Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Proizvodnja 1kg. kukuruza oko 600din, a prodaje se oko 20 din. prosto i isplativo.
 
Da,potpuno ste u pravu ,rasprave su jalove,a ponovo ću napisati isto kao i pre 20-ak dana,prosto mi je neverovatno koliko na ovoj temi ima i poljoprivrednika i agronoma a da do sad niko nikoga nista nije pitao u vezi struke,saveta...ili svi sve znamo ili smo mnogo sujetni(ipak se kladim na sujetu)...nevezano sa komentarom,a buduci da nisam iz vasih struka,nisam ni agronom ni poljoprivrednik,zivim u gradu,molio bih za podatak koliko kosta proizvodnja 1 kg kukuruza,a za koliko se prodaje 1 kg istog?Zahvaljujem unapred
Slobo pozdrav,neznam da li si citao moje ranije postove ali tu ces naci odgovore,ne konkretno na zadato pitanje ali indirektno da.Nije u pitanju sujeta,i niko nije rekao da je popio svu pamet sveta,Nisu u pitanju ti momci ili ljudi,Agronomi,nemam vise snage za ovo ,ali potrazi moj post malo je poduzi protumaci ,pa napisi posle toga koju.A ovo za kukuruz cu ti reci i toje tako,i tu lezi resenje problema u ovom mom odgovoru koji cu ti dati... tek kada se to omoguci nama proizvodjacima ,tekkkk onda slede agronomi.Ja sada mnogo pricam tehnikom DEDUKCIJE pa ces morati da se navodis metaforicno, kako bi dobio odgovore iz ovih mojih reci.
CENA KRAJNJA KUKURUZA NEBI TREBALO DA BUDE VECA OD 650 DIN/M.
I ja sada znam da ce pohrliti ,komentari heheh ,hahaha, da to na terasi, ali pitajte kako i ja cu pojasniti,a tu lezi ZEC svog ovog razgovora u pitanju su naravno SREDSTVA I TEHNICKI USLOVI PROIZVODNJE, sto kroz zaposljavanje AGRONOMA nije slucaj a to je sustina svega.Za ovu cenu kukuruza,koju sam naveo potrebna je AGREARNA REFORMA,koja nije ni pocela u Srbiji,
Navodno je pocela,a to su obecanja ministarstva poljoprivrede,kako ce kroz zaposljavanje AGRONOMA povecati proizvodnju pet puta,zato su i pocele rasprave o agronomima u kojoj su oni NEBITNI , NISU KRIVI ,nisu zanimljivi ili ako hoces NISU UPOTREBLJIVI, dok se nerese finansije, sa moje strane je samo lepo sto su dobili bar,kratkorocni posao.Ali nikako nisu nebitni ali ne sada i ne u ovakvom okruzenju.Jedan podatak cu ti dati da je ITALIJA pocela sa agrearnom reformom 1934 i mislim da su tek sada pri kraju.
Sto ti daje verovatno inspiraciju da je nama u najmanju ruku bar toliko potrebno,
A moze da,daje asocijaciju da sa ovim ljudima koji nam vode drzavu, to ce da traje kod nas asocijaciju sam zavrsi 30__
Problem dakle nije u AGRONOMIMA problem je u nasem rukovodstvu i njihovom vidjenju NASIH UMOVA,dakle njihovim potezom sa ovim oko agronoma nas smatraju amebama,ili bolje reci planktonima,
DAKAKO mislim da su se debelo prevarili.
 
Poslednja izmena:
Ima i ovde ljudi koi kapiraju neke stvari i pametno pišu npr.poslednji post, al treba samo da shvate da postoji mali broj ljudi koi mogu da ih ukapiraju. Loše, ljigave,drljave.... stvari se odma čuju na daleko, dok pametne nisu danas dobrodošle odma nestanu. To je već neko ovde napisao da se prazno bure na daleko čuje.
 
Sad sam ispratio savetodavku,prijatna devojka i kulturna.Uz kaicu smo ispunuli formular gde ima pitanja koje ne zn da popuni ni onaj što je formulisao_Od mene je možda dobila 50% tačnih podatak.
Završila je zaštitu bilja adošla je na stočarsko ratarsko gazdinstvo.Pomogao sam joj da ta anketa liči na nešto koliko sam mogao.Nisam joj se podsmevao jer je odmah rekla da su joj pitanja stočarstva potpuno nepoznata.Nastupika je skromno.
Evo nešto o samoj organizaciji:
-prednost na konkursu su imale trudnice.
-mobilni telefon sa 200 din. kredita.
 
Ovo je добар пример како се лоше повлачи аналогија.

Analogija je najniži oblik razmišljanja...

---------- Poruka napisana u 19:18 ---------- Prethodna poruka je at 19:11 ----------

Slobo pozdrav,neznam da li si citao moje ranije postove ali tu ces naci odgovore,ne konkretno na zadato pitanje ali indirektno da.Nije u pitanju sujeta,i niko nije rekao da je popio svu pamet sveta,Nisu u pitanju ti momci ili ljudi,Agronomi,nemam vise snage za ovo ,ali potrazi moj post malo je poduzi protumaci ,pa napisi posle toga koju.A ovo za kukuruz cu ti reci i toje tako,i tu lezi resenje problema u ovom mom odgovoru koji cu ti dati... tek kada se to omoguci nama proizvodjacima ,tekkkk onda slede agronomi.Ja sada mnogo pricam tehnikom DEDUKCIJE pa ces morati da se navodis metaforicno, kako bi dobio odgovore iz ovih mojih reci.
CENA KRAJNJA KUKURUZA NEBI TREBALO DA BUDE VECA OD 650 DIN/M.
I ja sada znam da ce pohrliti ,komentari heheh ,hahaha, da to na terasi, ali pitajte kako i ja cu pojasniti,a tu lezi ZEC svog ovog razgovora u pitanju su naravno SREDSTVA I TEHNICKI USLOVI PROIZVODNJE, sto kroz zaposljavanje AGRONOMA nije slucaj a to je sustina svega.Za ovu cenu kukuruza,koju sam naveo potrebna je AGREARNA REFORMA,koja nije ni pocela u Srbiji,
Navodno je pocela,a to su obecanja ministarstva poljoprivrede,kako ce kroz zaposljavanje AGRONOMA povecati proizvodnju pet puta,zato su i pocele rasprave o agronomima u kojoj su oni NEBITNI , NISU KRIVI ,nisu zanimljivi ili ako hoces NISU UPOTREBLJIVI, dok se nerese finansije, sa moje strane je samo lepo sto su dobili bar,kratkorocni posao.Ali nikako nisu nebitni ali ne sada i ne u ovakvom okruzenju.Jedan podatak cu ti dati da je ITALIJA pocela sa agrearnom reformom 1934 i mislim da su tek sada pri kraju.
Sto ti daje verovatno inspiraciju da je nama u najmanju ruku bar toliko potrebno,
A moze da,daje asocijaciju da sa ovim ljudima koji nam vode drzavu, to ce da traje kod nas asocijaciju sam zavrsi 30__
Problem dakle nije u AGRONOMIMA problem je u nasem rukovodstvu i njihovom vidjenju NASIH UMOVA,dakle njihovim potezom sa ovim oko agronoma nas smatraju amebama,ili bolje reci planktonima,
DAKAKO mislim da su se debelo prevarili.

Veoma sam dobronamerno pitao za podatak o ceni kostanja proizvodnje 1 kg kukuruza i ceni po kojoj se prodaje.Moje pitanje nema nikakve veze sa agronomima,niti mislim da ce se s njima povecati prinosi i slicno,samo me bez metafora i slicnog zanima,jednostavno koliko kosta da se proizvede 1 kg i posto ga se proda,podatak me zanima iz sasvim drugih razloga,he he da se nasalim ja jedini nesto pitah,al niko da mi odgovori...
 
Slobo u tome i jeste problem ,vise to niko ni neracuna ljudi rade, zato sto su LJUDI,naravno racunica se moze izvesti ali je beznacajna i zavisi nazalost od mnogih faktora a najmanje od proizvodjaca,posto je drzava obezbedila sve kako bi se proizvodnja povecala 5 puta netreba ni da racunamo,ostaje nam samo da gledamo u nebo da vidimo da li ce KISA,da vidimo da li imamo para za djubrivo,a predhodno da vidimo da li ima nafte da uopste to djubrivo bacimo,pa i ako ostane koja kap,da vidimo da li ce se ona guma sa BAJLAGOM dovuci do njive i ovako mogu ja do sutra.
 
Slobo u tome i jeste problem ,vise to niko ni neracuna ljudi rade, zato sto su LJUDI,naravno racunica se moze izvesti ali je beznacajna i zavisi nazalost od mnogih faktora a najmanje od proizvodjaca,posto je drzava obezbedila sve kako bi se proizvodnja povecala 5 puta netreba ni da racunamo,ostaje nam samo da gledamo u nebo da vidimo da li ce KISA,da vidimo da li imamo para za djubrivo,a predhodno da vidimo da li ima nafte da uopste to djubrivo bacimo,pa i ako ostane koja kap,da vidimo da li ce se ona guma sa BAJLAGOM dovuci do njive i ovako mogu ja do sutra.

Zaista bih zamolio,jasno mi je da zavisi od mnogo faktora...od semena,agrotehnike,dal je suša,dal pada grad,od drzave,od Boga i tako dalje i sve u nedogled,ali recimo u konkretnom Vasem slucaju,da li mi mozete ocas sracunati koliko je Vas kostalo 1 kg kukuruza da ga proizvedete a posto ste ga prodali?Nezavisno od ove price i ovog pitanja,dokle god ljudi ne budu nista racunali...teška posla...
 
Ratarstvo se komercijalno ne isplati ako nemas bar 100 HA zemlje.

u normalnoj godini, na normalnom zemljistu uz adekvatnu prihranu i zastitu mora da ti ostane 500 e./HA, da sve platis ili uracunas svoju mehanizaciju (ruke su mali trasak ako veca povrsina i prilagodjena mehanizacija povrsini)

Nisam nikad sadio kukuruz ali neko mora da kaze nesto

mogu da ti kazem koliko me do sada kosta 2 kj jecma, sve je placeno, nisam ni bio kad se radilo
1. priprema zemljista, tanjiranje 9.000 (sa nekom velikom tanjiracom 2 prolaza)
2. seme (dektarisano) i sejanje 8.500 + 4.000
:off_topic:
 
Ne znam šta znači da se ne isplati komercijalno ratarstvo ako nemaš 100 ha. Mi imamo petnaest ha i čista zarada na godišnjem nivou nam je oko 15.000 evra u proseku, ove godine zahvaljući repi i više. Mislim da je isplativa proizvodnja na ovom gazdinstvu. Bez subvencija, bez velike mehanizacije (3/4 operacija plaćamo) i bez troškova arende.
 
Sad bila savetodavka i donekla onu tucu papira za popunu.Znate kad ću da im napišem sve te podatke-nikad.Sram ih bilo da tako nešto rade.
 
I kod nas u selu su poceli donositi papire, da se popunjava cujem od drugih ljudi, pa pola nece ljudi ni da popune
 
Kod mene je bila (pre toga se najavila dva dana da ce doci), ali je bas fina i korektna tako da je samo nabrzaka presla i sa caletom i sa mnom i pre toga se izvinjavala sto je dosla zbog toga i rekla da ne moramo ni da popunimo ako ne zelimo. Dok sam cuo da je u Bacu neki osinuti agronom i da pre podne mrzi sebe a posle podne ceo svet.
 
Ja sam joj dao iste podatke i za 2010 i za 2011.Ako žele da imaju evidenciju imaće je ali od nje nikakve koristi jer je totalno netačna,Devojka se nadala da će ovim steći neko iskustvo na ovom poslu ali se razočarala.
 
A kako je ministar pricao da ce svi dobiti sluzbene automobile, lap top-ove a ova nasa se redovno gubi po selu i dolazi sa jezikom na asfaltu od pesacenja. Bas je ogorcena zbog toga.
 
@Diklofen
Pitao bih Vas ja da tako država kaže, kako se vi odnosite prema njenim službenicima, tako ćete i dobiti i subvencije. Ovo što oni rade u svakom slučaju će imati neku korist za poljoprivredu. Samo terate nekakav glupi inat, iz straha da će nas oporezovati ili šta već. Nema dobrog plana ili strategije dok se ne vidi šta imamo i gde imamo. Nagledao sam se se dosta takvih i nemam racionalno objašnjenje za takvo ponašanje. A što se tiče automobila i laptopova, to bi bilo već bacanje novca, da nekom ko će godinu dana raditi sve to obezbede, mislim da nije realno ni neophodno. Imaju sasvim pristojnu platu a i šetnja mozgu prija. A što se samih upitnika tiče mislim da veliki broj poljoprivrednika ni ne zna tačne podatke koji se odnose na sopstvenu proizvodnju, već prvo bace pogled ka nebu pa prevrnu očima, i kažu broj koji često je više njihova želja nego realnost. Tako da i to može biti razlog nedavanja podataka kao i kasnije posle obrade tih podataka loših zaključaka i mera koje se mogu preduzeti na osnovu njih.
 
Sto se tice laptopova to je neophodno i jednostavno najeftiniji vid komunikacije, troskovi stampanja materijala, slanja , obrade imaju mnogo vise da ispadnu nego laptop koji je bi se preko javnih nabavki po povoljnoj ceni nabavio. Drugo podela upitnika u mom kraju ne dolazi u obzir jer, termini kompenzacija, obrt stada, siljeze mnogima su strani tu je i jezik problem itd....
 
Moram i ja nesto da napisem sinoc mi je bila "osoba iz ministarstva" i pred mene iznela gomilu obrazaca.Sto je najcudnije od svega sve se popunjava za predhodne dve godine.Posto se ja bavim na prvom mestu bavim proizvodnjom povrca njeno pitanje upuceno meni "koliko si proizveo paradajiza u zasticenom prostoru 2010 godine".Samo sam joj se nasmeo i pokazao da ljudi koji su pravili obrasce postavili tri cetiri kulture a ostale zanemarili.Pa ja neznam sta je bilo ni pre mesec dana a kamo li koliko sam proizveo paradajiza.Od kultura koje su uneli u obrazac to su krompir.luk i kupus.Pa ovolika SRBIJA samo te tri-cetiri kulture povca proizvodi.Na moje pitanje samo mi odgovara da tako trazi EU da se popuni.E onda mi pukne film pa joj u kratkim crtama kazem moje misljenje za evropsku uniju i za ljude koje vode ministarstvo poljoprivrede.
Moj zakljucak je da su marketiski trikovi koji nemaju veze ni sa EU ni sa poljoprivredom ,da je to ozbiljno poslali bi te"kancelariske pacove" na teren da vide sta se proizvodi i seje i kakvo je realno stanje na (mada oni to dobro znaju) terenu,a ne da mi daju koliko paradajiza rodi po Ar-u (A prinos se racuna po broju biljaka) i sta mi poljoprivrednici imamo od toga sta smo sejali pre dve godine, daj da vidimo kako ce mo ove godine da izguramo setvu i sve ostalo(da nabavimo djubrivo, seme,hemiju ,gorivo repromaterijal) a ne da popunjavamo glupe obrasce.Ja sam pesimista sto se tice prolecne setve i cena poljoprivrednih i prehrabenih proizvoda.....
 
Slušaj Dr Seljaku, ti možeš tako da pričaš jer si verovatno savetodavac.Bi li ja od min.polj. dobio na uvid javnu informaciju gde su ,šta su i koliko su.Sigurna sam da ne bi pa tako i oni neka budu sigurni sa moje strane.Sve to sa agronomima je čista farsa kako bi se prikazalo da oni nešto rade na nivou ministarstva.Po meni su ti savetodavci trebali da pomažu nama ,a samim tim državi.Na ovaj čisto špijunski način oni meni ni u čemu ne pomažu već samo državi da sazna i vidi kako još više da me optereti i potkrade.Sramota je to što traže da ljudi rade.Pa šta je sledeći korak:podela kožnih mantila i provera tavana i koševa?
 
Ovi iz ministarstva, a i Vlade, treba pod hitno da se prizemlje i da shvate da su izgubili svaki kredibilitet i poverenje. Ovo sto isturaju ove mlade ljude ispred sebe, je takodje postupak za svaku osudu. Pa jel bi smeo taj ministar da se pojavi i da nam objasni kakva je poenta tih obrazaca i te mere? U sta se sada to pretvorila uloga tih mladih ljudi? Jel oni treba necemu nas da nauce? Jel treba mi njih necemu da naucimo? Ili su oni samo poslati da skupljaju nekakve informacije, koje u svakom slucaju nece biti validne. Sve u svemu, na svakom koraku odise neozbiljnost i nemarnost.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh