Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Golub
Можда би могли да питате политичаре, као што сам једном ја питао (тада је био однос цене млека и киселе воде). Само не знам да ли постоји такав, политички, форум.
Ви сте давали решења, а не ја.
 
Jbt pa kad pogledam svodimo se na cika Zaharijevu pricu od leta 2010god kad su bili protesti za nisku otkupnu cenu psenice 8-9.5din/kg je planiranoa on lepo rekao Sta seljaka briga za politiku on treba da omoguci minimalni prinos od 4t/kj pa ce imati zarade bez obzira na cenu.
Gledajuci ovu situaciju izgleda da ce biti tako nekako.
 
A, pa da bikovi, traktori.. nemaju veze sa poljoprivredom upravu si moraću to da pitam farmaceute. Čim daješ ovako dobro rešenje verovatno si u stručnoj službi kao Dipl. ing. poljoprivrede.

Mleko,pivo,traktori,farmaceuti,bikovi,žvake...nikome danas nije lako...što se tiče mleka i njegova cene mislim da je merodavno isključivo sledeće....neko npr. ima 15 krava,koliki su troškovi za kabastu i koncentrovanu hranu,veterinarske usluge,koliku mlečnost ima i dnevno isporučene količine mleka i u kom kvalitetu...od čega zavisi i cena mleka...onda da se vidi koliko je dnevno potrebno radnih sati(radnog vremena) za npr 15 krava i kolika se tu plata moze mesecno ostvariti radom u svom dvoristu.Nisam agronom a jos manje savetodavac,ali ponavljam nikome danas nije lako ni onome u njivi a ni onome ko radi u butiku,fabrici ili bilo gde drugo...
 
@ slobo slazem se da nikome danas nije lako, gde god da se okrenes sve crnje d crnjeg. Ja sam zaposlen i bavim se poljoprivredom. Mogu Vam reci da mi je mnogo lakse i vise zaradim na poslu nego u poljoprivredi. Na poslu se odmorim od prethodnog dana provedenog po svinjcima, njivama i u stali. Da ja nisam jedini kome je lakse da radi u firmi, govore i cinjenice o broju praznih seoskih kuca i stala. Nemojte zaboraviti u satnicu da racunate i subote i nedelje koje su u poljoprivredi, pgotovu stocarstvu obavezno radne, takodje i praznike. Nemojte zaboraviti da pljoprivrednici pgotovu stocari nemaju bolovanje ni godisnji odmor vec rade svakog dana u godini bez izuzetka. Ja licno u poljoprivredi izuzetno uzivam i ona je moj skupi hobi. Ne idem na letovanja, zimovanja, ne idem po kafanama, ne nosim skupe stvari, ne vozikam se kolima... Pa sam resio da se pcastim poljoprivredom. Odnos cene mleka i nafte i odnos cene bikova i traktora jeste vazan za ovaj forum jer su nafta i traktor osnovno sredstvo za bavljenje poljoprivredom.
 
Takodje nemojte zaboraviti koliko jedan poljoprivrednik ulaze sopstvenog kapitala da bi se bavio ovom delatnoscu, a koliko jedan radnik koji radi u firmi. Ja bi svoju zemlju, stoku i masine mogao rasprdati i orociti pare u banku i dobijati kamatu. Radnik u svoj posao ulaze samo sebe, a poljoprivrednik mnogo vise. Takodje ne treba raspravljati o tezini posla neooga ko sedi 8 sati u kancelariji(znam da ima i tezih pslova ali uzmimo ovo za primer) i nekog ko muze, hrani, timari, poji sprema hranu cisti i sta sve vec kod 15 krava. Pozdrav!
 
  • Like
Reagovanja: 472
-kako je moglo pre petnaestak godina za litar mleka da se kupi dve flaše piva od o,5litra (1litar), a sad može samo 0,25 l,
-kako je moglo pre petnaestak godina da se kupi novi 539 ako prodaš dva bika, a sad ti trebaju 10 ako možeš da ih prodaš i td.
Odgovor najvecim delom lezi u prevelikim subvencijama, produkcijii, i uopste u geopolitickim kretanjima. Kod nas su cene manje vise kao u svetu, i to je to.
 
-kako je moglo pre petnaestak godina za litar mleka da se kupi dve flaše piva od o,5litra (1litar), a sad može samo 0,25 l,
-kako je moglo pre petnaestak godina da se kupi novi 539 ako prodaš dva bika, a sad ti trebaju 10 ako možeš da ih prodaš i td.

Ja bih mogao da postavim slična pitanja: Kako je moj otac od plate mogao da ode avionom u Dubrovnik u hotel sa 4* 10 dana a ja ne mogu ni u ribarsku banju, ili kako je moj deda za dve godine sazidao kuću a ja ne mogu ni porez za istu da plaćam...za početak možete pogledati klip koji je postavio slobo a suštinu je rekao Marko i za nju se mora izučiti geopolitika, ekonomija i agrarna politika na evropskom i svetskom nivou.

Poenta je da poljoprivrednik od njih nema korist, neće sa tim postići ništa čist promašaj, ako država stvarno želi da pomogne ako nije neka malverzacija kao što se i radi. Prosto i jednostavno osuđenom na smrt nema utehe, kako mu pomoći ili ga odma ukokaj ili mu poništi presudu treće nema. Saveti i saveti; bla, bla, bla; trla baba lan da joj prođe dan.

Nažalost istina je da je veliki broj poljoprivrednika "osuđen na smrt" a utehu mogu naći u adekvatnom socijalnom programu. Uzroci propadanja su opet kompleksni a jedan od njih je i matrica po kojoj razmišlja Golub.
 
Nažalost istina je da je veliki broj poljoprivrednika "osuđen na smrt" a utehu mogu naći u adekvatnom socijalnom programu. Uzroci propadanja su opet kompleksni a jedan od njih je i matrica po kojoj razmišlja Golub.
Ma da tu je problem što radiš ko sivonja danju i noću i ne razmišljam kako treba nego razmišljam kako mleko da pretvorim u pivo.
 
Nažalost istina je da je veliki broj poljoprivrednika "osuđen na smrt" a utehu mogu naći u adekvatnom socijalnom programu. Uzroci propadanja su opet kompleksni a jedan od njih je i matrica po kojoj razmišlja Golub.

E Ivane sada se ne slazem sa tobom. Kako je nesto vrlo lako reci recima ali posledice su katastrofalne. Ja sam svestan da i u zemljama kao sto su Svajcarska i Norveska, sa jako visokim subvencijama, broj farmera i broj farmi se stalno smanjuje. Jednostavno...ljudi ne zele da budu poljoprivrednici i to je prirodan proces i njihova slobodna volja. Cak sam tamo vidjao da ljudi zele da zive na selu zbog svih prednosti zivota van grada ali bez motike, svinjca i kokosinjaca a da ne govorim o stali. Ali tamo ljudi imaju gde da odu, mogu da odu u gradove ili pak da izadju iz sfere poljoprivrede a ostanu kao stanovnici sela....tamo se uvek moze naci neko zaposlenje i izvor prihoda. Kod nas je situacija dijametralno suprotna...ljudi ne mogu da se zaposle van poljoprivrede i na taj nacin obezbede egzistenciju i drzava mora o tome da misli. Jedan broj ljudi je osudjen da se bavi poljoprivredom i dok bi im se ukazala sansa da van poljoprivrede mogu da obezbede svoju egzistenciju oni bi sami i dobrovljno, cak i drage volje napustili poljoprivredu. Ako se ne nadje modus da se tim i takvim poljoprivrednicima pomogne da sacekaju bolje dane i da mogu da nadju svoj put van poljoprivrede imacemo slucaj da cemo imati jako visok stepen ruralne sirotinje. Sirotinji je potrebna socijalna pomoc, socijalna pomoc se daje iz budzeta a ko da ga puni ako ruralno stanovnistvo osiromasi a industrija propada...to je circulum vitiosus (zacarani krug koji sve dublje vodi u propast). Najgora stvar i sudbina ove zemlje ce biti ako na selu bude morala da daje socijalnu pomoc. Dakle moj stav je da ne treba male i nekonkurentne poljoprivrednike "osuditi na smrt" vec im treba pomoci kako bi mogli da prezive i docekaju razvoj industrije i tercijarnog sektora koji moze da usisa "visak" ruralnog stanovnistva. E sad kolika treba da bude visina pomoci...po mom misljenju tolika da ne obezbedi lezernost i ne daje lazne nade a opet i tolika da ne prevodimo nase seljake u kategoriju ruralne sirotinje...

Svako dobro
 
Dakle moj stav je da ne treba male i nekonkurentne poljoprivrednike "osuditi na smrt" vec im treba pomoci kako bi mogli da prezive i docekaju razvoj industrije i tercijarnog sektora koji moze da usisa "visak" ruralnog stanovnistva. E sad kolika treba da bude visina pomoci...po mom misljenju tolika da ne obezbedi lezernost i ne daje lazne nade a opet i tolika da ne prevodimo nase seljake u kategoriju ruralne sirotinje...

Svako dobro

Nije šija nego...
Upravo to sam i mislio. Kada kažem "osuđeni na smrt" mislim kao profitabilno gazdinstvo a kada kažem "socijalni program" ne mislim na mesečna davanja u vidu socijalne pomoći već neki vid subvencionisanja takvih gazdinstava.

pozdrav
 
Nije šija nego...
Upravo to sam i mislio. Kada kažem "osuđeni na smrt" mislim kao profitabilno gazdinstvoa a kada kažem "socijalni program" ne mislim na mesečna davanja u vidu socijalne pomoći već neki vid subvencionisanja takvih gazdinstava.pozdrav

Nije sija nego vrat, nije trbu` nego stomak :osmeh:
Izvinjavam iz tvojih reci sam shvatio drugacije i drz`se Vuka od sad pa "pisi kao sto govoris" (citaj:stvarno mislis) jer sablaznis raju :osmeh:
Mada subvencije i podsticaji nisu socijalna davanja vec socijalna komponenta ruralne politike. Odreagovao sam jer ne volim upotrebu termina "osudjeni na smrt" i "socijalni program" kada se prica o selu.
Jos jednom izvinjenje i hvala na pojasnjenju :ppozdrav:
 
Rečnik se ne sviđa ni meni, ali me je poneo golub ... Međutim činjenica je da je sve više nerentabilnih i staračkih gazdinstava ...a kasa kako god je nazvali sve tanja...i slažem se da je jedino dugoročno održivo rešenje razvoj industrije i tercijalnog sektora jer bez toga vrlo brzo neće biti sredstava ni za socijalnu pomoć u bukvalnom smislu.

Izvinjavam se što "pišem kako govorim":osmeh:
:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh