Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Uvek će biti jedni ovako drugi onako, mi smo sitne ribe koje hrane veće (potrošna roba). Ako neko hoće da zna ili da se suoči sa istinom u celokupnom našem položaju u državi jer u državu spada i srpski seljak neka pita ljude koi su počeli svaki dan da šetaju Brankovim mostom po Beogradu to je rezultat profesionalnog rada u serbiji. Zar vas ne čudi zašto se povećavaju radna mesta lekara neuro psihijatrije to je izgleda od prelepog života zadnjih 20 godina.
 
@ dukej
Nije to vedjanje, to je cinjenica. Nisam naisao n a 2 seljaka, ukljucujuci tu i mog oca kod kojih je njihovo najbolje, i to bar 10% bolje od najboljeg u selu. Kod mene komsije kad udju u stalu, samo zaviruju u jasle i po etiketama premiksa, nece da pitaju zasta ti je to, jer je za njih poraz pitati. Imamo neobraziovanog seljaka, sujetnog, koji ne trpi svoje kolege iz najjuzeg okruzenja, i kako takve ljude okupiti i udruziti. Setite se samo price o ocu i 7 sinova, i objasnjenja sa 7 pruteva. Otisli smo sa teme. Samo da znate i ja velikim delom zivim od sla, ja nemam ni dana odmora, kad nisam na fakultetu, ja sam u stali. Proso sam od Subotice do Dimitrovgrada, veliki su finansijski problemi ali nisu jedini. I slazem se sa Zoranom023 da i u ministarstvu trebaju dobri savetnici, koliko i seljacima.
 
Gospodo svi ovi sa vlasti su Srbi, necija deca, odgajili su ih neki slicni vama i mojim roditeljima, zapitajte se gde je probllem, kakvi bi vi ili ja bili u toj poziciji. Situacija nije uopste tako crno-bela, ja bih se sudrzao od olakog etiketiranja.
Nije tacno, pa u tome i lezi nas visedecenijski problem. Ta ekipa sa vlasti je jedna posebno selektirana grupa ljudi. Nemas tu puno postenog i radnog sveta. A ako se i zalomi po neki, taj sigurno nije tamo gde se nesto bitno odlucuje. Mi svi treba da shvatimo, da kod nas jos funkcionise sistem vlasti koji su komunisti i komunjare uspostavile. Da bude jos gore, ekipa se birala izmedju sebe na plenumima i sl, a sa dolaskom Cobeta i Jovice, i UDBA je umesala svoje prste nikad vise. Tako da smo mi dobili politizaciju na svim mogucim i nemogucim nivoima. Negativna selekcija je pri tome usavrsena. Pa uzmite primer samo naseg ministarstva poljoprivrede, koje je klasicno proizvodno ministarstvo. I sta se desava, dobijamo ministra pravnika, koji za sebe bira zamenika, koji ima 30 godina zivota. Samo mozes biti lud i verovati da je to dobro, a pri tome i slucajno. Pa kakve veze ima pravnik, a pri tome se poljoprivredom u zivotu nije bavio, sa tom poljoprivredom? Ili jos bolje, znamo da su zamenici uvek teski operativci sa puno iskustva. I on bira klinca za zamenika. Pa mislim, uzas. I sta dobijemo na kraju, pa dobijemo da kad se stvori neki cirkus, a znalo se da ce se desiti, onda treba neko ko bas i nema puno mozga, da se istakne u prvi plan i da lupeta. I eto, pojavila se funkcionalnost naseg malog Milosa, koji bez blama izjavi kako sa psenicom imas profit od 1200 eura/ha. Sad zamislite neku ozbiljnu zemlju u kojoj ce zamenik ministra da odvali takvu glupost. Tesko da to postoji, osim u dalekoj a bliskoj nam Africi.

Tako da nit su to nasi reprezentativni gradjani, niti mi treba da se sa njima uporedjujemo, a najamanje sto smemo to je da verujemo da su oni iz naroda i da reprezentuju narod. To sto ovi rade, veze sa mozgom nema, i rade direktno protiv nasih interesa. To verujem da su svi ovde na svojoj kozi osetili, pa pojma nemam zasto sam ovo i pisao.

Ista prica je i sa ovim novim savetnicima. Da imamo ministra, on bi prvo razmisljao o strategiji. A strategija i analiza stanja bi pokazale sta nam treba na terenu. Ne, oni su se odlucili za ikebana meru, i eto oni kao nesto rade. Dunsteri. Ovi ljudi, ti savetnici, nisu nista krivi, i ne treba ih napadati. Treba sa njima saradjivati, i kontaktirati sto vise strucne ljude tj sluzbe. Jer, cinjenica je da poljoprivrednici, isto kao i vozaci, isto kao i zidari, ne mogu da prate nove trendove, to njima treba neko da prenese. Zato i postoji lanac, od nauke, fakulteta, instituta, strucnih sluzbi. Mi to imamo, ali nam je izgleda lanac u prekidu.
 
Marko slažem se i sa tobom i sa profesorom ali kako da pratimo najnovije trendove kad još ni one starije nismo pohvatali.Ovo možda nekome deluje kao kuknjava (onima kojima momentalno dobro ide ) ali točak sreće se okreće.Videćemo kako će izgledati priča kada se subvencije ne budu dobijale.Od seljaka momentalno najviše mogu da uzmu i to rade da bi sačuvali Beograd,gde im je gro glasača.
Momentalna cena poljoproizvoda(mislim na ratarske) je solidna što mi je izuzetno i sumnjivo i ne znam koliko će to trajati jer se time udara po stočarima.Mislim da je cilj EU da ubije našu poljoprivredu a ovi naši samo sprovode u delo,da bi na kraju bili sluge te iste EU,a da bi mi na to zaboravili oni nam šalju savetodavce da bi imali o čemu drugom da razmišljamo_Opet ponavljam-savetodavci nisu krivi
 
Ivane ovoga puta si stvarno izrekao tešku neistinu-citiram...

U prošlom postu mi nije bila namera da kažem da je stanje u poljoprivredi dobro jer je KATASTROFALNO. Imao sam u vidu srednja ratarska gazdinstva i nije mi bila namera da idem u neku duboku analizu već da stvari pogledamo iz "svetlijeg" ugla, a to je UVEK MOŽE GORE!

Što se tiče zapošljavanja agronoma i sam sam bio veoma skeptičan iz sličnih razloga kao marko22. Sada kada stvar posmatram "iznutra" vidim dosta pozitivnih stvari, ali sam pesimista jer projekat ima previše neprijatelja od strane onih koji bi trebali....(ne mislim na poljoprivrednike)
Ja lično sam kontaktirao sa 39 ljudi u toku prošle nedelje i svi su me lepo prihvatili, ali ne znam koliko su shvatili ideju i koliko će biti konkretne saradnje(prvenstveno iz razloga koje navodi Prof.dr.)......pokazaće vreme.
 
Ovo je poljoprivredni forum i izgleda da je svaki post koji se kosi sa opštim mišljenjem poljoprivrednika automatski diskvalifikovan. Ovde svi poređenja vrše ili u odnosu na druge zemlje ili na prošla vremena, a bilo bi logično da stanje u poljoprivredi poredimo sa stanjem u ostalim delovima privrede Srbije u ovom trenutku. Znači : male poljoprivrednike sa radnicima, srednje sa preduzetnicima a velike sa firmama. I mada sve gore rečeno stoji, kada ovako poredimo - poljoprivrednicima ipak nije toliko loše.

Kada bih sad ja hteo da postanem taj mali ratar sa dva traktora, pratećim mašinama, potrebnim objektima i 10ha zemlje u vlasništvu trebalo bi mi 100000-150000e.
Naravno kada bih imao ove pare mogao bih uložiti na mnogo boljih načina jer se baš i ne isplati biti mali ratar. Suština je da poljoprivrednici koji imaju znanja i volje imaju mnogo više alternativa od gradske dece sa srednjom školom.
Svi kritikuju tretman države prema poljoprivrednicima a ja ne vidim druge obaveze poljoprivrednika osim poreza na katastarski prihod i doprinosa koji su niži nego kod preduzetnika. Nema čak ni obaveze vođenja knjige izdatih faktura, i roba legalno može da se prodaje na pijacama bez izdavanja računa i plaćanja poreza.
Poljoprivrednici imaju povraćaj poreza od 5% na prodatu robu, a kada uđu u sistem PDV-a opet su u prednosti jer većina nabavki ide po stopi 18% a prodaja od 8%.
Preduzetnik može da se nada nekoj kazni bar jedanput godišnje, a poljoprivrednik plaća jedino za saobraćajne prekršaje, a inspektora u životu nije video.

I na kraju u ovom programu zapošljavanja država dovodi "na noge" agronome kod poljoprivrednika koji su plaćeni od svih poreskih obveznika dok o besplatnoj savetodavnoj pomoći (ma kakva ona bila) preduzetnici mogu samo da sanjaju. (npr da im država plaća knjigovođe)

Ne bih nikog da uvredim jer znam da je svakom njegova muka najveća, i treba se boriti za bolje uslove ali ovo su po meni činjenice.


Poljoprivrednicima nije toliko lose, gledano iz ugla ljudi koji se ne bave poljoprivredom.
Koji ne ulazu novac, ne podmecu svoja ledja.
Imam ja dosta rodjaka u gradu, i interesantno je da svi isto misle.
Kako je na selu dobro, a oni u gradu lose zive.
A, svi oni imaju zemlju u vlasnistvu, cak podizu i subvencije, a ne pada im na pamet da se vrate na selo.
Ne znam u kakvoj su prednosti deca na selu u odnosu na ove iz grada?
Kada svi sa sela odlaze u gradove.
Lakse je raditi za platicu (ma kolika da je), nego tavoriti na selu, lomatati se po njivama, plastenicima.
Ti poljoprivrednici koji nemaju ''skoro'' nikakvu obavezu prema drzavi su moze se reci hranili ovaj narod, a za uzvrat
se nasli u glibu do guse. Ti isti poljoprivrednici papreno placaju gorivo, od kog se finansiraju plate silnih drzavnih cinovnika
koji svojim radom, unistavaju og istog poljoprivrednika.
Ti poljoprivrenici placaju odvodnjavanja i navodnjavanja a nemaju nikakve koristi od toga.
Jos samo fali da uvedu da se vode knjige i izdaju fiskalni racuni za prodatu robu.
DRAGA GOSPODO,
sa ovakvim misljenjima necete daleko dogurati u vasim savetovanjima.
Ne treba se cuditi poslodavcima koji su zaposlili ovih 1820 ljudi.
Sa ovakvim misljenjem nas poljoprivrednik ce vrlo brzo otici u zaborav.
Kada bolje razmislim, ko zna zasto je to dobro.
 
Ivane,prihvatiće vas ljudi jer to su uglavnom domaćini i porazgovarati sa vama-stvar kulture ali sama zamisao je problem.Rešiti problem unapređenja poljoprivrede nije lako.Kod nas treba početi iz korena.Kod nas prvo treba utvrditi status poljoprivrednika jer je kod nas poljoprivrednik svaki koji plaća PIO a ne onaj koji ima uslova da se bavi poljoprivredom.Ne može se bez posedovanja adekvatne mehanizacije baviti poljoprivredom ali to kod nas može jer je sve je korumpirano.Kada ovaj problem budemo rešili idemo dalje
 
Ivane kranji rezultat ove polemike je da mi nismo protiv vas agronoma i tu stavite tacku ,ali smo protiv toga jer je besmisleno vase angazovanje u situaciji, kad selo i seljak grca, kad ljudi imaju kuce i zemlju pod hipotekam, kad se litar mleka u sumadiji placa i 16 din ,,sta ces ti njega da savetujes pa izbosce te vilama ne zato sto mrzi tebe vec sto je ogorcen na one sto su mu unistili zadrugu i prodali mlekare tako da dve mlekare drmaju celom Srbijom i tom seljaku nema pomoci,,a to sto ste ti i profesor veliki optimisti, to ja podrzavam, ali ste u pograsno vreme rodjeni, jer to o cemu vi pricate to ce u Srbiju doci za jedno 20-30 god posto Nemacka ocekuje trajanje krize jos 10 god -KOLIKO CE TRAJATI KOD NAS?Lako bi bilo da ti dodjes da nekog savetujes sta da radi i sta da primeni, ali najbitnije pitanje je sa cime mislim sa kojim novcima kad su neka djubriva koja ja koristim i po 6000 din 25 kg(haifina) ocemu mu dalje da pricamo, kad je Talstar 5000 din litar , a meni treba bar 4 litre da tretiram zemlju ,,,da li ti znas da moje selo najvece u opstini nema VODU ,najmanje 40 traktora dnevno i vise- leti i do 100 dnevno ide na Savu po vodu ,,i ti ces da dodjes da savetujes tog seljaka da treba da navodnjava njivu , a on nema ni da se okupa ,,o cemu mi pricamo ,,a tebi profesore samo da kazem da se jos uvek vozis po Srbiji Copinim putevima,,svi kanali u Srbiji za navodnjavanje su napravljeni za vreme Cope i svi mostovi ,a ovi ne mogu ni da ih odrzavaju , a ne da naprave nove,da je Copa zaduzio celu jugu sa 22 milij dolara a samo Srbija je duzna 14 ,,(nisam titoista ali nemoj da pljujes ono sto koristis)pozzz
 
Copa nam je ostavio sva ova sranja koja smo imali sa dojucerasnjom bracom a danasnjim dobrosusedima. O njemu je sud dala istorija ili ce tek dati. Ako krenemo tako i ovi postpetooktobarci su imali solidnih rezultata u ekonomiji, osetile su se bolje plate, standard rastao do ove krize, kad ono krk to je bilo na tankim osnovama, tj na zajmovima. Tito je samo imao bolji splet globalnih okolnost. iSuvise ste tvrdoglavi gospodine Provac da bi Vas covek u bilo cemu razuverio. Nikad nije kasno za bolje vreme, za tih 20 godina cu imati 46, jesu najbolje godine prosle, ali sta cemo, bolje ikad nego nikad. Za svoje godine prilicno sam ogorcen samim nacinom zivota i perspektivom, ali borim se i imam elana, pasos je za svaki slucaj tu. Ali prvo moras sve dati od sebe i tek onda polemisati. Pricati o stvarima koje se ticu zajednickog interesa u selu, toga nema, to je misaoni pojam, kad se pola nekog sela bude slozilo, sutradan ce 4 jahaca izbrisati nas sa lica zemlje. Za sve sto nije dobro u nekom selu pola krivice snose i sami mestani. Tu polazim od svog, ista prica sa vodom. Na predlog projekta izgradnje vodovoda za moj zaselak od 15 domacinstava, gde je svako trebao da da po 1000e, rekli su za te pare svaki dan cu da vucem cisternom vodu. A to ce potrositi za 2 godine, i opet mu ostaje problem. I kako pricati sa takvim covekom, tog stanja svesti. Takvi cim su culi da ce njih neko da savetuje, bili su zganuti, da li je moguce da se neko rodio ko vise zna od njih?!
 
Licno mislim da je ovo angazovanje agronoma neproduktivno,vec je objasnjeno na stotinu primera. Mislim, drago mi je sto su ljudi dobili posao, ali zasto preko nasih ledja. Bolje da su isplacene one subvencije u septembru, kako je obecano.
 
Ivane kranji rezultat ove polemike je da mi nismo protiv vas agronoma i tu stavite tacku ,ali smo protiv toga jer je besmisleno vase angazovanje u situaciji, kad selo i seljak grca, kad ljudi imaju kuce i zemlju pod hipotekam, kad se litar mleka u sumadiji placa i 16 din ,,sta ces ti njega da savetujes pa izbosce te vilama ne zato sto mrzi tebe vec sto je ogorcen na one sto su mu unistili zadrugu i prodali mlekare tako da dve mlekare drmaju celom Srbijom i tom seljaku nema pomoci,,a to sto ste ti i profesor veliki optimisti, to ja podrzavam, ali ste u pograsno vreme rodjeni, jer to o cemu vi pricate to ce u Srbiju doci za jedno 20-30 god posto Nemacka ocekuje trajanje krize jos 10 god -KOLIKO CE TRAJATI KOD NAS?Lako bi bilo da ti dodjes da nekog savetujes sta da radi i sta da primeni, ali najbitnije pitanje je sa cime mislim sa kojim novcima kad su neka djubriva koja ja koristim i po 6000 din 25 kg(haifina) ocemu mu dalje da pricamo, kad je Talstar 5000 din litar , a meni treba bar 4 litre da tretiram zemlju ,,,da li ti znas da moje selo najvece u opstini nema VODU ,najmanje 40 traktora dnevno i vise- leti i do 100 dnevno ide na Savu po vodu ,,i ti ces da dodjes da savetujes tog seljaka da treba da navodnjava njivu , a on nema ni da se okupa ,,o cemu mi pricamo ,,a tebi profesore samo da kazem da se jos uvek vozis po Srbiji Copinim putevima,,svi kanali u Srbiji za navodnjavanje su napravljeni za vreme Cope i svi mostovi ,a ovi ne mogu ni da ih odrzavaju , a ne da naprave nove,da je Copa zaduzio celu jugu sa 22 milij dolara a samo Srbija je duzna 14 ,,(nisam titoista ali nemoj da pljujes ono sto koristis)pozzz

Ajd da se i ja malo ukljucim u ovaj forum,posebno mi je bilo zanimljivo pominjanje druga Tita u kontekstu danasnjih vremena,zaduzenosti...te bih svima predlozio da pogledaju emisiju ciji link saljem,a Tito se pominje u prvih 10 minuta.Takodje,nisam agronim,nisam savetodavac niti je neko moj agronom ili savetodavac,ali sam forum poceo da pratim upravo zbog te teme jer sam i sam svakodnevno svojim poslom vezan za selo i poljoprivrednike-stocare,te cu stoga u narednim javljanjima biti slobodan da dam i neke komentare i postavim neka pitanja.A emisiju bih toplo preporucio svima,mislim da je korisno čuti,a pominje se malo i selo sto direktno sto indirektno...

http://www.youtube.com/watch?v=N9J9YF5alo8
 
Da, dobra emisija, koju bi trebalo svaki dan gledati. Dosta toga Zec krene da kaze pa se zaustavi, ali barem je neke stvari javno izgovorio, sto je inace skoro zabranjeno. Sto vise ovakvih emisija, da ljudi shvate kako sistem funkcionise. A onda kad se izgube sve iluzije, ce se pitamo za zdravlje.
 
Ја мислим да, ко неће да сарађује, то лепо каже асистентима саветодаваца (кад дођу код њега) и мирна Бачка.
 
Danas čuh da je priličan broj asistenata savetodavaca dalo otkaze...ljudima nisu regulisani ni na koji način troškovi putovanja a neki imaju i po 60-70 km da putuju. Nije rešeno pitanje da li će im se priznavati troškovi korišćenja sopstvenog automobila, da li treba da čuvaju autobuske karte...etc...
 
Meni danas bila gospodja koja je pocela da radi, pa obilazi teren. Jedina je steta sto je dosla kod mene u Bgd, na Dorcolu, gde zivim. Ja kazem moja zemlja je u Crepaji, ovde samo zivimo, ko se bavi poljoprivredom na opstini Stari Grad, tamo treba da dodjete, a tamo 2 coveka na 500 gazdinstava.
 
Kod mog komsije (registrovanog poljoprivrednika) znaci sve po eu standardu :osmeh:
bila jedna gospodja, savetodavac.
Nisam neki odgovor dobio u kom su pravcu tekli razgovori.

Ili komsa precutkuje ili nije nista zapamtio.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh