Zaštita vinove loze

Evo da početnicima i manje iskusnim kolegama u vinogradarstvu podelim svoj trud i napor koji sam uložio.


Sa neta iz raznih izvora sam u tri celine grupisao i formirao tri dokumenta u doc formtu vezano za vinogrdarstvo.
Ima stvari i koje se o istoj temi ponavljaju, od razlicitih autora.

To su sledeca tri doskumenta

- rezidba vinograda ( obuhvatra zimsku, letnu , lecenje i dr)

- zastita loze ( obuhvata bolesti i stetocine loze , konceptima zastite , programe zastite od vise izvora , pregeld sredstva za zastitu)

- fenofaze loze

To su materijali iz kojih sam ja ucio.
Ko je zainteresovan moze da mi na pm dostvi email adrsu pa cu mu poslati . Mislim da pocetnicima moze da koristi.
 
Imam pitanje da li valja da se loza gde su pupolci tek krenuli isprska sa bakrom.
Svi navode da je bakar dobar pa ako nema nwki razlog protiv, ja bih isprskao.
Inace prskao sam plavim uljem .
 
Meni je isto prvo prskanje poslije ulja bakar+sumpor. Bakar sad u početku najviše za crnu pjegavost a sumpor pepelnica i grinje oba u jačim dozama dok je loza u vunastom pupu,
 
Program uvek pocinje sa plavim prskanjem ili bubrenjem pupoljaka i zavrsava se sa plavim prskanjem u tekucoj kalendarskoj godini ;)
 
Kadli, u programima obicno nema tih prskanja vec krecu sa lastarom 5 cm I zavrsavaju sa sarkom ....

Entuzijast, ja obicno kad nije jako toplo uvek stavljam sumpor uz svako prskanje 0,3 %. Koliko stavljas sumpora u fazi vunenog pupoljka I koliko posto od normalne koncentracije pojacas koncentraciju bakra.
 
Sumpor zbog grinja stavljam oko 1% do 2% a bakar zavisi šta koristim Nordox 0,15 do 0,2 % Cuprablau i malo jače.
Veće doze sad u vunastom uglavnom mu ne smetaju.
 
Imam pitanje opstijeg karatera vezano za bakar.
Znam da se koristi pri tzv zimskom prskanju u palvom ili crvenom ulju, zatim pred kretanje vegetacije pre
pucanja pupoljaka, zatim posle berbe i na jesen posle opadanja oko 70 % lisca.

Interesu je me da li samo bakar eventualno sa sumprom koristite jos koji put i kada.

Ovo mislim prvenstveno pre cvetanja . Koliko sam video programi zastite pocinju sa
lastarima duzine 10 do 15 cm, pa me interesuje kako vrhunski vinogradari rade.

Ako u necemu gresim zahvaln bih bio da me ispravite.
 
Pa u toj fazi obično koristim neke od organskih fungicida tipa Dithan ili Antrakol u kombinaciji sa sumporom a bakrom idem još jednom u šaranju .
Kažu da je dobar u toj fazi jer ojačava pokožicu bobice prema pepelnici.
 
U stvari sada bih preformulisao pitanje, bolje reci postavio sledece pitanje .
Bakar se hvali za zastitu od crne pegavosti pa sad da pitam da li je bolje u toj fazi ici sa bakrom ili pak kako kazes sa ditanom ili antacolom.

Uz to evo sta sam nasao kao preporuku za sredstva za crnu pegavost.
Citiram

Nakon zimskog prskanja treba obaviti još dva tretiranja bakarnim preparatima ili organskim fungicidima : Antracol WP 70, Mikal 75-WG,Ridomil gold mZ 68 – WP,Curzate MG i dr.
Pripremio: dipl ing polj Predrag Nastić

kraj citata
 
Bakar je neprevazidjen vec 100 godina u zastiti vinove loze i vocarstvu protiv plamenjace crne pegavosti i jos milion da tako kazem gljivicnih oboljenja u tim granama poljoprivrede jel se do sada nije pojavila rezistentnost na bakar ni kod jedne bolesti. ALI problem cele price je u tome sto ga lako ispira kisa. Kod mene nasi stari su pricali da dok prsne kisica brentaca na rame i ide se polivati vinograd, to pre nekih 40ak godina.
Zato se kad imas lisnu masu koriste se danas savremeni preparati najvise zbog ekonomije i utroska vremena u zastiti. Mozes raditi i samo bakrom i sumporom tokom cele sezone ali nebi skidao prskalicu s ramena i opet nebi pogresio (uostalom to i jedini nacin organske proizvodnje grozdja koliko ja znam), ali gde bi onda bio?
Eto zasto je bakar danas smesten u prskanja uglavnom koja se nalaze van vegetacije, tad ga mozes prskati koliko hoces mozes 2 ,3- 4 puta neces pogresiti a i ako neoprskas na vreme nece ti plamenjaca spaliti vinograd kao u vegetaciji
 
Hvala Kadliscepane.
Znaci bakar u vegetaciji nije dovoljan.
A uvek je dobro dosao.
Bar smo sad I to razjasnili I definisali
kada je najbolje vreme za njegovu primenu.
 
Nesto nam tema zamrla ....

Da li stitite vinograd, bolje reci kako sada stitite vinograd.

U ovoj fazi se obicno ide kontaktnim sredstvima, ali sto bi rekao moj prijatelj Toma, sada vec pomalo mogu da ga pratim, s obzirom da ima cesto kise, visoke temperature, loza buja, verovatno treba ici sistemicima....

Misljenja I vasa praksa.
 
Kod mene strašno vreme kiša dan za danom pa sunce pa kiša i tako stalno .Uvjeti jako nepovoljni tako da sam imao jedno prskanje Ditan+ sumpor+Apache(za grinje ima ih podosta paše im ovo vreme) i pre par dana sam morao ići sistemikom pošto je previše padalina Acrobat(mankozeb +dimetomorf) za plamenjaču + Domark(tetrakonazol) za pepelnicu, inače bi išao još jednom prije cvatnje kontaktnim ali zaj... me ovo vreme.
Ovo bi trebalo držat do pred cvatnju a onda teška artiljerija najvjerojatnije Mikal + Postalon.
 
Kolege da znate da ove godine ponovo ima BASF~ovog sredstva Delan pro. Izuzetan za plamenjaču i crnu trulež. Prosle sezone ga nije bilo ni za lek. Izuzetan je. Ja ga baš, baš koristim.
 
Kod mene strašno vreme kiša dan za danom pa sunce pa kiša i tako stalno .Uvjeti jako nepovoljni ....
Ovo bi trebalo držat do pred cvatnju a onda teška artiljerija najvjerojatnije Mikal + Postalon.
Da vreme je bas grozno pogotovu danas kisa pada u Novom Sadu.

Ocigledno da je pitanje bilo na mestu.

Ja sam dosad prskao, bakar + sumpr, zatim akord + kaptan + cipermentin , pa sam prosle nedelje isao samo zbog grinja sa abastate. Video sam da su napale neke listove.

Sada cu najverovatnije u subotu sa nekim sistemicima , ne znam da li je samo shavit dovoljno jak za ove uslove ili cu uzeti acrobat I systhane ili
score I naravno uz to sumpor dodajem uvek kada nije preko 28 stepeni.

A posle cu ici ridomil god, zato sto ga imam, plus za pepelnicu zato I to ce biti pred cvetanje .
 
Poslednja izmena:
Da vreme je bas grozno pogotovu danas kisa pada u Novom Sadu.

Ocigledno da je pitanje bilo na mestu.

Ja sam dosad prskao, bakar + sumpr, zatim akord + kaptan + cipermentin , pa sam prosle nedelje isao samo zbog grinja sa abastate. Video sam da su napale neke listove.

Sada cu najverovatnije u subotu sa nekim sistemicima , ne znam da li je samo shavit dovoljno jak za ove uslove ili cu uzeti acrobat I systhane ili
score I naravno uz to sumpor dodajem uvek kada nije preko 28 stepeni.

A posle cu ici ridomil god, zato sto ga imam, plus za pepelnicu zato I to ce biti pred cvetanje .
Ako sam dobro razumeo plan ti je 5 prskanja do cvetanja ? Ne znam sta planiras sa tim grozdjem, ali ako sam dobro razumeo nemas neke velike povrsine da li ti se isplati takav posao ? Ja sam prosle godine ukupno 5 prskanja radio + jedno samo teldor i to zato sto je pao grad u avgustu pa ga je malo pocepao inace ne bi radio ni to prskanje.. Ove godine do sad jednom prskano, sad ce morati jos jednom nakon ovih kisa i ako ne bude ponovo turbulencija u vremenu to mu je to do cvetanja..
 
Ovo do sad racunaj da je jednom prskano ,sto znaci do cvetanja mi je plan ukupno da je prskano tri puta.

Losa godina ...vidis vreme kakvo je.


Kako sam shvatio bakrom I sumporom koliko hoces mozes.

Ili ja gresim ..
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh