Za kakav se plodored odlučiti

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.333
Lokacija
Apatin
Plodored je svakako jedna od bitnijih stavki na koje ratari moraju da obraćaju pažnju. Pogotovo oni veći, mada je jedna od stavki koja bi bila interesantna prilikom planiranja sledećeg roda i trenutno stanje na tržištu. Nebi baš puno pomoglo ako bi posadili kulturu koja je idealna posle ovogodišnje, ako to trenutno nema rentabilnu cenu na tržištu.

Ja nažalost pošto nemam puno zemlje se držim samo varijante da sejem kukuruz i pšenicu, a tako se radilo i dok ja nisam preuzeo obradu te parcele. Dok na manjem komadu zemlje koji posedujem trenutno imam posađenu detelinu, koju ću ostaviti još i sledeće godine. A posle toga planiram neki voćnjak, ali videći još.
 
Xmmmm mislim da se sve manje prati plodored......baci se vestaka zadosta i sej i ubadaj sta oces.....a sta pre stignes da uradis i spremis to i sejes.......bla bla bla bla :sta:
 
Takođe sličan plodored:
pšenica-kukuruz-soja
kukuruz-soja-pšenica
soja-kukuruz-pšenica
soja-soja-kukuruz
 
Dok je psenica imala rdjavu cenu kod mene je isla svake pete godine a izmedju su se smenjivali po dva puta soja i kukuruz (-psenica-soja-kukuruz-soja-kukuruz-psenica-).
Ako psenica dobije normalnu cenu onda bi isla svake trece godine, iza soje i kukuruza.
Samo, cisto sumnjam da ce psenica imati dobru cenu, iako bi po zakonu trzista to morala imati. :zli:
 
kod mene to više nema veze.gledam da ga poštujem koliko mogu, ali ne po svaku cenu.
kod novih njiva obavezno 2x sejem pšenicu za redom, da bih se rešio korova.
u te 2 godine obavim 4-5 oranja i bar jednom pređem totalom.
kod "starih" pokušavam da potrefim šta će iduće godine imati dobru cenu i toga sejem najviše.

dukej, ne brini za cenu pšenice ove godine.a ni naredne 2.
svetske zalihe su na najnižem nivou u poslednjih 30 godina, a kod nas nisu više u igri samo mlinovi,
već su se pojavili igrači koji prate svetske cene i izvoze kad im se to isplati.to se videlo po suncokretu ove jeseni.
da su se uljare pitale, suncokret bi koštao manje od 20din.
ove godine će biti posebno zanimljivo tržište kod nas. samo uz godinu bolju od prosečne, imaćemo dovoljno pšenice.
što znači da će otimačina za pšenicu početi u žetvi...
e sad...od momenta prodaje sve će da zavisi, ali ti garantujem da će razlike u zaradi po jutru u zavisnosti od momenta prodaje,
biti i 100%.
 
tarana je napisao(la):
dukej, ne brini za cenu pšenice ove godine.a ni naredne 2.
svetske zalihe su na najnižem nivou u poslednjih 30 godina, a kod nas nisu više u igri samo mlinovi,
već su se pojavili igrači koji prate svetske cene i izvoze kad im se to isplati.to se videlo po suncokretu ove jeseni.

Slazem se ja sa tobom, ali ako bude zabranjen izvoz (a bice), onda se sve svodi na "unutrasnje" (uh, al' sam nasao izraz :sta:) kupce, a oni ce se vec dogovoriti medju sobom i nista od neke bolje cene, bar u zetvi.
 
izvoz je zabranjen i ove godine a ko je ostavio lager do danas, moze da dobije preko 17 din/kg.
zalihe su nam 200.000t. posejano je 470.000ha kojekako. ako bude solidna godina jedva cemo nategnuti da imamo dosta za sebe...
usput, kad ministarstvo kaze 470.000ha racunaj nesto preko 400.000. a i zalihe, ne bih se bas kladio da su tolike...
videcemo kako ce se situacija razvijati.s obzirom na cenu djubriva, cisto sumnjam da ce biti valjane prihrane.ali ovo je godina kad na tome ne treba stedeti...
uglavnom, moju psenicu nece videti do januara iduce godine...a onda cemo razgovarati...
-jel psenica roba kao i svaka druga?
-jeste?
-doooobro...to vam je dinar skuplje!
-jel prosle godine bila elementarna nepogoda?
-nije?
-dooobro...to vam je jos 2 dinaaara...
-kolki ce biti budzet za narednu godinu?
-isti? (a realno manji)
-doooobro...to vam je sve djuture 25din.
-skupo?
-e sad je 26!
 
Je stara tema, ali da si malo dignem broj postova ;)

Sijemo zito, soju, i nesto malo kukuruza za svoje potrebe. Imali jedne godine uljanu repicu, i od nje definitivno odustajem, cisti gubitak... Na suncokret niti ne pomisljam. Svasta smo pokusavali sijat ali sad ovaj recept radi fino:

Dakle, zito-soja-zito-soja... Duhana sadimo takodjer na pol jutra-jutro kako nam se da, pa je tako duhan svake godine na drugoj njivi...

Ako berac kupimo, mozda se i odlucim na kukuruz na vecoj povrsini. Ali: "... pricacemo jednom o tom potom..."


Na njive poslije zetve pokusavam svakako sijati medjukulturu (uljana repica, facelija) za zelenu gnojidbu, sto pred zimu izmalciram, bacim 70kg UREE/kj i zaorem... Ovakav nacin se za sada pokazao dobrim, osim jedne godine kad smo poslje zetve repice, sijali neku ranu sortu kukuruza koji je naravno neslavno propao, kao i repica te godine... Repica kod mene samo za zaorat i nista vise ;)
 
Deder, molim te, malo više napiši o toj postrnoj setvi za "zeleno đubrenje".
Da li za to koristiš seme merkantilno, ili baš semensko...
 
ja obavezno iza soje sijem psenicu jer soja u zemlji ostavi dosta azota prema tome soja je naj bolji pred usjev psenici a iza psenice ide uljana repica koja mise prosle godine dobro isplatila, aiza repice kukuruz ,soja ,psenica repica , pa sve u krug :ppozdrav:
 
branko je napisao(la):
Deder, molim te, malo više napiši o toj postrnoj setvi za "zeleno đubrenje".
Da li za to koristiš seme merkantilno, ili baš semensko...

Pa, kad skinem psenicu, uzmem trobrazni plug i s njim poorem toliko plitko da zatrpam i sa zemljom pomjesam 80-90% slame. potanjuram i sijem sto mi padne pod ruku... Sjeme repice ne kupujem (mislim da nema smisla), nego svake godine netko od ovih vecih poljoprivrednika sije, pa se nadje pri ciscenju kombajna i tako...

Poslije ove zetve cu sijati faceliju, posto se brat bavi pcelarstvom, a facelija super medi. Kad se pcele namire, bacim 70kg UREE i zaorem duboko i cekam 4. mjesec za soju...

Mozda sam i napomenuo da smo sijali rane sorte kukuruza, i posto se bila susna godina, od njega nije bilo nista, pa sam ga izmalcirao i zaorao...
 
koliko ja znam, suncokret nije loš za te stvari...on može iz dubljih slojeva da vrati ono što je "pobeglo" od korisnih materija.
no opet ne znam koliko se to isplati...da ima kakav ogled, pa da vidimo...ovako...ne znam...
 
Ja mislim da zeleno đubrenje pomaže da se tokom leta vlaga održi u zemljištu...
 
Dobro, kažem mislim, jer sam laik po tom pitanju. :D

Sada sam čitao hrvatski forum deo za no till obradu. Pogledaj malo. Ima smisla ovo što Bobo radi.
 
Nazad
Vrh