Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
niti su agronomi strucni niti smo mi uzorni poljoprivrednici , tako da tu niko nece profitirati
 
Ovoliko sujete na jednom mestu nisam video odavno. Poljoprivrednici su toliko sujetni da misle da će sad neko da dodje da ih uče kako da rade.:sta:
Ne ulazim u političku pozadinu cele priče, koja je evidentna ali da se toliko ima rezerve prema ideji koja je na mestu. Prva stvar ovi sa vlasti ne bi ovo uradili još 2 veka da im nije uslov za određena sredstva, a sad će to iskoristiti u svoje dnevno-političke svrhe. Ja garantujem da 90% poljoprivrednika (ratara, stočara, voćara.....) rade to jer nemaju šta drugo, bez ikakvog obrazovanja. Imate 200 godina negativne selekcije na selu, gde ko god je znao da zavrne šraf bio je kadar da napusti selo i bude MAJSTOR. A oni koji su ostali na selu bili su ili prisiljeni ili su voleli tu zemlju, ali su smatrali da im za bavljenje tim poslom škola ne treba. Poljoprivreda u Srbiji je u najozbiljnoj krizi od II svetskog rata, to je Pandorina kutija koju niko ne sme da otvori, da razreši zbog raznoraznih trange-frange odnosa. Istina o svemu ovom je negde na sredini, kao i uvek. Biće tu mladih i neiskusnih ali ima tu i zadrtih, velikih proizvođača, koji misle da su najpametniji. Ko želi primiće savet, ko ne želi poštujem, ali srpskom selu treba OBRAZOVANJA I ZNANJA.
 
Nebih se ja u potpunosti složio da srpskom seljaku treba obrazovanje jer se obrazovanje stiče od prvog do četvrtog razreda osnovne škole, prošo voz; a što se tiče znanja ako nije dosad naučio od svoih predaka kroz praksu neće ni sad,,,,,,, nego srpskom seljaku trebaju PARE u tom grmu spava njegovo znanje.
 
Niko od savetodavaca ne iznosi na forumu plan rada.
Da vidimo sta se predlaze konkretno tim ljudima.
U kom pravcu da se orjentisu, koje su najcesce greske proizvodjaca,,,
Gde ljudi grese, sta rade ispravno.
Da vidimo neku buduce pravce kretanja poljoprivrede.
Ovo su sve prazne price.
 
Prof dr Seljak bas si nam lepo ocitao da nas je stvarno sramota, ali ne znam od cega?Poljoprivreda Srbije se konstantno unistava vec 30 godina i sada ce doci neki carobnjaci da to srede -samo KAKO ,prevare na sve strane, unisteni kombinati ,unistene zadruge unistena preradjivacka industrija ,2-3 coveka drze celokupnu poljopr Srbije u saci znaci i uvoze i izvoze ,,pa se sada neko dosetio da nas jos i popisu kao u logoru ,iako je bilo popisa neznam cemu sad i ovaj? verovatno da bi videli sta jos moze da se otme posto je sve unisteno jos i selo da se unisti i odosmo u propast neko ce nas kupiti za dinar kao sto su i fABRIKE PRODAVANE.Lepo je neko rekao seljaku trebaju pare da bi se povratio u zivot, ali ne tudje pare vec one koje su mu pokradene ,kroz malu cenu mleka,psenice,kukuruza ,mesa itd itd znaci nasseg seljaka ne trebas da ucis sta treba da radi sa zemljom kad je tu generacijama ..a sada da mu tamo neko soli pamet da treba da baci 250 kg djubriva pri setvi psenice PA ZNA ON TO ali ODAKLE?jedva skupio da kupi 10 litara loz ulja i malo semena iz ambara da poseje da bi preziveo i sada treba tom coveku neko da pametuje -bolje mu se sklonite sa ociju da mu ne padne mrak jer dosta je tog pametovanja ,,jar ne valja kad seljak CUTI.
 
Imali su i pare pa nam sad stale iz cuvenog zelenog plana zvrlje prazne, a veliki broj ni u srecnim vremenima nije funkionisao ni 5 godina. Treba mu novac, neminovno ali i da imamo novac ne bi to resilo probleme. Evo primera, na farmi od 1oo krava samo na balansiranju obroka i povecanju proizvodnje mesecno se povecao profit (razlika prihodi-trosak) tacno 650e, da ne racunamo ostale boljitke koji su reseni, prvenstveno plodnost. Vlasnik je veterinarski tehničar, jako vispren, ali time se nije bavio, ali čovek hoće da sasluša, da primeni, jer u krajnjem slučaju on ima korist, a od sujete ništa. O tome sta mogu da naucim od mojih seljaka bolje bi bilo cutati. Komsiji otelim kravu, kad trci on i nosi krisku hleba sa pola kilograma masti na njoj, na moje pitanje sta ce ti to on kaze da se to daje kravi da izbaci posteljicu! Ludost cista, to ne da nema veze nego može dovesti do poremecaja u varenju, a to je za to grlo katastrofa kad se desi neposredno po teljenju. Ja sam bio seosko dete, imao sam srecu da zavrsim tu skolu, da prakticno primenim znanje, 90% onoga što sa naučio na selu pre fakulteta mogao sam da bacim. Čovek se uči dok je živ, ili plaća školu ceo život lošim postupcima. Nemate razloga za sujetu, iskoristite ako mozete nešto pametno čuti od tih ljudi.
 
prof.dr.seljak pa sta ces ti da nas sada naucis da nam ispravljas greske nemoj me vuci za jezik molim te,pusti raspravu
 
Iznesite deo programa ovde.
Verujem da ima dosta ljudi koji imaju velikih teskoca u proizvodnji i plasmanu proizvoda.
Da razuverite ove ljude kako se moze uspesno baviti poljoprivredom sa trenutnim ulaganjem,
koje je sve manje iz godine u godinu.
Verujte dosta ljudi ima znanje, volju, ali nema sredstva.
Ako drzava misli da saveti mogu podici poljoprivredu, varaju se!
 
"Da vam carstvo dugovječno bude:
"Vi nemojte raji gorki biti,
"Veće raji vrlo dobri bud'te;
"Nek je harač petnaest dinari,
"Nek je harač i trideset dinari;;
"Ne iznos'te globa ni poreza,
"Ne iznos'te na raju bijeda;
"Ne dirajte u njihove crkve,
"Ni u zakon, niti u poštenje;
"Ne ćerajte osvete na raji,;
"Što je mene Miloš rasporio,
"To je sreća vojnička don'jela:
"Ne može se carstvo zadobiti,
"Na dušeku sve duvan pušeći;
"Vi nemojte raju razgoniti;
"Po šumama, da od vas zazire,
"Nego paz'te raju k'o sinove,
"Tako će vam dugo biti carstvo;
"Ako l' mene to ne poslušate,
"Već počnete zulum činit' raji,;
"Vi ćet' onda izgubiti carstvo. -
 
Ne vucem ja nikog za jezik, nisam u vlasti, niti cu biti, imam mnogo manje godina od Vas, ali vise enrgije a o znanju nisam kompetentan da pricam. Samo kazem da su seljaci sujetni i tacka. Vreme je krize, kakve investicije, ne budite smesni, potrudimo se da svako zadrzi svoju proizvodnju na tom nivou, a o razvoju bilo cega cemo cekati oko 5 godina. Nisam ja pisao plan pa necu ga i iznositi, a pitanje je da li su ga i gospoda iz vlasti napisali, ali vi odmah imate odbojnost prema bilo cemu sto nije sa sela. U krajnjem slucaju velika vecina ljudi su radili na propasti ove zemlje i poljoprivrede. Kada vam je Copa davao 13 platu, uzimali sve na revers, pa zakidali zadruge, solili vodu da bik popije 40 litara vode pred merenje, bilo lepo, niko se tad nije bunio. Gospodo svi ovi sa vlasti su Srbi, necija deca, odgajili su ih neki slicni vama i mojim roditeljima, zapitajte se gde je probllem, kakvi bi vi ili ja bili u toj poziciji. Situacija nije uopste tako crno-bela, ja bih se sudrzao od olakog etiketiranja.
 
Ako vam neko zadnjih deset godina obecava bojitak (a sve vise nazadujemo)
kako covek da veruje. Voda se soli i dan danas, jer ljudi i sa soljenom vodom idu u gubitak,
jer je takav sistem.
Pocetkom godine tovljenici su imali cenu 105 - 110 din, u prodavnici to isto meso je imalo cenu 400 dinara.
Voleo bih da neko izracuna ulog tog proizvodjaca u jednog tovljenika, i ulog ovih ostalih u lancu do prodavnice.
Ovo je samo jedan do mali milion primera (problema).
Koga u ovom primeru treba savetovati?
Krizu prosecan proizodjac i nije osetio jer on krizira zadnjih dvadesetak godina.
To vadjenje na krizu je samo jedna smejurija.
Dali je kriza uticala da vestacko djubrivo od prosle godine poskupi za 70 - 80 %
Dali je kriza uticala da dizel bude skoro najskuplji u Evropi, bas kod nas.
Ni jednu poljo zadruga nije propala sto je neki poljoprivrednik nahranio stoku pred merenje.
To nemojte da vas zavarava.
Los sistem je unistio stare zadruge, a sada propagira udruzivanja, i osnivanja istih.
Na zalost kakve god da su bile one stare, bar su radile i saradjivale sa proizvodjacima.
Sada je sve uruseno i ne nazire se resenje.
Velika vecina je za vreme ''copavog'' presla sa praistoriske obrade zemlje, (rala i volova), na traktore
koji su bili medju prvima u Evropi.
Sada je velika vecina na istim masinama starim 30 godina.

Da je bilo dobro, daleko od toga.
Ovo trenutno je nezaustavljiv sunovrat.
 
U mom delu sela 15 traktora a 8 sposobnih vozaca. Sta reci? U zadnijh 10 godina na taj broj kupljena dva nova traktora, pri cemu je taj drugi kupio lik na kredit da obradjuje bukvalno 5 ha a da selo prica da ima nov traktor i to rakovica 76. Mozete da pricate da je konstantna kriza u selu, ali ni devedesetih nije bilo manje para u selu nego sad, i apsolutno se slazem da je ovo ktastrofalno stanje. Ali ne mogu da prihvatim da ja kao seljak nista za sebe nisam uradio u inovacijama, tehnologiji vec samo cekam nekog. Cekajuci Godo-a na kraju umremo. Zadruge su propale iz vise razloga, to nisu bile klasicne zadruge vec sredstvo u rukama direktora, a tzv zadrugari nisu imali osecaj da je deo toga njihov pa su jedni drugima uvaljival sta su stigli, kako su radile tako su i zavrsile. Da bi pricali o necemu, moramo krenuti iz svog dvorista, ciscenje, sredjivanje, priznajmo sebi za koji deo krivice i sami snosimo odgovornost. Kriza u selu je ima i socioloske osnove. Rodite se u selu i prva stvar kojoj vas uce, knjigu u ruke i uci i bezi iz sela da ne radis. Katastrofa, seljak biti je nesto najplemenitije biti, odgovorno ali u nasoj zemlji nikad nije adekvatno tretiran. Za to je sam delimicno kriv. Imamo 16 asocijacija, udruzenja, stranaka, koje nesto trube a u stvari se prodaju za saku dinara. Zacarani krug, koji niko ne zeli da pocne resavati.
 
Ima stvari u kojima je profesor dr.Seljak u pravu a ima i gde je i kurkela takođe.Zaključak-ova inicijativa nije primerena sadašnjoj situaciji u državi i poljoprivredi.Ovaj potez vlasti je takav kao da nam je poljoprivreda na visokom nivou pa je sada treba usavršiti.
 
Ljudi odlaze sa sela jer nemogu vise da ulazu i rade za mali novac.
Zato bih neko lomio ledja za dzabe. Plastenicki krastavac se ove godine u jeku
sezone prodavao od 5 do 10 din / kg (kvantom).
Kakve je gubitke pretrpeo neki ozbiljan proizvodjac koji ima 15 - 20 plastenika tog povrca?
Krajnji ishod svi znamo.
Proizvodnja propala, proizvodjac bez zarade, lazna uzbuna.
Malo ko ceka drzavu da ga ''pogura''.
Tj, cekaju ovi sto mute sa subvencijama. Uzimaju zemlju pod zakup, a ne obradjuju. (ima tu i casnih)
Mali broj ljudi obnavlja mehanizaciju, jer nema sredstava.
Normalno je kao i svugde da ima onih koji dobro posluju. Da ne bude da sam kukamo, ali to je mali procenat.
 
Gospoda sa vlasti NE BI zapocela ovaj projekat da nisu bili gotovo primorani od strane Evropske komisije. Ajde da te ljude posmatramo kao inzenjere a ne kao necije poslanike, sto se ovi sa vlasti trude da ih tako predstave. Saslusajte ih, bez predrasude i onda vidite da li imaju sta da kazu. Nemojte biti iskljucivi. Izvinjavam se ako sam nekog uvredio, nije mi bila namera.
 
Ne vucem ja nikog za jezik, nisam u vlasti, niti cu biti, imam mnogo manje godina od Vas, ali vise enrgije a o znanju nisam kompetentan da pricam. Samo kazem da su seljaci sujetni i tacka. Vreme je krize, kakve investicije, ne budite smesni, potrudimo se da svako zadrzi svoju proizvodnju na tom nivou, a o razvoju bilo cega cemo cekati oko 5 godina. Nisam ja pisao plan pa necu ga i iznositi, a pitanje je da li su ga i gospoda iz vlasti napisali, ali vi odmah imate odbojnost prema bilo cemu sto nije sa sela. U krajnjem slucaju velika vecina ljudi su radili na propasti ove zemlje i poljoprivrede. Kada vam je Copa davao 13 platu, uzimali sve na revers, pa zakidali zadruge, solili vodu da bik popije 40 litara vode pred merenje, bilo lepo, niko se tad nije bunio. Gospodo svi ovi sa vlasti su Srbi, necija deca, odgajili su ih neki slicni vama i mojim roditeljima, zapitajte se gde je probllem, kakvi bi vi ili ja bili u toj poziciji. Situacija nije uopste tako crno-bela, ja bih se sudrzao od olakog etiketiranja.

Pa suzdrži se!
 
Ovo je poljoprivredni forum i izgleda da je svaki post koji se kosi sa opštim mišljenjem poljoprivrednika automatski diskvalifikovan. Ovde svi poređenja vrše ili u odnosu na druge zemlje ili na prošla vremena, a bilo bi logično da stanje u poljoprivredi poredimo sa stanjem u ostalim delovima privrede Srbije u ovom trenutku. Znači : male poljoprivrednike sa radnicima, srednje sa preduzetnicima a velike sa firmama. I mada sve gore rečeno stoji, kada ovako poredimo - poljoprivrednicima ipak nije toliko loše.

Kada bih sad ja hteo da postanem taj mali ratar sa dva traktora, pratećim mašinama, potrebnim objektima i 10ha zemlje u vlasništvu trebalo bi mi 100000-150000e.
Naravno kada bih imao ove pare mogao bih uložiti na mnogo boljih načina jer se baš i ne isplati biti mali ratar. Suština je da poljoprivrednici koji imaju znanja i volje imaju mnogo više alternativa od gradske dece sa srednjom školom.
Svi kritikuju tretman države prema poljoprivrednicima a ja ne vidim druge obaveze poljoprivrednika osim poreza na katastarski prihod i doprinosa koji su niži nego kod preduzetnika. Nema čak ni obaveze vođenja knjige izdatih faktura, i roba legalno može da se prodaje na pijacama bez izdavanja računa i plaćanja poreza.
Poljoprivrednici imaju povraćaj poreza od 5% na prodatu robu, a kada uđu u sistem PDV-a opet su u prednosti jer većina nabavki ide po stopi 18% a prodaja od 8%.
Preduzetnik može da se nada nekoj kazni bar jedanput godišnje, a poljoprivrednik plaća jedino za saobraćajne prekršaje, a inspektora u životu nije video.

I na kraju u ovom programu zapošljavanja država dovodi "na noge" agronome kod poljoprivrednika koji su plaćeni od svih poreskih obveznika dok o besplatnoj savetodavnoj pomoći (ma kakva ona bila) preduzetnici mogu samo da sanjaju. (npr da im država plaća knjigovođe)

Ne bih nikog da uvredim jer znam da je svakom njegova muka najveća, i treba se boriti za bolje uslove ali ovo su po meni činjenice.
 
Poslednja izmena:
Ivane ovoga puta si stvarno izrekao tešku neistinu-citiram

Svi kritikuju tretman države prema poljoprivrednicima a ja ne vidim druge obaveze poljoprivrednika osim poreza na katastarski prihod i doprinosa koji su niži nego kod preduzetnika. Nema čak ni obaveze vođenja knjige izdatih faktura, i roba legalno može da se prodaje na pijacama bez izdavanja računa i plaćanja poreza.

samo da napomenem da se cena mleka od 28 din nije menjala već godinu dana a svi znamo kako su otišle cene hrane,veterinarskih usluga i u ovoj oblasti ivane ima uzimanja od strane države (mlečne karte su 500 din po kravi,obeležavanje je 300 po grlu,za program mera koji su radili 1 put godišnje sada rade 2 puta i uzmu ti pare)-to je samo jedan deo što sam se setio-možda će me neko dopuniti,a ima sličnih problema ima i u drugim oblastima.
Mislim da nam to vaše savetovanje u ovom trenutku nije neophodno.Mnogo je potrebnije ministarstvu poljoprivrede jer oni ne znaju šta rade a mi vrlo dobro znamo možda ne baš sve ali taman koliko nam treba.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh