Zamena mleka u ishrani teladi

Opet skupo, ja plaćam Milsan 4200din 25kg, što mu dodje na 168 din/kg..
Ako je po Milanovom cenovniku, jeftinije nemožeš naći.. Za šta koristiš kad su pakovanja od 3 kg.. Malo je to..
 
Ma ja sam to eksperimentisao(bezuspesno) sa prasicima. Pokusavao sam da ih dohranjujem i potrosio samo 100 -tinjak gr. Pa rekoh da ne bacam, umesavacu u smesu za prasice kada ih zalucujem.
.............................................................................................................................
Ti vide, ali ja vec napisah:ppozdrav:
 
Petre,jesi probao da radis sa Mildijem?govorio si da ces poceti.Jel imaju oni neko drugo pakovanje osim 5 kg?
Nisam zato sto su ga kod nas apoteke izbacile iz prodaje,koristim milkivit i kupujem kravlje mleko pa mesam 1;1 i za sad se to pokazalo kao najbolja kombinacija....jedina mana ce cena milkivita 25kg 6600::novac::
 
ja sam koristio milkivit i telad mi imala proliv bio i veterinar i nista dok nisam milsan poceo da dajem treci dan proliv stao od tada samo milsan
 
Milsan je dosta slabo mleko za razliku od ostalih,zato je i najjeftinije...Mada svako ima neku svoju racunicu,dobar je u kombinaciji sa kravljim da se mesa,ali da se dje cisto ja sam protiv:ppozdrav:Ovo govorim jer sam imao lose iskustvo,pa sam posle njega preso na joseru,dobro mleko ali ga nema u ponudi vise,tako da kupujem ono sto ima trenutno,a to je milkivit i nikad nisam imao do sad problem s njim,a oddhranio sam sigurno preko 50 teladi milkivitom:ppozdrav:
 
I ja sam primetio isto sto I Petar. Kad piju milsan kao vodu da piju. Koliki su bili kad su poceli da sisaju, tolike sam ih I zaljucio. Pritom sam imao problema sa prolivom i grcevima. Da sam prvi put koristio zamenu, pa da pomislim da je do mog neiskustva, ali pre tih 9 teladi, sa kojima sam imao problema koristio sam ga vise puta. Igrom slucaja presao sam na inbergovo mleko I mnogo sam zadovoljniji. Othranio sam u zadnjih 2 meseca 4 teleta, nisam ni jednom imao proliv niti bilo kakav problem. Pritom se mnogo lakse razmutI nego milsan. Napredak teladi je vidan. Nije kao da piju pravo mleko, ali je mnogo bolje nego sa milsanom. Da se ne ogresim moram reci da sam nekada sa milsanom bio vise nego zadovoljan. Ne znam sta se sada desava sa njima. Cenovno su podjednaki 20kg inbergovog mleka kostao oko 3800 dinara (ako se dobro secam mogu pogledati fakturu ako nekoga zanima tacno) I ide ga od 100-125g na litar vode.
 
Ja koristim Milsan već dve godine i nisam imao problema... Ali kao što kažeš, u poslednje vreme im je opao kvalitet.. Pitao sam njihovog predstavnika, on me ubedjuje kako se poboljšao kvalitet, ali neka mmu bude..
 
Cena sve govori,inbergovo je kod nas bilo pre nekih godinu dana oko 230din/kg,ali je i dobrog kvaliteta,po meni najbolja je Josera i ona je kostala oko 250din,al nema vise....:osmeh:
 
Cena sve govori,inbergovo je kod nas bilo pre nekih godinu dana oko 230din/kg,ali je i dobrog kvaliteta,po meni najbolja je Josera i ona je kostala oko 250din,al nema vise....:osmeh:

Nisam nikada koristio josera mleko, ali sam pre par godina kupio 6 teladi hranjeni od 7.-35. dana sa njim. Telad su bila visoka-strkljasta I poprilicno mrsava. Sto me je navelo da pomislim da su samo rasla a nisu nabacivala meso. I dok nisu ispraznili creva u stali je smrdelo kao da je nesto crklo. Cena za inbergovo mleko koja sam naveo je veleprodajna za registrovane kupce I u principu je manja za 15-20% u odnosu na one u poljo-apotekama. Nisam obracao paznju koliko je mleko umanjeno, posto mi nije bilo prioritetno kad sam potpisivao ugovor, njega sam poceo da uzimam posto tamo vec imam otvoren racun.
 
Surdonja,koji sistem napajanja koristis?tj,koliko ti telad mleka sisa po nedeljama?posto po inbergovom prospektu tele bi trrebalo da posisa preko 500 l mleka,
 
Tako je, po njihovoj preporuci posisa tacno 500 litara mleka od 15. dana do zaljucenja. Zensko tele koje je u ogledu islo se sve po preporukama. Tri teleta koja sam nedavno uzeo isao sam sa nesto manje mleka I sasvim lepo su napredovali. Skoro pa isto kao I to zensko. Imam jos jedno koje sisa I sto mi se nikada do sad nije desilo, sisa dok mu je volja, pusti cuclu I pocne da jede granule. Obicno ne mogu cuclu da im izvucem iz usta kad isprazne kantu. Ne znam da li ce biti kasnije nekih negativnih efekata sto su pili manje mleka, ali za sada im nista ne fali.
 
Jeste da telad od milsana ne izgledaju bas lepo,ali kasnije budu dobri bikovi.ja sam sad utovario dva,bili izuzetno sitna telad,pili milsan i pojeli po pola dzaka megija,sa 14 meseci starosti 539 i 542 kg.Jos su jedno dva meseca jeli samo kukuruznu prekrupu i kukurzovinu.
 
Ja sam poceo da koristim patentovo mleko Mildi,i mogu reci da uopste nisam zadovoljan,proliv ne staje vec 10 dana,poludeo sam,nema sta nisam probao,sutra kupujem milsan.
 
Ja ovih dana dovozim 2 komada muška belgisko plavo goveče.Biće stari 20 dana i normalno idem zamjenicom.Mislio sam baš sa inbergom e sad,šta i kako pošto prelaze u cugu na zamjenicu.Koja te,peratura i koliko po napajanju koje će ići ujutro i uveče i šta sa viškom koje ne popiju ako se napravi više?
 
To sve imas na inbergovom sajtu,a ako ne posisaju sve od jednom to moras prosuti,jer kasnije nnije za upotrebu.ali sisace oni to dobro videces.
 
Nazad
Vrh