Zamena mleka u ishrani teladi

Telad su odmah privatila zamjenicu,ćistu bez kravljeg mlijeka.Dajemo im po 3 l ujutro i uveče i pomalo njuškaju i ližu koncetrat.Večeras nakon mlijeka sam im onako bez veze ponudio vodu iz kante na sisu i pila su ko luda.Pila bi još ali im nisam smio dati.da li se smiju napajati nakon mlijeka ili ne?

Nemoj im davati da sisaju vodu. Ne znaju sta je dosta jer "misle" da sisaju mleko. Vodu im ponudi iz obicne kante.
 
Nemoj im davati da sisaju vodu. Ne znaju sta je dosta jer "misle" da sisaju mleko. Vodu im ponudi iz obicne kante.
Upravo tako,ponudi im vodu po volji,da imaju preko celog dana isto kao i koncentrat i nemas brige,daj samo neku preventivu u mleko za proliv,ako su pili kravlje hoce se desiti da kada predju na zamenu dobiju proliv i naravno daj koju sliku :D:ppozdrav:
 
11077216_894966263859224_479628915_n.jpg


11079793_894966347192549_1861632927_n.jpg



Nisam im ništa ubacivao u mlijeko za sad nema problema.Pta mi predlažete da ubacim?Slike nisu kakve ćerkica je slikala danas ja sam bio u njivi cijeli dan pa nisam stigao.Danas im je 21 dan.
 
Lepi su kolega.Verovatno cu ureci,ali moram reci,od kad sam sa patenta presao na milsan nikakvih problema nisam imao,proliv je odmah staobez ikakvih lekova i telad su sitija,naravno pravim po propisu,podesim bojler na 55 stepeni i iz njega 2 l vode uzmem,zamesam sa 375 gr milsana i dodam 6.5 deci hladne vode,i obicno temperatura davanja bude 38/39 stepeni.Ja mislim da lepo napreduju,mada sigurno ne kao na kravljem mleku.Trenutno piju 2 puta po 3 litre smese,pomalo koncentrata uzimaju i imaju pojilicu za telad sa koje sami piju vodu.Ne planiram da povecavam kolicinu milsana.
 
evo da se i ja malo nadovezem ja sam pojio tri puta po tri litra tako nekoliko teladi medjutim sad sa ovim sto mi je trenutno u stali imao sam problem dobilo proliv tri puta dolazili veterinari i nista ja promenim mleko uzmem MILKINADU i evo posle tri dana super. e sad razmisljam sta dalje idem sutra da uzmem jos jedno od sedam dana 170 eur-zensko pa razmisljam sa kojim mlekom da pocnem da je hranim.imam skoro pola dzaka milsana ali se nesto plasim da joj dam bojim se dobice i ona proliv inace nisam kupovao na kilo ja sam otvorio taj dyak i vazi do oktobra.da li je se nekom ovo desilo?
 
evo da se i ja malo nadovezem ja sam pojio tri puta po tri litra tako nekoliko teladi medjutim sad sa ovim sto mi je trenutno u stali imao sam problem dobilo proliv tri puta dolazili veterinari i nista ja promenim mleko uzmem MILKINADU i evo posle tri dana super. e sad razmisljam sta dalje idem sutra da uzmem jos jedno od sedam dana 170 eur-zensko pa razmisljam sa kojim mlekom da pocnem da je hranim.imam skoro pola dzaka milsana ali se nesto plasim da joj dam bojim se dobice i ona proliv inace nisam kupovao na kilo ja sam otvorio taj dyak i vazi do oktobra.da li je se nekom ovo desilo?
Kreni sa milkinadom,pa kako tele jaca kreni da mesas i milsan dok ga ne popije,moja iskustva su losa sa milsanom,pre svega oko napredovanja,a onda i oko proliva,teze pripreme,grudvanja....pre bih preporucio joseru ili milkindau 100g umesto 125 za 1l,nego koristiti milsan:ppozdrav:
 
evo sad sam dosao od jednog mog prijatelja isao video tele i dogovorio se idem za njega u nedelju.krenucu sa milkinadom josera kod mene nema a ovaj milsan videcu za sad ga ne dajem.ovo tele petre90 sto mi je imalo proliv ma tele se za 4 dana ,preporodi,sa milkinadom!
 
evo sad sam dosao od jednog mog prijatelja isao video tele i dogovorio se idem za njega u nedelju.krenucu sa milkinadom josera kod mene nema a ovaj milsan videcu za sad ga ne dajem.ovo tele petre90 sto mi je imalo proliv ma tele se za 4 dana ,preporodi,sa milkinadom!
Koristio sa joseri,inberg,milkinadu i milsan,milsan je najgori,jeste najjeftiniji ali je najlosiji,mikinada je zakon,a i josera nije nista losija:ppozdrav:
 
nesto se razmisljam dali bi nesto stetilo na telad, kada bi gebi 1 za telad koncetrat davao u polu tecnom stanju na telad preko cucle da gi pojim.dali bi doslo do proliva.posto slabo jedu ovako.??
 
Ja imam dosta iskustva sa tim zemenicama i podelicu iskustvo sa vama. Sada koristim Eurolac zamenu, to je holadska zamena. Tek mi je prvi dzak pa ono ne mogu jos da kazem sta i kako. Ali jako je gusta ima 21,5% proteina i prodavac mi rekao da bolje guraju sa njom. Mada svaki gazda svoga konja hvali. Ja sam pre toga koristio Inbergovu i to je obicno sranje, jer telice treba da molim da bi krenuli da jedu. Zamena ima za cilj da telad sto pre krenu da jedu, a inbergova je za to nula. Saznao sam jednu mnogo dobru caku, ukoliko zelite da telici bolje guraju, daj te im uz svako napajanje oko 2 jajeta i videcete efekat. Moze i prvih dana, ja sam imao muku sa teskocom da se telad prebace na koncentrat i ako koristim super starter. I dodatkom jaja za samo 3 nedelje uz litar zamene ujutur i litar uvece tele je krenulo ko ludo da jede. Inace Ibeka Panto je najbolja zamena, jer sa njom sam imao telad koja su i sa 50 dana prestala sa napanjem. Izvrsna, ali kosta oko 260 dinara, cim bude otvorena neka prodavnica u blizi Mladenovca odmah prelazim na nju, jedino ako se i ova ne pokaze isto dobra. Inace sa Ibeka Panto sam ishranio 10 teleta i nijedono nije dobilo proliv, a telad su blesva i jedu ko sumanuta. Patentovi starteri su izvrsni, a zamena nije njihova pa zato i nevalja bas. Oni je samo preprodaju. Mada neki si zadovoljni i sa njom. Za Inberg kazu da je isto kao Ibeka Panto, ali su kao **greška i oko. Toliko o tome :D
 
Ja imam dosta iskustva sa tim zemenicama i podelicu iskustvo sa vama. Sada koristim Eurolac zamenu, to je holadska zamena. Tek mi je prvi dzak pa ono ne mogu jos da kazem sta i kako. Ali jako je gusta ima 21,5% proteina i prodavac mi rekao da bolje guraju sa njom. Mada svaki gazda svoga konja hvali. Ja sam pre toga koristio Inbergovu i to je obicno sranje, jer telice treba da molim da bi krenuli da jedu. Zamena ima za cilj da telad sto pre krenu da jedu, a inbergova je za to nula. Saznao sam jednu mnogo dobru caku, ukoliko zelite da telici bolje guraju, daj te im uz svako napajanje oko 2 jajeta i videcete efekat. Moze i prvih dana, ja sam imao muku sa teskocom da se telad prebace na koncentrat i ako koristim super starter. I dodatkom jaja za samo 3 nedelje uz litar zamene ujutur i litar uvece tele je krenulo ko ludo da jede. Inace Ibeka Panto je najbolja zamena, jer sa njom sam imao telad koja su i sa 50 dana prestala sa napanjem. Izvrsna, ali kosta oko 260 dinara, cim bude otvorena neka prodavnica u blizi Mladenovca odmah prelazim na nju, jedino ako se i ova ne pokaze isto dobra. Inace sa Ibeka Panto sam ishranio 10 teleta i nijedono nije dobilo proliv, a telad su blesva i jedu ko sumanuta. Patentovi starteri su izvrsni, a zamena nije njihova pa zato i nevalja bas. Oni je samo preprodaju. Mada neki si zadovoljni i sa njom. Za Inberg kazu da je isto kao Ibeka Panto, ali su kao **greška i oko. Toliko o tome :D

To sto tele nece da projede cvrstu hranu, mislim da nije do mlecne zamene, vec do cvrste hrane. Moja telad nikada nisu htela da projedu inbergov gt-1 i gt-2. Imam sad jedno tele staro 5,5 nedelja, projelo je sa 2 nedelje i ako je na inbergovom mleku. Samo sto ne jede peletiranu hranu, nego iz sopstvene radinosti. Moglo bi se i zaljuciti koliko pojede. Kolega srdjan u temi tov junadi jako hvali inbergov starter, ali ja nisam bio nesto preterano zadovoljan sa njim. Ranije sam koristio Gebi i cini mi se da je bolji. Sto se tice konstatacije da su Ibeka i Inberg **greška i oko u potpunosti se slazem. Ja sam u principu zadovoljan sa inbergovim mlekom, telad zaljucujem sa 70 dana starosti i u tom momentu pojedu 2 kg hrane dnevno.
 
Malo glupo pitanje, ali ako neko zeli da eksperimentise sa jajima-
na koji nacin ih dajes, kuvana , izmesana ili sirova umucena... ili kako?
Sa ljuskom ili bez ?:haha:
 
Kolko te kosta dnevno zamena za mleko ibeka panto po teletu ???ako npr 6 kila mleko kosta 210 dinara tolko piju moji.
 
Malo glupo pitanje, ali ako neko zeli da eksperimentise sa jajima-
na koji nacin ih dajes, kuvana , izmesana ili sirova umucena... ili kako?
Sa ljuskom ili bez ?:haha:

Nije to eksperimentisanje, to ti je "stara skola". Nekada dok nije bilo predstartera, aroma, premiksa... jaja su bila glavni starter.

- - - - - - - - - -

Kolko te kosta dnevno zamena za mleko ibeka panto po teletu ???ako npr 6 kila mleko kosta 210 dinara tolko piju moji.

Pa ako bi im davao 6litara ibekine zamene kostalo bi ga 198 dinara. U svakom slucaju najbolje je davati im kravlje mleko i niko me u drugo ne moze ubediti. Zamena je zamena, a original original. Nema tu vise ekonomske racunice u koriscenju vestackog mleka, ono sve skuplje, a pravo sve jeftinije. Zato fabrike stocne hrane i propagiraju da tele koje je hranjeno vestackim mlekom ima bolje razvijen burag i da kasnije prestigne telad koja su pila pravo mleko. Imao sam raspravu sa vise tehnologa iz raznih fabrika i samo mi je jedan odmah u startu priznao da od kravljeg mleka za tele nema boljeg. Vrsio sam vise ogleda i iznosio im rezultate, nudio da se ogledi ponove uz njihovo pracenje, ali niko nece da prihvati.
 
tako je bilo uvek njino da produ a nase nevalja. i jos to poso muti tu zamenu pa pazi temperaturu .ovo odvezes sisa ono dve sise ja ukljucim muzalicu prikljucim 2 i super.poio sam ja sas kofu telici zebancija to mlogo.al kad nemas drugi izbor moras tako .fala na odgovoru.
 

Ja ne dodajem nikako, projedu sami sa 3-4 nedelje. Prvo lizucu, posle sve vise i vise i do 10-e nedelje jedu 1,5-2 kg dnevno. Za jaja znam zato sto su moj otac i deda tako radili dok sam bio mali. Dodaju se u koncentrat. Secam se da su pravili i neke kase sa stocnim brasnom i ne znam jos sa cim mogu pitati tatu. Telad koja su rundava i zapustena stvarno su se od toga vracala u zivot. Vrlo brzo se olinjaju, glacnu da ih ne prepoznas. Mislim da danas nema potrebe za tako necim jer se od dobrog koncentrata isto tako olinjaju i nateraju kao i od tih " nekadasnjih specija" . To je iz vremena kada su se goveda hranila samo kukurusom i stocnim brasnom. Tada su telad i sisala koliko su htela, pa nisu do zaljucenja u cvrstu hranu ni gledala. Pa kad resis da ga zaljucis sa tri meseca i blizu 200 kila ono nece nista da jede samo muce. Tada su isto ta jaja pomagala da lakse projedu.
 
Nazad
Vrh