onakvog mehanickog sastava sa IMT 533 35 godina starosti je nemoguce uraditi, Kod mene iskreno ne znaju da registruju gazdinstvo, ne znaju da tumace uredbe, ne znaju da prave silazu, ne znaju da prave koncentrat, Vi ste samo jedan posto poljoprivrede, kamo srece da je vise takvih, ali verujte mi na rec da takva situacija nije po Srbiji. Po meni u svakom regionu treba u prvoj fazi odvojiti one koji se bave poljoprivredom od onih koji se ne bave a to moze da se utvrdi jedino ovakvim velikim projektom i nadam se na kraju jednom amputacijom tih nazovi poljoprivrednika! .

Oni sad lepo broje pare koje su mnogo veće od vaših plata.
 
obradu zemljista onakvog mehanickog sastava sa IMT 533 35 godina starosti je nemoguce uraditi
I sta mu u tom slucaju savetuje savetodavac?
Da kupi jaci traktor?
Kupio bi on nego se nije setio, treba neko da mu kaze samo i nema problema, odmah on ode do radjne i potera onaj koji odgovara njegovim potrebama.
Vec sam pisao na ovoj temi ali kako tema tece sve je jasnije da ovo sa agronomima seljacima nece biti ama bas ni od kakve koristi.
Izvini, nemoj da shvatis licno , ali ma koliko se cesto ponavlajla fraza da je neznanje razlog loseg polozaja seljaka ona nije tacna.
Ovaj program tretira seljake kao apsolutne neznalice jer mu nudi pomoc u znanju koga on, bar na onoj prakticnoj ravni, ima vise od onoga ko treba da ga savetuje.
seljacima treba pomoc onde gde ima problem, a to je prvenstveno vezan za plasman svojih proizvoda, za npr kontakt sa kupcima sa stranih trzista, zasto da ne, a tu mu ovi i ovakvi savetodavci sigurno ne mogu pomoci.
 
Ovo u prvom delu se odnosi na one koje treba amputirati, to su ti koji ne znaju gde im je njiva... Prvo treba videti taj IMT 533 pa onda govoriti da on moze da obradjuje takvo zemljiste, moze ali on treba da ulozi 1000 evra za remont koje nema, ako mislite da su poljoprivrednici toliko likvidni onda mi nemamo nikakvih problema.... , model organizovnja poljoprivredne proizvodnje ne moze biti isti na severu i na jugu upravo zbog svega navedenog. Znaci ja treba da ga posavetujem prvo da uzme kredit a da zalozi proslogodisnju psenicu, stoku ili nesto trece kao garanciju... Stvari su mnogo dublje, i simplifikacija problema ne dovodi do konacnog resenja!

Sve u svemu dolazimo na isto za sve prvo treba analiza stanja, a to ovaj projekat omogucava kako na mikro tako i na makro nivou...te shodno tome posto posedujete analiticko razmisljanje iz prethodnih postova se to i vidi, to je to upakovali smo drugacije, ali dosli do istog ! Analiza stanja poljoprivrede je neophodna tj. prava slika!:ppozdrav:

@Iroman
Ne toliko neznanje ima i toga ali neupcenost, lakovernost, postenje i jos neke osobine koje u danasnje vreme nisu najpozeljnije, to su iskoristili pokvareni trgovci, otkuplivaci i razna pokvarena klasa ljudi!
 
i23dkz.jpg

iclsmr.jpg

dvlsat.jpg


@Animal science sax
Evo par (extremnih doduse) primera, da je poljoprivreda moguca i na mestima koje ne mozete ni da zamislite, a vama su i smonice problem.

Inace, terase sa prve i druge slike su pravile Inke, a treca slika je vinograd u Italiji
 
@Oldtajmer

Ovo sto ste pokazili je umetnost, to je mnoooogo dalje od poljoprivrede... Svakome je svoja muka najveca, sigurno je veci problem smonica od cernozema, iskreno moji prijatelji su bili angazovani na poboljsaju kvalitet zemlje na Andima, ali i pored velikog novca projekat nije urodio plodom.
 
E, to je tek problem...takav smo narod, razumem, i sad ako neko ima neku foru da uzme kintu, nismo drukare, i necemo ga dirati. Ali zamislite situaciju da vi od svojih para placate nekoga, samo da bi imao posao, i da bi sacuvali radno mesto!? E, pa dokle god se budemo ponasali prema drzavnim parama kao prema tudjim, nece nam biti bolje.
Zasto sam protiv ovoga?? 1700 ljudi je dobilo posao! VAUUUUUU!!! Za postovanje! Sta da rade? "nemam pojma, ajd mi njima da damo posao, pa cemo da im smislimo sta ce da rade"... I sta su smislili?? Da rade ankete!? Pa za to se ne daje plata 40-60000.
Da su ti mladi ljudi (a nisu svi ni mladi) upuceni na godinu dana o trosku drzave na neko imanje, pa da steknu praksu, pa da onda krenu da rade, OK!

Drugo! Imamo na ovom forumu savetodavce (dobro dosli)! Malo sam sad listao poruke svakog od njih, i 95% posto poruka je u ovoj temi, kako brane svoje radno mesto!
Pa, dragi Savetodavci, imate forum, na kom se svakodnevno javlja 1000 stvarnih ljudi, sa stvarnim problemima, i niste niti jedan resili!!!! Kako neko da vam opravda novac koji dobijate??
Nemojmo se zavaravati-ovo se jednostavno, na civilizovanom jeziku zove populizam!

Da ste pažljivo pročitali moj post br.744 shvatili bi ste da se ovde ne radi ni o kakvim državnim, pa ni vašim i mojim parama. Ponavljam, ceo projekat je namenski finansiran iz inostranstva i ministarstvo je ta sredstva moglo da iskoristi samo u ovu svrhu. E sad, najbolje je da je ministarstvo odbilo ta sredstva i da nije uposlilo te savetodavce, pa bi onda mi Srbi, po sistemu da komšiji crkne krava, bili zadovoljni.
U tom postu sam takođe napisao da je anketiranje samo jedan od poslova koje savetodavci treba da obave.

Ako ste u meni prepoznali savetodavca, onda ste se gadno prevarili. Niti sam savetodavac, niti asistent savetodavca. Ne bavim se ni politikom, pa samim tim nisam upošljen ni u ministarstvu, a ni u bilo kojoj državnoj instituciji.

Poljoprivreda jeste moja branša, pa me naprosto zanima ova tema, kao i ostala dešavanja vezana za inovacije u poljoprivredi, za trendove u svetu i kod nas...
 
@animal science sax
Ne dragi kolega, nije ovo umetnost, ovo je PREZIVLJAVANJE!

@agroman
Shvatio sam da niste savetodavac, nema zabune. A koliko sam ja shvatio, novac iz tih fondova je obezbedjen za 3-4 meseca, a posle toga padaju na teret budzeta.
 
@animal science sax
Ne dragi kolega, nije ovo umetnost, ovo je PREZIVLJAVANJE!

@agroman
Shvatio sam da niste savetodavac, nema zabune. A koliko sam ja shvatio, novac iz tih fondova je obezbedjen za 3-4 meseca, a posle toga padaju na teret budzeta.

Nisam siguran da je tako ali probaću da proverim. Ili, ako neko ima alli pouzdanu informaciju neka napiše. Pozdrav.
 
svakom regionu treba u prvoj fazi odvojiti one koji se bave poljoprivredom od onih koji se ne bave a to moze da se utvrdi jedino ovakvim velikim projektom i nadam se na kraju jednom amputacijom tih nazovi poljoprivrednika! .

Moj post se odnosi naovaj citat i ne znam otkud ste se vi u tome pronašli,gospodo draga gde je tu kuknjava.A i to što bih ja dobio ,baš se ne bih obogatio a ako treba nekom da zavidim to sigurno ne bi bili vi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh