Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajd da se i ja malo našalim,a možda bi mogli,pod hitno, da zaposle i 4-5000 Nemačkih ili Holandskih farmera...!Naravno fali nama novca,ali nam ni znanje ne preliva...

Svaka cast za salu. :osmeh:
Mislim da nam nece trebati eu farmeri, imamo vec dip. ing. poljoprivrede.
Gde zakoci imamo koga za savet pitati.
Dali ste culi da neke eu zemlje smanjuju subvencije u poljoprivredi u dogledno vreme ce ukunuti.
Tj, prepustice farmere da se sami bore za sebe.
 
Svaka cast za salu. :osmeh:
Mislim da nam nece trebati eu farmeri, imamo vec dip. ing. poljoprivrede.
Gde zakoci imamo koga za savet pitati.
Dali ste culi da neke eu zemlje smanjuju subvencije u poljoprivredi u dogledno vreme ce ukunuti.
Tj, prepustice farmere da se sami bore za sebe.
To ti je kao kad mame vode decu u skolu nekoliko dana na pocetku dok ne vide kako se prelazi ulica i pocnu sami da se snalaze, EU je svoje poljoprivrednike osamostalila, obrazovala da mogu sami da se snalaze, da traze trziste, znanje i ostalo ali koliko vidim ako nasi politicari vide ovo a hoce verovatno ostasmo negde na nekom pesackom da gledamo levo, desno i tabamo u mestu...
 
Mi i sada tabamo u mestu.
Daleko je veci broj gazdinstava koji ne primaju subvencije iz raznoraznih razloga.
Koliko vidim neki registrovani gore jadikuju od nas ne registrovanih.
 
Kod mene postoje odgajivaci ovaca kobajagi sve znaju o ovcama, kukaju kako nisu dobili dinara od drzave za 100 komada a kada ih pitam jesu li umaticene onda dobijem odgovor da imaju usnu markicu... neko ne razlikuje obelezavanje od uvodjenja u maticnu evidenciju veliki je odgajivac i smatra da sve zna o ovcarstvu i coveku treba 30000 evra da bi nabavio maticna grla katastrofa eto i to su veliki i uspesni odgajivaci !
 
Nemanja evo ti jedan praktican primer kako funkcionise ministarstvo poljoprivrede i kako ces ti meni pomoci u sledecem slucaju kao skolovan za to i upucen covek,,Izadje uredba od strane Mini.poljop Srbije o podsticajima za vocarstvo,stoku,i ostalo da ne nabrajam, i sve navedeno u casopisu izdatom od strane Vlade republike Srbije u sitne detalje o svoti novca na koju mozes racunati,,,I lepo ti ja udjem u taj prijekat i puknem debele pare (nikada nisam ni racunao na njihovu pomoc -ali kad su nesto napisali i obecali valjda ce ispuniti ).ispostujem svu proceduru od prijave domacinstva ,pa do podizanja zasada po svim pravilima i prijavim poljoprivrednom inspektoru za pregled i podnesem to sve u tezor sto kazu uredno i na vreme.E sta se sada desava?kada su oni uvideli koliki je odziv bio od strane poljoprivrednika onda krenu u rezidbu -tipa posadio si 2 sadnice vise ili manje,podigao si zasad bez fiskalnog racuna ,nemas racun o oranju ,nije ti pravilno okrenuta njiva, i tu sjebu 50% ljudi u prvom turnusu ,,onda vide da je i to mnogo para jer moraju od tih para da dobiju i Kostic i Miskovic i Zivkovic i itd itd pa izmisle nova pravila pa su ljudima nalazili greske u prijavama tipa nepravilno popunjenih ili su prijavili preko zadruge pa moraju posebno uglavnom i tu sjebu jos 20 % ,,no i to je mnogo onda se dosete( to je radio ceo tim strucnjaka na razmisljanju kako da nas uniste da ne bi dobili obecano ) da je od ovih 30 posto bar pola neosigurano kao poljop penzioner i tu nas sjebu jos jedno 15 posto tako da su dobili samo njih 15 posto podsticajna sredstva ,a od toga nista nije pisalo u prvobitnoj uredbi vec u uredbama nakandno donesenim..ja bih molio za pomoc agronoma Nikolu da mi objasni kako ja to da ostvarim posto mi to ne znamo i ne mozemo bez Vase pomoci( inace ja ni dan danas nisam odustao od gonjenja pravde pa je cak i delegacija APS bila pre dva dana u Briselu i podnela izvestaj o stanju u srpskoj poljoprivredi da bi mnjima koji nas doniraju bilo jasno kuda idu novci koji oni daju a ne znaju gde zavrsavaju ..pozzzz
 
Svaka cast za salu. :osmeh:
Mislim da nam nece trebati eu farmeri, imamo vec dip. ing. poljoprivrede.
Gde zakoci imamo koga za savet pitati.
Dali ste culi da neke eu zemlje smanjuju subvencije u poljoprivredi u dogledno vreme ce ukunuti.
Tj, prepustice farmere da se sami bore za sebe.

Šala je ipak Vaša,ja sam je samo prepisao...Treba pitati u svakom slučaju,sigurno da ima i ljudi koji su upućeni u stvari,mada smo mi po prirodi narod koji sve zna,znate ono svako bi znao da bude najbolji predsednik drzave i fudbalski selektor.Ja ipak smatram da znanja nikad dosta,a verujte mi,a pricam iz licnog svakodnevnog iskustva da 90% poljoprivrednika,farmera,ne zna šta se ujutru prvo daje kravi,koncentrat ili seno.
 
Kod mene postoje odgajivaci ovaca kobajagi sve znaju o ovcama, kukaju kako nisu dobili dinara od drzave za 100 komada a kada ih pitam jesu li umaticene onda dobijem odgovor da imaju usnu markicu... neko ne razlikuje obelezavanje od uvodjenja u maticnu evidenciju veliki je odgajivac i smatra da sve zna o ovcarstvu i coveku treba 30000 evra da bi nabavio maticna grla katastrofa eto i to su veliki i uspesni odgajivaci !

stavljanje ušnih markica bi i trebalo da znači automatsko umatičenje ali kada bi kod nas bilo nešto jednostavno.Ti samo misliš da oni ne znaju.Objasni nam ti razliku.
 
Mozda sam i ja malo preterao braneci sebe i svoj posao a samim tim drzavu i vladu nesvesno (sto ne nameravam) ali ne mogu da ocutim bas svaku prozivku jer me pogadja.
Da ima problema, ima ih, ni ja nisam dobio novac za organsku proizvodnju a konkurisao sam u avgustu uredno po propisu i jos ulozio svoje pare i pare u kopacke dnevnice jer nesmem da prskam a od toga svega slaba vajda. Nego opet kao nesto se desava, neznam, ajde da pokusamo pa kako ispadne, svi kazu da je lose, ajde bar nesto da se preduzme, pa onda malo da se kuka, pa malo da se sugerise, i tako ukrug, mozda i nesto ispadne a sto rece @golub pritisak opasno skace svima na temi tako da bolje da je zaobidjemo :) .
posto sam inz stocarstva da objasnim razliku izmedju usne markice(obelezavanja) i maticenja. U razvijenim drzavama obelezavanje je obavezno za svu stoku i svako grlo se time prati od rodjenja do smrti, to se radi i za meleze i hibride(mazge, mule) i bukvalno svako grlo. Sto se tice maticenja ono se radi za kvalitenu priplodnu stoku i to: ako pripada po poreklu i karakteristikama odredjenoj rasi, soju liniji... znaci mora da ima evidentirano poreklo, a ako nema onda mora po spoljnim i proizvodnim karakteristikama da odgovara rasi,soju, liniji... za koju se predpostavlja da jeste. Grlo bez papira koje mislimo da je kvalitetno se stavlja u proizvodni zapat ili 00 generaciju a tek kada se takvo grlo oplodi sa priplodnjakom koji ima poznato poreklo, papire i pripada istoj rasi, soju , liniji... onda se njihovo zensko potomstvo uvodi u maticne knjige sa 50% poznatim poreklom i tako dalje imamo umaticena grla. Ovo je malo van teme ali mislim da mnogima interesantno. U strukturi stoke u zemlji imamo piramidu na cijem su vrhu npr kod goveda bikovske majke i elitni bikovi pa onda imamo sloj umaticenih krava sa proizvodnim osobinama koje se prate pa onda proizvodni zapat koji nije umaticen i gde mogu da budu i meleskinje izmedju rasa.
 
Ja imam Nemanja takva grla ali nisu umatičena jer tim umatičenjem ne dobijam ništa.A znaš li koliko nas takvih ima.
 
Znam, zato i pisem i pricam, odi do maticne sluzbe pa ih vuci za rukav, a ako nece onda vas vise napravite udruzenje pa apelujte na maticnu sluzbu da vam to odradi ako nece pojedinacno da vas saslusa, kod mene kazu ,,dok se dete ne zaplace majka ga ne uzima u ruke,, zato i mislim da je dobar ovaj program sa mojim kolegama. Druga stvar, ako ove godine nisi ostvario subvenciju to nije razlog da stoku ne umaticis, mozda se nesto promeni pa uspes sledece. Mozda sam ja malo vise optimista ali da bi nesto postigao moras da pitas , da ucis, da ides na razna predavanja, seminare i pricas sa ljudima, kako skolovanim tako i neskolovanim, uvek se i od svakoga nesto novo sazna. Dovitljivi smo mi srbi, samo nam ponekad treba malo podsticaja, inata ili neke druge ideje vodilje i onda nam niko ne moze stati na put :osmeh:
 
Nemanja,ja nemam pravo za podsticaje.imam 9 grla ženskih koje ispunjavaju uslov za matičenje.Da ih matičim ja bih imao samo obaveze i još bih dao po koji dinar ne bi li se neko kroz jedno 20 godina setio da postoje i takvi kao ja.Ovo se zove neuzvraćena ljubav-ja njima nešto i dam a oni meni ništa.
 
Tacno tako, ja sam prozvao maticara iz sluzbe koji radi u veterinarskoj stanici, sto je samo uzimao pare ljudima objasnjavajuci im kako su grla umaticena a ona su samo obelezena ali ima i kvalitetnih grla iz Italije koja imaju papire i pedigre a ipak ne dobijaju subvencije, zato sam i sam rekao rekao da ukoliko se nastavi takav jaz izmedju maticne sluzbe i seljaka da se oformi njihova odgajivacka organizacija koja ce raditi i vestacko osemenjavanje. Borim se i ja protiv njih ali sad smatram da imam napacene i ogorcene seljake na mojoj strani te cu pobediti lopove koji me vec sad popreko gledaju u mom mestu....
 
Tačno tako-matičenje bi trebalo da radi veterinarska služba,koja ima uvid o zdravstvenom stanju kroz program mera a ne otvarati sad neku treću i zapošljavati lezileboviće da bi primali plate i to opet na teret seljaka.Samim rođenjem grlo treba da uđe u proceduru i kraj priče.
Dok nije bilo obeležavanja bila je druga priča a sada te matične službe treba zatvoriti jer su nepotrebne.
Dobili smo registracioni list za goveda koji treba sami da ispunjavamo-štaće onda matična služba raditi i lepo sam im rekao da ja to neću da ispunjavam jer ja moja grla poznajem i vodim evidenciju o svemu a ko ih ne poznaje neka piše
 
Zorane najveci problem je sto ne postoje odgajivacke organizacije mimo veterinarskih stanica ali sa strucnim ljudima ne sa nekim tipom koji ne razlikuje Busu od Simentalca... Zdravstvenim stanjem stoke bi trebalo da se bavi Veterinarska stanica ali oni ne rade procenu priplodne vrednosti zivotinja ne selekciju ne organizuju smotre itd.... To koliko veterinari dobro obavljaju posao govori i cinjenica da uopste ne postoji medicinska dokumentacija o tretiranim grlima pa cak u mom kraju uvaljuju tuzbe ljudima za nadriveterinarstvo iako su za te iste tretirane zivotinje dobili papire upravo od njih...Zato smatram da je ovaj program izinjera dobar jer se stvara prava slika sa terena, a ne neka fabrikovana od strane salonskih inzinjera i koristoljubivih ljudi itd....
 
Slažem se ja da i veterinari imaju propuste i to velike-po boji određuju rasu (odokativno),kako nije u standardnoj boji odmah je melez.Oni ne znaju da simentalac može niti i crn.Ja sam imao jednog potomka (mislim da je bik bio "Ras",koji je bio baš za matična grla).Kad sam ga liferovao imao je 640kg i bio je za izložbu a lokalni otkupljivač je samo podcenjivački upitao-"to je tebi simentalac,zar ne vidiš da je crn").Nisam imao sliku da mu pokažem oca tog bika.
 
E to je upravo poenta o cemu se ovde Zoran i ja borimo od prvog dana -Metla i to ona sto se ciste ulice .da se kompletno ministarstvo pocisti ,da ni kafe kuvarice ne ostanu tamo i da se postave pravi ljudi na pravo mesto ,,Znam da je to nemoguce ali ovim pokusajem da se uposljavanjem agronoma vrati poljoprivreda na noge -CORAK..Da li ti Animal znas da se na sajmu Fruit logistica u berlinu pojavljuju ljudi iz veterine i vode glavnu rec oko trgovine vocem u Srbiji -o cemu mi dalje da pricamo ,,pa oni ne rade svoj posao vec gledaju gde ce da ucare .Dali znas da se takodje tamo pojavljuje zena koja je Glavna ispred Srbije i koja nema znanje ni srpskog kako treba , a od stranih ima samo dva odmora i to mala,, znaci osoba koja se non stop pojavljuje u medijima kao neko ko se razume u voce ,a ne zna ni sta je sljiva ,a kamoli nesto komplikovanije ,,nemojte se zamajvati ni ti Nikola da nekoga vuces za rukav ili da se udruzujes dok su ovi na vlasti tu pomoci nema ,,jer sve su to otrcane fraze kojima se samo baca prasina u oci seljaku,..Zasto nikada u ovom demokratskom drustvu nisi imao emisiju na medijima gde bi gost bio Min poljoprivrede i jedno 10 tak seljaka i to da ide uzivo, ali ne onih seljaka koje su oni izabral, nego primera radi, mi na forumu.
 
Znate sta je gore ljudi, ne resaviti probleme ljudi, dici ruke od svega sve bih mogao resiti da ljudi nisu izgubili volju i da nisu tokliko s pravom pesimisticni... Tacno da ima elemenata svega i svacega ali tamo gde sam ja rasporedjen kao asistent vec sam se sastao u mesnoj zajednici sela vec se formira zadruga, imamo mlin i mini mesaonu stocne hrane treba sve to povezati i ja sam za godinu dana ucinio nesto i mogu da kazem da sam dobrim delom i uspeo u tome, formiracemo radne grupe za vocarstvo, ratarstvo i stocarstvo i na celu ce biti najbolji vocari , stocari i ratari mislim da bi tako i uspeli sve je u organizaciji... Nece me niko nizasta prozvati i u svakoj kuci cu biti srdacno docekan s postovanjem to je po meni uspeh...
 
  • Like
Reagovanja: 472
Zorane moram da te razuverim i kazem ti da simentalac ni po jednoj evropskoj klasifikaciji ne moze i ne sme biti crn!!! ameri imaju svog crnog simentalca ali je to mesanac sa angusom, znaci mogu da usled velikog udela rh gena budu crne unutrasnje strane usiju kod krave ali ne moze i ne sme da bude crn, to sto su tebi osemenjavali, to su te zeznuli jer se svasta uvozi i svasta se radi a znam i veterinare koji pisu jedno a semene sa drugim i boli ih uvo sta je sta.
Sto se tice maticenje to mora da radi inzenjer stocarstva i maticna sluzba, s duznim postovanjem kao sto ides kod lekara da te leci tako moras u maticnu sluzbu za maticenje stoke, a mislim da je regulisano da ti njima ne placas od gotovih para vec ti skidaju od subvencija koje dobijes za svako umaticeno grlo, oni plus po programu mera dobijaju od drzave sto obilaze i vode evidenciju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh