Za kakav se plodored odlučiti

I ja sam vise za strnjike zbog naše suve klime. Dok bude jako toplo strnjike se skinu i, moguće, da je bolje tako nego mnogo kukuruza kojem treba vlage a kiše nema.
 
Svi kazu da suncokret osiromasuje zemlju. Ne znam kako sada odjednom ne osiromasuje.
Kod mene ako ostanem na 90 ha, bice 60ha psenice, 20ha kukuruza, 10ha neceg drugog, videcemo, mozda ce uspeti soja, pa cu onda nju. Ili cu se oprobati sa uljanom repicom.
 
Ne isplati mi se to. Secas se sta sam pisao za suncokret, koliki je prinos u mom kraju. Trenutno imam 10ha jecma, 30ha psenice, 50ha za prolece, gde ce ici 25ha suncokreta, 25 ha kukuruza. A vec posle toga, ide 60-70ha pod psenicom I jecmom.
Ja cesto sejem kukuruz na suncokretiste i prinosi su uvek ok.Znam da si pisao da vam je suncokret los i da je kod mene takva situacija izbacio bih ga iz plodoreda i isao samo psenica(jecam)i kukuruz.
 
Nema kod nas stajnjaka. i da ima, bilo bi to nesto malo, naspram kolicine zemlje koju radim....
 
Manjevicu postoji nešto što se zove proračun đubrenja za svaku kulturu na osnovu preduseva, količine žetvenih ostataka, mineralizacione sposobnosti zemljišta, planiranog prinosa. E to sve kad ispoštuješ onda nema osiromašenja zemljišta. Tu je razlika između agronoma i ljudi koji su drugog zanimanja a misle da znaju da rade zemlju. Nemoj da se ljutiš, ni ti a ni druge kolege sa foruma jer nisam mislio ništa loše. U Srbiji ko ne zna šta će da radi svi uzimaju da rade zemlju i da se bave poljoprivredom. Zašto ti ljudi ne popravljaju zube, ne rade statičke proračune, ne zidaju zgrade, ne prave nameštaj, nego svi u poljoprivredu. Ako mi je deda radio zemlju, znači da mi je preneo gen za poljoprivredu pa ću i ja to znati. Ipak nije tako. Aj zdravo :bravo:
 
Druze radio sam analize. radila je i zadruga Uljarice. Rekli su im da bace 500kg npk, 400kg Kan a. a prinos im je bio 1500kg po ha.itao
Ja pitam prosto da li suncokret osiromasuje zemljiste ili ne? interesuje me to bez ikakvih analiza.
a za djubrenja, znam da se treba raditi analiza.
za kukuruz sam naprimer citao da vraca nesto kroz biljne ostatke. valjda 40 procenata od onga sto uzme, on vrati kroz biljne ostatke koje treba zaorati. tako sam procitao na netu, sada da li je to istina ne znam.
popravljanje zuba i staticki proracuni su umno tezi od ratarske proizvodnje.
sto se mene tice, radim poljoprivredu zato sto volim taj posao, nisu mi radili ni otac ni deda, ozbiljno kao ja. Ne moram da je radim, mogao sam i drugi posao da radim, ali ratarstvo volim.
 
Mislim da suncokret ne osiromasuje bas toliko zemlju. Mozda jedino nema nesto previse masa kao npr posle kukuruza i zita da se zaore.
Ja sam pricao sa jednim inzenjerom ratarstva koji je skolski drug moga oca, a radio je pre u poljoprivrendom dobru ovde kod nas, koje propalo nakon privatizacije. A oni su sejali suncokret. Bas sam ga pitao u vezi toga jer sam mislio da sejem i zbog plodoreda, a i da posle sameljem takav neobradjen suncokret za koncetrat za bikove da ne kupujem sacmu.
On mi je preporucio da mogu slobodno da sejem jer kaze suncokret se dobro pokazao u tom delu atara to je slicna zemlja kao drzavna sto je obradjivalo PD ranije. Ali mi nije nista pominjao u vezi osiromasenja zemljista. Samo mi je rekao da djubrim slicno kao za kukuruz, jedino mozda da ne djubrim ureom u prolece vec KAN-om ili SAN-om, i da mu se javim ako odlucim definitivno da posejem da me posavetuje oko izbora semena, same setve i preparata za prskanje. Cak mi je pomenuo da se kod suncokreta mnogo manje oseti posledica suse tj smanjenje prinosa nego recimo kod soje i kukuruza.
Ali kad ga sretnem ponovo bas cu ga pitati u vezi tog osiromasivanja
 
@ BOKIBOLE Jel znas mozda koliko iznese po toni? posto se verovatno tako gleda, pretpostavljam da ne izvuce isto iz zemlje onaj koj rodi 3t i onaj koj rodi 4t.
Citao sam na netu, ali ima razlicitih podataka. pa ako mozda znas podatak, napisi. Hvala svima na objasnjenju.
 
Za formiranje 100 kg zrna potrebno je od 4,4-6 kg N, 1,6-3 kg fosfora i 8-18 kg kalijuma. Vrednosti su date u intervalima jer potrebna količina zavisi od sorte tj. hibrida.
 
Ipak, ako ga seješ dve godine zaredom treće godine bude loš usev, šta god da poseješ. To je iz prakse.
 
Kod nas jedan sejao dve godine zaredom suncokret. druge godine nije napravio ni hiljadu kg po ha?
 
Tu je razlika između ekstenzivne poljoprivrede u većem delu Srbije i intenzivne poljoprivrede u EU, kojoj težimo. Svaki koji se dohvati poljoprivrede misli da je najpametniji.

@Manjeviću

Pa što ne pitaš vašeg lokalnog savetodavca za ratrastvo?
 
Branko, nemamo. prepusteni smo sami sebi i bogu. Kao na divljem zapadu...:)
 
Plodored koji najmanje steti mom zemljistu, i novcaniku, i koji primenjujem na svojim njivama, je 50% kukuruza, i po 25% suncokreta i psenice. Psenicu i suncokret sejem na kukuruziste, a kukuruz na strniste i suncokretiste. Pod psenicu bacam oko 150 kg MAPa po hektaru, a pod suncokret nista. Za kukuruz bacam oko 350 kg/ha 3x15, a svake 4-5 godine bacam 200 kg/ha MAPa. Azot ako je bila kisna zima, vise, a ako je suvlja manje...ne radim n min analizu. Osnovnu hemijksu radim svakih 4-5 godine, tj do sad 3 puta, i nema smanjenja hraniva u zemljistu, primetno je i blago povecanje.
 
A kako stojiš sa humusom?
Ja sam u odnosu na pre 15 godina, kada sam radio prvu analizu dobio svuda smanjenje % humusa, iako pored veštačkog zaoravam i stajsko đubrivo... :sta:
 
Nazad
Vrh