Za kakav se plodored odlučiti

ja to ovako vec godinama radim psenica-kukuruz-suncokret pa opet tako i zadovoljan sam.
 
Imam dvije table gdje sam sad skinuo kuruzu,i kuruz je tamo bio dve godine za redom.
Sad smo to izorali i ostavili brazdu do proljeca.
Ne namjeravam na tim parcelama opet trecu za redom sijat kuruz.
Pa me zanima dali bi bilo dobro posijat u 6oom mjesecu npr. soju na te parcele pa je zaorat u 10om?
KAo zelena gnojidba
 
Imam dvije table gdje sam sad skinuo kuruzu,i kuruz je tamo bio dve godine za redom.
Sad smo to izorali i ostavili brazdu do proljeca.
Ne namjeravam na tim parcelama opet trecu za redom sijat kuruz.
Pa me zanima dali bi bilo dobro posijat u 6oom mjesecu npr. soju na te parcele pa je zaorat u 10om?
KAo zelena gnojidba
Planiras da izgubis jednu proizvodnu godinu zbog toga? Bolje posejati nesto drugo, sta ide u vasem kraju :cao:
 
Ma imamo jos jednu parcelu gdje ce ici kukuruz. A svake godine odmaramo po jednu dvije.
Pa sam mislio da ne dode do rasirivanja te zlatice kuruzne koje vec ima dosta da soja bacim i to zaorem.
A uz put soju mogu kao zelenu krmu davati patkama,guskama i svinjama.
 
1Kukuruz
2Kukuruz
3Suncokret
4Psenica

Do sada nije bilo vecih problema! A i prinosi su ok, jedino kukuruz u drugoj godini nikako nemoze biti boli nego u prvoj!
 
Ljudi, citao sam malo o plodored na netu. Pisu da nije najbolje raditi dvopoljni plodored, primer psenica, kukuruz. Ubaciti barem jos nesto, a ja taman planirao da izbacim suncokret, zbog iscrpljivanja zemljista. Sada ne znam sta raditi? Da li je bolje izbaciti suncokret, ili ga ostavicu, sejati svake 5-6 godine, zbog tropoljnog plodored. Ako moze neko iskusniji I strucniji da iznese svoje misljenje?
 
Ukupnu povrsinu koju radis podeli na 3 dela i vrti u krug psenica,kukuruz,suncokret,pa opet psenica.....
 
Kod mene ima njive gde se seje po 10 god psenica. A ja na 5h vec 3 god zaredom samo psenica... prinos ide oko 5t po h. Sto je za moj kraj dobar prinos. Naravno slazem se da treba plodored jer na njivi posle kukuruza imam znatno veci prinos od 5t. Ali nemam uslove za skladistenje kukuruza tako da ga izbegavam.
 
Pretprosle godine bio kukuruz , pre toga par godina kukuruz 2015 godine bio suncokret ove 2016 planiram kukuruz i boze zdravlja 2017 opet kukuruz. drzavna zemlja. Na mojoj zemlji dve godine max kukuruz pa onda psenica i u krug.
 
Najbolji plodored je sa četiri useva, ali to malo ko radi. Ja sam godinama radio kombinaciju soja-repa-kukuruz pa u krug. Posle sam repu izbacio pa ostalo samo dvopolje soja-kukuruz. Pre tri godine sam ponovo uveo pšenicu(ječam) i suncokret u plodored.
Tako da sada idem po sistemu soja-pšenica-suncokret-kukuruz, osim parcela sa detelinom.
 
Poslednja izmena:
North ARMY@
Sada sam procitao ovo sto si postavio i tu pise da nije dobar za jare strnine,a da je najbolji za ozime strnine jer na vreme moze da se sve propremi!
 
Ja mislim da vi ovde pričate o plodosmeni a ne poljosmeni, jer su to različiti pojmovi, ako ćete baš stručno. Na žalost malo nas se pridržava neke plodosmene, najviše zbog ekonomske isplativosti useva, ali u svakom slučaju netreba preterivati sa nekim usevima jer treba misliti i na budućnost, a ne samo maksimalno iskorišćenje u sadašnjosti!
 
Ukupnu povrsinu koju radis podeli na 3 dela i vrti u krug psenica,kukuruz,suncokret,pa opet psenica.....

Ne isplati mi se to. Secas se sta sam pisao za suncokret, koliki je prinos u mom kraju. Trenutno imam 10ha jecma, 30ha psenice, 50ha za prolece, gde ce ici 25ha suncokreta, 25 ha kukuruza. A vec posle toga, ide 60-70ha pod psenicom I jecmom.
 
Nazad
Vrh