Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@prof.dr.seljak Zato on u Trgovistu i Vranju ne mora da seje kukuruz vec moze da posadi sljive pa da ima jos veci prihod! Koja je logika saditi sljive na plodnoj vojvodjanskoj zemlji a sejati kukuruz gde koze pasu pod rucnom??? Neka promeni nacin zivljenja i funkcionisanja i neka se prilagodi pa ce i on kupiti neki noviji traktor a ne voziti Audi A4 da ga vidi selo. Malo je potrebno ukljuciti mozak! Ako mi imamo nekoga u opstini onda i oni imaju nekoga u opstini jer svi i dalje zivimo u istoj drzavi. A da sam na tvom mestu prestao bih da vredjam ljude koji zive od poljoprivrede jer tvoje reci sve vise i vise imaju takav ton.

@slobo Na danasnje vreme ako uspes da zaradis 200e po ha to je super (racunajuci i placanje arende). A realno posla oko kukuruza nema nekoliko meseci nego ga treba cekati da sazre od juna do septembra (u tom periodu nema posla oko kukuruza).

Veoma sam dobronamerno pitao,vise puta sam naveo da nisam iz Vasih bransi,shodno tome zaista ne znam koliko treba posla i vremena oko kukuruza i o tome nisam ni diskutovao.S tim u vezi koliko je potrebno vremena,odnosno radnih sati da se uradi hektar kukuruza od početka pa sve do kraja.Da li se moze to vreme izraziti preracunato na broj radnih dana za jednog coveka po 8 sati(naravno da je tehnologija posla da sve ne moze uraditi jedan covek,ali kazem preracunato kako sam napisao).
 
Pa ne radi se tu samo o vremenu rada.Ima tu i uslova rada:prašina,toplota,truckanje,mraz,blato,loša mehanizacija......
Ti vreme računaj kancelarijskim pacovima koji 6 sati provedu pušeći cigarete iza zgrade a dva sata igrajući bilijar na fejsu za cirka 80000-150000din/mesečno.
 
@prof.dr.seljak Zato on u Trgovistu i Vranju ne mora da seje kukuruz vec moze da posadi sljive pa da ima jos veci prihod! Koja je logika saditi sljive na plodnoj vojvodjanskoj zemlji a sejati kukuruz gde koze pasu pod rucnom??? Neka promeni nacin zivljenja i funkcionisanja i neka se prilagodi pa ce i on kupiti neki noviji traktor a ne voziti Audi A4 da ga vidi selo. Malo je potrebno ukljuciti mozak! Ako mi imamo nekoga u opstini onda i oni imaju nekoga u opstini jer svi i dalje zivimo u istoj drzavi. A da sam na tvom mestu prestao bih da vredjam ljude koji zive od poljoprivrede jer tvoje reci sve vise i vise imaju takav ton.

@slobo Na danasnje vreme ako uspes da zaradis 200e po ha to je super (racunajuci i placanje arende). A realno posla oko kukuruza nema nekoliko meseci nego ga treba cekati da sazre od juna do septembra (u tom periodu nema posla oko kukuruza).

P.S. Nisam mogao da precutim ovo za Canka. Ako je vec takva faca neka kaze odakle mu stan na mestu gde jeste i zasto se ponasa tako bahato. A prica za neke druge da su bahati i da im sve treba. :D Mozda i ja mogu da radim poljoprivredu sa starim traktorom i bez muzike i klimatizacije, ali necu jer hocu neko zadovoljstvo, u tome sto radim, da ima. @prof.dr. Isto to vazi i za diklofena i za idklecina i za miroslava i za sve ostale koji su prozvani da mogu da kupe novi traktor dok drugi nemaju para za njega i voze 40god star. ;)

Ne znam šta znači da se ne isplati komercijalno ratarstvo ako nemaš 100 ha. Mi imamo petnaest ha i čista zarada na godišnjem nivou nam je oko 15.000 evra u proseku, ove godine zahvaljući repi i više. Mislim da je isplativa proizvodnja na ovom gazdinstvu. Bez subvencija, bez velike mehanizacije (3/4 operacija plaćamo) i bez troškova arende.

Gornji tekst je prethodno napisao jedan od ucesnika na ovom formu,vi kazete 200 eur,neko je takodje u prethodnim postovima napisao da je ta zarada cca 500 eur po hektaru,moze li neko da napise troškovnik...sta koliko kosta...seme,djubre,zastita,obrada zemlje,zetva...

Zaista se izvinjavam,ali mislim da sam pogresno shvaćen,Čanka sam pomenuo u smislu moje molbe da mi se napise cena proizvodnje i prodaje tog famoznog kukuruza,ispade ko da treba da se ima 3 doktorata da se to izracuna,a setio sam se njega i te emisije,emisija je zabavnog karaktera,došao dasa u emisiju,pitali ga umes da sviras,umem,oces da pokazes ocu sto da necu i tako to...bas me briga za politiku i gde ko ima i koliki stan,i mi se natezemo sa nasima ko pijan s gaćama(sto reče Đole Balašević)
 
Na pitanje koliko košta proizvodnja jednog kilograma kukuruza se ne može dati egzaktan odgovor i verovatno zbog toga tog odgovora još uvek nema. Bolje bi bilo postaviti pitanje koliko je ulaganje za proizvodnju kukuruza po jedinici površine u određenoj godini.

Jer, koliko će kilograma biti ne zavisi samo od ulaganja već i od onog gore. Tako da u jednoj godini ta cena koštanja po kilogramu proizvedenog kukuruza je manja, a u drugoj godini je veća. Na isto ulaganje i agrotehniku, prinos može da se razlikuje i duplo, pogotovo na slabijim zemljištima.

Dalje, pretpostavljam da se u tu cenu koštanja ne traži i cena koštanja same zemlje (i mehanizacije). To se verovatno podrazumeva kao nebitna kategorija jer se zemlja već poseduje. Ali i tu zemlju je neko kupio, da l' sam proizvođač ili njegovi preci, nebitno je. Bitno je da je i to kad tad koštalo i da i to treba uračunati u cenu proizvedenog poljoprivrednog proizvoda. Uostalom, šta ako je neko podigao kredit da kupi zemlju i mora redovno da servisira taj kredit godinama. Valda se i to onda smatra kao trošak koji opterećuje proizvodnju.

Što se konkretnog pitanja tiče, evo moje kalkulacije. Za 1 kj kukuruza se utroši ili uradi sledeće:

- Kupim 200 kg mešanog đubriva (konkretno 8:24:16). (cenu uzmite iz vama najbliže prodavnice jer i ja tako kupujem)
- Razbacim to po njivi (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Uzorem zimsko oranje (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Zatvaranje brazde četvorokrilnom drljačom (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Kupim 150 kg azotnog đubriva (konkretno urea) ( cenu uzmite iz vama najbliže prodavnice jer i ja tako kupujem)
- Razbacim to po njivi (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Prva priprema setvospremačem (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Druga priprema setvospremačem (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Kupim seme kukuruza u količini po preporučenom sklopu od strane proizvođača za dati hibrid (cenu uzmite iz vama najbliže prodavnice jer i ja tako kupujem)
- Setva (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Valjanje posejanje njive (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Kupim herbicide za prskanje na crno u količini propisanoj od strane proizvođača (cenu tih herbicida uzmite iz vama najbliže prodavnice jer ih i ja tako kupujem)
- Prskanje na crno (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Kupim herbicide za korektivno prskanje (na zeleno) i širokolisnih i uskolisnih korova, jer kod kukuruza najčešće mogu da se rade zajedno (cenu tih herbicida uzmite iz vama najbliže prodavnice jer ih i ja tako kupujem)
- Prskanje na zeleno (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Međuredno kultiviranje (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Kombajniranje (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Prevoz kukuruza (ja unajmim kamione a cena je različita i od gazde kamiona i od odredišta)
- Troškovi na prijemnom mestu (podrazumevam JUS kukuruz)
- Troškovi lagera (nije isto da l' se kukuruz proda za dva ili šest meseci od predaje)

E sad, ovo može da izgleda kao šala i sprdanje sa moje strane, ali mi to nije bila namera. Poenta je da ja mogu izračunati precizno moje troškove, ali da to ne mora biti isto i za mog komšiju, kao i da ta kalkulacija već iduće godine ne važi.
 
Pa ne radi se tu samo o vremenu rada.Ima tu i uslova rada:prašina,toplota,truckanje,mraz,blato,loša mehanizacija......
Ti vreme računaj kancelarijskim pacovima koji 6 sati provedu pušeći cigarete iza zgrade a dva sata igrajući bilijar na fejsu za cirka 80000-150000din/mesečno.

Pa uračunaj brate i teške uslove rada i toplotu i prašinu i mraz,sve uračunaj i uvecaj ako oces,ali prikazi da znamo kolko sta od toga kosta i napiši troškovnik...i izvini molim te ovde pricamo ti i ja,a ja nisam kancelarijski pacov,ne igram bilijar i ne koristim facebook i ne znam kakve uopšte veze tvoj post ima sa mojim konkretnim pitanjem.Dakle,uljudno sam pitao,dobronamerno i imaju 2 varijante;

1.Ne znaš šta bi napisao
2.Nećeš da napišeš iz nekog razloga

---------- Poruka napisana u 16:51 ---------- Prethodna poruka je at 16:38 ----------

Na pitanje koliko košta proizvodnja jednog kilograma kukuruza se ne može dati egzaktan odgovor i verovatno zbog toga tog odgovora još uvek nema. Bolje bi bilo postaviti pitanje koliko je ulaganje za proizvodnju kukuruza po jedinici površine u određenoj godini.

Jer, koliko će kilograma biti ne zavisi samo od ulaganja već i od onog gore. Tako da u jednoj godini ta cena koštanja po kilogramu proizvedenog kukuruza je manja, a u drugoj godini je veća. Na isto ulaganje i agrotehniku, prinos može da se razlikuje i duplo, pogotovo na slabijim zemljištima.

Dalje, pretpostavljam da se u tu cenu koštanja ne traži i cena koštanja same zemlje (i mehanizacije). To se verovatno podrazumeva kao nebitna kategorija jer se zemlja već poseduje. Ali i tu zemlju je neko kupio, da l' sam proizvođač ili njegovi preci, nebitno je. Bitno je da je i to kad tad koštalo i da i to treba uračunati u cenu proizvedenog poljoprivrednog proizvoda. Uostalom, šta ako je neko podigao kredit da kupi zemlju i mora redovno da servisira taj kredit godinama. Valda se i to onda smatra kao trošak koji opterećuje proizvodnju.

Što se konkretnog pitanja tiče, evo moje kalkulacije. Za 1 kj kukuruza se utroši ili uradi sledeće:

- Kupim 200 kg mešanog đubriva (konkretno 8:24:16). (cenu uzmite iz vama najbliže prodavnice jer i ja tako kupujem)
- Razbacim to po njivi (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Uzorem zimsko oranje (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Zatvaranje brazde četvorokrilnom drljačom (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Kupim 150 kg azotnog đubriva (konkretno urea) ( cenu uzmite iz vama najbliže prodavnice jer i ja tako kupujem)
- Razbacim to po njivi (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Prva priprema setvospremačem (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Druga priprema setvospremačem (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Kupim seme kukuruza u količini po preporučenom sklopu od strane proizvođača za dati hibrid (cenu uzmite iz vama najbliže prodavnice jer i ja tako kupujem)
- Setva (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Valjanje posejanje njive (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Kupim herbicide za prskanje na crno u količini propisanoj od strane proizvođača (cenu tih herbicida uzmite iz vama najbliže prodavnice jer ih i ja tako kupujem)
- Prskanje na crno (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Kupim herbicide za korektivno prskanje (na zeleno) i širokolisnih i uskolisnih korova, jer kod kukuruza najčešće mogu da se rade zajedno (cenu tih herbicida uzmite iz vama najbliže prodavnice jer ih i ja tako kupujem)
- Prskanje na zeleno (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Međuredno kultiviranje (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Kombajniranje (cenu te operacije uzmite iz zadružnog cenovnika)
- Prevoz kukuruza (ja unajmim kamione a cena je različita i od gazde kamiona i od odredišta)
- Troškovi na prijemnom mestu (podrazumevam JUS kukuruz)
- Troškovi lagera (nije isto da l' se kukuruz proda za dva ili šest meseci od predaje)

E sad, ovo može da izgleda kao šala i sprdanje sa moje strane, ali mi to nije bila namera. Poenta je da ja mogu izračunati precizno moje troškove, ali da to ne mora biti isto i za mog komšiju, kao i da ta kalkulacija već iduće godine ne važi.

Prijatelju hvala ti na trudu da sve ovo napiseš,jes vala i duhovito na neki način,naravno da mislim da treba uracunati i troskove amotrizacije mašina,te je neko mozda zemlju kupovao,krediti, pa u nekim godinama ima skuplju proizvodnju i kada sam pitao kolko kosta ja podrazumevam da se sve to sracuna,a zna se kako se to racuna(ili bi trebalo).Bilo kako bilo,naravno da mi je poznato i sto je sasvim normalno da razni ljudi imaju razlicitu cenu proizvodnje u zavisnosti od raznih faktora,ali sam ja bas zato i zamolio da vise vas napise kalkulaciju.U svakom slucaju hvala,moderatoru se izvinjavam.
 
Ne znam šta znači da se ne isplati komercijalno ratarstvo ako nemaš 100 ha. Mi imamo petnaest ha i čista zarada na godišnjem nivou nam je oko 15.000 evra u proseku, ove godine zahvaljući repi i više. Mislim da je isplativa proizvodnja na ovom gazdinstvu. Bez subvencija, bez velike mehanizacije (3/4 operacija plaćamo) i bez troškova arende.

Gornji tekst je prethodno napisao jedan od ucesnika na ovom formu,vi kazete 200 eur,neko je takodje u prethodnim postovima napisao da je ta zarada cca 500 eur po hektaru,moze li neko da napise troškovnik...sta koliko kosta...seme,djubre,zastita,obrada zemlje,zetva...

Druze, ako pogledas malo bolje videces u mom postu da pise u slucaju da se placa zakup (arenda) onda je 200e. Ako ne placas onda je to 500e. Inace,, sa 1ha moze da se izvuce 5-10000 e, ali to je povrtarstvo a sa vocarstva moze i vise.

A sto se tice diplomiranih inzenjera, ako neko ima priliku da utice na onoga ko je njima nadlezan molio bih da se uozbilji i da pocne da unapredjuje poljoprivredu a ne da se priprema za veliki popis jer su sve moje svinje u farmi odavno obelezene i popisane, traktori registrovani, prikolice isto, kerovi cipovani, a ostale poljoprivredne masine su zavedene u registar poljoprivrednig gazdisntva i sve to mogu da procitaju i izvuku podatke a nece mi oduzimati vreme koje bih potrosio, ako nista drugo, na odmaranje. Ako neko zeli da kaze da je bolje ako neko dodje licno i to zavede odmah cu mu odgovoriti da taj neko nece proveriti i proci kroz dvoriste nego ce se zavuci kod mene u kucu i piti kafu (ili ako bude leto sesce u bastu i traziti da mu donesem hladne lubenice) i cekati da mu sve izdiktiram. I opet smo na pocetku.
 
Evo slobo konacno cu ti odgovoriti ali na racunici od jednog katastarskog jutra do dva netreba da ti pisem cifru posto je ona u minusu ,dakle isplati se da kupis na dupli metar i da uopste neradis, posto si u minisu,po tome ispada da sto vise zemlje na kamaru, i racunica se isplati ali samo prividno,e sada dolaze potezi drzave i njihovi napori da povecaju proizvodnju,a njihovo resenje za toje zaposljavanje agronoma oko cega se i vodi polemika vec sam napisao da su oni potrebni ali ne sada prvo PARE PA ONDA AGRONOMI ,PRVO NAVODNJAVANJE,pa onda agronomi,prvo NOVA MEHANIZACIJA,pa onda agronomi,prvo DJUBRIVO,pa onda agronomi,DAKLE KOMPLETNA AGREARNA REFORMA ,pa onda agronomi.Dakle setva kukuruza na 7-8cm. a ne 18-20 ,da bi to moglo da izgura svi ovi navedeni uslovi moraju da se ispune i onda ide 5 puta veci prinos i tek onda mogu da dodju AGRONOMIIIIIIIII i onda dolazi ono sto sam naveo cena kukuruza od 650din i onda dolazi jeftinija hrana,i onda dolazi obnova stocnog fonda itd itd .Ovo je naravno lako pricati ali sustina je da niko vise nema prava da nam zamazuje oci i da nas smatra AMEBAMA bezglavim.
 
Реггацци заборавио си најјјбитнију ствар дизел гориво као нпр у хрватској 60 дин ,,Ма људи моји нису ти агрономи ништа криви ,,то је еу платила и наредила а ЗАШТО ставите прст на чело ,,ни један ручак није бесплатан,,
Гдине Раде (Надлачки) не знам -нисам чуо, ваше мишљење да ли је тај гдин Радош Бајић толико заслужан за развој пољопривреде .Колико је могло да се купи нпр јуница за тај новац који је дат у погрешне руке,,тако је и прошли министар делио шаком и капом ,али овј је изгледа млого јак па нема ко да га смени
 
Slobo bez ljutnje ostani u gradu nije to tako jednostavno.

Nema ljutnje,zašto bi je bilo?Ova tema o zapošljavanju agronoma je ja mislim priča o našim naravima(i u gradu i u selu),te sam zato svojevremeno na ovoj temi i postavio emisiju sa profesorom Zecom,kao i knjigu Arčibalda Rajsa,evo postavljam još jednom,

http://www.youtube.com/watch?v=N9J9YF5alo8
http://www.antikvarne-knjige.com/elektronskeknjige/detail-item_id-26#book

Svima želim svako dobro i svaki uspeh u proizvodnji iz sveg srca,moderatoru i svima ostalima se izvinjavam zbog malog skretanja sa teme,a privatne poruke koje sam dobio na moje pitanje se drasticno razlikuju od onoga sto je se na isto pitanje u vidu odgovora pisalo javno...i zato, kao što već prethodno reče jedan od učesnika foruma,mislim da je retlav,povlačim se iz ovih diskusija i sve Vas srdacno pozdravljam
 
Poslednja izmena:
Гдине Раде (Надлачки) не знам -нисам чуо, ваше мишљење да ли је тај гдин Радош Бајић толико заслужан за развој пољопривреде .Колико је могло да се купи нпр јуница за тај новац који је дат у погрешне руке,,тако је и прошли министар делио шаком и капом ,али овј је изгледа млого јак па нема ко да га смени

Pa ja i nisam izneo ovde svoje misljenje niti o gospodinu Radosu Bajicu, niti o ovoj reklami, jednostavno, samo sam postavio link.

Svako dobro
 
Poslednja izmena:
Zamrla nešto ova tema.
Ima li neko neke nove konkretne informacije? Da li su obnovljeni ugovori i na koji period? Da li su redovne plate? Neka nova iskustva sa terena? Kako funkcioniše sve trenutno? Ima li novih odustajanja ili ne daj bože otkaza? Je li još uvek aktuelno anketiranje i kakav je odziv i reakcije na PG?
Bilo bi dobro da se oglasi još neki od asistenata koji do sada nije postovao na ovoj temi i da čujemo neka nova iskustva.

Pozdrav svima od novajlije.
:cool:
 
Neki koje znam kažu nikad lakše pare nisu zaradili u životu...Odrade za jedan dan ono što trebaju za tri, pa onda dva dana leže kući :)
 
Danas me je kontaktirao agronom u vezi termina za neki upitnik ali je naglasio da to traje oko sat ipo vremena po domaćinstvu.Ne odustaje od para a izgleda i avanture malo obzirom da dolazi iz Novog Sada pa je ovaj naš kraj šumovit i brdovit nešto novo.
 
Danas me je kontaktirao agronom u vezi termina za neki upitnik ali je naglasio da to traje oko sat ipo vremena po domaćinstvu.Ne odustaje od para a izgleda i avanture malo obzirom da dolazi iz Novog Sada pa je ovaj naš kraj šumovit i brdovit nešto novo.
i mene su zvali isto,sad kad nam uzmu meru.Upitnik se odnosi na ulaganje i na dobit.
 
Bio je kod mene danas .Upitnik se odnosi na sve zivo sto se tice proizvodnje po kulturama koje se proizvode zasebno unazad 2 god . Od koga si i kako nabavio/kupio repro mat. kako na koji nacin gde si prodao po koliko sta teras od masina , sta vuces iza istih njihovo godiste i ispod cega ih drzis , koliko mesta za stoku, sa 1000 pod. pitanja koji skoro da ulaze u intimu . Ako jos postoji pitanje dali trebaju agronomi odgovor je trebaju ali nekom da sprovede aktivnu kontrolu svega zivog kao sto je tokio naglasio . To nije agrarna reforma to je uhodavanje puta za jos vece sedanje na grbacu ili za kozna sta vec no nista dobro mi u vezi toga ne pada na pamet . Na pitanje za pomoc oko zastite itd mogu se obratiti no to nije strucni njihov resor nego ce se savetovati sa regionalnom PSS u vezi odgovora sto se moze uciniti i direktno a ne preko njih/radio mileve :sjasi: Smesno kada se ide u svaleraciju bar se smisli neka prica koja se uklapa i ima smisla no ovo je ko zabaviste .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh