Zamena mleka u ishrani teladi

Ima telade sisavce,dosad su pili inbergovu zamenicu,jako lako sam razmutio,nisam stim imao problema ali telad kao da nista nisu napredovali.jedan dan proliv pa 2-3 nista pa opet proliv.zamalo da je jedan crko.popizdeo i kupio milsan posto drugo nisam imao u selu.pomagao je,uvek imaju istu balegu,nisam video proliv vec 10ak dana,eto jeste da je najjeftinije ali morao sam menjati,ispao da je po meni bolji od inberga.nekazem da su od toga poceli da jedu ali mnogo su veseliji a samim tim glave im je vise u jaslama
 
Ajde probajte, litar vode i 145 grama.. Ja sam isto radio kao i vi dok me nije opomenuo jedan iz Sano.. Kaze da za litar zamene ide 875 ml vode i 125 g praha kao sto i pise na deklaraciji, samo ne pise da ide 875 ml vode, to su izostavili, a ako se ide sa litrom vode, onda je potrebno 143 g praha (preracunato 125x1000/875). Ja kako sam poceo da stavljam 150 g i litar vode.. Mnogo su bolji rezulati... Probajte...
 
Nisam razmisljao u tom pravcu. Na deklaraciji mleka koje trenutno koristim pise, doziranje 100-125 grama na 1litar vode. Kokiko sam ja shvatio, to znaci 1l vode i 125 grama praha, a ne da je potrebno 125 grama praha za litar mleka. Ne mogu tacno da se setim kako je pisalo na milsanu, sad cu potraziti katalog.
 
Pazi ovako ako uzmeš 1l vode, a to je 1000 gr tj. 1 kg, i 125 gr zamene ti dobijaš 1125 grama zamene sa nešto više od 11% suve materije što je ispod 12,5% za neko prosečno mleko, a ja sam pravio i sa 14% suve materije, lepo napreduju :osmeh:
I generalno ta upustva su dobra ali uvek i iskustvo i logiku uključite.
 
Profesore ako ti kazes, probacemo odmah od veceras. Sad sam gledao na Sanovom sajtu i pise da u onaj njihov mikser treba ubaciti 12,5 kg praha i 87,5 litara vode. Samo mi nisu jasni sto su ovi Inbergovi napisali 100-125 grama na litar vode. Kad bi stavio 100 grama tu je procenat suve materije bas mali. Postavio sam jednom prilikom pitanje sta im znaci 100-125 grama i odgovor je bio samo ti stavljaj 125 i nista ne brini. Probacu da povecam, pa ako bude kako treba imate obojica pice.
 
Probaj i nadam se da ću brzo u Progar pa da odemo na to piće, al ja častim. :osmeh: Videćeš koliko će bolje napredovati. Jel imaš pojilice kod teladi?
 
Nisam ni ja razmisljao o tome ni kod inberga nisam stavio vise od 125 na lit vode.jbg al od cega taj redovan proliv kod inberga?
 
Pa ja uglavnom nemam problem sa prolivom. Imao sam u prosloj turi 4 teleta, dva nisu nijednom imala proliv, jedno je imalo jednom, a cetvrto je doslo sa prolivom i stalno ga je mucilo sve do zaljucenja. Dva dana ima, pa jedan nema, pa 3 dana ima, pa 4 nema i sve tako. E sad da je do zamene imala bi sva cetiri. Pre toga nisam imao nijednom proliv sa inbergovim mlekom.
 
Nazad
Vrh